O‘zbekiston Prezidenti BAA Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonni tavallud kuni bilan samimiy tabrikladi.
Mamlakatimiz yetakchisi BAA Prezidentiga mustahkam sog‘lik va farovonlik, davlatchilik faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, do‘st Amirliklar xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi. Davlat rahbarlari butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon oyi munosabati bilan ham bir-birlarini samimiy qutladilar.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida BAAga amalga oshirgan tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochib, ularni strategik sheriklik darajasiga ko‘targani alohida ta’kidlandi. Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun alohida "yo‘l xaritasi" qabul qilindi.
Yetakchilar O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar. Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni izchil ortib bormoqda.
Bugungi kunda 20 milliard dollarlik loyihalar portfeli doirasida Amirliklarning yetakchi kompaniyalari bilan "yashil" energetika, raqamlashtirish, sun’iy intellekt, shaharsozlik va infratuzilma, turizm, xususiy biznes kabi muhim yo‘nalishlarda faol hamkorlik qilinmoqda.
Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitini o‘tkazish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

President of Uzbekistan holds a telephone conversation with the UAE President
During a telephone conversation held on March 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated the President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan on his birthday.
The Head of our state sincerely wished the President of the UAE strong health and wellbeing, great success in the government activity, peace and prosperity to the friendly people of the Emirates. The leaders of the two countries also exchanged warm congratulations in connection with the holy month of Ramadan, sacred to the entire Muslim Ummah.
It was emphasized that the visit of the President of Uzbekistan to the UAE in January this year opened a new page in the history of bilateral relations, raising them to the level of strategic partnership. A separate road map has been adopted for the full-scale implementation of the agreements reached.
The leaders expressed deep satisfaction with the dynamic development of Uzbek-Emirati multifaceted cooperation, primarily in trade, economic and investment spheres. The volumes of trade turnover and investments, as well as the number of joint ventures are consistently growing.
Within the framework of the current portfolio of projects worth $20 billion, active cooperation with leading Emirati companies is underway in such key areas as green energy, digitalization, artificial intelligence, urban development and infrastructure, tourism and private business.
The issues of holding the second summit of the “Central Asia-Gulf Cooperation Council" dialogue in Samarkand were also discussed.