O‘zbekiston Prezidenti BAA Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonni tavallud kuni bilan samimiy tabrikladi.
Mamlakatimiz yetakchisi BAA Prezidentiga mustahkam sog‘lik va farovonlik, davlatchilik faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, do‘st Amirliklar xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi. Davlat rahbarlari butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon oyi munosabati bilan ham bir-birlarini samimiy qutladilar.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida BAAga amalga oshirgan tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochib, ularni strategik sheriklik darajasiga ko‘targani alohida ta’kidlandi. Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun alohida "yo‘l xaritasi" qabul qilindi.
Yetakchilar O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar. Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni izchil ortib bormoqda.
Bugungi kunda 20 milliard dollarlik loyihalar portfeli doirasida Amirliklarning yetakchi kompaniyalari bilan "yashil" energetika, raqamlashtirish, sun’iy intellekt, shaharsozlik va infratuzilma, turizm, xususiy biznes kabi muhim yo‘nalishlarda faol hamkorlik qilinmoqda.
Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitini o‘tkazish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

В ходе состоявшегося 11 марта телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммада бин Заида Аль Нахаяна с днем рождения.
Глава нашей страны искренне пожелал Президенту ОАЭ крепкого здоровья и благополучия, больших успехов в государственной деятельности, мира и процветания дружественному народу Эмиратов. Лидеры двух стран также обменялись теплыми поздравлениями в связи со священным для всей мусульманской уммы месяцем Рамазан.
Было особо отмечено, что визит Президента Узбекистана в ОАЭ в январе этого года открыл новую страницу в истории двусторонних отношений, подняв их на уровень стратегического партнерства. Для полномасштабного выполнения достигнутых договоренностей принята отдельная «дорожная карта».
Лидеры выразили глубокое удовлетворение динамичным развитием узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Последовательно растут объемы товарооборота и инвестиций, а также число совместных предприятий.
В рамках текущего портфеля проектов на 20 миллиардов долларов ведется активное взаимодействие с ведущими компаниями Эмиратов в таких ключевых направлениях, как «зеленая» энергетика, цифровизация, искусственный интеллект, градостроительство и инфраструктура, туризм, частный бизнес.
Были также рассмотрены вопросы проведения второго саммита диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива» в городе Самарканде.