O‘zbekiston Prezidenti Gruziya bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida oliy martabali mehmon davlatimiz rahbariga Gruziya Prezidenti Mixail Kavelashvilining salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport-logistika, turizm va madaniyat sohalaridagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Parlamentlar va hukumatlar darajasidagi aloqalar faollashgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. 2024-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash 50 foizga oshdi, qo‘shma korxonalar soni va yuk aylanmasi hajmi ko‘paydi. Poytaxtlar o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviareyslar amalga oshirilmoqda. Mamlakatimizda gruziyalik investorlar ishtirokida tashkil etilgan raqamli bank faoliyat yuritmoqda. Gumanitar yo‘nalishda o‘tgan yili Tbilisi shahrida O‘zbekiston madaniyati va kinosi kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Suhbatda shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tgan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishining yakunlari yuksak baholandi.
Tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish, eksport va import mutanosibligini ta’minlash, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini ilgari surish, transport-tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, shuningdek, ikki mamlakat hududlarini iqtisodiy hamkorlikka faol jalb qilish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan choralar ko‘rish muhimligi qayd etildi.
Raqamlashtirish va turizm infratuzilmasini rivojlantirish borasidagi sheriklik va almashinuvlarni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida kelgusida O‘zbekiston va Gruziya hukumatlari darajasida yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана отметил возможности расширения практического сотрудничества с Грузией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта принял делегацию Грузии во главе с Премьер-министром Ираклием Кобахидзе, находящимся в нашей стране с официальным визитом.
В начале встречи высокий гость передал Главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Грузии Михаила Кавелашвили.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической, туристической и культурной сферах.
С особым удовлетворением отмечена активизация контактов на уровне парламентов и правительств. В 2024 году взаимный товарооборот вырос на 50 процентов, увеличились количество совместных предприятий и объёмы грузооборота. Осуществляются прямые рейсы между столицами. В нашей стране действует цифровой банк, созданный с участием грузинских инвесторов. В гуманитарном измерении в прошлом году в городе Тбилиси успешно прошли Дни узбекской культуры и кино.
В ходе беседы были высоко оценены плодотворные итоги очередного заседания Межправительственной комиссии, прошедшей в эти дни в городе Ташкенте.
Отмечена важность принятия скоординированных мер по сохранению динамики товарооборота, обеспечению сбалансированности экспорта и импорта, продвижению проектов промышленной кооперации, эффективному использованию транспортно-транзитного потенциала, а также активному вовлечению в экономическое сотрудничество регионов двух стран.
Отдельное внимание уделено расширению партнерства и обменов в области цифровизации и развития туристической инфраструктуры.
Условлено о дальнейшем тесном взаимодействии на уровне правительств Узбекистана и Грузии в целях практической реализации достигнутых договоренностей.