Qishloq xo‘jaligida xalqaro hamkorlikdagi loyihalar haqida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-mart kuni qishloq xo‘jaligi sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Yurtimiz agrosanoati samaradorlik va bozor munosabatlari jihatidan isloh qilinmoqda. Sohaga ilg‘or agrotexnologiyalar, ilm-fan yutuqlari keng joriy etilmoqda.
Bir guruh mutaxassislarimiz yaqinda Xitoy, Italiya, Yaponiyaga borib, ilmiy institutlar, yirik kompaniya va xo‘jaliklar tajribasini o‘rgandi. Shu asosida yangi hamkorlik rejalari ishlab chiqildi.
Ma’lumki, yuqori hosildorlikning birinchi omili bu urug‘chilik. Xitoy qishloq xo‘jaligi akademiyasi ekinlar urug‘i va ko‘chatchiligida katta tajribaga ega. Bizda esa qishloq xo‘jaligi bo‘yicha 14 ta ilmiy institut, 55 ta urug‘chilik xo‘jaligi bo‘lgani bilan, yangi nav va agrotexnologiya masalasida oqsoqlik bor. Dehqonlar mahalliy urug‘dan manfaat ko‘rmagani uchun chet elnikini ekayapti.
Shu bois Yuqori Chirchiq tumanidagi Agroxizmatlar markazida Xitoy tajribasi asosida urug‘chilik va ko‘chatchilikni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Buning uchun 200 million dollar sarmoya kiritilib, paxta, bug‘doy, sholi, makka, uzum va meva navlari ko‘paytiriladi. Urug‘ olishdan boshlab, uni zamonaviy texnika va dronlar yordamida ekish, dorilash, yig‘ish va qayta ishlash bo‘yicha namunaviy hudud tashkil qilinadi.
Soha uchun yana bir dolzarb masala – malakali kadrlar. Bu borada Italiyada yaxshi ta’lim tizimi bor. Birgina Bolonya universiteti Yevropani malakali mutaxassislar bilan ta’minlashda katta o‘rin tutadi. Ilmiy institutlar xususiy sektor bilan hamkorlik qilib, buyurtma asosida sifatli navlarni yaratib, tijoratlashtirayapti.
Ushbu tajribalarni o‘rganish maqsadida Italiyadagi Bolonya, Tushia, Ferrara, Piza oliygohlariga bu yil 200 nafar yoshlarimizni yuborish ko‘zda tutilmoqda. Shuningdek, Tushia universitetida yiliga 30 nafar oziq-ovqat texnologini grant asosida o‘qitish, yurtimizda kadrlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish taklifini bildirgan.
Dunyo tajribasini o‘rganishda o‘qib, ishlash dasturlari ham qo‘l keladi. Masalan, Samarqand agrar instituti, Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti o‘tgan yili bir guruh talabalarni Germaniya va Angliyaga yuborgan. Toshkent davlat agrar hamda Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetlari, Farg‘ona oziq-ovqat institutida talabalarni Yaponiyaga yuborish uchun yapon tili markazlari tashkil etilmoqda.
Taqdimotda rejalar qo‘llab-quvvatlanib, bunday hamkorlikni Vengriya, Niderlandiya, Kanada, Avstraliya, Janubiy Koreya kabi agrosanoat rivojlangan davlatlar bilan ham kengaytirish zarurligi ta’kidlandi. Qishloq xo‘jaligi vazirligiga hududlarda innovatsion loyihalarni ko‘paytirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.

Доложено о проектах международного сотрудничества в сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 3 марта ознакомился с презентацией по развитию международного сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
В агропромышленном секторе нашей страны активно проводятся реформы, направленные на повышение эффективности и развитие рыночных механизмов. В отрасль широко внедряются передовые агротехнологии и научные достижения.
Недавно группа специалистов посетила Китай, Италию и Японию, где изучила опыт научных институтов, крупных компаний и хозяйств. По итогам разработаны новые планы сотрудничества.
Как известно, ключевым фактором высокой урожайности является семеноводство. Китайская академия сельского хозяйства обладает богатым опытом семеноводства и питомничества. В Узбекистане действуют 14 научных институтов и 55 семеноводческих хозяйств, однако в вопросах выведения новых сортов и внедрения агротехнологий сохраняются значительные пробелы. Из-за низкой эффективности местных семян фермеры предпочитают использовать зарубежные сорта.
В связи с этим на базе Центра агроуслуг в Юкоричирчикском районе планируется создание системы семеноводства и питомничества на основе китайского опыта. На это будет привлечено 200 миллионов долларов инвестиций, будет налажено создание сортов хлопчатника пшеницы, риса, кукурузы, винограда и плодовых культур. Будет создана образцовая территория с полным циклом выращивания – от получения саженцев до их посадки, защиты растений, сбора урожая и последующей переработки с применением современной техники и дронов.
Одним из актуальных вопросов для сферы сельского хозяйства остается подготовка квалифицированных кадров. В этом направлении примечателен опыт Италии. В частности, Болонский университет занимает важное место в обеспечении кадрами стран Европы. Научные институты в Италии активно сотрудничают с частным сектором, создают по заказу и коммерциализируют качественные сорта сельскохозяйственных культур.
С целью изучения этого опыта в университеты Болоньи, Тушии, Феррары и Пизы в этом году планируется отправить 200 молодых людей. Университет Тушии предложил ежегодно обучать 30 специалистов пищевых технологов на основе грантов и содействовать организации подготовки кадров в Узбекистане.
В мире хорошо зарекомендовали себя программы совмещения учебы и работы. Так, в прошлом году Самаркандский аграрный институт и Международный университет сельского хозяйства направили группу студентов на стажировку в Германию и Великобританию. В Ташкентском государственном аграрном и Международном сельскохозяйственном университетах, Ферганском институте пищевой промышленности создаются центры изучения японского языка для отправки студентов в Японию.
Поддержав представленные планы, глава государства подчеркнул необходимость расширения сотрудничества также с Венгрией, Нидерландами, Канадой, Австралией и Южной Кореей — странами с развитым агропромышленным сектором. Министерству сельского хозяйства поручено разработать программу по увеличению числа инновационных проектов в регионах.