Davlat-xususiy sheriklik loyihalari bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Iqtisodiyotda davlat ulushini keskin qisqartirish bo‘yicha mamlakatimizda katta islohotlar olib borilmoqda. 2019-yilda “Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida” qonun qabul qilingani bunga keng yo‘l ochdi.
Bunday sheriklik ijtimoiy sohalarda yaxshi natijalar berayapti. Masalan, 1 million 200 ming o‘rinli xususiy bog‘chalar ochilgani tufayli qamrov darajasi 77 foizga chiqdi. Oliy ta’lim tizimida 57 ta loyiha samarasida 29 ming talaba yotoqxona bilan ta’minlandi. Tibbiyotda otolaringologiya, diagnostika, laboratoriya kabi xizmatlarda xususiy sektor ulushi ancha yuqori.
Shunga qaramay, bu borada hali imkoniyat ham, talab ham ko‘p. Taqdimotda tibbiyot, ta’lim, madaniyat va sport yo‘nalishlarida davlat-xususiy sheriklikni kengaytirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Osiyo taraqqiyot banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Yevropa taraqqiyot va tiklanish banki hamda boshqa hamkorlar bilan birgalikda sog‘liqni saqlash sohasida jami qiymati 1,2 milliard dollarlik 5 ta, maktabgacha va maktab ta’limi sohasida 745 million dollarlik 6 ta hamda oliy ta’lim sohasida 100 million dollarlik loyihalarni amalga oshirish choralari belgilab olindi.
Xususan, Toshkent, Farg‘ona, Buxoro, Andijon va Samarqand shaharlarida ko‘p tarmoqli zamonaviy klinikalar quriladi. Hududlardagi markaziy shifoxonalarda tibbiyot bilan bog‘liq bo‘lmagan xizmatlar xususiy sektorga o‘tkaziladi.
Madaniyat va sport sohalaridagi ayrim faoliyatlarga xususiy sektorni jalb qilish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Hozirgi kunga qadar 43 ta madaniyat markazi xususiy sektorga berilgan bo‘lib, yana qo‘shimcha 127 tasini berish imkoniyati aniqlangan.
Shu kabi bo‘sh turgan basseyn, sport zali va maydonlarini ham yangilab, sog‘lomlashtirish xizmatlarini kengaytirish zarurligi qayd etildi. Buning uchun madaniyat va sport inshootlarini soddalashgan tartibda xususiy sheriklikka berish taklifi ilgari surildi.
Davlatimiz rahbari ijtimoiy sohadagi vazirliklar hamda mahalliy hokimliklarga tegishli obyektlar kesimida “yo‘l xaritalari”ni tasdiqlab, ijrosini ta’minlash, xususiy sheriklik loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Представлены предложения по проектам государственно-частного партнерства
Президент Шавкат Мирзиёев 28 февраля ознакомился с презентацией об эффективной организации проектов государственно-частного партнерства в социальной сфере.
В нашей стране реализуются крупные реформы по сокращению присутствия государства в экономике. Широкие возможности для этого открыл принятый в 2019 году Закон «О государственно-частном партнерстве».
Такое партнерство приносит хорошие результаты и в социальной сфере. В частности, благодаря открытию частных детских садов на 1,2 миллиона мест охват дошкольным образованием достиг 77 процентов. В рамках 57 проектов в сфере высшего образования местами в общежитиях обеспечены 29 тысяч студентов. В медицинской сфере частный сектор занимает существенную долю в стоматологии, оториноларингологии, лабораторных и других услугах.
Несмотря на достигнутые успехи, в этой области сохраняется высокий спрос и значительные резервы для развития. В ходе презентации были рассмотрены предложения по расширению государственно-частного партнерства в медицине, образовании, культуре и спорте.
Определены меры по реализации 5 проектов на 1,2 миллиарда долларов в здравоохранении, 6 проектов на 745 миллионов долларов в дошкольном и школьном образовании, проектов на 100 миллионов долларов в высшем образовании совместно с Азиатским банком развития, Международной финансовой корпорацией, Европейским банком реконструкции и развития и другими партнерами.
В частности, предусмотрено строительство современных многопрофильных клиник в Ташкенте, Фергане, Бухаре, Андижане и Самарканде. Планируется передать частному сектору услуги центральных поликлиник регионов, не связанные с медицинской деятельностью.
Рассмотрены также вопросы привлечения частного сектора к отдельным видам деятельности в сферах культуры и спорта. В настоящее время 43 центра культуры уже переданы в частное управление, имеется возможность передать еще 127 объектов.
Подчеркнута необходимость аналогичным обновить неиспользуемые бассейны, спортивные залы и площадки с расширением оздоровительных услуг. С этой целью выдвинуто предложение упростить порядок передачи культурных и спортивных объектов частным партнерам.
Глава государства дал министерствам социальной сферы и хокимиятам поручения утвердить и реализовать “дорожные карты” в разрезе объектов, ускорить проекты государственно-частного партнерства.