O‘zbekiston Prezidenti Turkiya Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-fevral kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anni tavallud kuni bilan samimiy tabrikladi.
Davlatimiz rahbari Turkiya yetakchisiga sihat-salomatlik, farovonlik, qardosh turk xalqining barqaror taraqqiyoti va ravnaqi yo‘lidagi mas’uliyatli faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Zamonaviy Turkiyaning barpo etilishida, mamlakatning global maydondagi nufuzi yuksalishida, O‘zbekiston-Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari bugungi yuksak darajaga ko‘tarilishida Prezident Rejep Erdog‘anning o‘rni va shaxsiy hissasi alohida qayd etildi.
Turli darajalarda faol, sermahsul muloqot va almashinuvlar davom etayotgani, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi amaliy hamkorlik sur’ati oshib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Investitsiyalar, innovatsiyalar, energetika, infratuzilma, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa sohalarda qo‘shma kooperatsiya loyihalarini ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Davlat rahbarlari Oliy darajadagi strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishi va Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi bo‘lajak sammitlar kun tartibini tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Suhbat yakunida yetakchilar butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon oyi kirib kelishi munosabati bilan bir-birini tabriklab, qardosh O‘zbekiston va Turkiya xalqlariga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.

President of Uzbekistan holds a telephone conversation with President of Türkiye
In the framework of the telephone conversation held on February 26 the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan on the occasion of his birthday.
The Head of our state warmly wished the Turkish leader health, well-being and great success in his responsible activity for the sake of sustainable development and prosperity of the brotherly Turkish people.
The role and personal contribution of President Recep Erdoğan to the formation of modern Türkiye, enhancement of the country's authority in the global arena, as well as achievement of the current highest level of Uzbek-Turkish relations of comprehensive strategic partnership have been emphasized.
The ongoing active and fruitful contacts and exchanges at different levels, the growing dynamics of practical interaction in trade-economic and cultural-humanitarian spheres have been noted with deep satisfaction.
The importance of promoting joint cooperation projects in the areas of investment, innovation, energy, infrastructure, health care, education and others was emphasized.
The Heads of state paid special attention to the preparation of the agenda of the next meeting of the High-level Strategic Cooperation Council and the forthcoming summits within the framework of the Organization of Turkic States.
Views on topical issues on the international agenda were also exchanged.
At the end of the conversation, the two leaders exchanged congratulations on the advent of the holy month of Ramadan, sacred for the entire Muslim Ummah, sincerely wishing peace, prosperity and progress to the brotherly peoples of Uzbekistan and Türkiye.