O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri qo‘shma biznes forumida ishtirok etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif O‘zbekiston-Pokiston biznes forumida ishtirok etdilar.
Tadbirda ikki mamlakat yetakchi kompaniyalarining 300 nafarga yaqin rahbarlari va vakillari ishtirok etdi. Pokiston tomonidan "Al-Rafique Enterprises," "Mehran Dates Products", "Brighto Chemicals", "Transfopower Industries", "FWO", "T.M.C", "Pakistan Mobile", "TCS" va boshqa ko‘plab kompaniyalar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugun bo‘lib o‘tgan samarali muzokaralarda ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilingani, katta reja va vazifalar belgilab olinganini ta’kidladi. Oliy darajadagi strategik sheriklik kengashini tuzishga kelishib olindi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarning "lokomotivi" sifatida belgilandi.
- Ulkan salohiyatga ega bo‘lgan iqtisodiyotlarimiz bir-birini to‘ldirishga qodir, - dedi Prezidentimiz.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, tovar ayirboshlash hajmi 400 million dollardan oshdi, 130 ta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. Shu jihatdan O‘zbekiston Pokistonning Markaziy Osiyodagi eng yirik savdo sherigiga aylandi.
Keyingi yillarda biznes uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar faol amalga oshirilmoqda. Lahor bilan aviaqatnovlar tiklandi, reyslar sonini ko‘paytirish va parvozlar geografiyasini kengaytirish rejalashtirilgan. Biznes forumlari, sanoat ko‘rgazmalari o‘tkazilmoqda. Karachi va Toshkent shaharlarida savdo uylari tashkil etilgan.
O‘zbekiston-Pokiston hamkorligi yangi loyihalar bilan boyimoqda. "Pak Merit", "Diamond Group", "Silk-way", "Getz Pharm", "Gerbion", "NLS" va boshqa kompaniyalar bilan loyihalar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi.
Avvalo, yiliga kamida ikki marta – O‘zbekiston va Pokistonda biznes vakillarini keng jalb qilgan holda ishbilarmonlik tadbirlarini muntazam o‘tkazib borish muhimligi ta’kidlandi.
Jug‘rofiy yaqinlikni hisobga olib, tovar ayirboshlash hajmini keskin oshirish, shu jumladan amaldagi Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovarlar nomenklaturasini kengaytirish, fitosanitariya, karantin va bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, banklararo hisob-kitoblar mexanizmlarini takomillashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Elektron savdo platformalarini integratsiya qilishga alohida e’tibor qaratiladi.
Transport va logistika imkoniyatlari kengaymoqda. So‘nggi yillarda mamlakatlar o‘rtasida yuk tashish hajmi 5 barobar oshdi. Ushbu sohadagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida qo‘shma transport-logistika kompaniyasini tashkil etish rejalashtirilgan.
Xitoyni Markaziy Osiyo bilan bog‘laydigan temir yo‘l qurilishi boshlangani mamnuniyat bilan qayd etildi. Kelajakda ushbu strategik yo‘l Pokiston bandargohlari olib chiqishi mumkin, bu esa o‘zaro savdo va investitsiyalarni sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi.
Sanoat kooperatsiyasini jadal rivojlantirish mamlakatlarimizning tub manfaatlariga mosdir.
Farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, geologiya, tog‘-kon, elektrotexnika, to‘qimachilik, charm sanoati va boshqa tarmoqlardagi loyihalar shular jumlasidan.
Hududlararo hamkorlik salohiyatidan samarali foydalanish zarurligi ta’kidlandi. Shu ma’noda, hududlar rahbarlarining o‘zaro tashriflarini faollashtirish, bunda ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini keng jalb etish muhimligi qayd etildi.
Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif, o‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar dasturini, shuningdek, biznes yuritish uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholab, sheriklikni kengaytirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Пакистана приняли участие в совместном бизнес-форуме
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф приняли участие в узбекско-пакистанском бизнес-форуме.
В мероприятии участвовали порядка 300 руководителей и представителей ведущих компаний двух стран. Пакистанский бизнес был представлен такими компаниями, как Al-Rafique Enterprises, Mehran Dates Products, Brighto Chemicals, Transfopower Industries, FWO, T.M.C, Pakistan Mobile, TCS и многими другими.
В своем выступлении глава нашего государства подчеркнул, что в ходе состоявшихся сегодня плодотворных переговоров были подробно обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового партнерства, намечены большие планы и задачи. Достигнута договоренность о создании Высшего совета стратегического партнерства.
В качестве локомотива двусторонних отношений определено торгово-экономическое сотрудничество.
– Обладая огромным потенциалом, наши экономики могут эффективно дополнять друг друга, - отметил Президент.
По итогам прошлого года товарооборот превысил 400 миллионов долларов, действуют 130 предприятий. В данном контексте Узбекистан стал крупнейшим торговым партнером Пакистана в Центральной Азии.
В последние годы активно реализуются совместные меры по формированию благоприятных условий для бизнеса. Возобновлено авиасообщение с Лахором, есть планы по увеличению количества рейсов и расширению географии полетов. Проводятся бизнес-форумы и промышленные выставки. Созданы торговые дома в Карачи и Ташкенте.
Узбекско-пакистанское сотрудничество наполняется новыми проектами. Осуществляются проекты с компаниями Pak Merit, Diamond Group, Silk-way, Getz Pharm, Gerbion, NLS и другими.
Глава нашего государства выдвинул ряд предложений по дальнейшему расширению двустороннего сотрудничества.
Прежде всего отмечена важность регулярного проведения деловых мероприятий с широким участием представителей бизнеса как минимум 2 раза в год – в Узбекистане и Пакистане.
С учетом географической близости указано на необходимость кардинального наращивания объемов товарооборота, в том числе за счет расширения номенклатуры товаров в рамках действующего Соглашения о преференциальной торговле, упрощения фитосанитарных, карантинных и таможенных процедур, совершенствования механизмов межбанковских расчетов. Отдельное внимание будет уделено интеграции электронных торговых платформ.
Расширяются возможности в области транспорта и логистики. За последние годы объемы грузоперевозок между странами выросли в 5 раз. С целью расширения сотрудничества в данной сфере планируется создание совместной транспортно-логистической компании.
С удовлетворением отмечено начало строительства железной дороги, соединяющей Китай с Центральной Азией. В будущем данная стратегическая дорога может вывести к портам Пакистана, что послужит существенному увеличению взаимной торговли и инвестиций.
Коренным интересам наших стран отвечает ускоренное развитие промышленной кооперации.
Речь идет о проектах в сфере фармацевтики, сельского хозяйства, геологии, добывающей, электротехнической, текстильной, кожевенной и других отраслях.
Указано на необходимость эффективного использования потенциала межрегионального сотрудничества. В данном контексте отмечена важность активизации взаимных визитов глав регионов с широким участием бизнес-миссий двух стран.
В свою очередь, Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, высоко оценив реализуемую под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева программу масштабных реформ, а также созданные условия для ведения бизнеса, подчеркнул наличие больших возможностей для наращивания партнерства.