Pokiston Bosh vaziri rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif 25-26-fevral kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, transport bog‘liqligini kuchaytirish va tranzit salohiyatini ro‘yobga chiqarish, yengil va charm sanoati, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, elektrotexnika va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish borasidagi qo‘shma rejalar diqqat markazida bo‘ladi.
Madaniy-gumanitar va turizm aloqalarini faollashtirish masalalari ham ko‘rib chiqiladi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Sammit yakunida Qo‘shma deklaratsiya va qator ikki tomonlama hujjatlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida yetakchilar O‘zbekiston-Pokiston qo‘shma biznes forumida ham ishtirok etadilar.

Pakistan’s Prime Minister to pay an official visit to Uzbekistan
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shehbaz Sharif, will pay an official visit to Uzbekistan on February 25-26.
The agenda for the upcoming high-level negotiations includes further developing and expanding the strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Pakistan.
The focus will be on joint plans to increase the volume of bilateral trade, strengthen transport connectivity, tap into transit potential, and promote cooperation projects in the light and leather industry, agriculture, pharmaceuticals, electrical engineering, and other sectors of the economy.
Questions regarding the intensification of cultural, humanitarian, and tourism ties will also be considered. Views will be exchanged on the current international and regional agenda.
Following the summit, a Joint Declaration and several bilateral documents will be adopted.
As part of the visit’s business program, leaders will also participate in a joint Uzbekistan – Pakistan Business Forum.