O‘zbekiston Prezidenti ziyoratchilarimizga qulaylik yaratishda Saudiya Arabistoni bilan yaqindan hamkorlik qilish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-fevral kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Saudiya Arabistoni Podshohligi haj va umra ishlari vaziri Tavfiq bin Favzon ar-Rabia boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon Ol Saud va Valiahd, mamlakat Bosh vaziri Muhammad Ol Saudning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi. Vazir, shuningdek, Podshohning ko‘p millatli O‘zbekiston xalqiga hadyasi – muqaddas Ka’ba yopinchig‘i kisvaning bir parchasini topshirdi.
O‘zbekiston yetakchisi, o‘z navbatida, Saudiya Arabistoni rahbariyatiga bebaho tuhfa hamda ziyoratchilarimizning musulmon dunyosi markazlari - Makka va Madinada bo‘lishi uchun yaratilgan imkoniyatlar va qulay sharoitlar uchun chuqur minnatdorlik bildirdi. Birgina o‘tgan yilning o‘zida 800 mingdan ziyod fuqarolarimiz Umra ziyoratini, 15 ming nafari Haj ibodatini ado etdi.
Suhbat chog‘ida o‘zbekistonlik ziyoratchilarga shart-sharoitlar va ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yanada yaxshilash, ularning Saudiya Arabistoniga tashrifi xavfsiz va qulay bo‘lishini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность тесного сотрудничества с Саудовской Аравией в вопросах комфортного пребывания наших паломников
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 февраля принял делегацию Королевства Саудовская Аравия во главе с министром по делам хаджа и умры Тавфиком бин Фавзаном ар-Рабиа, находящимся в нашей стране с визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и теплые пожелания от Короля Саудовской Аравии Салмана аль-Сауда и Наследного принца, Премьер-министра страны Мухаммеда аль-Сауда. Министр также преподнес дар Короля многонациональному народу Узбекистана – часть священного покрывала Каабы кисвы.
В свою очередь, лидер Узбекистана выразил глубокую признательность руководству Саудовской Аравии за бесценный дар, а также созданные возможности и благоприятные условия для пребывания наших паломников в центрах мусульманского мира – Мекке и Мадине. Только в прошлом году более 800 тысяч наших граждан совершили Умру и 15 тысяч – Хадж.
Особое внимание в ходе беседы было уделено вопросам дальнейшего улучшения условий и качества услуг, оказываемых паломникам из Узбекистана, обеспечения их безопасного и комфортного пребывания на территории Саудовской Аравии.