O‘zbekiston Prezidenti ziyoratchilarimizga qulaylik yaratishda Saudiya Arabistoni bilan yaqindan hamkorlik qilish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-fevral kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Saudiya Arabistoni Podshohligi haj va umra ishlari vaziri Tavfiq bin Favzon ar-Rabia boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon Ol Saud va Valiahd, mamlakat Bosh vaziri Muhammad Ol Saudning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi. Vazir, shuningdek, Podshohning ko‘p millatli O‘zbekiston xalqiga hadyasi – muqaddas Ka’ba yopinchig‘i kisvaning bir parchasini topshirdi.
O‘zbekiston yetakchisi, o‘z navbatida, Saudiya Arabistoni rahbariyatiga bebaho tuhfa hamda ziyoratchilarimizning musulmon dunyosi markazlari - Makka va Madinada bo‘lishi uchun yaratilgan imkoniyatlar va qulay sharoitlar uchun chuqur minnatdorlik bildirdi. Birgina o‘tgan yilning o‘zida 800 mingdan ziyod fuqarolarimiz Umra ziyoratini, 15 ming nafari Haj ibodatini ado etdi.
Suhbat chog‘ida o‘zbekistonlik ziyoratchilarga shart-sharoitlar va ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yanada yaxshilash, ularning Saudiya Arabistoniga tashrifi xavfsiz va qulay bo‘lishini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan underscores the importance of close cooperation with Saudi Arabia on comfortable stay of our pilgrims
On February 19 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Kingdom of Saudi Arabia headed by Tawfiq Bin Fawzan al-Rabiah, Minister of Hajj and Umrah.
In the beginning of the meeting, the high guest passed to the Head of our state sincere greetings and warm wishes from the King of Saudi Arabia Salman Al Saud and Crown Prince, Prime Minister of this country Mohammed Al Saud. The minister also presented the King's gift to the multi-ethnic people of Uzbekistan - a part of the sacred covering of Kaaba kiswa.
In turn, the Leader of Uzbekistan expressed deep gratitude to the leadership of Saudi Arabia for the invaluable gift, as well as the opportunities and favorable conditions created for the stay of our pilgrims in the centers of the Muslim world - Mecca and Madinah. Last year alone, more than 800 thousand of our citizens performed Umrah and 15 thousand - Hajj.
In the course of the conversation, special attention was paid to further improving the conditions and quality of services provided to pilgrims from Uzbekistan, ensuring their safe and comfortable stay on the territory of Saudi Arabia.