Ўзбекистон – 2030: Янги давлат дастурининг аҳоли ҳаётидаги аҳамияти
Мамлакатимизда 2025 йилга мўлжалланган Давлат дастури лойиҳаси кенг жамоатчилик ва экспертлар муҳокамасидан ўтказилиб, яқинда расман қабул қилинди. Ушбу муҳокамалар парламентнинг иккала палатасида, сиёсий партиялар, меҳнат жамоалари, ёшлар орасида ва маҳаллаларда фаол ўтказилди. Жараёнлар кенг жамоатчиликка очиқ тарзда етказилиб, оммавий ахборот воситалари орқали ёритиб борилди.
Бундай очиқ муҳокамалар аҳолининг сиёсий жараёнларга бўлган қизиқишини ошириб, уларнинг фаол иштирокини таъминлади. Давлат дастурида назарда тутилган муҳим ташаббуслар ҳақида хабардорликни ошириш ва фуқароларнинг қимматли таклифларини олиш мақсадида бир қатор тадбирлар ўтказилди. Натижада, аҳоли ва экспертларнинг 100 га яқин концептуал ҳамда мингдан ортиқ таҳририй таклифлари қабул қилинди. Эътиборли жиҳати шундаки, муҳокамаларда нафақат юртдошларимиз, балки халқаро ҳамжамият ва хорижда истиқомат қилувчи ватандошлар ҳам фаол иштирок этди. Улар томонидан билдирилган таклифлар дастурни такомиллаштиришда инобатга олинди.
Ҳаёт сифатини ошириш – асосий мақсад
Давлат дастури доирасида аҳоли ҳаёт сифатини яхшилаш, экологик барқарорликни таъминлаш ва “яшил иқтисодиёт” тамойилларини кенг жорий этиш устувор вазифалардан бири сифатида белгиланди. Бу йўналишда қуйидаги чора-тадбирлар амалга оширилади: Яшил ҳудудларни кенгайтириш: шаҳар ва маҳаллаларда кўчалар бўйлаб дарахт экиш, яшил зоналар ташкил этиш. Транспорт инфратузилмасини яхшилаш: пиёдалар ва велосипед йўлакларини яратиш, экологик тоза жамоат транспортини ривожлантириш. Сув тежамкорлиги: ёмғир ва оқова сувларни қайта ишлаш орқали сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш.
Яшил иқтисодиёт ва қайта тикланувчи энергия манбалари
Яшил иқтисодиётни ривожлантириш доирасида қуёш ва шамол энергия манбаларидан самарали фойдаланиш йўналишида ҳудудларда 74172 та қуёш панеллари ўрнатилиб, 785 МВт қўшимча қувват яратилиши режалаштирилган. Шунингдек, қуввати 225 МВт бўлган гидроэектр станцияларини барпо этиш белгиланган. Бу чора-тадбирлар орқали қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 40 фоизга етказиш кўзда тутилган.
Иқтисодиёт ва инвестиция муҳити
Иқтисодиётни барқарор ривожлантириш мақсадида экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва маҳаллий маҳсулотларни халқаро бозорларга чиқариш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган. 2025 йилда иқтисодий ўсиш камида 6 фоиз, саноат 6 фоиз, бозор хизматлари 14,5 фоиз, қишлоқ хўжалиги 4,1 фоизга га ўсиши режалаштирилган. Экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида маҳаллий тадбиркорлар учун “корхонабай” ишлаш тизими жорий этилиб, уларнинг маҳсулотларини халқаро бозорга чиқаришда қўллаб-қувватлаш чоралари кучайтирилади.
Таълим ва соғлиқни сақлаш соҳасида ислоҳотлар давом этади
Давлат дастури таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларини ҳам қамраб олган. Мактабгача таълим қамровини ошириш мақсадида олис ва чекка ҳудударда мобиль гуруҳлар ташкил этилади. Бунда махсус жиҳозланган автобуслар ажратилиб, болалар ўйин майдончалари ташкил этилади. Уйда таълим олаётган ўқувчилар учун қулайликлар яатиш мақсадида болалар учун мбиль қурилмаларда ишлайдиган махсус платформа яратилади, платформа электрон ва видео дарсликлар турли ёшдаги ўқувчилар эҳтиёжларига мослаштирилади ва “Ойлайн менторлик” тизими жорий қилинади, бу эса ўқувчиларга педагогик ёрдам олиш имкониятини беради.
Педагогларни рағбатлантириш мақсадида ўзбек тили ва адабиёти сертификатига эга бўлган ўқитувчилар ойлик маошига 50% фоиз устама тўланади, мактабларга 500 нафар хорижий мутахассис жалб қилинади. Шунингдек ҳар бир туманда (шаҳарда) инклюзив таълим талабларига жавоб берадиган мактаблар ташкил этилади. “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури доирасида 3,5 минг камбағал оила фарзандлари олий таълим муассасаларига грант асосида қабул қилинади.
Соғлиқни сақлаш тизимини модернизация қилиш доирасида тиббий муассасалар замонавий ускуналар билан жиҳозланиб, марказлашган лабораториялар ташкил этилади. Шунингдек, шифохоналарда рақамли навбат тизими жорий қилиниб, тиббий хизмат кўрсатишнинг самарадорлиги оширилади.
Камбағалликни қисқартириш мақсадида янги касб-ҳунар марказлари ташкил этилиб, ёшларни меҳнат бозорида талаб юқори бўлган мутахассисликларга ўқитиш йўлга қўйилади. Шу билан бирга, инвестиция лойиҳалари орқали янги иш ўринларияратилиб, аҳоли даромадлари оширилади.
Яшил иқтисодиёт ва экологик ташаббуслар
Яшил иқтисодиётни ривожлантириш доирасида аҳоли уйларида энергия тежамкор ускуналар ўрнатиш учун махсус субсидиялар ажратилиши кўзда тутилган. Бундан ташқари, Орол денгизи тубида 100 000 гектар “яшил майдон”барпо этилиши режалаштирилган, бу эса экологик муҳитни яхшилашга катта ҳисса қўшади. Шунингдек, 9452 маҳаллада 32 миллиондан ортиқ кўчатлар экилади, 5,8 миллион хонадон ва 103 778 минг ички кўчаларда 388 миллион дона гул ва қадамчалар ўтқазилади.
Эътиборлиси, 2025 йилга мўлжалланган Давлат дастури Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиши, аҳоли фаровонлигини ошириш ва экологик муҳитни яхшилашга қаратилган муҳим ҳужжат ҳисобланади. Ушбу ташаббуслар нафақат ҳозирги, балки келажак авлод учун ҳам мустаҳкам пойдевор яратишга хизмат қилади. Шу боис, ҳар биримизнинг мазкур ислоҳотларни қўллаб-қувватлаб, уларни амалга оширишда фаол иштирок этишимиз мақсадга мувофиқ. Бу билан юртимиз тараққиёти ва халқ фаровонлигига ҳисса қўшган бўламиз.

Узбекистан – 2030: значение новой государственной программы для жизни населения
В этом году проект Государственной программы, рассчитанный на 2025 год, прошел широкое общественное и экспертное обсуждение и недавно был официально принят. Эти обсуждения активно проводились в обеих палатах парламента, среди активистов политических партий, трудовых коллективов, молодежи и махаллей. Процесс был открыто освещен для широкой общественности и транслировался в средствах массовой информации.
Такая открытая дискуссия повысила интерес граждан и обеспечила их активное участие. В целях повышения осведомленности о ключевых инициативах программы и сбора ценных предложений от граждан было организовано множество мероприятий. В результате было принято около 100 концептуальных и более тысячи редакционных предложений от населения и экспертов.
Примечательно, что в обсуждениях приняли участие не только граждане внутри страны, но и представители международного сообщества, а также соотечественники, проживающие за рубежом. Их предложения были учтены при доработке программы.
Повышение качества жизни населения – ключевой приоритет
В рамках Государственной программы одной из приоритетных задач определено улучшение качества жизни населения, обеспечение экологической стабильности и широкое внедрение принципов «зеленой экономики».
В этом направлении запланированы следующие меры:
- Расширение зеленых зон: посадка деревьев вдоль улиц в городах и махаллях, создание зеленых территорий.
- Улучшение транспортной инфраструктуры: строительство пешеходных и велосипедных дорожек, развитие экологически чистого общественного транспорта.
- Экономия водных ресурсов: рациональное использование воды за счет переработки дождевой и сточной воды.
Зеленая экономика и возобновляемые источники энергии
В рамках развития «зеленой экономики» предусмотрена установка в регионах 74172 единиц солнечных панелей, что позволит создать дополнительные 785 МВт мощности. Также в стране появятся микро-гидроэлектростанции общей мощностью 225 МВт. Эти меры позволят увеличить долю в структуре генерационных мощностей до 40 процентов.
Экономика и инвестиционный климат
Для устойчивого развития экономики особое внимание будет уделено стимулированию производства экспортно-ориентированной продукции, привлечению иностранных инвестиций и выводу отечественных товаров на международные рынки.
В 2025 году прогнозируется экономический рост не менее чем на 6%, промышленности на 6,1%, сектора рыночных услуг на 14,5%
и сельского хозяйства на 4,1%.
С целью увеличения экспортного потенциала будет внедрена система «корпоративного сопровождения» для поддержки местных предпринимателей на международных рынках.
Реформы в образовании и здравоохранении
Государственная программа также охватывает сферы образования и здравоохранения.
В целях повышения охвата дошкольным образованием и улучшения его качества в отдаленных районах будут созданы мобильные группы, с выделением для них специально оборудованных автобусов и организации на местах игровых площадок.
В целях создания удобств для учащихся, обучающихся на дому, будет создана специальная платформа, работающая на мобильных устройствах, платформа будет адаптирована к потребностям учащихся разных возрастов с использованием электронных и видеоуроков, а также будет внедрена система «Онлайн-менторство», которая позволит учащимся получать педагогическую поддержку.
Для стимулирования педагогов учителям, имеющим сертификат по узбекскому языку и литературе, будет выплачиваться 50%-ная надбавка к заработной плате. Также в школы будут привлечены 500 иностранных специалистов. В каждом районе (городе) будут созданы инклюзивные школы.
В рамках программы «От бедности к процветанию» 3,5 тысячи молодёжи из малообеспеченных семей получат возможность бесплатно обучаться в вузах на грантовой основе.
В сфере здравоохранения предусмотрена модернизация медицинских учреждений путем оснащения их современным оборудованием, создание централизованных лабораторий, внедрение цифровых систем управления очередями для повышения эффективности медицинских услуг.
Снижение уровня бедности и повышение занятости
Для сокращения бедности будут открыты новые профессиональные центры, где молодежь сможет получить востребованные на рынке труда профессии. Кроме того, за счет инвестиционных проектов будет создано множество новых рабочих мест, что приведет к росту доходов населения.
Экологические инициативы и развитие «зеленой экономики»
Для поддержки внедрения энергоэффективных технологий в домах населения будут выделены специальные субсидии. В зоне Аральского моря планируется создание 100 000 гектаров зеленых насаждений, что значительно улучшит экологическую обстановку.
Кроме того, в 9 452 махаллях будет высажено более 32 миллиона саженцев, а в 5,8 миллиона домохозяйств и 103 778 тысячах внутренних улиц будет высажено 388 миллионов цветов и кустарников.
Государственная программа, рассчитанная до 2025 года, является важным документом, направленным на устойчивое развитие Узбекистана, повышение благосостояния населения и улучшение экологической ситуации. Эти инициативы послужат прочной основой не только для настоящего, но и для будущих поколений. Надеемся, что каждый гражданин поддержит эти реформы и примет активное участие в их реализации.