O‘zbekiston Prezidenti va Malayziya Bosh vaziri sheriklikni innovatsion rivojlantirish davrini boshlashga kelishib oldilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimning taklifiga binoan 4-fevral kuni kechqurun rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
Kuala-Lumpur xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Malayziya parlamenti Vakillar palatasi spikeri Johari bin Abdul, ta’lim vaziri Zambri Abdulqodir va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
O‘zbekiston yetakchisining tashrifi sharafiga faxriy qorovul saf tortdi, ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi.
Prezidentimiz aeroportda Malayziya parlamenti spikeri bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Parlamentlar doirasida faol hamkorlik va almashinuvlarni davom ettirish, o‘zaro tashriflar va do‘stlik guruhlari tadbirlarini tashkil etish, qonun ijodkorligi masalalarida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, muhim investitsiyaviy, infratuzilmaviy, ijtimoiy va madaniy-gumanitar dasturlarni amalga oshirishga ko‘maklashish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
5-fevral kuni Kuala-Lumpur shahridagi "Perdana Putra" hukumat majmuasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbarini Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Ikki mamlakat davlat madhiyalari yangradi.
O‘zbekiston Prezidenti faxriy qorovul safi oldidan o‘tdi. So‘ng ikki davlat yetakchilari rasmiy delegatsiyalar a’zolari va diplomatik korpus vakillarini qutladilar.
Birgalikda suratga tushish marosimidan so‘ng oliy darajadagi muzokaralar boshlandi.
5-fevral kuni "Perdana Putra" hukumat majmuasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim tor doirada va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara o‘tkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Malayziya Bosh vaziriga ko‘rsatilayotgan samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan "Madani" davlat strategiyasining yuksak natijalari bilan dildan qutladi.
O‘zbekiston bilan Malayziya o‘rtasidagi do‘stlik va sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Malayziya Bosh vazirining o‘tgan yil may oyida O‘zbekistonga amalga oshirgan tarixiy tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni rivojlantirishga katta sur’at bag‘ishlagani ta’kidlandi.
Siyosiy muloqot va parlamentlararo aloqalar faollashdi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar va aviaqatnovlar soni oshmoqda.
O‘tgan yili Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi, Ishbilarmonlar kengashi tuzildi, qator yirik biznes forumlari tashkil etildi.
Tashrif arafasida tahliliy markazlar uchrashuvi, O‘zbekistonning turizm salohiyati va madaniy merosi taqdimotlari, yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi o‘tkazildi.
Hamkorlikni rivojlantirish va oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishni samarali muvofiqlashtirish maqsadida Tashqi ishlar vazirlarining strategik muloqoti platformasini tashkil etishga qaror qilindi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birimizni qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalaridagi amaliy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish maqsadida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish, o‘zaro sanoat ko‘rgazmalarini o‘tkazish, Sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilishga kelishib olindi.
Malayziya hukumati O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishini faol qo‘llab-quvvatlamoqda.
Yetakchilar 2025-2026-yillarni O‘zbekiston-Malayziya sherikligini innovatsion rivojlantirish davri deb e’lon qilishga kelishib oldilar.
Iqtisodiy hamkorlikning yangi modelining ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi. Bular – neft-kimyo va kimyo, elektronika va yarimo‘tkazgichlar sanoati, innovatsion sanoat, "aqlli" qishloq xo‘jaligi, "yashil" energetika, ziyorat turizmi va boshqalar.
Kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Toshkent viloyatida Malayziyaning yetakchi kompaniyasi boshqaruvida maxsus iqtisodiy zona tashkil etilmoqda.
Davlat rahbarlari faol madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish muhimligini ta’kidladilar. Joriy yilda O‘zbekiston va Malayziyada madaniyat haftaliklari o‘tkaziladi.
Yetakchilar mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Terrorizm, radikalizm va islomofobiyaga qarshi kurashda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi qayd etildi.
Muzokaralar yakunida erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni tayyorlashga qaror qilindi.
Yakunda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimni rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.
Kuala-Lumpur shahrida bo‘lib o‘tgan samarali muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim tomonidan Strategik sheriklik yo‘lida ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida qo‘shma bayonot imzolandi.
Shuningdek, quyidagi hujjatlar qabul qilindi:
- Mahsulotlarning "halol" standartlariga muvofiqligini baholash sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Bojxona ishida hamkorlik va o‘zaro yordam to‘g‘risida bitim;
- Oliy ta’lim sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Madaniyat sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Sud-ekspertlik faoliyati sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Akademik-diplomatik hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "Aqlli" shaharlarni rivojlantirish sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- 2025-2026-yillarda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi sheriklikni chuqurlashtirish bo‘yicha qo‘shma reja.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif doirasida Malayziya Islom san’ati muzeyiga tashrif buyurdi.
Ta’kidlash joizki, ushbu majmua mamlakatning eng yirik muzeylaridan biri hisoblanadi. U 1998-yilda tashkil etilgan.
Muzey an’anaviy islom me’morchiligi uslubida barpo etilgan bo‘lib, uning umumiy maydoni 30 ming kvadrat metrdan ziyodni tashkil etadi.
Bino gumbazining ichki qismini bezash va restavratsiya ishlarida o‘zbekistonlik ustalar ishtirok etgan.
Bu yerda 10 mingdan ortiq islom san’ati namunalari saqlanmoqda. Doimiy ekspozitsiyada Qur’on qo‘lyozmalarining noyob to‘plami, sopol va qimmatbaho buyumlar, qurol-yarog‘ namunalari va inshootlar maketlari, taqinchoqlar, tangalar va boshqa ashyolar namoyish etilmoqda.
Muzey fondida zamonaviy O‘zbekiston hududida turli tarixiy davrlarda yaratilgan 200 ga yaqin noyob eksponatlar alohida o‘rin egallaydi. Ular orasida o‘rta asrlarga oid qo‘lyozmalar, zargarlik buyumlari, mashhur abr matolari va kiyim namunalari, Sharq Renessansiga oid kulolchilik buyumlari mavjud.
Davlatimiz rahbari eksponatlarni ko‘zdan kechirish chog‘ida birgalikda tadqiqotlar o‘tkazish va ko‘rgazmalar tashkil etish, ilmiy va madaniy almashinuvni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Rasmiy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim Kuala-Lumpur shahrida qo‘shma biznes forumida ishtirok etdilar.
Tadbirda ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari, investitsiya va bank-moliya institutlarining 200 dan ziyod rahbarlari, jumladan, Malayziyaning “Petronas”, “MMC Corporation”, “DRB-Hicom”, “Gemilang Coachwork”, “Proton”, “Gentari”, “Five Petroleum”, “YTL Corporation”, “Sunview Group”, “KPJ Healthcare”, “MK Tron”, “Mimos”, “Sparco Engineering”, “Tradewinds Group”, “Kapital DX”, “Gamuda”, “Westports”, “Khazanah”, “EXIM Bank of Malaysia” va boshqa ko‘plab kompaniyalari vakillari qatnashdi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugun bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralarda O‘zbekiston-Malayziya sherikligini innovatsion rivojlantirishning ikki yillik davrini boshlash bo‘yicha kelishuvga erishilgani, amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olinganini ta’kidladi.
O‘tgan yili Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi tashkil etilgani, ikki mamlakat ishbilarmonlari ishtirokida qator yirik tadbirlar o‘tkazilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatlarimiz geografik jihatdan bir-biridan olis bo‘lishiga qaramay, transport va logistika imkoniyatlari kengayib bormoqda. Poytaxtlar o‘rtasida deyarli har kuni to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar amalga oshirilmoqda.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralarda mavjud zaxiralar chuqur tahlil qilinib, ko‘p qirrali sheriklikning yangi "o‘sish nuqtalari" belgilab olindi.
Tovar ayirboshlash hajmini karrasiga oshirish, imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish, o‘zaro ko‘rgazma va yarmarkalar o‘tkazish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Qo‘shma loyihalarning salmoqli portfeli shakllantirildi, Sanoat kooperatsiyasi dasturi ishlab chiqildi.
- Maqsadimiz - munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga olib chiqish, - dedi Prezident.
Malayziya O‘zbekistonning muhim innovatsion va texnologik hamkoridir. Shu ma’noda, davlatimiz rahbari O‘zbekiston-Malayziya ishbilarmonlik hamkorligini yanada rivojlantirishning qator ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Bu, eng avvalo, elektronika va yarimo‘tkazgichlar sanoatida uzoq muddatli hamkorlikni kengaytirishdir. Sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar, ma’lumot markazlari bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish mumkinligi qayd etildi.
Gaz-kimyo va kimyo sanoati muhim yo‘nalish hisoblanadi. Polimerlar, "yashil" vodorod va ammiak ishlab chiqarish bo‘yicha strategik loyihalarni tayyorlash ustida ish olib borilmoqda.
Qurilish sohasining jadal rivojlanishi innovatsion va ekologik toza qurilish materiallariga talabni oshirmoqda. O‘zbekiston Prezidenti Malayziya kompaniyalarini mamlakatimiz hududlarida zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish va keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlarida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari qayd etildi. Zamonaviy klinikalar qurish, Malayziyaning ilg‘or tajribasi asosida innovatsion farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish shular jumlasidan.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda katta imkoniyatlar borligi ko‘rsatib o‘tildi. Shu nuqtayi nazardan, "aqlli" qishloq xo‘jaligi texnologiyalarini joriy etish, organik mahsulotlar ishlab chiqarish va "halol" standartlarini qo‘llash bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Davlatimiz rahbari Malayziyaning yetakchi kompaniya va banklarini O‘zbekistonning telekommunikatsiya, energetika, bank-moliya va boshqa sohalardagi davlat aktivlarini xususiylashtirishda faol ishtirok etishga taklif etdi.
Bundan tashqari, geologiya, ta’lim, transport, ziyorat turizmi kabi yo‘nalishlarda hamkorlik qilish uchun katta salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi malayziyalik ishbilarmonlarning qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirishga qiziqishi katta ekanini, ular texnologiyalar va bilimlar bilan o‘rtoqlashishga tayyorligini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Shu munosabat bilan Toshkent viloyatida Malayziya kompaniyasi boshqaruvida maxsus iqtisodiy zona tashkil etilishi ma’lum qilindi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari navbatdagi qo‘shma biznes forumini shu yil kuzda O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif etdi.
Kuala-Lumpur shahridagi ishbilarmonlik dasturining davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim «Petronas” korporatsiyasining bosh qarorgohi - "Twin Towers" binosiga tashrif buyurib, kompaniya prezidenti Muhammad Tavfiq bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Neft-gaz, neft-kimyo va qayta tiklanuvchi energetika sohalarida yetakchilardan biri bo‘lgan ushbu global kompaniya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari xomashyoni chuqur qayta ishlash va "yashil" energetika loyihalarini amalga oshirish borasidagi istiqbolli rejalarni qo‘llab-quvvatladi.
Geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va istiqbolli uglevodorod konlarini o‘zlashtirish, karbonat angidrid gazini ushlab qolish va saqlash bo‘yicha ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, “Petronas” universiteti negizida yuqori malakali kadrlar tayyorlash ustuvor vazifalar sifatida qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Malayziyaga rasmiy tashrifi doirasidagi tadbirlar yakunlandi.
Bugun Kuala-Lumpur shahrida Prezidentimiz Bosh vazir Anvar Ibrohim bilan sermahsul muzokara o‘tkazdi.
Sammit yakunida Kelajak avlodlar uchun strategik sheriklik yo‘lida ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida qo‘shma bayonot imzolandi va hamkorlikning turli sohalarida salmoqli kelishuvlar to‘plami qabul qilindi.
Davlatimiz rahbari va Malayziya Bosh vaziri biznes forumida ishtirok etib, "Petronas" kompaniyasi prezidenti bilan uchrashdi.
Madaniy dastur doirasida O‘zbekiston yetakchisi Malayziya Islom san’ati muzeyiga tashrif buyurdi.
Tadbirlar yakunlangach, Kuala-Lumpur xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Malayziya ta’lim vaziri Zambri Abdulqodir va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.

President of Uzbekistan and Prime Minister of Malaysia agree on launching a period of innovative development of Uzbek-Malaysian partnership
At the invitation of Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in this country on the evening of February 4 on an official visit.
The Head of our state was met at the international airport of Kuala Lumpur by Speaker of the House of Representatives of the Malaysian Parliament Johari bin Abdul, Minister of Education Zambry Abdul Kadir and other officials.
In honor of the Uzbek leader's arrival, a guard of honor was lined up, state flags of the two countries were raised.
The President of our country met with the Speaker of the Malaysian Parliament at the airport. The sides exchanged views on the agenda of the upcoming summit meetings.
Special attention was paid to further active cooperation and exchanges on the parliamentary side, organization of reciprocal visits and events of the existing friendship groups, establishment of practical cooperation in lawmaking, promotion of important investment, infrastructural, social, cultural and humanitarian programs.
A solemn ceremony of official meeting of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was held at the Perdana Putra government complex in Kuala Lumpur on February 5.
The Head of our state was met by Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim.
A guard of honor was lined up in honor of the distinguished guest. The national anthems of the two countries were played.
The President of Uzbekistan toured the guard of honor. Then, the two leaders greeted members of official delegations and representatives of the diplomatic corps.
After joint photographing, the high-level talks began.
On February 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim held talks at the “Perdana Putra” government complex in a narrow format and with the participation of official delegations.
At the beginning of the conversation, the Head of our state expressed sincere gratitude to the Prime Minister of Malaysia for the cordial reception and warmly congratulated him on the high achievements of the successfully implemented state strategy “Madani”.
Issues of further expanding and strengthening Uzbek-Malaysian relations of friendship and partnership have been discussed.
It has been noted that the historic visit of the Malaysian Prime Minister to Uzbekistan last May has given a serious impetus to the development of multifaceted relations between the two countries.
Political dialogue and inter-parliamentary contacts have been intensified. The volumes of mutual trade turnover, the number of joint ventures and the frequency of flights have been growing.
Last year, the first meeting of the Intergovernmental Commission was fruitfully held, a Business Council was established, and a number of major business forums were organized.
In anticipation of the visit, a meeting of think tanks, presentations of Uzbekistan's tourism potential and cultural heritage, and a forum of rectors of leading universities were held.
In order to effectively coordinate the development of cooperation and implementation of agreements at the highest level, it was decided to create a platform of Strategic Dialogue of Foreign Ministers.
The importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and other international structures has been noted.
Special attention was paid to practical cooperation in trade, economic and investment spheres.
With the aim of boosting trade turnover, an agreement has been reached on developing an Agreement on Preferential Trade, holding mutual industrial exhibitions, and adopting an Industrial Cooperation Program.
The Malaysian government actively supports Uzbekistan's accession to the World Trade Organization.
The leaders agreed to declare 2025-2026 a period of innovative development of Uzbek-Malaysian partnership.
Priority areas of the new model of economic cooperation have been identified: petrochemicals and chemistry, electronics and semiconductor industry, innovative industry, “smart” agriculture, “green” energy, pilgrimage tourism and others.
In order to support cooperation projects, a special economic zone is being established in Tashkent region under the management of a leading Malaysian company.
The leaders advocated for further active cultural and humanitarian exchange. Mutual cultural weeks will be held in Uzbekistan and Malaysia this year.
The leaders also exchanged views on pressing issues of regional interaction. They emphasized the importance of joining efforts in combating terrorism, radicalism and islamophobia.
Following the talks, a decision was made to prepare a “road map” for timely and quality implementation of the agreements.
In conclusion, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev invited Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim to pay an official visit to Uzbekistan.
Following the fruitful talks in Kuala Lumpur, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim signed a Joint Statement on deepening bilateral cooperation on the way to strategic partnership.
The following documents were also adopted:
- Agreement on cooperation in the field of conformity assessment of products to halal standards;
- Agreement on cooperation and mutual assistance in customs affairs;
- Agreement on cooperation in the field of higher education;
- Agreement on cooperation in the field of health care;
- Cooperation Agreement in the field of culture;
- Agreement on cooperation in the field of forensic science;
- Agreement on academic and diplomatic cooperation;
- Protocol on cooperation in the development of smart cities;
- Joint Plan on deepening partnership in the fight against corruption for 2025-2026.
As part of the program of his official visit, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Islamic Arts Museum of Malaysia.
It should be noted that the Islamic Arts Museum is one of the largest museum collections in the country. It was founded in 1998.
The museum is built in the traditional style of Islamic architecture. The total area of the complex is more than 30 thousand square meters.
Uzbek masters participated in the interior decoration of the building's dome and restoration works.
More than 10,000 exhibits of Islamic art are kept here. The permanent exposition includes a unique collection of Quran manuscripts, ceramic and precious items, samples of weapons and models of buildings, jewelry, numismatics and others.
About 200 unique artifacts created in different historical periods on the territory of modern Uzbekistan occupy a special place in the museum fund. Among them are medieval manuscripts, jewelry, famous abra cloths and samples of clothes of the population, ceramics of the Eastern Renaissance period.
During the inspection of the exhibits, the Head of our state noted the importance of joint research and organization of exhibition events, expansion of scientific and cultural exchange.
As part of the program of the official visit to the city of Kuala Lumpur, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim participated in a joint business forum.
The event was attended by over 200 executives and representatives of leading companies, investment and banking and financial institutions of the two countries. Malaysian business was represented by such companies as Petronas, MMC Corporation, DRB-Hicom, Gemilang Coachwork, Proton, Gentari, Five Petroleum, YTL Corporation, Sunview Group, KPJ Healthcare, MK Tron, Mimos, Sparco Engineering, Tradewinds Group, Kapital DX, Gamuda, Westports, Khazanah, EXIM Bank of Malaysia and many others.
In his speech, the President emphasized that during the fruitful talks at the highest level held today, an agreement was reached to launch a two-year period of innovative development of Uzbek-Malaysian partnership, and priority areas of practical cooperation were identified.
With special satisfaction, the establishment of the Intergovernmental Commission and the Business Council last year, as well as organization of a number of major events with the participation of businesses of the two countries were noted.
Despite the geographical remoteness, opportunities in the field of transportation and logistics are expanding. Direct flights between the capitals are performed almost daily.
During the talks, the existing reserves were thoroughly analyzed and new points of growth of the multifaceted partnership were identified.
Agreements were reached on multiplying the volume of trade turnover, developing an Agreement on Preferential Trade, holding mutual exhibitions and fairs. A solid portfolio of joint projects has been formed, and an Industrial Cooperation Program has been developed.
- Our goal is to bring relations to the level of strategic partnership - emphasized the President.
Malaysia is an important innovative and technological partner of Uzbekistan. In this context, the Head of our state outlined a number of priority areas for further development of Uzbek-Malaysian business cooperation.
Above all, it is the expansion of long-term cooperation in electronics and semiconductor industry. Opportunities to implement projects in the sphere of artificial intelligence, digital technologies and creation of data centers have been noted.
The gas chemical and chemical industries are important areas of cooperation. Work is already underway to prepare strategic projects for the production of polymers, “green” hydrogen and ammonia.
The rapid development of the construction industry creates a high demand for innovative and environmentally friendly construction materials. The President of Uzbekistan has invited Malaysian companies to actively participate in creating modern production facilities and large-scale construction works in the regions of our country.
Prospects for mutually beneficial cooperation in the field of healthcare were noted. It concerns the construction of modern clinics, production of innovative pharmaceuticals based on the best practices of Malaysia.
It was pointed out that there are great opportunities in the field of food security. In this context, interest was expressed in implementing joint projects on the introduction of technologies of “smart” agriculture, production of organic products and application of “halal” standards.
The Head of our state also invited leading Malaysian companies and banks to actively participate in the privatization of state assets in telecommunications, energy, banking and finance and other sectors of Uzbekistan.
In addition, a great potential for cooperation in such areas as geology, education, transportation and pilgrimage tourism was noted.
The President welcomed the great interest of Malaysian entrepreneurs in implementing joint investment projects, their readiness to share technologies and knowledge.
In this context, the creation of a special economic zone in Tashkent region under the management of a Malaysian company was announced.
In conclusion, the President suggested to hold the next joint business forum in Uzbekistan in the fall of this year.
In continuation of the business program in Kuala Lumpur, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim jointly visited the headquarters of Petronas Corporation - Twin Towers building, and held a meeting with President of the company Muhammad Taufik.
Issues related to the development of mutually beneficial cooperation with this global company, which is one of the leaders in the oil and gas industry, petrochemicals and renewable energy, were discussed.
The Head of our state supported prospective plans to implement projects in the sphere of deep processing of raw materials and “green” energy.
The priorities include exploration and development of promising hydrocarbon fields, introduction of advanced technologies for carbon dioxide capture and storage, training of highly qualified personnel at the Petronas University.
The events of the program of the official visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Malaysia have been completed.
Today in Kuala Lumpur, the President held fruitful talks with Prime Minister Anwar Ibrahim.
The summit resulted in signing a Joint Statement on deepening bilateral cooperation on the way to strategic partnership for the benefit of future generations and adopting a solid package of agreements in various spheres of engagement.
The Head of our state and the Prime Minister of Malaysia also attended the business forum and met with the president of the company Petronas.
As part of the cultural program, the leader of Uzbekistan visited the Islamic Arts Museum of Malaysia.
At the end of the visit, the President of Uzbekistan was seen off at the Kuala Lumpur International Airport by Malaysian Minister of Education Zambry Abdul Kadir and other officials.