Davlat dasturi loyihasi muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili davlat dasturi loyihasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugun dunyoda iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlari yaqqol sezilmoqda. Buni oldindan ko‘ra bilib, mamlakatimizda ekologik toza iqtisodiyotga o‘tilmoqda.
Oxirgi uch yilda joylarda 3,5 gigavattli 16 ta yirik quyosh va shamol elektr stansiyalari ishga tushirildi, 35 ta kichik GES qurildi. Sanoatda “yashil energiya” sertifikati tizimi joriy qilindi. Quyosh panellari o‘rnatgan xonadonlar 60 mingdan oshdi. “Yashil makon” dasturi doirasida daraxtlar ekilib, bog‘lar yaratilayapti. Suvdan tejab-tergab foydalanilayapti.
2025-yil mamlakatimizda “Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot” yili deb e’lon qilindi. Bu borada davlat dasturi loyihasi ishlab chiqilib, bir oy davomida jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazildi. U bilan 11 million fuqaro tanishib, 100 dan ziyod takliflar tanlab olindi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining tarmoqlari va boshqa vakolatxonalar hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
Davlat dasturidagi eng katta yo‘nalishlardan biri energetikadir.
So‘nggi yillardagi jadallik tufayli mamlakatimizning jami quvvatlarida “yashil” energiya ulushi 16 foizga yetdi. Bu yil uni 26 foizga chiqarish rejalashtirilgan. Buning uchun yana 3,5 gigavattli 16 ta yirik quyosh va shamol stansiyaci, 160 megavattli 5 ta yirik GES va 1,8 gigavattli energiya saqlash quvvatlari ishga tushiriladi.
Davlatimiz rahbari bunga qo‘shimcha yana 1 gigavatt quvvatli loyihalarni shakllantirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Shuningdek, davlat korxonalari, sanoat va xizmat ko‘rsatish majmualari hamda xonadonlarda quyosh panellari o‘rnatishni rag‘batlantirish davom ettiriladi. Bunga 2 trillion so‘m kredit ajratiladi.
Sirdaryo viloyati Boyovut tumanidagi 19-maktab tajribasi asosida bog‘cha, maktab va shifoxonalarda issiqlik nasosini joriy qilish ommalashtiriladi.
“Yashil iqtisodiyot” bu nafaqat toza energetikani rivojlantirish, balki tarmoqlarda energiya samaradorligini oshirish hamdir.
Bu yil kamida 6 foiz iqtisodiy o‘sish sur’atini saqlab qolib, yalpi ichki mahsulotni 125 milliard dollardan oshirish maqsad qilingan. Bunga erishishda omilkorlik va tejamkorlik juda muhim.
Shu bois Bosh vazir o‘rinbosari – iqtisodiyot va moliya vaziriga energiya samaradorligi hisobiga xarajatlarni 15-20 foizgacha qisqartirish va qo‘shilgan qiymatni ko‘paytirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Davlatimiz rahbari resurs tejamkor iqtisodiyot modeliga o‘tish vaqti kelganini ta’kidladi.
Misol uchun, elektrotexnika, avtomobilsozlik, farmatsevtika va oziq-ovqat sanoatida 1 tonna energiya sarfiga to‘g‘ri keladigan qo‘shilgan qiymat kimyo, qurilish materiallari, to‘qimachilik tarmog‘idagidan 15-20 barobar yuqori.
Yuqoridagi sohalarda ham resurslarni tejash, kam energiya sarflab, ko‘p qo‘shilgan qiymat olayotgan tarmoqlarni rivojlantirish vazifasi qo‘yildi. Energiya iste’moli yuqori bo‘lgan 400 ta yirik sanoat korxonasi energiya auditdan o‘tkazilib, tejamkor texnologiyalar joriy qilinishi belgilandi.
Yaqin kelajakda rivojlangan davlatlar faqat “yashil texnologiya” asosida ishlab chiqarilgan mahsulotlarni oladi. Shu bois hozirdan bunga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu yil ishlab chiqarish va infratuzilma loyihalarining 15 foizi, 2027-yildan 30 foizi, 2030-yildan 55 foizi “yashil” bo‘ladi. Kam uglerodli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon banki va boshqa tashkilotlardan 300 million dollar resurs jalb qilinadi.
Energetika majmualarini barpo etishda 4 milliard dollarlik uskuna va butlovchi qismlar mahalliy korxonalarda ishlab chiqariladi. Bu orqali yirik loyihalarda “yashil komponent” ulushi 25 foizdan 31 foizga yetadi.
“Yashil makon” dasturi doirasida har yili 200 million tup daraxt ekilmoqda. O‘tgan 3-yilda 698 ta bog‘ va 316 ta jamoat parki tashkil etildi. Orol dengizining qurigan tubida qariyb 2 million gektarli butazor barpo etildi.
Buni davom ettirgan holda, bu yil ko‘chatchilikka ixtisoslashgan 18 ta o‘rmon xo‘jaligi tashkil qilinadi. Ularda “ilm-loyiha-amaliyot” tamoyili asosida genetik seleksiya ishlari kuchaytirilib, urug‘chilik laboratoriyalari, intensiv tajriba uchastkalari va “onalik” plantatsiyalari yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu xo‘jaliklarda joriy yilda 123 million tup ko‘chat tayyorlanadi. “Yashil olam” platformasi ishga tushirilib, ularni onlayn sotib olish yo‘lga qo‘yiladi.
Hududida daraxt eggan, ishlab chiqarishda ekologik toza uskuna va materiallardan foydalanganlarga “yashil tadbirkor” maqomi beriladi. Bu tadbirkorlar reytingida ham inobatga olinadi. Ularga tashqi bozorlarga chiqishi uchun “yashil sertifikat” olish, bozor topishda har tomonlama yordam beriladi.
Yig‘ilishda mutasaddilar davlat dasturi loyihasida nazarda tutilgan vazifalar va ularni amalga oshirish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Обсужден проект государственной программы
Президент Шавкат Мирзиёев 27 января провел совещание по проекту Государственной программы «Года охраны окружающей среды и «зеленой экономики».
Сегодня в мире все более ощутимы негативные последствия изменения климата. Предвидя это, наша страна активно переходит на "зеленую" экономику.
За последние три года в регионах были введены в эксплуатацию 16 крупных солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 3,5 гигаватта, построено 35 малых гидроэлектростанций. В промышленности внедрена система выдачи сертификатов «зеленой энергии». Количество домов, установивших солнечные панели, превысило 60 тысяч. В рамках программы «Яшил макон» ежегодно проводится озеленение территорий. Применяется рациональный подход к водопользованию.
2025 год объявлен в нашей стране Годом охраны окружающей среды и «зеленой экономики». В связи с этим был разработан проект государственной программы, который в течение месяца проходил общественное обсуждение. С документом ознакомились 11 миллионов граждан, более 100 самых актуальных предложений включено в программу. Структуры Организации Объединенных Наций и представительства других организаций выразили готовность к сотрудничеству в реализации программы.
Одним из ключевых направлений госпрограммы является энергетика.
Благодаря активной работе последних лет доля «зеленой» энергии в общей структуре мощностей страны достигла 16 процентов. В этом году планируется увеличить этот показатель до 26 процентов. Для этого будут введены в эксплуатацию еще 16 крупных солнечных и ветряных электростанций мощностью 3,5 гигаватта, 5 крупных гидроэлектростанций мощностью 160 мегаватт и мощности для хранения энергии объемом 1,8 гигаватта.
Глава государства поручил дополнительно разработать проекты мощностью 1 гигаватт.
Также будет продолжено стимулирование установки солнечных панелей на государственных предприятиях, в промышленных и сервисных комплексах, а также в домах. На эти цели будет выделено 2 триллиона сумов кредитов.
На основе опыта школы №19 Баявутского района Сырдарьинской области будет расширено внедрение тепловых насосов в детских садах, школах и больницах.
«Зеленая экономика» — это не только развитие чистой энергетики, но и повышение энергоэффективности в различных отраслях.
В этом году поставлена цель сохранить темпы экономического роста на уровне не менее 6 процентов и увеличить объем валового внутреннего продукта до более чем 125 миллиардов долларов. Для достижения этого ключевыми факторами являются рациональность и экономия.
В связи с этим заместителю Премьер-министра — министру экономики и финансов поручено разработать программу, направленную на сокращение затрат до 15-20 процентов и увеличение добавленной стоимости за счет энергоэффективности.
Глава государства подчеркнул, что настало время перейти к ресурсосберегающей модели экономики.
Например, в электротехнической, автомобилестроительной, фармацевтической и пищевой промышленности добавленная стоимость на 1 тонну потребляемой энергии в 15-20 раз выше, чем в химической, строительной и текстильной отраслях.
Поставлена задача развивать отрасли с низким энергопотреблением и высокой добавленной стоимостью, а также обеспечивать ресурсосбережение в вышеперечисленных секторах. Определено проведение энергетического аудита и внедрение сберегающих технологий на 400 крупных предприятиях с высоким энергопотреблением.
В ближайшем будущем развитые страны будут покупать только продукцию, произведённую с использованием «зеленых технологий». Поэтому уже сейчас этому вопросу уделяется особое внимание. В этом году 15 процентов производственных и инфраструктурных проектов будут экологически чистыми, к 2027 году их доля достигнет 30 процентов, а к 2030 году — 55 процентов. Для поддержки низкоуглеродных проектов будет привлечено 300 миллионов долларов от Европейского банка реконструкции и развития, Всемирного банка и других организаций.
При строительстве энергетических комплексов оборудование и комплектующие на сумму 4 миллиарда долларов будут производиться на отечественных предприятиях. Это позволит увеличить долю «зеленого компонента» в крупных проектах с 25 до 31 процента.
В рамках программы «Яшил макон» ежегодно высаживается 200 миллионов деревьев. За последние три года было создано 698 садов и 316 общественных парков. На высохшем дне Аральского моря созданы зеленые территории площадью около 2 миллионов гектаров.
В продолжение этих усилий в этом году будут созданы 18 лесных хозяйств, специализирующихся на выращивании саженцев. На основе принципа «наука–проект–практика» будет усилена селекционная работа, организованы семеноводческие лаборатории, интенсивные опытные участки и «материнские» плантации.
В этих хозяйствах в текущем году планируется вырастить 123 миллиона саженцев. Будет запущена платформа «Яшил олам», где можно будет приобрести саженцы онлайн.
Бизнесу, озеленяющему свою территорию и использующему экологически чистое оборудование и материалы в производстве, будет присваиваться статус «зеленого предпринимателя». Это будет учитываться в рейтинге предпринимателей. Им будет предоставляться всесторонняя поддержка в получении «зеленого сертификата» и поиске новых рынков сбыта.
На совещании ответственные лица доложили о задачах, заложенных в проекте государственной программы, а также планах по ее реализации.