Малайзия билан ҳамкорликни чуқурлаштириш – Ўзбекистон ташқи сиёсатининг Осиё минтақасидаги муҳим устувор йўналишларидан биридир
Бугунги кунда Малайзия давлати билан дўстлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш давлатимизнинг Осиё йўналишидаги ташқи сиёсатининг устувор вазифаларидан бири бўлиб ҳисобланади.
Бу йил икки мамлакат ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганига 33 йил тўлади. Бу давр мобайнида Ўзбекистон ва Малайзия ўртасидаги муносабатлар дўстлик, тенглик, ҳурмат ва бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш каби тамойилларга асосланиб, изчил ва самарали ривожланиб келмоқда.
Ўзбек ва малай халқлари ўртасидаги анъанавий дўстлик ришталари дин муштараклиги, урф-одатлар ва маданий қадриятларнинг ўхшашлигига асосланади.
Мамлакатларимиз томонидан амалга оширилаётган "Ўзбекистон - 2030" ва «Malaysia MADANI» ривожлантириш ва модернизация қилиш бўйича стратегик дастурларининг асосий мақсад ва вазифаларида ўхшашлик мавжуд бўлиб, улар барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш ҳамда аҳолининг турмуш сифати ва фаровонлигини оширишга қаратилган.
Олий даражадаги ташрифлар ва давлатлараро мулоқотнинг йўлга қўйилган механизмлари икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш ва чуқурлаштириш борасида муҳим аҳамият касб этди.
Бугунги кунга келиб, олий даражада 6 та ташриф амалга оширилди. 2020 йилда икки мамлакат парламентлари ўртасида “дўстлик гуруҳлари” ташкил этилди, бу эса парламентлараро мулоқотни сезиларли даражада фаоллаштирди.
Хусусан, 2023 йил апрель ойида Малайзия парламенти Вакиллар палатаси спикери Жоҳори бин Абдул Ўзбекистонга ташриф буюрди, 2024 йил июнь ойида эса Малайзия парламенти Сенати спикерининг ўринбосари Нур Жазлан Муҳаммад мамлакатимизга ташриф буюрди. Ўз навбатида, ўтган йилнинг июль ойида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери Нуриддин Исмоилов бошчилигидаги парламент делегацияси Малайзияга жавоб ташрифи билан борди.
Икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам равишда сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилиб, унда томонлар икки томонлама ҳамкорликнинг кун тартибидаги долзарб масалаларини муҳокама қиладилар.
Бугунги кунга келиб, сиёсий маслаҳатлашувларнинг 6 та босқичи ўтказилди. Хусусан, 2024 йил февраль ва июль ойларида Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири бошчилигидаги делегациялар Малайзияга ташриф буюрдилар.
Икки мамлакат ўртасида ҳукуматлараро ва бошқа турдаги 25 та ҳужжатдан иборат шартномавий-ҳуқуқий база шаклланган.
Бундан ташқари, Тошкент ва Куала-Лумпур БМТ, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаши (ОҲИЧК), Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати каби минтақавий ва халқаро ташкилотлар доирасида яқин ҳамкорлик қилиб, бир-бирларининг ташаббусларини қўллаб-қувватлаб, глобал ва минтақавий муаммолар бўйича қарашларининг яқинлигини намоён этадилар.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Малайзия ўртасидаги муносабатларда янада фаол динамика кузатилмоқда. Икки давлат раҳбарлари – Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳим ўртасидаги фаол ва ишончли сиёсий мулоқот натижасида бугунги кунда Ўзбекистон ва Малайзия ҳамкорлиги мазмунан бойиб, янада юқори даражага кўтарилмоқда.
Шубҳасиз, 2024 йилнинг май ойида Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳимнинг Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи икки томонлама ҳамкорликка сезиларли суръат бағишлади. Ташриф якунида муҳим келишувларга эришилди ва мамлакатлар ўртасидаги муносабатлар кенгайиши бўйича янги уфқлар белгилаб олинди.
Хусусан, кўп қиррали ҳамкорликни чуқурлаштириш тўғрисида Қўшма баёнот имзоланди. Унда сиёсий мулоқот, парламентлараро алоқалар, савдо-инвестиция ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш тарафдори экани тасдиқланди. Икки мамлакат раҳбарлари яқин келажакда томонлараро муносабатларни кенг қамровли шериклик даражасига олиб чиқиш зарурлигини таъкидлашди.
Ташриф доирасида Самарқандда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Малайзия бизнес-форуми якунида қиймати 3 миллиард доллардан зиёд 19 та инвестициявий битимлар имзоланди.
Шу ўринда сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-сотиқ алоқалари изчил ривожланиб бораётганини ва 2020 йилдан буён 2,5 баробарга ошганини алоҳида таъкидлаш лозим. Ўзбекистон ҳудудида Малайзия капитали иштирокида ташкил этилган қўшма корхоналар сони 37 тага етди.
Ташриф давомида савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада фаоллаштириш мақсадида амалдаги икки томонлама Савдо қўмитасини Ҳукуматлараро комиссияга айлантиришга келишиб олинди. Унинг биринчи йиғилиши 2024 йил май ойида Куала-Лумпурда муваффақиятли ўтказилди.
Бундан ташқари, томонлар юқори технологик лойиҳаларни илгари суриш учун махсус Ўзбекистон-Малайзия саноат зонасини ташкил этиш тўғрисида келишиб олдилар. Албатта, бу ҳудуднинг ташкил этилиши мамлакатлар ўртасидаги саноат кооперациясини сезиларли даражада чуқурлаштиришга ва юқори қўшилган қийматга эга бўлган қўшма ишлаб чиқариш лойиҳаларни йўлга қўйишга замин яратади.
Бу борада саноат кооперациясининг муҳим йўналиши сифатида микроэлектроника ва яримўтказгичлар ишлаб чиқаришни қайд этиш мумкин. Маълумки, Малайзия яримўтказгичлар саноатини ривожлантиришда илғор натижаларга эришган бўлиб, бу соҳа мамлакат ялпи ички маҳсулотининг 25 фоизини ташкил этади. Бу давлат яримўтказгичлар экспорти бўйича дунёда 6-ўринда туради ва микрочипларни синаш ва йиғиш бўйича эса жаҳон бозорининг 13 фоизини ташкил этади.
Яқин келажакда Малайзия “микросхемаларни ишлаб чиқариш бўйича етакчи давлат”га айланишни ва жаҳондаги яримўтказгичлар савдосидаги улушини ҳозирги 7 фоиздан 2029 йилга бориб 14 фоизгача оширишни ўз олдига мақсад қилиб қўйган. Бу борада 2024 йилда яримўтказгичларни ривожлантириш бўйича Миллий стратегия қабул қилиниб, унга қарийб 107 миллиард доллар инвестиция киритиш режалаштирилган.
Стратегик камёб ресурслар салоҳиятига эга бўлган Ўзбекистон ҳам жаҳон бозорида талабгир бўлаётган яримўтказгичлар ва микроэлектроника маҳсулотларини ишлаб чиқаришни фаол равишда ривожлантиришни режалаштирмоқда. Шу ўринда таъкидлаш жоизки, мамлакатимиз Малайзия билан яримўтказгичлар саноатини ривожлантириш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш ва ушбу соҳада қўшма стартап лойиҳаларни амалга оширишдан манфаатдор.
Фармацевтика соҳаси ҳам саноат кооперациясининг яна бир муҳим йўналишларидан бўлиши мумкин. Малайзия мазкур соҳада маҳсулот ишлаб чиқарувчи етакчи давлатлар қаторига киради. 2024 йилда мамлакатнинг фармацевтика тармоғидаги умумий даромади 1,7 миллиард доллардан ошди.
Ўзбекистон ҳам фармацевтика саноатини ривожлантиришни кенг қўллаб-қувватламоқда ҳамда дори воситаларини ишлаб чиқариш учун ишлатилиши мумкин бўлган бой табиий ресурсларга эга. Шу муносабат билан дори воситаларини ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналар ташкил этиш ҳамда фармакология соҳасида илмий тадқиқотлар олиб бориш учун улкан имкониятлар мавжуд.
“Ҳалол” маҳсулотлар ишлаб чиқариш соҳаси ҳам Ўзбекистон-Малайзия ҳамкорлигида муҳим ўрин тутади. “Ҳалол” маҳсулотларга глобал миқёсда талаб ошиб бораётган бир пайтда Ўзбекистон учун ушбу йўналиш алоҳида аҳамият касб этади. Сўнгги йилларда ушбу стандартдаги маҳсулотлар бозори жадал суръатлар билан ўсиб, бугунги кунда 2,6 триллион долларни ташкил қилмоқда. Мутахассисларнинг прогнозига кўра, 2030 йилга келиб, бу кўрсатгич
5 триллион долларга етиши кутилмоқда.
Ўз навбатида, Малайзия “ҳалол” маҳсулотларни экспорт қилувчи йирик давлатлардан бири ҳисобланади ва озиқ-овқат, косметика ва фармацевтика маҳсулотларини “ҳалол” сертификатлаш борасида жаҳон миқёсида етакчи ўринни эгаллайди. Бугунги кунда Малайзиянинг умумий экспортида “ҳалол” маҳсулотларнинг улуши 17,3 фоизни ташкил этади.
Қолаверса Малайзия Ислом тараққиёти департаменти (JAKIM) “ҳалол” маҳсулот ва хизматларини сертификатлаштиришни назорат қилиш бўйича етакчи орган ҳисобланади. Мазкур ташкилот томонидан тақдим қилинадиган сертификатлар дунёнинг 49 та мамлакатида тан олиниши унга бўлган ишончнинг дунё ҳамжамиятида юқори эканлигидан далолат беради.
Таъкидлаш жоизки, 2018 йилдан бошлаб Малайзия Ислом тараққиёти департаменти ва "Ўзстандарт" агентлиги ўртасида Ўзбекистонда "ҳалол" сертификатлаш тизимини жорий этиш бўйича ҳамкорлик йулга қўйилган. Ушбу йўналишдаги ҳамкорликни янада фаоллаштириш мамлакатимизда "ҳалол" саноатни ривожлантириш ва Ўзбекистоннинг бу каби маҳсулотларини глобал етказиб бериш занжирларига интеграциялашуви йўлида муҳим қадам бўлади.
Икки томонлама ҳамкорликнинг яна бир муҳим йўналиши ислом банк-молия тизими бўлиши мумкин. Бу тизим бугунги кунда жаҳон молия секторининг муҳим қисмига айланмоқда. Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом корпорацияси маълумотларига кўра, бутун дунёдаги жами ислом банк-молия активлари 4,5 триллион доллардан ошади. "Mordor Intelligence" халқаро маркетинг компанияси прогнозларига кўра, 2024-2029 йилларда ислом молия бозорида ўртача йиллик ўсиш суръати 10 фоиздан ортиқни ташкил қилади.
Ўз навбатида, бугунги кунда Малайзия халқаро ислом молияси маркази сифатида тан олинган. У биринчилардан бўлиб ислом банки ва суғуртаси тўғрисидаги қонунларни жорий этди. Ислом банклараро пул бозорининг ҳажми бозор умумий ҳажмининг учдан бир қисмини ташкил этади ва шариатга мувофиқ қимматли қоғозлар улуши эса котировка қилинган акцияларнинг 81 фоизини ташкил қилади.
Бундан ташқари, Малайзияда ислом молияси соҳасида таълим тизими кенг ривожланган. Ислом молияси соҳасидаги халқаро таълим маркази (INCEIF) бу йўналишдаги етакчи муассаса ҳисобланади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Малайзия томони билан ислом банкингни ривожлантириш, шунингдек бу соҳада кадрлар тайёрлаш ва банк мутахассисларининг малакасини ошириш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйишдан манфаатдор.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон ва Малайзия ўзаро ҳамжиҳатликни чуқурлаштириш ва икки халқ маданиятини бойитишга хизмат қилаётган маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтиришга ҳам алоҳида эътибор қаратмоқда.
Йилдан-йилга туризм, соғлиқни сақлаш, спорт соҳаларида ҳамкорлик чуқурлашмоқда, маданий алоқалар мустаҳкамланиб, таълим ва академик алмашинувлар кенгаймоқда. Мунтазам ўтказилаётган қўшма конференциялар, симпозиумлар, кўргазмалар, сайёҳлик ярмаркалари, маданият ва кино кунлари, концерт ва фестиваллар бунинг яққол далилидир.
Шу ўринда, таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳасида икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги даражаси алоҳида эътиборга лойиқдир. Масалан, Малайзия ҳукуматининг техник ҳамкорлик дастури доирасида Ўзбекистон вазирлик ва идораларининг 850 дан ортиқ мутахассиси Малайзияда турли қисқа муддатли курслар ва семинарларда малакасини оширган. Бугунги кунда тахминан 500 нафар ўзбек талабаси нуфузли Малайзия олийгоҳларда таҳсил олмоқда.
2021 йилда Урганч шаҳрида Малайзиянинг “Binary” Халқаро университети филиали очилди. Унда менежмент, ахборот технологиялари ва тадбиркорлик соҳалари бўйича мутахассислар тайёрланиши йўлга қўйилди. Шу билан бирга, мамлакатимиз Малайзиянинг етакчи олий ўқув юртлари билан “яшил” энергетика, сунъий интеллект, креатив иқтисодиёт, ислом банкинг, “ҳалол” ишлаб чиқариш саноати ва бошқа йўналишларда ҳамкорликни янада кенгайтиришга қизиқиш билдирмоқда.
Туризм соҳасидаги ҳамкорлик улкан салоҳиятга эга. Малайзия ва Ўзбекистон фуқаролари учун 30 кунлик визасиз режим жорий этилган. Оқибатда сўнгги йилларда Ўзбекистонга ташриф буюрувчи малайзиялик сайёҳлар сони барқарор ўсиб бормоқда. Агар 2023 йилда уларнинг сони 4396 кишини ташкил этган бўлса, 2024 йил якунларига кўра, бу кўрсаткич 8854 кишига етди.
Юртимизда бутун дунё мусулмонлари учун катта қизиқиш уйғотадиган кўплаб бетакрор меъморий обидалар, қадимий масжид ва мадрасалар, ислом оламининг буюк олимлари, уламо ва мутафаккирлари Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Баҳоуддин Нақшбандий каби улуғ шахсларнинг қабрлари жойлашган.
Шу ўринда эътироф этиш жоизки, зиёрат туризмини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар туфайли Ўзбекистон бугунги кунда ислом дунёсидаги энг йирик зиёрат масканларидан бирига айланмоқда. Турли глобал рейтингларда мамлакатимизнинг ўрни ошиб бораётгани ҳам шундан далолат беради. Хусусан, Global Muslim Travel Index (GMTI-2023) индексида республика халқаро зиёрат туризми йўналиши бўйича 140 мамлакат орасида 13-ўринни эгаллади. "Halal in Travel Awards 2023" маросимида Хива "Йилнинг ислом йўналиши" мукофотига сазовор бўлди.
Эътиборлиси, 2024 йилда Ўзбекистон Малайзия томонидан нуфузли мукофотга сазовор бўлди. Мамлакатимиз "Осиё минтақасида бой меъморий меросга эга бўган йилнинг энг яхши манзили" номинациясида эътироф этилди. Шу муносабат билан икки давлат тарихий ислом ёдгорликлари жойлашган Бухоро, Самарқанд, Тошкент, Хива шаҳарлари бўйлаб зиёрат туризмини ривожлантиришга эътибор қаратган ҳолда қўшма турларни ташкил этиш бўйича ҳамкорликни кенгайтириши муҳимдир.
Умуман олганда, Ўзбекистон ва Малайзия ўзаро ҳамкорликнинг аксарият йўналишлари бўйича манфаатлари муштарак бўлган узоқ муддатли шериклар эканини катта ишонч билан таъкидлаш мумкин. Муносабатларимизда давлатлар халқлари фаровонлиги йўлида икки ва кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратилди.

Углубление взаимодействия с Малайзией – один из важных приоритетов внешней политики Узбекистана на азиатском направлении
Укрепление отношений дружбы и развитие многопланового партнёрства с Малайзией выступает одним из важных приоритетов внешней политики Республики Узбекистан в азиатском направлении.
В этом году исполняется 33 года установлению дипломатических связей между странами. За этот период узбекско-малазийские отношения последовательно и плодотворно развивались, основываясь на принципах дружбы, равенства, уважения и учёта интересов друг друга.
Традиционные тесные узы дружбы между узбекским и малазийским народами основаны на общности религии, схожести обычаев и культурных ценностей.
Основные цели и задачи, реализуемых нашими странами стратегических программ развития и модернизации «Узбекистан - 2030» и «Malaysia MADANI», также демонстрируют определенную схожесть и направлены на обеспечение устойчивого экономического роста и повышение качества жизни и благосостояния населения.
Важную роль в продвижении и углублении двустороннего взаимодействия сыграли визиты на высшем уровне и налаженные механизмы межгосударственного диалога.
На сегодняшний день состоялось 6 визитов на высшем уровне. В 2020 году созданы «группы дружбы» между парламентами двух стран, что позволило значительно активизировать межпарламентский диалог. Так, в апреле 2023 года состоялся визит спикера Палаты представителей парламента Малайзии Жохари бин Абдула в Узбекистан, а в июне 2024 года нашу страну посетил заместитель спикера Сената парламента Малайзии Нур Джазлан Мохамад. В свою очередь, в июле прошлого года парламентская делегация во главе со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддином Исмоиловым с ответным визитом побывала в Малайзии.
На регулярной основе проводятся политические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран, где стороны обсуждают актуальные вопросы двусторонней повестки. На сегодня прошло 6 раундов политконсультаций. В феврале и в июле 2024 года состоялись визиты делегаций во главе с министром иностранных дел Республики Узбекистан в Малайзию.
Между странами сформирована договорно-правовая база, которая насчитывает 25 документов межправительственного и иного характера.
Кроме того, Ташкент и Куала-Лумпур осуществляют тесную координацию в рамках региональных и международных организаций, таких как ООН, СВМДА, Организация исламского сотрудничества, Движение неприсоединения, оказывая друг другу поддержку продвигаемым инициативам и демонстрируя близость позиций по наиболее актуальным проблемам глобального и регионального характера.
При этом, важно отметить, что более активная динамика в узбекско-малазийских отношениях стала наблюдаться в последние годы. Благодаря активному, доверительному политического диалогу между лидерами двух стран – Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Малайзии Анваром Ибрагимом, сегодня узбекско-малазийское сотрудничество наполняется новым содержанием и выходит на более высокий уровень.
Безусловно, состоявшийся в мае 2024 года визит Премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима в Узбекистан придал значительный импульс двустороннему взаимодействию. По его итогам были достигнуты важные договорённости и обозначены новые ориентиры по дальнейшему расширению сотрудничества между странами.
В частности, было подписано Совместное заявление об углублении многопланового сотрудничества, в котором подтверждена приверженность дальнейшему укреплению политического диалога, межпарламентских связей, торгово-инвестиционного и культурно-гуманитарного взаимодействия. Лидерами обозначена необходимость в ближайшем будущем вывести двусторонние отношения на уровень всеобъемлющего партнёрства.
По итогам прошедшего в рамках визита Узбекско-Малайзийского бизнес-форума в Самарканде подписан солидный пакет из 19 инвестиционных соглашений стоимостью более 3 миллиардов долларов.
В данном контексте важно подчеркнуть, что в последние годы наблюдается стабильный рост двустороннего товарооборота между странами, который с 2020 года увеличился в 2,5 раза. Количество совместных предприятий с участием малазийского капитала на территории Узбекистана достигло 37.
В ходе визита в целях дальнейшей активизации торгово-экономического сотрудничества действующий двусторонний Комитет по торговле было решено преобразовать в Межправительственную комиссию. Ее первое заседание уже успешно прошло в Куала-Лумпуре в мае 2024 г.
Кроме того, стороны договорились создать специальную Узбекско-Малайзийскую промышленную зону для продвижения высокотехнологичных проектов. Безусловно, её создание позволит значительно углубить промышленную кооперацию между странами и заложит основу для формирования совместных производств с высокой добавленной стоимостью.
В этом ключе, важным направлением такого сотрудничества может стать производство микроэлектроники и полупроводников. Как известно, Малайзия достигла высоких показателей в развитии полупроводниковой промышленности, которая обеспечивает 25% ВВП страны. Страна занимает 6-е место в мире по экспорту полупроводников, на нее приходится 13% мирового рынка тестирования и сборки микрочипов.
В ближайшей перспективе Малайзия поставила перед собой цель превратиться в ведущую «державу по разработке микросхем» и увеличить свою долю в мировой торговле полупроводниками с нынешних 7 % до 14 % к 2029 году. Для этого в 2024 году была принята Национальная стратегия в области развития полупроводников, на реализацию которой планируется инвестировать около 107 миллиардов долларов.
Узбекистан, обладающий значительным ресурсным потенциалом редкоземельных металлов, также нацелен активно развивать производство полупроводников и микроэлектронной продукции, которые становятся все более востребованными на глобальном рынке. В этой связи, наша страна заинтересована в налаживании взаимодействия с Малайзией по развитию полупроводниковой промышленности и запуске совместных стартап-проектов в этой сфере.
Другим значимым направлением промышленной кооперации может стать фармацевтика. Малайзия является одним из лидеров в производстве фармацевтической продукции. В 2024 году общая прибыль данной отрасли составила более 1,7 миллиарда долларов.
Узбекистан также активно поддерживает развитие фармацевтической промышленности и обладает богатыми природными ресурсами, которые могут использоваться для производства лекарственных средств. В этой связи существует большой потенциал для создания совместных фармацевтических производств и проведения научных исследований в области фармакологии.
Важной сферой узбекско-малазийского сотрудничества также выступает «халяль»-индустрия. Это направление представляет для Узбекистана особый интерес, принимая во внимание текущие тенденции ее роста в глобальном масштабе.
В последние годы мировой рынок «халяльной» продукции стремительно растёт и сегодня он оценивается в 2,6 триллиона долларов. По прогнозам, к 2030 году он достигнет 5 триллионов долларов.
В свою очередь, Малайзия входит в число крупнейших экспортёров «халяльной» продукции и признаётся мировым лидером в сертификации «халяль», в том числе продуктов питания, косметических товаров, фармацевтических препаратов. Сегодня экспорт этой продукции в Малайзии составляет 17,3% от общего объёма экспорта страны.
Регулятором «халяль»-индустрии выступает Департамент по Исламскому развитию Малайзии (JAKIM), который является ведущим органом по сертификации «халяльных» продуктов и услуг в стране. Его сертификат признается в 49 странах мира, что свидетельствует о высоком уровне доверия к нему и его международном признании.
Следует отметить, что с 2018 г. между Департаментом по Исламскому развитию Малайзии и Агентством «Узстандарт» начато сотрудничество по внедрению системы сертификации «халяль» в Узбекистане. Дальнейшая активизация сотрудничества в данном направлении позволит существенно повысить конкурентоспособность узбекских товаров на рынках мусульманских стран и сыграет важную роль на пути интеграции Узбекистана в глобальные цепочки поставок «халяльной» продукции.
Еще одним ключевым направлением двустороннего взаимодействия становится исламский банкинг. Согласно данным Исламской корпорации развития частного сектора, совокупные исламские банковские и финансовые активы во всём мире превышают 4,5 триллиона долларов. По прогнозам международной маркетинговой компании «Mordor Intelligence», в 2024-2029 годы на рынке исламских финансов среднегодовой темп роста составит более 10%.
В свою очередь, на сегодняшний день Малайзия признана международным центром исламских финансов. Она одна из первых внедрила законы об исламском банкинге и страховании. Размер исламского межбанковского денежного рынка составляет около одной трети от общего объема рынка, а на долю ценных бумаг, соответствующих шариату, приходится 81% котируемых акций.
Кроме того, в Малайзии хорошо развита система подготовки кадров в области исламских финансов. Международный центр образования в области исламских финансов (INCEIF) является ведущим учреждением в этом направлении. В этой связи, Узбекистан заинтересован в активизации сотрудничества с малазийской стороной по развитию исламского банкинга в нашей стране, а также в подготовке кадров и повышении квалификации специалистов банковской сферы.
Особое значение Узбекистан и Малайзия придают расширению культурно-гуманитарных связей, которые способствуют углублению взаимопонимания и взаимообогащению культур двух народов.
C каждым годом расширяется сотрудничество в сфере туризма, здравоохранения, спорта, укрепляются культурные связи, расширяются образовательные и академические обмены. Этому способствуют регулярно проводимые совместные конференции, симпозиумы, выставки, туристические ярмарки, дни культуры и кино, концерты и фестивали.
Отдельного внимания заслуживает достигнутый уровень двустороннего взаимодействия в сфере образования и подготовки кадров. Так, в рамках Программы технического сотрудничества правительства Малайзии более 850 специалистов министерств и ведомств Узбекистана повысили свою квалификацию на различных краткосрочных курсах и семинарах в Малайзии. На сегодняшний день около 500 узбекских студентов получают образование в престижных малазийских университетах.
В 2021 году в Ургенче был открыт филиал малазийского Международного университета «Binary», который готовит специалистов в сфере менеджмента, информационных технологий и предпринимательства. При этом, наша страна заинтересована в дальнейшем расширении сотрудничества с ведущими вузами Малайзии по таким направлениям как «зелёная» энергетика, искусственный интеллект, креативная экономика, исламский банкинг, «халяль»-индустрия и др.
Огромный потенциал сотрудничества наличествует в туристической сфере. Как для граждан Малайзии, так и Узбекистана действует 30-дневный безвизовый режим. Благодаря этому в последние годы наблюдается стабильный рост количества малазийских туристов, посещающих Узбекистан. Если в 2023 году их число составило 4396 человек, то по итогам 2024 года их количество достигло 8854 человек.
На территории нашей республики расположено большое количество уникальных архитектурных памятников, древних мечетей и медресе, усыпальниц и захоронений великих исламских теологов, ученых и мыслителей, таких как Имам аль-Бухари, Имам Термези, Имам Мотуриди, Бахауддин Накшбанди и др., которые вызывают огромный интерес у мусульман всего мира.
Надо признать, что благодаря предпринимаемым мерам по развитию зиёрат-туризма в нашей республике, сегодня Узбекистан становится одним из крупнейших центров паломничества в исламском мире. Об этом свидетельствует рост позиций нашей страны в различных глобальных рейтингах. Так, в индексе Global Muslim Travel Index (GMTI-2023) республика заняла 13-е место среди 140 стран по направлению международного паломнического туризма. На церемонии Halal in Travel Awards 2023 Хива была удостоена награды «Исламское направление года».
Примечательно, что в 2024 году Узбекистан был удостоен престижной премии со стороны Малайзии. Наша страна признана в номинации «Лучшая дестинация года для путешествия в Азии с богатым архитектурным наследием». В этой связи, странам важно расширить сотрудничество по созданию совместных туров с акцентом на развитие зиёрат туризма по городам Бухара, Самарканд, Ташкент, Хива, где сосредоточены исторические исламские памятники.
В целом, можно с большой долей уверенности отметить, что Узбекистан и Малайзия являются долгосрочными партнёрами, интересы которых совпадают по большинству направлений взаимодействия. В наших отношениях заложен прочный фундамент для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества во благо народов двух государств.