O‘zbekiston Prezidenti Yevropa Kengashi rahbari bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 23-yanvar kuni Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Koshta bilan bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti Antoniu Koshta Yevropa Kengashi rahbari lavozimiga saylangani bilan samimiy tabriklab, unga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani va barcha ustuvor yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqot va almashinuvlar olib borilmoqda. 2024-yilda O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 6 milliard yevrodan oshdi, Yevropa kompaniyalari bilan loyihalar portfeli 30 milliard yevroga yetdi.
O‘tgan yili o‘ta muhim mineral resurslar sohasida strategik sheriklik to‘g‘risida bitim imzolandi. Transport va raqamli o‘zaro bog‘liqlik, "yashil" iqtisodiyot, madaniyat va boshqa yo‘nalishlarda samarali hamkorlik olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning tez fursatda imzolanishi o‘zaro munosabatlarning butun majmuini rivojlantirishga jiddiy turtki bo‘lishiga ishonch bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi va Yevrokengash rahbari xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha qo‘shma rejalar muhokama qilindi.

President of Uzbekistan discusses with the head of the European Council the issues of further expansion of multifaceted cooperation
During a telephone conversation between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the European Council António Costa on January 23, topical issues on the bilateral and regional agenda were discussed.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated António Costa on his election as the head of the European Council and wished him great success.
It was noted with deep satisfaction that the Uzbek-European multifaceted cooperation has reached the highest level in recent years and continues to develop dynamically in all priority dimensions.
Active contacts and exchanges at different levels have been carried out. In 2024, Uzbekistan's trade turnover with the EU countries exceeded 6 billion euros, the portfolio of projects with European companies reached 30 billion euros.
Last year, an agreement on strategic partnership in the field of critical mineral resources was signed. There is fruitful cooperation in transportation and digital interconnectivity, green economy, culture and other areas.
Confidence was expressed in the early signing of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union, which will give a serious impetus to the development of the entire range of relations.
The Uzbek leader and the head of the European Council also exchanged views on the international agenda and regional cooperation. Joint plans to prepare and hold the first “Central Asia-EU” summit in the city of Samarkand in April this year were discussed.