O‘zbekiston Prezidenti JICA bilan keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi
Ushbu yetakchi xorijiy moliya instituti bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimiz yetakchisi JICA rahbarining bu galgi tashrifi iqtisodiy va moliyaviy-texnik sohalardagi hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berishini mamnuniyat bilan qayd etdi. Agentlikning Yangi O‘zbekistonni barpo etish borasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashda strategik hamkor sifatidagi o‘rni qayd etildi.
Bugungi kunda energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa yo‘nalishlardagi qo‘shma loyihalar portfeli 8 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda. O‘tgan yili hamkorlik bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilingan edi.
O‘zbekiston-Yaponiya inson resurslarini rivojlantirish markazi va Yoshlar innovatsiya markazi samarali faoliyat yuritmoqda.
Agentlik orqali 2,5 mingdan ortiq o‘zbekistonlik mutaxassis Yaponiyada o‘qidi va amaliyot o‘tadi. Ushbu mamlakatdan kelgan ko‘ngillilar O‘zbekistonda muhim ijtimoiy va gumanitar loyihalarni amalga oshirishga hissa qo‘shmoqda.
Bundan tashqari, kuni kecha Toshkent shahrida Respublika ixtisoslashtirilgan nevrologiya va insult ilmiy-amaliy tibbiyot markazini qurish va jihozlash to‘g‘risida bitim imzolandi.
O‘zbekiston Prezidenti JICAning mamlakatimizdagi faoliyatini kengaytirish borasidagi rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
Xususiy sektor loyihalarini amalga oshirish, yaponiyalik investorlar uchun maxsus iqtisodiy zona tashkil etish, Yaponiya universitetini ochish, shuningdek, professional ta’lim sohasida hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi.
"Yo‘l xaritasi" asosida joriy va istiqbolli loyihalarni ilgari surishning yangi mexanizmlarini tatbiq etishga kelishib olindi.

President of the Republic of Uzbekistan advocates for a comprehensive partnership with JICA
On January 21, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a Japanese delegation led by the President of the Japan International Cooperation Agency (JICA) Akihiko Tanaka.
Discussions focused on expanding practical cooperation and advancing joint initiatives with this leading international financial institution.
The Leader of Uzbekistan expressed satisfaction that the visit of the JICA head marks a new stage in economic and financial-technical collaboration. He emphasized the agency’s role as a strategic partner in supporting reforms for building New Uzbekistan.
The joint project portfolio in energy, transport, agriculture, water management, healthcare, education, and other sectors exceeds $8 billion. A three-year cooperation program was adopted last year.
The Uzbekistan – Japan Center for Human Development and the Youth Innovation Center are operating successfully. More than 2,500 Uzbek specialists have completed training and internships in Japan through JICA programs. Japanese volunteers contribute to key social and humanitarian projects in Uzbekistan.
Additionally, an agreement was signed the previous day for the construction and equipment of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Neurology and Stroke in Tashkent.
The President of Uzbekistan expressed support for expanding JICA’s activities in the country.
The discussion highlighted the importance of private sector projects, the creation of a special economic zone for Japanese investors, the establishment of a Japanese university, and partnerships in vocational education.
An agreement was reached to introduce new mechanisms for advancing current and future projects based on a roadmap approach.