O‘zbekiston Prezidenti JICA bilan keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi
Ushbu yetakchi xorijiy moliya instituti bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimiz yetakchisi JICA rahbarining bu galgi tashrifi iqtisodiy va moliyaviy-texnik sohalardagi hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berishini mamnuniyat bilan qayd etdi. Agentlikning Yangi O‘zbekistonni barpo etish borasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashda strategik hamkor sifatidagi o‘rni qayd etildi.
Bugungi kunda energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa yo‘nalishlardagi qo‘shma loyihalar portfeli 8 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda. O‘tgan yili hamkorlik bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilingan edi.
O‘zbekiston-Yaponiya inson resurslarini rivojlantirish markazi va Yoshlar innovatsiya markazi samarali faoliyat yuritmoqda.
Agentlik orqali 2,5 mingdan ortiq o‘zbekistonlik mutaxassis Yaponiyada o‘qidi va amaliyot o‘tadi. Ushbu mamlakatdan kelgan ko‘ngillilar O‘zbekistonda muhim ijtimoiy va gumanitar loyihalarni amalga oshirishga hissa qo‘shmoqda.
Bundan tashqari, kuni kecha Toshkent shahrida Respublika ixtisoslashtirilgan nevrologiya va insult ilmiy-amaliy tibbiyot markazini qurish va jihozlash to‘g‘risida bitim imzolandi.
O‘zbekiston Prezidenti JICAning mamlakatimizdagi faoliyatini kengaytirish borasidagi rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
Xususiy sektor loyihalarini amalga oshirish, yaponiyalik investorlar uchun maxsus iqtisodiy zona tashkil etish, Yaponiya universitetini ochish, shuningdek, professional ta’lim sohasida hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi.
"Yo‘l xaritasi" asosida joriy va istiqbolli loyihalarni ilgari surishning yangi mexanizmlarini tatbiq etishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан выступил за развитие полномасштабного партнерства с JICA
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 января принял делегацию Японии во главе с президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Акихико Танакой.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и продвижения совместных инициатив с этим ведущим зарубежным финансовым институтом.
Лидер нашей страны с удовлетворением отметил, что нынешний визит главы JICA открывает новый этап взаимодействия в экономической и финансово-технической сферах. Подчеркнута роль агентства как стратегического партнера в поддержке реформ по строительству Нового Узбекистана.
В настоящее время портфель совместных проектов в области энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, здравоохранения, образования и других направлениях превышает 8 миллиардов долларов. В прошлом году была принята трехлетняя программа сотрудничества.
Эффективно действуют Узбекско-японский центр развития человеческих ресурсов и Молодежный центр инноваций. По линии агентства свыше 2,5 тысяч узбекских специалистов прошли курсы и стажировки в Японии. Волонтеры из этой страны вносят вклад в реализацию важных социальных и гуманитарных проектов в Узбекистане.
Кроме того, накануне было пописано Соглашение о строительстве и оснащении Республиканского специали-зированного научно-практического медицинского центра неврологии и инсульта в городе Ташкенте.
Президент Узбекистана поддержал планы по расширению деятельности JICA в нашей стране.
Отмечена важность проектов частного сектора, создания специальной экономической зоны для японских инвесторов, открытия Японского университета, а также партнерства в области профессионального образования.
Достигнута договоренность о внедрении новых механизмов продвижения текущих и перспективных проектов на основе «дорожной карты».