O‘zbekiston Prezidenti BAA Vitse-prezidenti bilan ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Abu-Dabi shahriga tashrifi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ko‘p qirrali hamkorlik va ustuvor yo‘nalishlardagi amaliy sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugun O‘zbekiston-BAA munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga olib chiqqan oliy darajadagi tarixiy muzokaralar yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Kuni kecha Birlashgan Arab Amirliklarining yetakchi kompaniya va xoldinglari rahbarlari bilan erishilgan kelishuvlar to‘liq amalga oshirilishi qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuvda o‘zaro savdo va investitsiyalar hajmini yanada oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uy-joy va transport infratuzilmasi, energetika, tog‘-kon sanoati, shaharsozlik, raqamlashtirish va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha kooperatsiya loyihalarini ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Sun’iy intellekt borasida, shu jumladan soha mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi.

President of Uzbekistan discusses practical measures on further expanding multifaceted partnership with the Vice President of the UAE
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Vice President of the United Arab Emirates Sheikh Mansour Al Nahyan as part of the program of his stay in Abu Dhabi.
Topical issues of further enhancing multifaceted cooperation and practical interaction in priority areas were discussed.
The outcomes of the historic high-level talks held today, bringing Uzbek-Emirati relations to the level of strategic partnership, have been noted with satisfaction.
Support has been expressed for the full-scale practical implementation of the agreements reached earlier with the heads of leading Emirati companies and holdings.
During the meeting, particular attention was paid to the issues of further increasing the volume of mutual trade and investment. The importance of promoting cooperation projects on developing housing and transport infrastructure, energy, mining, urban development, digitalization and others was noted.
The implementation of joint projects and programs in the field of artificial intelligence, including training of relevant specialists, was identified as a promising direction.