O‘zbekiston xalqiga Yangi yil tabrigi
Siz, azizlarni, ko‘pmillatli O‘zbekiston xalqini yangi – 2025-yil bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Jahondagi murakkab vaziyatga qaramasdan, o‘tayotgan yil mamlakatimiz uchun qutli va barakali bo‘ldi. Buning uchun har qancha shukrona aytsak, arziydi.
Mehnatkash xalqimizning fidokorona mehnati, siyosiy-ijtimoiy faolligi bilan Yangi O‘zbekiston g‘oyasi real voqelikka aylanmoqda.
Oliy Majlis va mahalliy kengashlarga bo‘lib o‘tgan saylovlar demokratik islohotlarning yangi davriga qadam qo‘yganimizni yana bir marta tasdiqladi.
Yurtimizda yuqori texnologiyali yangi sanoat majmualari, infratuzilma va logistika tarmoqlari, avtomobil va temir yo‘llar barpo etildi. Biznes, IT va turizm sohalari izchil rivojlanmoqda. Aholi daromadlari va turmush sifati oshmoqda.
Mirishkor dehqon va fermerlarimiz, klasterlarimiz ishchi-xizmatchilari mardona mehnat qilib, mo‘l hosil yetishtirdilar.
Yangi uy-joylar, bog‘cha va maktablar, oliygohlar, madaniyat va sport maskanlari qad ko‘tarmoqda. Yurtimiz tobora obod qiyofa kasb etmoqda. Minglab yurtdoshlarimiz Yangi yilni yangi uylarda kutib olmoqda.
Bilimli va shijoatli, navqiron yoshlarimiz ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritmoqda. Ayniqsa, Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida erishilgan rekord natijalar milliy sportimiz tarixida yangi sahifa ochdi.
Fuqarolik jamiyati institutlari, xususan, mahallaning roli va ta’siri kuchaymoqda. Ma’naviy yuksalish jarayonlari hayotimizda yangi kuch, yangi harakatga aylanmoqda.
Global ahamiyatga ega tashabbuslarimiz jahon hamjamiyati tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Xalqaro maydonda O‘zbekistonning raqobatbardosh mamlakat, ishonchli hamkor sifatidagi obro‘-e’tibori yuksalib bormoqda.
Hech shubhasiz, bularning barchasi diyorimizdagi barqarorlik, do‘stlik va hamjihatlik natijasidir.
Bugungi shukuhli oqshomda siz, azizlarga, olijanob va bunyodkor xalqimizga halol mehnatingiz, ona yurtga sadoqatingiz uchun samimiy minnatdorchilik izhor etaman.
Biz 2025-yilga mamlakatimizda Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili deb nom berdik. Asosiy maqsadimiz – inson va tabiat muvozanatiga asoslangan tizim yaratishdir.
Yangi yilda biznes uchun yanada keng imkoniyatlar yaratiladi. Xususiy mulk daxlsizligini ta’minlash, xorijiy investitsiyalarni faol jalb etish ishlarini qat’iy davom ettiramiz.
Ijtimoiy sohalar, ish haqi, pensiya va stipendiyalar, nafaqalar miqdorini oshirish e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Farzandlarimizning zamonaviy bilim va kasb-hunar egalari, barkamol bo‘lib tarbiya topishlari uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz.
Ilm-fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va san’at, sport sohalariga e’tibor yanada kuchaytiriladi.
Muhtaram faxriylarimiz, xotin-qizlar va yoshlarga g‘amxo‘rlik qilish, ijtimoiy himoya samarasini oshirish ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.
Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini mustahkamlash, harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini qo‘llab-quvvatlash ishlarini yangi bosqichga ko‘taramiz.
Muxtasar aytganda, “Inson qadri uchun, inson baxti uchun!” degan olijanob maqsadni barchamiz birgalikda amalga oshiramiz.
Barchangizni, chet ellardagi vatandoshlarimiz, xorijiy hamkor va do‘stlarimizni bugungi qutlug‘ bayram bilan yana bir bor chin dildan tabriklayman.
Yangi yil har bir inson, har bir oilaga, jonajon yurtimizga katta-katta yutuq va omadlar olib kelsin!

Новогоднее поздравление народу Узбекистана
Благодаря самоотверженному труду, общественно-политической активности нашего народа идея Нового Узбекистана становится реальностью.
Прошедшие выборы в Олий Мажлис и местные Кенгаши вновь подтвердили, что мы вступили в новый этап демократических реформ.
В стране построены новые высокотехнологичные промышленные комплексы, инфраструктурные и логистические сети, автомобильные и железные дороги, развиваются бизнес, сферы IT и туризма. Повышаются доходы и качество жизни населения.
Наши умелые дехкане и фермеры, кластеры заготовили богатый урожай. Благоустраивается вся страна.
Возводятся детские сады и школы, вузы, объекты культуры и спорта. Тысячи соотечественников встречают Новый год в новых домах.
Наша энергичная, инициативная молодежь добивается успехов во всех сферах. Ее рекордные достижения на Олимпийских и Паралимпийских играх открыли новую страницу в истории национального спорта.
Усиливаются роль и влияние институтов гражданского общества, в том числе махалли. Развивается сфера духовности и просветительства. Инициативы нашей страны, имеющие глобальное значение, получают широкую поддержку.
Растет авторитет Узбекистана на международной арене как конкурентоспособной страны и надежного партнера.
Все это стало возможным благодаря устойчивому развитию, атмосфере дружбы и согласия в нашем обществе.
В этот праздничный вечер выражаю искреннюю признательность вам, дорогие мои, всему нашему народу-созидателю за добросовестный труд и служение Родине.
Мы объявили 2025 год в стране Годом защиты окружающей среды и «зеленой экономики».
Наша главная цель - создать устойчивый баланс между экономической системой и окружающей нас средой. Мы создадим еще более широкие возможности для бизнеса.
Решительно продолжим работу по обеспечению неприкосновенности частной собственности, активному привлечению иностранных инвестиций.
В центре внимания будут социальная сфера, увеличение размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий.
Мы мобилизуем все силы и возможности, чтобы воспитать наших детей гармонично развитыми, имеющими современные знания и профессии.
Усилим внимание к развитию науки, образования, здравоохранения, культуры, искусства и спорта.
И впредь приоритетными для нас будут забота о ветеранах, женщинах и молодежи, повышение эффективности социальной защиты.
Мы поднимем на новый уровень работу по укреплению потенциала наших Вооруженных Сил, поддержке военнослужащих и членов их семей.
Словом, все вместе, сплотившись, будем действовать для реализации главного принципа - «Во имя человека, во имя его счастья!».
Еще раз искренне поздравляю вас - наших соотечественников за рубежом, а также партнеров и друзей Узбекистана во всем мире с этим замечательным праздником.