O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
30-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bir-birini va qardosh xalqlarimizni kirib kelayotgan 2025-yil bilan samimiy qutlab, sihat-salomatlik, baxt-saodat, farovonlik, tinchlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zaro tovar ayirboshlashning jadal sur’atlar bilan o‘sib, energetika, transport, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya kengayib borayotgani, idoralararo va hududlararo aloqalar, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlatimiz rahbari bu yil shoir va mutafakkir Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300-yilligi keng nishonlanishi munosabati bilan yuksak saviyada o‘tkazilgan xalqaro tadbirlarga alohida to‘xtaldi. O‘zbek va turkman kinoijodkorlari tomonidan badiiy film suratga olingani ta’kidlandi. Bir qator qo‘shma tadbirlar ham o‘tkazildi.
Suhbat chog‘ida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish nuqtayi nazaridan mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari bo‘lajak tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества
В ходе проведенного 30 декабря телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов сердечно поздравили друг друга и братские народы двух стран с наступающим 2025 годом, искренне пожелав здоровья, счастья, благополучия, мира и процветания.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С большим удовлетворением отмечены динамичный рост взаимного товарооборота, расширение кооперации в сфере энергетики, транспорта, промышленности, сельского и водного хозяйства, активизация межведомственных и межрегиональных контактов, делового и культурно-гуманитарного обмена.
Глава нашего государства подчеркнул проведённые в этом году на высоком уровне международные мероприятия в связи с широким празднованием 300-летия поэта и мыслителя Махтумкули Фраги. Отмечено, что узбекскими и туркменскими кинематографистами был снял художественный фильм. Также проведен ряд совместных мероприятий.
В ходе беседы были обсуждены вопросы регионального взаимодействия в контексте подготовки к очередному заседанию Консультативной встречи глав государств Центральной Азии. Лидеры Узбекистана и Туркменистана также рассмотрели график предстоящих мероприятий.