O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
30-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bir-birini va qardosh xalqlarimizni kirib kelayotgan 2025-yil bilan samimiy qutlab, sihat-salomatlik, baxt-saodat, farovonlik, tinchlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zaro tovar ayirboshlashning jadal sur’atlar bilan o‘sib, energetika, transport, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya kengayib borayotgani, idoralararo va hududlararo aloqalar, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlatimiz rahbari bu yil shoir va mutafakkir Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300-yilligi keng nishonlanishi munosabati bilan yuksak saviyada o‘tkazilgan xalqaro tadbirlarga alohida to‘xtaldi. O‘zbek va turkman kinoijodkorlari tomonidan badiiy film suratga olingani ta’kidlandi. Bir qator qo‘shma tadbirlar ham o‘tkazildi.
Suhbat chog‘ida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish nuqtayi nazaridan mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari bo‘lajak tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.

Uzbekistan and Turkmenistan leaders discuss topical issues of bilateral cooperation
In a telephone conversation held on December 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov cordially congratulated each other and the fraternal people of the two countries on the year of 2025, sincerely wishing health, happiness, well-being, peace and prosperity.
A thorough exchange of views was held on topical issues of further developing and strengthening Uzbek-Turkmen relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership.
The dynamic growth of mutual trade turnover, expansion of cooperation in energy, transport, industry, agriculture and water management, intensification of interdepartmental and interregional contacts, business and cultural and humanitarian exchanges have been noted with great satisfaction.
The Head of our state emphasized the high-level international events held this year in connection with the wide celebration of the 300th anniversary of poet and philosopher Magtymguly Fragi. It was noted that Uzbek and Turkmen cinematographers have made a feature film. A number of joint events were also held.
During the conversation, the sides discussed issues of regional interaction in the context of preparations for the next session of the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia. The leaders of Uzbekistan and Turkmenistan also reviewed the schedule of upcoming events.