O‘zbekiston Prezidenti YOII sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Sankt-Peterburg shahrida Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida kuzatuvchi maqomida ishtirok etdi.
Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan raisligida (onlayn formatda) o‘tgan bu galgi uchrashuvda Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, shuningdek, YOII huzuridagi kuzatuvchi mamlakat – Eron Islom Respublikasi sanoat, konlar va savdo vaziri Said Muhammad Otabak ham qatnashdi. Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Dias-Kanel ishtirokchilarga videomurojaat yo‘lladi.
Kun tartibidan ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti so‘zining avvalida so‘nggi yillarda mamlakatimiz kuzatuvchi sifatida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan 22 ta yo‘nalishda samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yganini ta’kidladi.
2024-yilda O‘zbekistonning ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 11 foizga oshdi. Oktyabr oyida Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan savdo, sanoat, moliya, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa sohalarda 40 ga yaqin chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan yangi uch yillik hamkorlik rejasi qabul qilindi.
O‘zbekiston, shuningdek, YOIIning savdo va yuk tashishni raqamlashtirish, elektron tijoratni joriy etish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish sohasidagi qator tarmoq dasturlarida faol ishtirok etmoqda.
Kelgusi yil mart oyida qo‘shma Ishchi guruhining to‘rtinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbari Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlariga alohida to‘xtaldi.
Xususan, Prezidentimiz o‘zaro savdodagi savdo to‘siqlarini bosqichma-bosqich bartaraf etishga chaqirdi. Shu nuqtayi nazardan, O‘zbekiston va YOII davlatlari o‘rtasidagi savdoda tarif va notarif cheklovlarni qo‘llamaslik masalasini ekspertlar darajasida ishlab chiqish taklif etildi.
Amaliy harakatlar rejasini qabul qilgan holda, yaqin kelajakda texnik jihatdan tartibga solish tizimlarini yaqinlashtirish bo‘yicha maslahatlashuvlar o‘tkazishga tayyorlik bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi tadbir yakunida imzolanayotgan Yagona bojxona tranziti tizimi to‘g‘risidagi bitimda mamlakatimizning ishtirok etishi, shuningdek, bojxona chegaralari orqali olib o‘tilayotgan tovarlar va transport vositalari to‘g‘risida elektron ma’lumotlar almashinuvini tez fursatda joriy etish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari va vositalariga qo‘shilishdan manfaatdorlik bildirildi.
- Qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun ishonchli moliyaviy manbalarni shakllantirish maqsadida kelgusi yil boshida tartib-taomillarni yakunlab, Yevroosiyo taraqqiyot bankiga a’zo bo‘lishni rejalashtirmoqdamiz, - dedi Prezidentimiz.
Biznesni yanada faol jalb qilish va ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida YOII Ishbilarmonlar kengashining yig‘ilishini 2025-yil aprel oyida Toshkent shahrida o‘tkazish taklif etildi.
Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida tizimli hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi. Mamlakatimizni YOIIning integratsiyalashgan axborot tizimiga va "Raqamli ittifoq" loyihasiga ulash tashabbusi ilgari surildi.
Agrar sohada qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berishni yengillashtirish, innovatsion agrosanoat loyihalarini amalga oshirish va ilmiy ishlanmalarni joriy etishga qaratilgan kooperatsiya dasturini tayyorlash taklif etildi.
Sayyohlik almashinuvlarini rag‘batlantirish maqsadida davlatimiz rahbari YOII davlatlari fuqarolariga O‘zbekistonga ichki hujjatlar bilan kirish imkonini beruvchi tartibni joriy etishga tayyorligini bildirdi.

President of Uzbekistan participates in the EAEU summit
On December 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the regular meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in the status of an observer in the city of St. Petersburg.
The current meeting, chaired by Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan (in online format), was also attended by President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Russian Federation Vladimir Putin, as well as Minister of Industry, Mines and Trade of the Islamic Republic of Iran - an observer country to the EAEU Seyed Mohammad Atabak. President of the Republic of Cuba Miguel Díaz-Canel addressed the participants with a video message.
The agenda included issues of further expansion of multilateral trade and economic cooperation, support for industrial cooperation projects, implementation of joint programs in priority areas of interaction.
At the beginning of his speech, the President of Uzbekistan noted that in recent years, our country, as an observer, has established fruitful interaction with the Eurasian Economic Union in 22 areas.
In 2024, Uzbekistan's trade turnover with the Union countries grew by 11 percent. In October, a new three-year Cooperation Plan with the Eurasian Economic Commission was adopted, which includes about 40 measures in such fields as trade, industry, financial sector, agribusiness, transportation and others.
Uzbekistan has also actively joined a number of sectoral programs of the EAEU in the field of digitalization of trade and cargo transportation, introduction of e-commerce, combating climate change.
Preparations are underway for the fourth meeting of the joint working group in March next year.
The Head of our state spoke separately about the priorities of mutually beneficial cooperation with the Eurasian Economic Union.
In particular, he called for the phased elimination of trade barriers in mutual trade. In this context, it was proposed to elaborate at the expert level the issue of non-application of tariff and non-tariff restrictions in trade between Uzbekistan and the EAEU states.
Readiness was expressed to hold consultations in the near future on converging technical regulation systems, with the adoption of a practical action plan.
The leader of Uzbekistan spoke in favor of our country's participation in the agreement on a unified system of customs transit scheduled to be signed at the end of the event, as well as the early introduction of electronic exchange of data on goods and vehicles transported across customs borders.
Interest was also expressed in joining the mechanisms and tools to support industrial cooperation and localization programs.
- In order to form reliable financial sources to promote joint projects, we plan to finalize procedures and join the Eurasian Development Bank early next year, - said the President of Uzbekistan.
With a view of more active involvement of business and creation of favorable conditions for strengthening business ties, it was proposed to hold a meeting of the EAEU Business Council in Tashkent in April 2025.
The importance of systemic interaction in the field of digital technologies and artificial intelligence was emphasized. An initiative was put forward to connect our country to the Integrated Information System of the EAEU and the “Digital Union” project.
In the field of agriculture, it was proposed to prepare a cooperation program aimed at facilitating mutual access of agricultural products, implementing innovative agro-industrial projects and introducing scientific developments.
In order to stimulate tourist exchanges, the Head of our state expressed readiness to introduce a procedure allowing citizens of EAEU states to enter Uzbekistan with internal documents.