Moturidiya taʼlimoti keng oʻrganiladi, targʻib etiladi
Samarqand shahrida 2020-yilning 4-mart kuni “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzusidagi xalqaro konferensiya yakunlandi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi, Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Fanlar akademiyasi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar ishtirokida Misrdagi Al-Azhar majmuasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur xalqaro konferensiyada yigirmaga yaqin davlatdan ulamolar, islomshunos olimlar, nufuzli taʼlim muassasalari hamda ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari ishtirok etdi.
Nufuzli anjumanda Al-Azhar majmuasi rahbari, Misr bosh imomi Shayx Ahmad Tayyib ham ishtirok etdi va nutq soʻzladi.
Ikki kun davom etgan xalqaro konferensiyaning asosiy va ikkita shoʻba majlislarida qirqdan ortiq maʼruza tinglandi. Maʼruzalarda Imom Abu Mansur Moturidiy shaxsi va aqidaviy qarashlari, moturidiylikning mafkuraviy asosi, moturidiya kalom maktabiga oid yangi manbalar, ushbu taʼlimotning bugungi kundagi ahamiyati haqida fikrlar bildirildi.
Jumladan, Malayziya islom ilmlari universiteti professori Kamoliddin Nuriddin Marjuniy moturidiya taʼlimoti ahli sunna aqidasini himoya qilish, uning raqiblariga raddiya berishda ulkan fazilatlarni namoyon etib borayotgani, uning taassubdan yiroqligi, moʻtadilligi, islom gʻoyalarini bagʻrikenglik tamoyiliga mos tushuntirishi bilan barchaga oʻrnak boʻlib kelayotgani taʼkidladi.
Turkiya islom ilmlari akademiyasi mudiri Ahmad Saʼd Ibrohim Abdurrahmon Usmon Damanhuriyning ayrim yoshlar oʻzini shariat bilimdoni qilib koʻrsatgan kishilarning haqiqatni yolgʻon bilan qorishtirib targʻib etishi natijasida ahli sunna val jamoadan boʻlgan ashʼariylik va moturidiylik taʼlimotlaridan yiroqlashib borayotgani, oqibatda ibratli maʼnaviy merosdan uzilib qolayotgani haqidagi fikrlari ham qatnashchilarga manzur boʻldi.
Anjuman yakunida ishtirokchilar bildirgan taklif va mulohazalar asosida tavsiyalar ishlab chiqildi.
Ushbu tavsiyalarda Imom Moturidiyning boy ilmiy merosi, ibratli hayot yoʻli bilan bogʻliq oʻrganilmagan jihatlarni tadqiq etish, alloma asarlaridagi insonparvarlik, bagʻrikenglik hamda adashgan toifalarga qarshi raddiya berish borasidagi qimmatli maʼlumotlardan samarali foydalanish, ushbu yoʻnalishda oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalasiga alohida urgʻu berilgan. Xususan, alloma asarlari bibliografiyasini yaratish, kitoblarni koʻproq nashr etish, ularda ilgari surilgan gʻoya va qarashlarni sodda tilda yoshlarga oʻrgatish, maxsus sayt yaratib, Imom Moturidiy ilmiy merosi va moturidiya taʼlimoti haqida maʼlumot berib borish, kutubxona tashkil etish boʻyicha tavsiyalar bildirildi.
Shuningdek, anjuman qatnashchilari Al-Azhar universiteti talabalari va tadqiqotchilari oʻrtasida Imom Moturidiy asarlari va moturidiya taʼlimoti boʻyicha anʼanaviy tanlov oʻtkazish hamda bu tanlov gʻoliblarining Oʻzbekistonga ilmiy-ijodiy safarlarini uyushtirish tashabbusini bildirdi.
Samarqandda katta shukuh bilan oʻtgan “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzusidagi xalqaro konferensiya ishtirokchilari bagʻrikeng, mehmondoʻst oʻzbek xalqiga, olamshumul islohotlar bilan dunyo hamjamiyatining eʼtiborini qozonayotgan, eʼtirofiga sazovor boʻlayotgan hamda xalq manfaatlari yoʻlida ulkan islohotlarni amalga oshirayotgan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga alohida minnatdorlik bildirdilar.

Учение Матуриди будет широко изучаться и пропагандироваться
В Самарканде 4 марта 2020 года завершилась международная конференция на тему “Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее".
В конференции, организованной Комитетом по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Управлением мусульман Узбекистана, Международной исламской академией, Центром исламской цивилизации и Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари, а также Академией наук при сотрудничестве с комплексом Аль-Азхар (Египет), участвовали религиозные деятели, ученые-исламоведы, руководители престижных образовательных учреждений и научно-исследовательских центров почти из 20 стран мира.
В престижной конференции принял участие и выступил с докладом руководитель комплекса Аль-Азхар, Верховный имам Египта Шейх Ахмад Тайиб.
В основном и двух пленарных заседаниях двухдневной международной конференции было заслушано свыше 40 докладов о личности и идеологических взглядах Имама Абу Мансура Матуриди, идеологической основе учения Матуриди, новых источниках, касающихся школы калама, значении данного учения на сегодняшний день.
В частности, профессор Университета исламских наук Малайзии Камолиддин Нуриддин Маржуни акцентировал внимание на том, что учение Матуриди направлено на защиту сунны, разъяснение идей ислама в соответствии с принципом толерантности, далеко от фанатизма и нейтрально.
Заведующий Академией исламских наук Турции Ахмад Саъд Иброхим Абдуррахман Усман Даманхури отметил, что некоторые молодые люди, изображая из себя знатоков шариата, не только искажают правдивую информацию, но и пропагандируют ее, отдаляются от учения Ашари и Матуриди, духовного наследия.
На основе высказанных в завершение конференции предложений и суждений разработаны рекомендации.
В этих рекомендациях особый акцент делается на исследовании неизученных аспектов богатого научного наследия, примерного жизненного пути Имама Матуриди, эффективном использовании приведенных в произведениях мыслителя идей гуманизма, великодушия и направления на верную дорогу сбившихся с пути людей, а также на сотрудничестве в данном направлении. В частности, разработаны рекомендации по созданию библиотеки, библиографии произведений ученого, изданию еще больше книг, доведению до молодежи выдвинутых идей и взглядов в доступной форме, созданию специального сайта, где будет размещаться информация о научном наследии Имама Матуриди и учении Матуриди.
Кроме того, предложено проводить конкурс студентов и исследователей Университета Аль-Азхар по произведениям и учению Имама Матуриди, а его победителей награждать научно-творческой поездкой в Узбекистан.
Участники международной конференции, проведенной в Самарканде на высоком организационном уровне, выразили особую признательность великодушному и гостеприимному узбекскому народу, Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву, который благодаря масштабным реформам во имя интересов народа завоевывает уважение и признание мирового сообщества.
В пленарном заседании принял участие руководитель комплекса Аль-Азхар, Верховный имам Египта Шейх Ахмад Тайиб.
Участники международной конференции посетили мемориальные комплексы Имама Матуриди, Имама Бухари, в также другие священные места поклонения и исторические памятники Самарканда. Ознакомились с деятельностью Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари, Научной школы хадиса.