Avvalo, ushbu qutlug‘ ayyomda siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni 8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Hech shubhasiz, bu yilgi Konstitutsiya bayramining alohida ruhi va shukuhi borligini bugun barchamiz chuqur his etib, anglab turibmiz. Bu, birinchi navbatda, mazkur ayyomning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, ma’naviy-ma’rifiy hayotimizda katta o‘zgarishlar amalga oshirilayotgan tarixiy bir sharoitda o‘tayotgani bilan bog‘liq, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Ayniqsa, shu yil 27-oktabrda Oliy Majlis va mahalliy kengashlarga ochiqlik va raqobat ruhida o‘tgan saylovlar yangilangan Asosiy qonunimizni hayotga tatbiq etish yo‘lida g‘oyat muhim qadam bo‘lganini yana bir bor ta’kidlash lozim.
Mehnatkash, olijanob va bag‘rikeng xalqimizning Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi xohish-irodasi, birligi va hamjihatligi, siyosiy madaniyati yaqqol namoyon bo‘lgan ushbu saylovlar natijalariga ko‘ra, yurtimizda konstitutsiyaviy huquq va vakolatlari kuchaygan, mas’uliyati bir necha karra ortgan yangi vakillik tizimi shakllangani albatta barchamizni mamnun etadi.
Yana bir muhim jihati – hokimlar bir paytning o‘zida mahalliy kengashlarga ham rahbarlik qilib kelgan amaliyotdan ushbu organlarga ilk bor deputatlar orasidan saylangan kengash raisi boshchilik qiladigan yangi tizimga o‘tilmoqda.
Bundan tashqari, hokimlarning 30 dan ziyod vakolatlari mahalliy kengashlarga o‘tkazilgani ijtimoiy hayotimizda demokratiya, xalqparvarlik tamoyillari tobora keng o‘rin olayotganidan dalolat beradi.
Biz “Xalq davlat hokimiyatining birdan-bir manbaidir” degan konstitutsiyaviy prinsipga amal qilgan holda, parlament va mahalliy kengashlar vakolatlarini kengaytirish, ularning faolligini yanada oshirish, samarali faoliyat ko‘rsatishlari uchun zarur sharoitlarni yaratish, bir so‘z bilan aytganda, ularni chinakam xalq ovoziga aylantirishga qaratilgan islohotlarimizni qat’iy davom ettiramiz.
Inson qadrini ulug‘lash, uning huquq va manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha Asosiy qonunimizda muhrlab qo‘yilgan ustuvor tamoyillarni hayotimizga izchil tatbiq etish borasida yurtimizda keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xalqimizning fidokorona mehnati bilan so‘nggi yillarda iqtisodiyotimiz 2 karra o‘sgani, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromad 3 ming dollarga yetgani, kambag‘allik darajasi 23 foizdan 11 foizga tushgani, maktabgacha ta’limda qamrov 74 foizdan, oliy ta’limda esa 39 foizdan oshgani, hech shubhasiz, tarixiy natijadir.
Islohotlarni jadal davom ettirib, yangilangan Konstitutsiyamiz normalarini hayotga tatbiq etish maqsadida tadbirkorlikni rivojlantirish, shu asosda aholi daromadlarini oshirish, oila va mahallalarda o‘zaro hurmat va ahillik muhitini mustahkamlash, keksa avlod vakillari, xotin-qizlar va yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash vazifasi bundan buyon ham e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Shuningdek, Asosiy qonunimizda O‘zbekiston ijtimoiy davlat sifatida belgilanganidan kelib chiqib, shahar va qishloqlarimizni obod qilish, yangi uy-joylar, tibbiyot, ta’lim, madaniyat, san’at va sport maskanlarini barpo etish, yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish, manzilli ijtimoiy himoyani kuchaytirish birinchi darajali ahamiyat kasb etadi. Jumladan, sog‘liqni saqlash sohasiga ajratilayotgan mablag‘lar hajmi 2 barobar ko‘paytirilib, tibbiy sug‘urta tizimiga o‘tish va aholini kafolatlangan tibbiy xizmatlar bilan to‘liq ta’minlash ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.
Ta’lim sohasidagi dasturlarimiz doirasida yaqin yillarda oliygohlarda qamrov 50 foizga yetkaziladi. Birgina 2025-yilda bog‘cha va maktablarni ta’mirlash va yangilarini qurish uchun davlat budjetidan 4 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi.
Yana bir muhim yo‘nalish – aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash uchun jami 46,5 trillion so‘m mablag‘ sarflanib, 1 million fuqaroni kambag‘allikdan chiqarish rejalashtirilmoqda.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, ularning ijtimoiylashuvini oshirish va umuman jamiyatimizda inklyuzivlikni ta’minlash bo‘yicha ishlar ham yangi bosqichga ko‘tariladi. Pensiya tizimini isloh etish bo‘yicha ham zarur choralar ko‘riladi.
Ma’lumki, yangilangan Bosh qomusimizda fuqarolarning ekologiya sohasidagi huquqlari konstitutsiyaviy darajada belgilanib, davlatning atrof-muhitni muhofaza qilish, ekologik muvozanatni saqlashga qaratilgan majburiyatlari alohida mustahkamlab qo‘yildi.
Kirib kelayotgan 2025-yilni mamlakatimizda “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili” deb e’lon qilganimiz va bu borada katta vazifalarni aniq belgilab olganimiz ana shu konstitutsiyaviy qoida va prinsiplarni amalga oshirish uchun muhim asos bo‘ladi, deb ishonaman.
Fursatdan foydalanib, siz, aziz yurtdoshlarimni, butun xalqimizni ushbu yil bo‘yicha Davlat dasturini ishlab chiqish va uni amalga oshirishda faol ishtirok etishga chaqiraman.
Hech qachon unutmaylik: tabiatni asrash – bu insonni, kelajakni asrash demakdir. Bebaho boyligimiz bo‘lgan serhosil dalalarimiz, zilol buloqlarimiz, daryo va ko‘llarimiz, tog‘ va adirlarimizni asrab, bog‘u rog‘lar, yashil maskanlarni ko‘paytirsak, O‘zbekistonimiz yanada go‘zal diyorga aylanadi, avlodlarga bizdan ozod va obod Vatan qoladi.
Konstitutsiyamiz mamlakatimizda milliy mustaqilligimizni mustahkamlash, tinchlik va barqarorlik, millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni saqlash, islohotlarimizning ortga qaytmas tus olishini ta’minlashda doimo ishonchli kafolat bo‘lib kelgan va bundan buyon ham shunday bo‘lib qoladi.
Shu ma’noda, xalqimizning huquqiy tafakkuri, xohish-irodasining yorqin timsoli va amaliy ifodasi bo‘lgan Asosiy Qonunimiz bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Bu noyob qomusning har bir moddasi va qoidasini o‘rganish, ularga hurmat, mehr va e’tibor bilan munosabatda bo‘lib, to‘laqonli ijro etish barchamiz uchun muqaddas burch va mezonga aylanishini istardim.
Aminmanki, ana shunday yuksak mas’uliyat bilan astoydil mehnat qilib, islohotlarimiz samarasini yanada oshiramiz va oldimizga qo‘ygan ulug‘vor maqsadlarga albatta yetamiz.

(6 декабря 2024 года)
От всей души поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с отмечаемым 8 декабря Днем Конституции Республики Узбекистан.
Несомненно, в нынешнем году все мы особенно глубоко ощущаем значение этого праздника. Ведь прежде всего он проходит в условиях исторических преобразований в политико-правовой, социально-экономической и духовной сферах нашей жизни.
Следует еще раз особо подчеркнуть, что важным шагом к претворению в жизнь нашего обновленного Основного закона стали выборы в Олий Мажлис и местные Кенгаши, прошедшие в духе открытой и конкурентной борьбы 27 октября этого года. В результате выборов, которые ярко продемонстрировали высокую политическую культуру, единство и сплоченность нашего трудолюбивого и толерантного народа на пути построения Нового Узбекистана, в стране сформировалась новая система представительной власти. Усилились ее конституционные права и полномочия, многократно возросла ответственность.
Еще один важный аспект: от сложившейся в недавнем прошлом практики, когда хокимы одновременно руководили и местными Кенгашами, мы перешли к новой системе, при которой впервые Кенгаши возглавили избранные из числа депутатов председатели.
Передача местным Кенгашам более 30 полномочий хокимов свидетельствует о еще более широком утверждении в нашем обществе принципов демократии.
В соответствии с конституционным положением о том, что народ является единственным источником государственной власти, мы решительно продолжим наши реформы, направленные на расширение полномочий парламента и местных Кенгашей, дальнейшее повышение их активности, создание необходимых условий для эффективной деятельности, словом, их превращение в истинный голос народа.
В стране принимаются масштабные меры для последовательного внедрения в жизнь закрепленных в Основном законе приоритетных принципов обеспечения прав, интересов и достоинства человека.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа в последние годы национальная экономика выросла в 2 раза, доход на душу населения достиг 3 тысяч долларов, уровень бедности снизился с 23 до 11 процентов, охват дошкольным образованием превысил 74 процента, высшим образованием – 39 процентов, и это, несомненно, исторический результат.
В целях динамичного продолжения реформ, применения на практике норм Конституции в новой редакции и впредь в центре нашего внимания будут находиться вопросы развития предпринимательства и на этой основе – повышения доходов населения, укрепления атмосферы взаимоуважения и согласия в семьях и махаллях, всесторонней поддержки представителей старшего поколения, женщин и молодежи.
В Основном законе определено, что Узбекистан – социальное государство, поэтому первостепенное значение для нас будут иметь дальнейшее благоустройство городов и сел, строительство новых жилых домов, учреждений здравоохранения, образования, культуры, искусства и спорта, модернизация дорожных и коммуникационных сетей, усиление адресной социальной защиты. В частности, приоритетной задачей является увеличение в 2 раза объема средств, направляемых в сферу здравоохранения, переход к системе медицинского страхования и полное обеспечение населения гарантированными медицинскими услугами.
В рамках программ в сфере образования мы в ближайшие годы доведем охват обучением в вузах до 50 процентов. Только в 2025 году на ремонт действующих и строительство новых детских садов и школ из государственного бюджета будет выделено 4 триллиона сумов.
Еще одно важное направление – поддержка нуждающихся в социальной защите слоев населения, на что запланировано выделить в общей сложности 46,5 триллиона сумов, вывести из бедности 1 миллион граждан.
Мы также поднимем на новый уровень работу по созданию еще более благоприятных условий для лиц с инвалидностью, их социализации, в целом по обеспечению инклюзивности в обществе. Будут приняты необходимые меры и по реформированию пенсионной системы.
Как известно, в новой редакции Основного закона впервые были закреплены права граждан в сфере экологии, особо выделены обязательства государства по охране окружающей среды, поддержанию экологического баланса.
2025 год мы объявили в стране Годом охраны окружающей среды и «зеленой экономики» и определили четкие задачи в данном направлении. Уверен, что это послужит важной основой для реализации соответствующих конституционных норм и принципов.
Пользуясь возможностью, призываю вас, дорогие соотечественники, весь наш народ принять активное участие в разработке и реализации Государственной программы предстоящего года.
Мы не вправе забывать, что защита природы – это защита человека, нашего будущего. Мы должны беречь наше бесценное богатство – плодородные поля, чистые родники, реки и озера, горы и равнины, создавать все новые сады и парки, зеленые пространства, чтобы родной Узбекистан становился еще краше, и будущие поколения жили в свободной и процветающей стране.
Наша Конституция всегда была и остается надежным гарантом укрепления национальной независимости, сохранения в стране мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, обеспечения необратимости осуществляемых реформ.
Мы гордимся нашим Основным законом – ярким символом и практическим воплощением правового сознания и воли народа. Считаю, что изучение каждой статьи, каждой нормы этого уникального правового документа, проявление к ним уважения должны стать для всех нас священным долгом и жизненным принципом.
Убежден, что, работая добросовестно, осознавая свою ответственность, мы сможем еще больше повысить эффективность проводимых реформ и обязательно достигнем стоящих перед нами великих целей.
Еще раз искренне поздравляю вас, дорогие соотечественники, с Днем Конституции, желаю всем вам здоровья, мира и благополучия вашим семьям.