Chet elda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining chet elga chiqishi tartibini takomillashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish, shuningdek, yangi axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha vazifalarni bajarish doirasida Tashqi ishlar vazirligi tomonidan xorijga chiqish uchun biometrik pasportni rasmiylashtirish va berish tizimini takomillashtirish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda.
Xususan, 2020-yil 1-martdan boshlab MDH mamlakatlarida istiqomat qiluvchi va konsullik ro‘yxatida turgan O‘zbekiston fuqarolari ushbu mamlakatlardagi diplomatik vakolatxonalar va konsullik muassasalarida xorijga chiqish uchun biometrik pasport olishlari mumkin.
Shu o‘rinda respublika fuqarolari xorijga chiqish uchun biometrik pasportni olish va qabulga yozilish (biografik ma’lumotlar va biometrik parametrlarni topshirish maqsadida) uchun https://consulate.mfa.uz veb-portali orqali elektron ariza to‘ldirishlari mumkin.
Shuningdek, vazirlik tomonidan chet el mamlakatlarida pasport rasmiylashtirish tizimini bosqichma-bosqich tadbiq etish ustida ish olib borilmoqda va uning natijalari to’g’risida vatandoshlar o‘z vaqtida xabardor qilinadi.
Bundan tashqari, 1-martdan boshlab https://consulate.mfa.uz veb-portalida konsullik ro‘yxatiga olish interaktiv tizimi joriy etilgan bo‘lib, buni fuqarolar masofadan turib O‘zbekistonning chet eldagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalariga shaxsan kelmasdan amalga oshirish mumkin.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся за рубежом
В рамках реализации мер, направленных на совершенствование порядка выезда граждан Республики Узбекистан за границу, а также поставленных задач по предоставлению услуг с использованием новых информационно-коммуникационных технологий, Министерством иностранных дел проводится системная работа по совершенствованию оформления и выдачи биометрического паспорта для выезда за границу.
В частности, с 1 марта 2020 года граждане Узбекистана, проживающие в странах СНГ и состоящие на консульском учете, смогут оформить биометрический паспорт для выезда за границу в дипломатических представительствах и консульских учреждениях республики в этих странах.
При этом граждане республики могут заполнить через веб-портал https://consulate.mfa.uz электронную анкету для получения биометрического паспорта для выезда за границу и записаться на приём (для сдачи биографических данных и биометрических параметров).
Также Министерством ведется работа по поэтапному вводу в действие системы оформления паспортов в других зарубежных странах, о чем соотечественники будут своевременно информированы.
Кроме того, с 1 марта введена в действие интерактивная система консульского учета через https://consulate.mfa.uz, который можно осуществлять дистанционно, без личной явки граждан в дипломатические представительства и консульские учреждения Узбекистана за рубежом.