Imom Moturidiy – Islom olamining ulugʻ allomasi
3-5-mart kunlari Samarqand shahrida “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzusida xalqaro konferensiya oʻtkaziladi.
Din ishlari boʻyicha qoʻmita, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi, Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi kabi tashkilotlar tomonidan Misrdagi Al-Azhar majmuasi bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan konferensiya moturidiya taʼlimotining tub mazmun-mohiyatini ochib berish, Imom Moturidiy merosini chuqur oʻrganish va uning islom sivilizatsiyasi rivojiga qoʻshgan bebaho hissasini xalqaro miqyosda targʻib etish kabi maqsadlarga qaratilgan.
Mazkur nufuzli anjumanda ishtirok etish uchun Samarqandga Misrning al-Azhar majmuasi rahbari Shayx Ahmad Tayyib tashrif buyurdi.
Shuningdek, konferensiyada Bosniya va Gersegovina, Germaniya, Iordaniya, Indoneziya, Malayziya, Pokiston, Rossiya, Turkiya, Ukraina, Shveysariya, Qirgʻiziston va Qozogʻiston kabi mamlakatlardan 70 ga yaqin ulamolar, islomshunos olimlar, nufuzli taʼlim muassasalari hamda ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari qatnashishi kutilmoqda.
OʻzA muxbiri anjuman qatnashchilarining fikrlari bilan qiziqdi.
Muhammad Yusuf USMON, Malayziyadagi islom sivilizatsiyasi markazi direktori:
– Buyuk imom, moturidiya taʼlimoti asoschisi Abu Mansur Moturidiy ilmiy-maʼnaviy merosiga bagʻishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun Oʻzbekistonga keldik. Fursatdan foydalanib, Toshkent shahrining diqqatga sazovor joylarini tomosha qildik. Ochigʻi, amalga oshirilayotgan bu darajadagi keng qamrovli islohotlar, qurilish-bunyodkorlik ishlarini koʻrib lol qoldik.
Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida barcha sohalar qatori diniy-maʼrifiy yoʻnalishda olib borilayotgan islohotlarni butun dunyo, xususan, malayziyaliklar ham katta qiziqish bilan kuzatib bormoqda.
Islom olamining eng yetuk mutafakkirlari Oʻzbekiston diyoridan yetishib chiqqan. Bugun yurtingizda ushbu ulugʻ zotlar ilmiy-maʼnaviy merosiga hurmat yuqori darajada. Bu borada olib borilayotgan tadqiqot ishlari yaxshi yoʻlga qoʻyilgan. Keyingi uch yilda ushbu yoʻnalishdagi ilmiy tadqiqotlarni kuchaytirish maqsadida xalqaro darajadagi markazlar tashkil etilgani eʼtirofga munosib. Bugun ushbu markazlar dunyo ilm ahli bilan fikrlashmoqda, maʼlumot almashmoqda. Malayziyadagi islom sivilizatsiyasi markazi ham Oʻzbekistondagi qator muassasalar bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Jumladan, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi bilan samarali kelishuvlarga erishganmiz.
Oʻtkazilayotgan konferensiyadan umidimiz katta. Unda islom olamining yirik tadqiqot markazlari rahbarlari, ulamolar ishtirok etishi kutilyapti. Anjumanda ilmiy hamkorlik aloqalarini yana-da kengaytirish, Abu Mansur Moturidiy taʼlimoti boʻyicha islom olamida olib borilayotgan tadqiqot ishlari yuzasidan maʼlumot almashish imkoniga ega boʻlamiz.
Aynur TEMIRXANOV, Tataristondagi Bulgʻor islom akademiyasi prorektori (Rossiya):
– Shu paytgacha Misr, Turkiya va boshqa davlatlarda boʻlganman. Lekin Oʻzbekistonga kelmagan edim. “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzuidagi xalqaro konferensiya tufayli bu muqaddas yurtga kelganimdan juda baxtiyorman.
Bugun Samarqanddagi buyuk muhaddis Imom Buxoriy majmuasini ziyorat qilish va bu yerda ibodat amallarini bajarish nasib etdi. Toʻgʻrisi, bundan cheksiz ruhiy quvvat oldim.
Majmua yaqinida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi hamda Hadis ilmi maktabi tashkil etilgani haqida eshitgan edim. Bugun bu inshootlar bilan tanishib, hayratda qoldim. Negaki, shu paytgacha ham koʻplab xorijiy davlatlardagi xalqaro ilmiy markazlarda boʻlganman, ular faoliyati bilan tanishganman. Shuning uchun bu yerga kirishda boshqacha tasavvurda edim. Ichkaridan esa butunlay boshqacha tasavvur bilan chiqdim. Chunki, xalqaro markazda ham, oliy maktabda ham xorijiy davlatlar tajribasi bilan birga milliy anʼanalarga alohida eʼtibor qaratilgan. Bu ularning oʻquv dasturlarida, oʻqituvchilar va tinglovchilar, tadqiqotchilar uchun yaratilgan sharoit, berilayotgan imkoniyatlarda oʻz aksini topgan. Hammasi puxta oʻylangan, mayda detallargacha eʼtibor berilgan. Bu ushbu sohaga davlat tomonidan juda katta eʼtibor berilayotganidan dalolatdir.
Rafi USMONIY, Pokiston Islom Respublikasi bosh muftiysi:
– IX asrda Movarounnahr va islom dini tarqalgan hududlarda moʻtaziliya, jahmiya, karromiya kabi bir qator adashgan oqimlar oʻz taʼlimotini singdirishga harakat qilayotgan bir paytda samarqandlik buyuk mutafakkir Abu Mansur Moturidiy ularga qarshi Qurʼon va Hadis asosida anʼanaviy ahli sunna val jamoa taʼlimoti haq ekanini aql va naql asosida isbotlashga bor kuch-gʻayratini sarflagan. U asos solgan taʼlimot asta-sekin shogirdlari orqali butun dunyoga tarqalib, jamiyatning jipslashishiga va destruktiv oqimlarga nisbatan immunitet hosil qilishga zamin yaratdi.
Moturidiya taʼlimotini oʻrganish va Abu Mansur Moturidiy yozgan asarlarni tarjima qilish, ularning sharhlarini yaratish bugungi globallashuv sharoitida yuzaga kelgan va yoshlar ongini zaharlashga qaratilgan turli mafkuraviy xurujlarga qarshi maʼnaviy immunitet boʻlib xizmat qiladi. Mazkur xalqaro konferensiya moturidiylik taʼlimotini oʻrganish va uning asoslarini xalqchil tarzda yoshlarga yetkazish yoʻlidagi eng oqilona tashabbusdir. Bunday xalqaro konferensiyalar dunyo ulamolari eʼtirof etgan olimlarning qarashlari va tajribalarini oʻrganishga imkoniyat yaratadi.
Ahmad TAMIM, Ukraina bosh imom xatibi, muftiysi:
– Samarqand shahrida oʻtkazilayotgan xalqaro anjumanda ishtirok etish men uchun ulkan sharaf. Samarqandning Moturid qishlogʻida tugʻilib oʻsgan buyuk imom Hadis va fiqh ilmining ravnaqiga ulkan hissa qoʻshgan. Imom Moturidiy nafaqat Markaziy Osiyoda, balki butun islom olamida oʻz munosib oʻrniga ega boʻlgan diniy arboblardan hisoblanadi. Chunki alloma yashagan davrda, islom dinida turli guruh va firqalar soni koʻpayib ketgani sababli turli ixtiloflar kelib chiqqan. Ana shunday vaziyatda Imom Moturidiy islom dinining asl mohiyatini ochib berish, sof islomiy aqidani saqlab qolish borasida beqiyos ishlarni amalga oshirgan.
Bu ilmiy merosni oʻrganish va keng targʻib etish bugungi kun uchun ham muhim ahamiyat kasb etib, mazkur konferensiya bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqishi shubhasiz.

Имам Матуриди – великий ученый ислама
3-5 марта в Самарканде состоится международная конференция "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее".
Конференция, организованная Комитетом по делам религий, Управлением мусульман Узбекистана, Международной исламской академией Узбекистана, Центром исламской цивилизации в Узбекистане, Международным научно-исследовательским центром имени Имама Бухари, Академией наук и другими заинтересованными министерствами и ведомствами совместно с комплексом Аль-Азхар (Египет), нацелена на раскрытие истинной сути и значения учения матуридии, глубокое изучение наследия Имама Матуриди и широкую пропаганду в международном масштабе его бесценного вклада в развитие исламской цивилизации.
Для участия в данной престижной конференции в Самарканд прибыл руководитель комплекса Аль-Азхар Шейх Ахмад Тайиб (Египет).
Кроме того, в международной конференции ожидается участие религиозных деятелей, ученых-исламоведов, руководителей престижных учебных заведений и научно-исследовательских центров почти из 70 стран мира, таких как Германия, Иордания, Индонезия, Малайзия, Пакистан, Россия, Турция, Украина, Швейцария, Кыргызстан и Казахстан.
Корреспондент УзА поинтересовался мнением участников конференции.
Мухаммад Юсуф УСМАН, директор Центра исламской цивилизации в Малайзии:
– Приехал в Узбекистан для участия в международной конференции, посвященной научно-духовному наследию основателя учения матуридии, великого имама Абу Мансура Матуриди. Пользуясь случаем, решил посмотреть и достопримечательности Ташкента. Был приятно удивлен, ощутив реализуемые широкомасштабные реформы, увидев строительную и созидательную работу.
В Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева реформы проводятся во всех сферах, в том числе в религиозно-просветительской сфере. За этим с большим интересом наблюдает весь мир, в том числе и малайцы.
Узбекская земля взрастила лучших мыслителей исламского мира. Сегодня в вашей стране уделяется внимание научно-духовному наследию этих людей. Хорошо налажена проводимая в этой сфере исследовательская работа. Заслуживает внимания тот факт, что в целях усиления научных исследований в этом направлении за последние три года созданы центры международного значения. Эти центры обмениваются мнениями и информацией с научной интеллигенцией мира. Центр исламской цивилизации в Малайзии также наладил сотрудничество с рядом заведений Узбекистана. Достигнуты успешные соглашения с Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари.
Мы возлагаем большие надежды на конференцию. В ней примут участие руководители крупных исследовательских центров исламского мира, ученые, будет возможность расширить научное сотрудничество, обменяться информацией об исследовательской работе, проводимой в исламском мире по учению матуридии.
Айнур ТЕМИРХАНОВ, проректор Болгарской исламской академии в Татарстане (Россия):
– Я побывал в Египте, Турции и других государствах. Однако это моя первая поездка в Узбекистан. Счастлив, что благодаря международной конференции "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее" мне выпало счастье посетить эту священную землю.
Сегодня в Самарканде мне посчастливилось посетить комплекс великого мухаддиса Имама Бухари и совершить здесь молитву. Честно говоря, получил от этого огромную духовную пищу.
Я слышал, что рядом с комплексом возведены Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари и Научная школа хадиса. Я был приятно удивлен, посетив эти сооружения. Так как раньше я знакомился с деятельностью многих международных научных центров, то перед входом у меня были совершенно другие представления. Но вышел я оттуда совершенно с другими впечатлениями. Потому что и в международном центре и в научной школе особое внимание уделено не только опыту зарубежных стран, но и национальным традициям. Это нашло свое отражение в учебных программах, условиях и возможностях, предоставленных для учителей, слушателей и исследователей. Все продумано до мелочей. Это свидетельствует о том, что государством уделяется огромное внимание развитию сферы.
Рафи УСМОНИ, главный муфтий Исламской Республики Пакистан:
– В IX веке, когда в Мовароуннахре и на территориях, где был широко распространен ислам, свои учения стремились внедрить такие течения, как муътазилия, джахмия, карромия, великий мыслитель из Самарканда Абу Мансур Матуриди приложил все силы, чтобы умом и наставлениями доказать им на основе Корана и хадиса верность мазхаба ахли сунна вал жамоа. Основанное им учение с помощью последователей постепенно распространилось во всем мире и заложило основу для объединения общества и формирования иммунитета против деструктивных течений.
Изучение в нынешний век глобализации учения Матуриди, перевод произведений Абу Мансура Матуриди и создание комментариев к ним будут служить духовным иммунитетом против различных идеологических угроз, направленных на отравление сознания молодежи. Данная международная конференция – самое разумное решение на пути изучения учения матуридии и доведения его основ до молодежи в доступной форме. Подобные международные конференции создадут возможность для изучения взглядов и опыта ученых, признанных улемами всего мира.
Ахмед ТАМИМ, главный имам-хатиб, муфтий Украины:
– Для меня огромная честь участвовать в Самарканде в международной конференции. Великий имам, родом из самаркандского села Матурид, внес огромный вклад в развитие хадисоведения и фикха. Имам Матуриди является одним из религиозных улемов, занимающих достойное место не только в Центральной Азии, но и во всем исламском мире. В его эпоху в исламе появились разные течения и группы, что зачастую приводило к разногласиям. В подобной ситуации Имамом Матуриди была осуществлена немыслимая работа по раскрытию истинно гуманистической сути ислама, сохранению традиционных исламских постулатов.
Изучение и широкая пропаганда научного наследия Матуриди имеют важное значение, а конференция поднимет работу в данном направлении на новый, более качественный уровень.