Xitoy delegatsiyasi bilan uchrashuv
2020-yilning 2-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Toshkent shahriga amaliy tashrif bilan kelgan Xitoy Xalq Respublikasi Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi Siyosiy byurosi a’zosi, XKP MQning Tashqi ishlar bo‘yicha komissiyasi Kanselyariyasi rahbari Yan Szechi boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Xitoy kun tartibini muhokama qilish chog‘ida o‘zaro hurmat va ishonch ruhida har tomonlama strategik sheriklikni yanada mustahkamlash va kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekanligi yana bir bor ta’kidlandi. “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida infratuzilma, sanoat, madaniy-gumanitar va boshqa qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tomonlar tayyorligi ta’kidlandi.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kengaytirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Shu o‘rinda transport-kommunikatsiya masalalari bo‘yicha hamkorlik qilish to‘g‘risidagi takliflar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda joriy yilda o‘tkaziladigan O‘zbekiston-Xitoy Mintaqalar forumi va turli darajadagi boshqa qo‘shma tadbirlar jadvali muhokama qilindi.
Shuningdek, BMT, ShHT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlikning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.

Встреча с делегацией КНР
2 марта 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшей в г.Ташкент с рабочим визитом делегацией Китайской Народной Республики во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии, руководителем Канцелярии Комиссии по иностранным делам ЦК КПК Ян Цзечи.
В ходе обсуждения многоплановой узбекско-китайской повестки дня стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем укреплении и расширении всестороннего стратегического партнерства в духе взаимного уважения и доверия. Была подчеркнута готовность к реализации совместных инфраструктурных, производственных, культурно-гуманитарных и других проектов в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Отдельное внимание было уделено перспективам наращивания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. В этом контексте рассмотрены предложения о взаимодействии по транспортно-коммуникационным вопросам
На встрече обсужден график проведения в текущем году узбекско-китайского Форума регионов и других совместных мероприятий на различных уровнях.
Стороны также рассмотрели практические аспекты сотрудничества в рамках ООН, ШОС и других международных структур.