Qatardagi “Tolibon” harakati siyosiy vakolatxonasi rahbari bilan uchrashuv
2020-yilning 28-fevral kuni Doxa shahriga amaliy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Qatardagi “Tolibon” harakati siyosiy vakolatxonasi rahbari mulla Barodar Axund bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida Afg‘onistonda barqaror va uzoq muddatli tinchlik o‘rnatish maqsadida tinch siyosiy jarayonni ilgari surish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Mulla Barodar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Afg‘oniston muammolariga doimiy e’tibor qaratgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. U O‘zbekistonning sa’y-harakatlari tufayli afg‘on mojarosi yana xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida ekanligini e’tirof etdi.
“Tolibon” harakati siyosiy vakolatxonasi rahbari, tarixning murakkab mashaqqatlariga qaramay O‘zbekiston afg‘on xalqining eng ishonchli do‘sti bo‘lgani va ekanligini ta’kidladi, bu ayniqsa Afg‘oniston tinchlik va iqtisodiy ko‘makka juda muhtoj bo‘lgan hozirgi vaqtda yaqqol namoyon bo‘ldi.
Shu o‘rinda mulla Barodar O‘zbekistonning Afg‘onistonda tinch siyosiy jarayonni boshlash, mamlakatda turli iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi, ularning asosiy maqsadi afg‘on xalqining farovonligi va rivojlanishi, Afg‘onistonning tinch va barqaror davlat sifatida taraqqiy etishi ekanligi qayd etildi.

Meeting with the head of Taliban Movement’s political representation in Qatar
On February 28, 2020, Uzbekistan delegation led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov arrived in Doha on a working visit and met with the head of Taliban Movement’s political office in Qatar Mullah Barodar Akhund.
Issues related to the promotion of the peaceful political process in Afghanistan with a view to establishing a sustainable and long-term peace in the country were discussed at the meeting.
Mullah Barodar expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for his constant attention to problems of Afghanistan. He acknowledged that thanks to the efforts of Uzbekistan, the Afghan conflict is again in the spotlight of the international community.
The head of Taliban Movement’s political office emphasized that Uzbekistan has always been and remains the most reliable friend of the Afghan people, despite the difficult ups and downs of history, which is especially clearly manifested in the present time, when Afghanistan more than ever needs peace and economic assistance.
Mullah Barodar noted the efforts of Uzbekistan on launching a peaceful political process in Afghanistan, the implementation of various economic projects in the country, the main purpose of which is the welfare and progress of the Afghan people, the prosperity of Afghanistan as a peaceful and stable state.