Germaniya Hukumatining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2020-yilning 28-fevral kuni Doha shahrida (Qatar) O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Germaniya Federativ Respublikasi Hukumatining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Markus Potsel bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Germaniyaning Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirishdagi sa’y-harakatlari va ushbu mamlakatda tinch siyosiy jarayonni tezroq boshlash masalalari muhokama qilindi.
Germaniya Maxsus vakili O‘zbekiston rahbarining Afg‘oniston inqirozini tezroq hal etish, Afg‘onistonda turli iqtisodiy loyihalarni tadbiq etishga amaliy yordam berish borasidagi qadamlarini yuqori baholadi.
Germaniya diplomati 2018-yil mart oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha Xalqaro konferensiyaning ahamiyatini yana bir bor ta’kidladi, ushbu tadbir Afg‘onistonda tinchlik muzokaralarini tezroq boshlash masalasida jahon hamjamiyati sa’y-harakatlarining sezilarli darajada faollashishiga olib keldi. Uning fikriga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekiston bu masalada muhim rollardan birini o‘ynaydi, afg‘on xalqi orasida yuqori mavqega egaligi va qo‘shni Afg‘onistonga nisbatan olib borayotgan do‘stona siyosati bunga zamin yaratdi.
Afg‘oniston muammosini tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha O‘zbekiston va Germaniya harakatlarini bundan keyin ham muvofiqlashtirish muhimligi ta’kidlandi.

О встрече со Спецпредставителем Правительства ФРГ по Афганистану
28 февраля 2020г. в г.Дохе (Катар) состоялись переговоры делегации Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым со Специальным представителем Правительства Федеративной Республики Германия по Афганистану Маркусом Потцелем.
В ходе встречи были обсуждены усилия Узбекистана и ФРГ по стабилизации ситуации в Афганистане, скорейшему запуску мирного политического процесса в этой стране.
Спецпредставитель ФРГ высоко оценил предпринимаемые главой Узбекистана шаги по скорейшему урегулированию афганского кризиса, оказанию практического содействия реализации в Афганистане различных экономических проектов.
Немецкий дипломат вновь подчеркнул важность состоявшейся в Ташкенте в марте 2018 года Международной конференции по Афганистану, которая привела к заметной активизации усилий мировой общественности в вопросе скорейшего запуска мирного переговорного процесса в ИРА. По его мнению, сегодня Узбекистан играет одну из ключевых ролей в этом вопросе, что обусловлено его высоким авторитетом среди афганского народа и проводимой дружественной политикой в отношении соседнего Афганистана.
Сторонами была также подчеркнута важность дальнейшей координации действий Узбекистана и Германии по мирному урегулированию афганской проблемы.