Ўзбекистон яшил энергетикани ривожлантиришни рағбатлантирмоқда
Сўнгги 6-7 йилда Ўзбекистонда “яшил” иқтисодиёт, хусусан, “яшил” энергетикани ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш бўйича дадил қадам ташланди.
Сўнгги 5-6 йил ичида умумий қуввати 20 630 мегаваттга тенг бўлган қуёш ва шамол электр станциялари (қуёш фотоэлектр станциялари қуввати – 7 минг 630 мегаватт ва шамол электр станциялар қуввати – 13000 мегаваттни ташкил қилади)ни қуриш бўйича халқаро компаниялар билан ҳамкорликда 38 та битим имзоланди. Ушбу лойиҳаларнинг рўёбга чиқарилишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Президенти томонидан 29 та қарор имзоланди.
Жумладан, умумий қуввати 1700 мегаваттга тенг бўлган 7 та қуёш фотоэлектр, умумий қуввати 900 мегаваттга тенг бўлган 3 та шамол электр станцияси лойиҳалари ҳаётга татбиқ этилмоқда.
Мазкур инвестиция лойиҳалари Саудия Арабистонининг “ACWA Power”, Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar”, “Tepelen Group AG”, ва “Solar Power Shine”, Франциянинг “Total Eren”, “Voltalia”, Хитойнинг “Gezhouba Overseas Investment Group”, “China Datang Overseas Investment” ҳамда “Universal Energy” компаниялари томонидан амалга оширилади.
Ушбу лойиҳаларнинг умумий қиймати қарийб 21 млрд 121 млн АҚШ долларини ташкил этиб, уларнинг барчаси хорижий компаниялар томонидан тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига бажарилади.
Олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар натижасида бугунги кунда 7 та вилоятда умумий қуввати 2,7 ГВт бўлган 9 та қуёш ва 1 та шамол электр станцияси “яшил” энергия ишлаб чиқармоқда.
2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятининг Кармана туманида Ўзбекистондаги илк 100 мегаватт қувватли йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди. Худди шунингдек, 2022 йилнинг май ойида Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида иккинчи 100 мегаватт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси фаолият бошлади.
2023 йил декабрь ойида Жиззах вилоятининг Ғаллаорол туманида 220 мегаватт қувватли қуёш, Бухоро вилоятининг Қоровулбозор туманида 200 мегаватт, 2024 йил 2 май куни яна 100 мегаватт қувватли қуёш, Қашқадарё вилоятининг Нишон туманида 2023 йил декабрь ойида 200 мегаватт, 2024 йил 2 май куни яна 100 мегаватт қувватли қуёш, 2023 йил декабрь ойида Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида 457 мегаватт қувватли ва 2024 йил 2 май куни Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ туманида умуми қуввати 200 мегаватт бўлган қуёш ишга туширилган.
Ушбу ишга туширилган “яшил” электр станциялар орқали 3 млрд кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқарилди
2024 йил 30 август куни ҳолатига кўра, Ўзбекистондаги қуёш ва шамол электр станциялари томонидан 2024 йил бошидан бери ишлаб чиқарилган электр энергияси миқдори 3 млрд кВт⋅соатни ташкил қилди.
Айтиш жоизки, шу пайтгача қуёш фотоэлектр станциялари томонидан 2 млрд 677,8 млн кВт⋅соат, шамол электр станцияси томонидан эса 322,2 млн кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқарилди.
Бунинг натижасида:
- 983,3 млн куб метр табиий газ тежалишига эришилди;
- атмосферага 1 млн 291,1 минг тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинди.
Мазкур ҳажмдаги электр энергияси 1 мнн 875 мингта хонадоннинг 8 ойлик ёки 1 млн 250 мингта хонадоннинг бир йиллик ижтимоий нормасини ташкил қилади.
Ушбу кўрсаткичлар йил якунига қадар мазкур электр стансиялар ва янги генерация қувватлари (“яшил” станциялар) ҳисобидан 5 млрд 740 млн кВт⋅соатга етиши кутилмоқда.
Шунингдек, 2024 йилда умумий қуввати 2600 мегаватт бўлган 10 та, жумладан, Навоий вилоятининг Томди, Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ туманларида, қолаверса, Қашқадарё, Бухоро ва Наманган вилоятларида ҳам қуёш ҳамда шамол электр станциялари фойдаланишга топширилади.
2025 йилда Бухоро вилоятининг Қоровулбозор, Пешку, Ғиждувон ва Олот туманларида умумий қуввати 3 минг 150 мегаваттга тенг бўлган 7 та қуёш ва шамол ҳамда 2030 йилгача Қорақалпоғистон Республикасида умумий қуввати 9 минг 300 мегаваттга тенг бўлган 9 та шамол электр станцияси ишга туширилади.
Таъкидлаш керакки, тизимли ишлар натижасида 2026 йилга бориб, Ўзбекистонда умумий қуввати 5000 мегаватт, 2030 йилга бориб эса 18000 мегаваттдан ортиқ бўлган қуёш ва шамол электр станциялари иш бошлайди.
Мазкур “яшил” лойиҳалар ишга туширилгач, 2030 йилга бориб йилига йилига 50 млрд кВт·соат электр энергияси ишлаб чиқариш имконияти яратилиб, бунинг натижасида йилига қарийб 15 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади. Бундан ташқари атмосферага 21 млн тонна зарарли газлар чиқарилишининг олди олинади. Бу 2030 йилга бориб, Ўзбекистонда ишлаб чиқариладиган электр энергиясининг 40 фоизи қайта тикланувчи энергия манбалари ҳиссасига тўғри келади, дегани.
2021 йилдан бошлаб Ўзбекистон тарихида биринчи марта аҳоли хонадонида ўрнатилган қуёш панеллари ёрдамида ишлаб чиқарилган электр энергиясини давлат томонидан сотиб олиш амалиёти йўлга қўйилди.
Июль ойида қуёш панел ўрнатиб, ундан ишлаб чиқарилган электр энергиясининг ортган қисмини давлатга сотган 3 минг 759 нафар фуқарога 1 млрд 399 млн 564 минг сўм тўлаб берилди
Жорий йилнинг январь — июль ойлари давомида 4 минг 986 нафар жисмоний шахс ўз хонадонида ўрнатилган қуёш панеллари орқали электр энергияси ишлаб чиқариб, истеъмолдан ортган 4 млн 815 минг 922 кВт⋅соатлик қисмини ҳудудий электр тармоқлари корхонасига сотган.
Ҳар бир кВт⋅соат электр энергияси 1000 сўмдан сотиб олинадиган ушбу ҳажм жами 4 млрд 815 млн 922 минг сўмни ташкил қилган ва тегишли сумма Давлат солиқ қўмитасининг “Солиқ” мобил иловаси орқали юқоридаги фуқароларнинг банк пластик карталарига ўтказиб берилган.
Биргина июль ойида қуёш панел ўрнатиб, ундан ишлаб чиқарилган электр энергиясининг истеъмолдан ортган қисмини давлатга сотган 3 минг 759 та хонадонга 1 млрд 399 млн 564 минг сўм тўлаб берилган. Мазкур субсидия маблағлари солиқ органлари томонидан ҳар ойда “Солиқ” мобил иловаси орқали ҳисобот ойидан кейинги ойнинг 25-санасига қадар (июль ойининг субсидияси 25 августгача) фуқароларнинг банк пластик карталарига ўтказиб берилади.
Жисмоний шахсларнинг қуёш панеллари ва қуёш сув иситиш қурилмаларини онлайн сотиб олишлари учун платформа – https://energymarket.uz/ ишга туширилди.
Ушбу қурилмаларни икки хил усулда харид қилиш мумкин. Биринчиси, 3 йил муддатда фоизсиз (0%) бўлиб-бўлиб тўлаган ҳолда. Тўлиқ сотиб олганда эса истеъмолчига қувватига қараб давлат томонидан компенсация берилади.

Узбекистан стимулирует развития зеленой энергетики
За последние 6-7 лет в Узбекистане уделяется особое внимание развитию «зеленой» экономики, в частности «зеленой» энергетики. В этом направлении были сделаны решительные шаги по увеличению объемов производства электроэнергии на основе возобновляемых источников энергии.
За последние 5-6 лет было подписано 38 соглашений с международными компаниями на строительство солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 20630 мегаватт (мощность солнечных фотоэлектрических станций — 7630 мегаватт и мощность ветряных электростанций — 13000 мегаватт). Для обеспечения реализации этих проектов Президентом Узбекистана было подписано 29 постановлений.
В настоящее время реализуются проекты по строительству 7 солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1700 мегаватт и 3 ветряных электростанций общей мощностью 900 мегаватт.
Эти инвестиционные проекты реализуются компаниями из Саудовской Аравии («ACWA Power»), Объединенных Арабских Эмиратов («Masdar», «Tepelen Group AG» и «Solar Power Shine»), Франции («Total Eren», «Voltalia») и Китая («Gezhouba Overseas Investment Group», «China Datang Overseas Investment» и «Universal Energy»).
Общая стоимость этих проектов составляет около 21,121 миллиарда долларов США, и все они реализуются за счет прямых иностранных инвестиций.
В результате предпринятых усилий на сегодняшний день в 7 областях работают 9 солнечных и 1 ветряная электростанции общей мощностью 2,7 ГВт, производящие «зеленую» энергию.
В августе 2021 года в Карманинском районе Навоийской области была введена в эксплуатацию первая в Узбекистане крупная солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 мегаватт.
В мае 2022 года в Нурободском районе Самаркандской области начала работу вторая солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 мегаватт.
В декабре 2023 года планируется запуск солнечных электростанций мощностью 220 мегаватт в Галляаральском районе Джизакской области и 200 мегаватт в Коракулбазарском районе Бухарской области. 2 мая 2024 года ожидается запуск еще одной солнечной станции мощностью 100 мегаватт. В декабре 2023 года будет запущена солнечная станция мощностью 200 мегаватт в Нишанском районе Кашкадарьинской области, а 2 мая 2024 года — еще одна мощностью 100 мегаватт. В Шерободском районе Сурхандарьинской области к декабрю 2023 года будет введена солнечная станция мощностью 457 мегаватт, а в Юкоричирчикском районе Ташкентской области — станция мощностью 200 мегаватт к маю 2024 года.
Эти введенные в эксплуатацию «зеленые» электростанции уже произвели 3 миллиарда кВт⋅часов электроэнергии.
По состоянию на 30 августа 2024 года, с начала года солнечные и ветряные электростанции в Узбекистане произвели 3 миллиарда кВт⋅часов электроэнергии.
Следует отметить, что на сегодняшний день солнечные фотоэлектрические станции произвели 2,6778 миллиарда кВт⋅часов, а ветряные электростанции — 322,2 миллиона кВт⋅часов электроэнергии.
В результате:
- было сэкономлено 983,3 миллиона кубометров природного газа;
- предотвращен выброс 1,2911 миллиона тонн вредных газов в атмосферу.
Произведенный объем электроэнергии эквивалентен 8-месячной социальной норме энергопотребления для 1,875 миллиона домохозяйств или годовой норме для 1,25 миллиона домохозяйств.
Ожидается, что к концу года производство электроэнергии на этих электростанциях и новых генерирующих мощностях (в том числе «зеленых» станциях) достигнет 5,740 миллиарда кВт⋅часов.
Кроме того, в 2024 году планируется ввести в эксплуатацию 10 солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2 600 мегаватт в Томди (Навоийская область), Юкоричирчикском районе (Ташкентская область), а также в Кашкадарьинской, Бухарской и Наманганской областях.
К 2025 году в Коракулбазарском, Пешкунском, Гиждуванском и Алатском районах Бухарской области будут введены в эксплуатацию 7 солнечных и ветряных станций общей мощностью 3 150 мегаватт, а к 2030 году в Республике Каракалпакстан будет введено 9 ветряных станций общей мощностью 9 300 мегаватт.
Следует отметить, что в результате системных мероприятий к 2026 году в Узбекистане будут введены в эксплуатацию солнечные и ветряные электростанции общей мощностью 5 000 мегаватт, а к 2030 году — более 18 000 мегаватт.
После ввода в эксплуатацию этих «зеленых» проектов к 2030 году будет создана возможность производить до 50 миллиардов кВт⋅часов электроэнергии ежегодно, что позволит экономить около 15 миллиардов кубометров природного газа в год. Кроме того, удастся предотвратить выброс 21 миллиона тонн вредных газов в атмосферу. Это означает, что к 2030 году 40% всей производимой в Узбекистане электроэнергии будет приходиться на возобновляемые источники энергии.
С 2021 года в Узбекистане впервые в истории внедрена практика государственной покупки электроэнергии, произведенной с помощью установленных в домохозяйствах солнечных панелей.
В июле 3 759 граждан, установивших солнечные панели и продавших излишки электроэнергии государству, получили выплаты на общую сумму 1,399 миллиарда сумов.
В период с января по июль 2024 года 4 986 человек продали 4,8159 миллиона кВт⋅часов излишков электроэнергии, произведенной с помощью солнечных панелей в своих домах, региональным электрическим сетям.
По цене 1 000 сумов за кВт⋅час эта сумма составила 4,8159 миллиарда сумов, которые были переведены на банковские карты этих граждан через мобильное приложение Государственного налогового комитета «Солиқ».
Только за июль 3 759 домохозяйств, установивших солнечные панели и продавших излишки электроэнергии государству, получили 1,399 миллиарда сумов. Эти субсидии выплачиваются ежемесячно налоговыми органами через мобильное приложение «Солиқ» до 25-го числа месяца, следующего за отчетным (субсидия за июль выплачена до 25 августа).
Запущена платформа для физических лиц по онлайн-покупке солнечных панелей и солнечных водонагревателей — https://energymarket.uz.
Эти устройства можно приобрести двумя способами: либо в рассрочку на 3 года без процентов (0%), либо при полной оплате покупатель получает компенсацию от государства в зависимости от мощности оборудования.