Jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarning huquqlarini himoya qilish va Jinoyat - ijroiya qonunchiligini takomillashtirish bo‘yicha O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida
I. O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida ozodlikdan mahrum qilingan shaxslarning huquqlarini himoya qilish borasida qonunchilikka quyidagi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi:
- mahkumlarga ilk marotaba saylov huquqi taqdim etildi;
- mahkumlarning ta’lim olishi va kasb-hunar egallashlari bo‘yicha huquqiy kafolat mustahkamlandi;
- mahkumlarning telefon so‘zlashuvi, yo‘qlov va uchrashuvlar olishi soni ko‘paytirildi (qariyb ikki barobarga);
- mahkumlarning pensiya ta’minotiga ega bo‘lishi ta’minlandi.
Ma’lumot uchun: 2019 yil 29 avgustdagi 558-sonli Qonuniga asosan JIKga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
II. Mahkumlarning huquqlarini ta’minlash va jazoni ijro etish sharoitlarini yaxshilash maqsadida, 2018 yil 7 noyabrda 2018 - 2021 yillarda Jinoyat-ijroiya qonunchiligini tubdan takomillashtirish Konsepsiyasi qabul qilindi.
Qayd etilgan Konsepsiyaning yo‘nalishlaridan biri O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Jinoyat-ijroiya kodeksini qabul qilish hisoblanadi.
III. Jinoyat-ijroiya qonunchiligida nazarda tutilgan yashash maydonlari me’yorlariga rioya etilishini ta’minlash maqsadida 2020 – 2024 yillar mobaynida barcha mahkumlarni kubrik tipida saqlashni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi IIV Jazoni ijro etish bosh boshqarmasi tomonidan jazoni ijro etish muassasalarini interaktiv videokuzatuv (1 833 dona) moslamalari bilan jihozlash hamda xodimlarni shaxsiy videoregistratorlar (36 komplekt bodi - kamera) bilan xizmat o‘tashlarini joriy qilishni nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasi ishlab chiqilib o‘rnatilgan tartibda kiritildi.
IV. Jinoiy jazolarni liberallashtirish gumanizatsiya qilinishi borasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida maxsus kontingent soni kamayishiga sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatib, ohirgi 3 yil mobaynida 1,5 barobarga kamaydi.
Ma’lumot uchun: Bugungi kunda O‘zbekiston jahonda ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar soni bo‘yicha eng kam ko‘rsatkichga ega bo‘lib, xususan har 100 ming aholiga 76 nafar odam to‘g‘ri kelib, ushbu ko‘rsatkich bilan O‘zbekiston dunyoning 221 davlati orasida 172 o‘rinni egallaydi.
Xususan, jazoni ijro etish koloniyalarining kam miqdorda to‘ldirilishi, ularni sonini kamaytirish imkonini berib, ohirgi 3 yil mobaynida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent va Qashqadaryo viloyatlaridagi 3 ta muassasa faoliyati to‘liq tugatildi.
Toshkent viloyatida O‘rta Osiyoda yagona bo‘lgan xalqaro standartlarga mos keluvchi yangi zamonaviy tergov hibsxonasi qurilib, 2018 yil 15 yanvar kunidan foydalanishga topshirildi.
V. Jazoni ijro etish muassasalari faoliyatiga mahkumlar uchun masofaviy video uchrashuvlar hamda ularga nisbatan qo‘llanilgan intizomiy jazolarni avtomatlashtirilgan hisobini yuritish uchun axborot-kommunikatsiya texnologiyalari joriy qilinmoqda.
Tergov hibsxonalaridagi mavjud tergovchilar xonalariga jami 120 dan ortiq zamon talablariga javob beradigan ovoz yozishga mo‘ljallangan video kuzatuv vositalari o‘rnatildi hamda tergov hibsxonalari va yopiq turdagi jazoni ijro etish koloniyalarida advokatlar uchun 69 ta alohida xonalar ajratilib jihozlandi.
Mahkumlarning hamda qamoqda saqlanayotgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish maqsadida 2 989 ta videokuzatuv kameralari o‘rnatildi.
VI. Jazoni ijro etish tizimida saqlanayotgan maxsus kontingent sog‘ligiga alohida etibor berilib kelmoqda.
Jazoni ijro etish muassasalari tibbiyot xizmatlariga yetakchi sog‘liqni saqlash sohasidagi muassasalari ishtirokida zamonaviy profilaktika, diagnostika, davolanish va reabilitatsiya uslublari joriy qilinmoqda.
1. Jazoni ijro etish muassasalarida sil kasalligini oldini olishga qaratilgan ixtisoslashtirilgan 13 ta labaratoriyalar, zamonaviy rentgen-flyugrafiya qurilmalari, mahkumlarni “DOTS va DOTS+” dasturi asosida davolash tashkil etilgan.
2. IIV, Sog‘liqni saqlash va “Intilish” nodavlat-notijorat tashkiloti bilan 2018 yil 4 avgust kuni imzolangan memorandum asosida ozodlikka chiqgan va turli kasalliklari saqlanib qolgan shaxslarni hududiy tibbiyot muassasalariga davolanish uchun yuborilishi tashkil etilib bu bilan uzluksiz davolanish jarayoni ta’minlandi.
VII. Mahkumlarni mehnat bilan to‘liq band etish va ularni har tomonlama qonunga itoatkor ruhda tarbiyalash maqsadida muassasalardagi mavjud ishlab chiqarish uchastkalari modernizatsiya qilinib zamonaviy uskunalar bilan qayta jihozlanmoqda.
Hozirgi kunda jazoni ijro etish muassasalaridagi 40 ta davlat unitar korxonalarida 60 xildan ortiq mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda (to‘qimachilik, tikuvchilik va qurilish mahsulotlari, metal va chinni buyumlari).
VIII. 2019 yil 1 yanvarda Jazoni ijro etish bosh boshqarmasi huzurida Probatsiya xizmati tashkil etilib, uning asosiy vazifalari qatorida ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazoga hukm qilingan nazoratdagi shaxslar va voyaga yetmaganlarni ish bilan bandligini ta’minlash, kasbga o‘rgatish, yana qayta jinoyatlar sodir etishlarini oldini olish etib belgilandi.
Shuningdek, Probatsiya xizmatini rivojlantirish jamg‘armasi tashkil etilib, psixolog mutaxassislarni jalb qilish nazarda tutilgan.
IX. Mahkumlarga yaratilgan shart-sharoitlar va ularga bo‘layotgan munosabatlar bilan tanishish, har xil “kiynoq”larga solish holatlari yuzasidan tizimli ravishda jazoni ijro etish muassasalarida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, prokuratura organlari, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan Diplomatik vakolatxonalar, o‘zini-o‘zi boshqarish organlari, NNT va OAV tomonidan monitoringlar olib borilmoqda.
Shuningdek, 2017 - 2019 yillar mobaynida Jazoni ijro etish muassasalariga quyidagilar tashrif buyurishdi.
BMTning Din va vijdon erkinligi masalalari bo‘yicha maxsus maruzachisi Axmad Shaxid va Inson xuquqlari bo‘yicha Oliy komissiya xodimlari (Qoraqolpog‘iston Respublikasi Jasliq qo‘rg‘oni);
Germaniya jamiyati xalqaro hamkorlik ekspert missiyasi vakillari (Toshkent viloyatidagi ayollar koloniyasi);
O‘rta Osiyodagi «Xyuman Rayts Votch» ofisi direktori Stiv Sverdlov (Toshkent va Navoiy viloyatlaridagi jazoni ijro etish muassasalari);
BMTning «YuNISYeF» Xalqaro bolalar jamiyatining O‘zbekistondagi vakillari (Toshkent viloyatidagi tarbiya koloniyasi);
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Kengashining Sudyalar va advokatlar mustaqilligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi D. Garsiya-Sayan (Toshkent viloyatidagi 1-son tergov xibsxonasi).

On Measures Taken to Protect the Rights of Persons Serving Sentences and to Improve Criminal Enforcement Legislation in Uzbekistan
I. As part of the ongoing reforms in Uzbekistan to strengthen the protection and extension of the rights of persons deprived of their liberty, the legislation has been amended and supplemented, as follows:
- the first offenders shall be granted the right to vote;
- guarantee of education and occupation for convicted persons shall be strengthened;
- the number of visits, telephone conversations, care packages, parcels, and post packages for convicts shall be increased (twice on average);
- the right to receive pensions shall be granted to convicts serving sentences in penal colonies.
For reference: Law of the Republic of Uzbekistan No. ZRU-558 dated 17.08.2019 introduced amendments and additions to the Penal Enforcement Code.
II. In order to strengthen the protection and ensure the rights of prisoners, to improve the conditions for the execution of sentences, the Concept for the Penal Enforcement Legislation Improvement for 2018-2021 was adopted on November 7, 2018.
One of the activities of the above-mentioned Concept is preparation and adoption of the new Penal Enforcement Code of the Republic of Uzbekistan.
III. There are plans to introduce in 2020 - 2024 a cubicle (ward-type) detention of convicts, which provides for compliance with the standards of living space defined by the Penal Enforcement Legislation.
At the same time, the GUIN (Central Directorate of Corrections) has developed and submitted in accordance with the established procedure, a draft Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, which provides for the equipping of penitentiary institutions with interactive video surveillance systems (1,833 pieces) and providing body cameras for employees during their service (36 sets of body cameras).
IV. The ongoing reforms in the area of humanization and liberalization of criminal penalties have significantly affected the reduction and stabilization of the prison population, thus, its number has decreased by 1.5 times over the past 3 years.
For reference: To date, Uzbekistan has one of the lowest rates in the world in terms of the number of persons held in places of deprivation of liberty, in particular, 76 persons per 100 thousand of the country's population: according to this indicator, Uzbekistan ranks No. 172 among 221 countries in the world.
In particular, the small occupancy rate of penal colonies allowed reducing their number, thus,3institutions were closed- in the Republic of Karakalpakstan, in Tashkent and Kashkadarya regions, over the past
3 years.
A new modern Pre-trial Detention Center that meets international standards and has noanalogues in the countries of Central Asia was built in Tashkent region and put into operation on January 15, 2018.
V. Modern information and communication technologies are being introduced into the activities of penitentiary institutions to organize remote video meetings for convicted persons, as well as for automated accounting of disciplinary sanctions applied to convicts.
In addition, more than 120 video surveillance cameras have been installed in investigation rooms in the Pre-Trial Detention Centers of the Ministry of Internal Affairs, and 69 separaterooms for lawyers in Pre-Trial Detention Centers and closed-type colonies have been equipped.
More than 2,989 video surveillance cameras have been installed in penitentiary institutions in order to prevent illegal actions against persons in custody and convicted persons.
VI. The prison system pays special attention to the health status of the prison population.
With the participation of leading organizations in the area of health care, modern methods of prevention, diagnosis, treatment and rehabilitation of the most common diseases are being introduced into the activities of medical services of penal institutions.
1. In order to prevent the incidence of tuberculosis in the penitentiary system of the country, there are 13 laboratories for the sputum smear microscopy, a modern digital X-ray and fluorography equipment has beeninstalled, and treatment of the convicts is carried out under the “DOTC and DOTC+” Programme.
2. Under the Memorandum between the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Health and “INTILISH” Non-Governmental Organization, signed on August 4, 2018, persons released from penal institutions which have various diseases shall be sent to medical institutions of the territorial health authorities, thereby the course of their treatment shall not be interrupted.
VII. In order to ensure full employment of convicted persons in socially useful labor and to return full-fledged law-abiding citizens to society, the industrial areas are being modernized and equipped with modern production equipment.
At present, more than 60 items of goods and products (sewn articles, building materials, goods made of porcelain and metal) are produced at 40 State Unitary Enterprises under penitentiary institutions.
VIII. Since January 1, 2019, the Probation Service has been established under the GUIN and its territorial subdivisions. The main tasks of the Service include comprehensive practical assistance in social adaptation and employment of the supervised contingent, as well as minors released from penal institutions, including by organizing measures for their professional training, as well as preventive measures aimed at eliminating the supervised contingent from committing repeated crimes.
The Probation Service Development Fund has also been established, which provides for the involvement of psychological specialist on a contractual basis.
IX. In order to get acquainted with the conditions of detention of convicted persons, to study the practice of treating them, and identify any cases of “tortures”, the Chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Prosecutor's Office, the National Centre for Human Rights, representatives of various diplomatic missions and international organizations accredited to Uzbekistan, self-government bodies of citizens, NGOs and the media carry out constantly monitoring of the penal institutions.
Also, the following persons visited penitentiary institutions during 2017-2019:
Ahmad Shahid, Special Rapporteur of the UN Council on Freedom of Religion or Belief, and staff of the Office of the High Commissioner for Human Rights (Zhaslyk, Republic of Karakalpakstan);
Representatives of the German Society for International Cooperation Expert Mission (female correctional colony in Tashkent region);
Steve Swerdlow, Director, “Human Rights Watch” Office in Central Asia (in Tashkent and Navoiy regions);
Representatives of the UNICEF International Fund for Children in Uzbekistan (juvenile correctional facility in Tashkent region);
D. Garcia-Sayan, Special Rapporteur of the United Nations Human Rights Council on the Independence of Judges and Lawyers (Detention Centre No. 1, Tashkent region).