Parlament va hukumat faoliyatida yangicha ishlash, xalqqa sadoqat bilan xizmat qilish davri
Ayni kunlarda mamlakatimizda muhim siyosiy jarayonlar kechmoqda. Yaqinda bo‘lib o‘tgan saylovlar natijasi bo‘yicha yangi parlament shakllandi. 20-noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri nomzodini ko‘rib chiqishga bag‘ishlangan majlisi o‘tkazildi.
Yig‘ilishni Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilov olib bordi.
O‘zbekiston Respublikasining davlat madhiyasi ijro etildi.
Yangilangan Konstitutsiyamizning 94-moddasiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri nomzodini ko‘rib chiqish va ma’qullash Oliy Majlis Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatlariga kiradi. 118-moddaga ko‘ra, Bosh vazir nomzodi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan taqdim etiladi.
Shu munosabat bilan majlisda Prezident Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
– Mamlakatimiz o‘z oldiga qo‘ygan strategik va joriy vazifalarni amalga oshirishda, barcha bo‘g‘indagi ijro organlari, avvalo, hukumat va uning rahbari zimmasidagi mas’uliyat hozirgi murakkab zamonda har qachongidan ham ortib bormoqda. Xalqimiz bugun yangi hukumatdan aniq natijalarni kutmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari, avvalo, o‘tgan besh yildagi dasturlar ijrosiga to‘xtalib o‘tdi. Bu davrda mamlakatimiz iqtisodiyoti 2 karra o‘sib, 100 milliard dollarlik tarixiy marradan oshdi. Aholi jon boshiga daromad 3 ming dollarga yetishi kutilmoqda.
Eksport qariyb 2 barobar o‘sib, ilk bor 25 milliard dollardan, oltin-valyuta zaxiralari esa 40 milliard dollardan oshdi. O‘zlashtirilgan xorijiy investitsiyalar hajmi 6 karra ko‘payib, buning hisobiga 1,5 millionta yuqori daromadli ish o‘rinlari yaratildi.
So‘nggi uch yilda umumiy quvvati 2,7 million kilovatt-soat bo‘lgan 10 ta yirik quyosh va shamol stansiyalari ishga tushirildi. Muqobil energiya ulushi o‘tgan yilga nisbatan 3 barobar ko‘paydi.
Maktabgacha ta’limda qamrov 74 foizdan, oliy ta’limda esa 39 foizdan oshdi. Barcha hududlarda “Inson markazlari” ochilib, ijtimoiy xodimlar tomonidan bevosita mahallalarda aholiga 100 dan ortiq ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 160 milliard dollarga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan edi. Barcha imkoniyatlar ishga solingani tufayli bu ko‘rsatkich joriy yilning o‘zida 110 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Shunday sur’at jadal davom ettirilsa, 2030-yilga borib, mamlakatimiz iqtisodiyoti hajmini 200 milliard dollarga yetkazish salohiyati borligi ta’kidlandi. Bu aholining turmush darajasi va sifatini keskin yaxshilashga asos bo‘ladi.
Xususan, aholi jon boshiga daromadlarni 5 ming dollardan oshirish, kambag‘allik darajasini 5 foizga tushirib, ehtiyojmand aholi uchun mustahkam ijtimoiy sug‘urta tizimini joriy etish, tibbiyotga ajratilayotgan mablag‘larni 2 barobar ko‘paytirib, tibbiy sug‘urta tizimiga o‘tish va kafolatlangan tibbiy xizmatlar bilan to‘liq qamrovni ta’minlash, yiliga 150 ming kvartirali yangi zamonaviy uy-joylarni barpo etish imkoniyati yaratiladi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi eng muhim yo‘nalishlarga e’tibor qaratdi.
Birinchidan, makroiqtisodiy muvozanatni saqlab, kelgusi besh yilda iqtisodiy o‘sish sur’atini 6-7 foiz atrofida ta’minlash zarur. Bunda inflyatsiya darajasi 5-6 foiz, byudjet taqchilligi 3 foiz doirasida bo‘lishiga erishish, yillik kreditlash hajmini 30 milliard dollarga olib chiqish asosiy vazifa bo‘ladi.
Ikkinchidan, 2025-yilda 1 million aholini kambag‘allikdan chiqarish Vazirlar Mahkamasi iqtisodiy kompleksining asosiy vazifasi etib belgilanadi. Hukumat 2030-yilgacha ishsizlikni xalqaro e’tirof etilgan daraja – 5-6 foizdan oshirmaslik bo‘yicha dolzarb vazifalarni ham samarali hal etishi lozim.
Uchinchidan, iqtisodiyot va aholi daromadlarini o‘stirishda yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan sanoat tarmoqlariga alohida ahamiyat qaratish kerak. Vazirlar Mahkamasining investitsiya kompleksi kelgusi yilda, iqtisodiyotimiz uchun muhim bo‘lgan 300 dan ziyod yirik loyihani ishga tushirishi zarur. Iqtisodiyotni energiya resurslari bilan ishonchli ta’minlash va energiya samaradorligini 2 karra oshirish ham muhim masala.
To‘rtinchidan, kelgusi besh yilda iqtisodiyotning xususiy sektordagi ulushini 85 foizga yetkazish ham asosiy vazifalardan biridir. Bu borada 2 mingta korxonada davlat ulushini, 5 mingdan ziyod ko‘chmas mulk obyektini sotish, 16 ta yirik majmua aksiyalarini “IPO”ga chiqarish talab etiladi. Hukumat 30 milliard dollarlik xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirishni ta’minlashi kerak.
Beshinchidan, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash eng dolzarb vazifa bo‘lib qoladi. Hukumat bu sohadagi dasturlar ijrosini ta’minlab, qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarishni 1,3 barobar oshirish, har gektar yerdan olinadigan o‘rtacha daromadni 5 ming dollarga yetkazishi zarur.
Ta’lim sifatini oshirish, sog‘liqni saqlash va sportni rivojlantirish, ijtimoiy xizmatlarni yaxshilash vazifalari ham ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz bu maqsadlarga erishish uchun hukumat bilan parlament hamkorligi muhim ekanini ta’kidladi.
Avvalambor, ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini odamlarga yanada yaqinlashtirish lozim. Qonunlar ijrosi Oliy Majlis palatalarining tegishli qo‘mitasi va mas’ul ijro etuvchi organ bilan birgalikda o‘rganib borilishi kerak.
Hukumat, vazirlik va idoralar, hududlar rahbarlari deputatlar tomonidan joylarda aniqlangan muammolarni hal etishda quyi palata qo‘mitalari bilan tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishlari lozim. Shu bois turli sohalarda nazoratni ta’minlovchi davlat inspeksiyalarning hisobotlarini Qonunchilik palatasi qo‘mitalarida muhokama qilib borish bo‘yicha yangi tizimni joriy etish tashabbusi ilgari surildi.
Parlament nazorati – bu avvalo “xalq nazorati, xalq so‘rovi” ekani ta’kidlandi. Bu borada barcha rahbarlar mas’uliyat va javobgarlikni to‘liq his etishi lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari xalqaro hamkorlik doirasini kengaytirish, yaqin qo‘shnilar bilan mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga ham alohida to‘xtaldi. Shu maqsadda Tashqi siyosat konsepsiyasini yangi tahrirda qabul qilish zarurligini aytdi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari hamda boshqa yetakchi hamkor davlatlar, nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, moliya institutlari bilan samarali va tizimli aloqalarni yanada rivojlantirish doimo e’tibor markazida bo‘lishi qayd etildi.
Hozirgi tahlikali davrda davlatimizning mustaqilligi va suverenitetini, xalqimizning tinch va erkin hayotini himoya qilish eng muhim vazifa ekani ta’kidlandi. Shu bois Qurolli Kuchlarimizning jangovar va ma’naviy salohiyatini oshirishga e’tibor yanada kuchaytiriladi. Yoshlarni zamonaviy bilim va kasb egalari etib tarbiyalashga katta imkoniyatlar safarbar etiladi.
– Bugun faqat mana shunday ilg‘or yoshlarga, mana shunday jonkuyar ziyolilarga, Vatan ravnaqi yo‘lida birlashgan xalqqa ega bo‘lgan davlatgina o‘z milliy manfaatlarini ta’minlashga erisha oladi, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri lavozimiga Abdulla Aripov nomzodini taqdim etdi.
A.Aripov Vazirlar Mahkamasining yaqin muddatga va uzoq istiqbolga mo‘ljallangan Harakat dasturini bayon qildi.
Mazkur nomzod va dastur muhokamasi yuzasidan siyosiy partiyalar fraksiya rahbarlari hamda deputatlar o‘z fikrlarini bildirdi.
Yashirin ovoz berish natijasiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri lavozimiga Abdulla Aripov nomzodi ma’qullandi. Bu bo‘yicha Oliy Majlis Qonunchilik palatasining qarori qabul qilindi.
Majlis yakunida kelgusi yilgi ustuvor yo‘nalish ham muhokama qilindi.
Shavkat Mirziyoyev 2025-yilni yurtimizda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilishni taklif etdi. Bu boradagi muhim vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
– Bugun xalqimiz bilan yurtimiz taraqqiyotidagi butunlay yangi davrga qadam qo‘ymoqdamiz. Ishonchim komil, bu – Yangi O‘zbekistonimiz jadal rivojlanadigan, yanada yuksak taraqqiyot cho‘qqilarini zabt etadigan davr bo‘ladi. Bu davr parlament va hukumat faoliyatida yangicha ishlash, xalqimizga sadoqat bilan xizmat qilish bo‘yicha ibratli an’analar shakllanadigan va tarixga muhrlanadigan davr bo‘ladi, – dedi Prezident so‘zining yakunida.

Время новых подходов в работе парламента и правительства на основе преданного служения народу
В эти дни в нашей стране проходят важные политические процессы. По итогам прошедших выборов был сформирован новый парламент. 20 ноября состоялось заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса, посвященное рассмотрению кандидатуры Премьер-министра Республики Узбекистан.
Заседание вел Спикер Законодательной палаты Нуриддин Исмоилов.
Исполнен Государственный гимн Республики Узбекистан.
В соответствии со статьей 94 обновленной Конституции, рассмотрение и утверждение кандидатуры Премьер-министра входит в исключительные полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса. Согласно статье 118, кандидатура Премьер-министра представляется Президентом Республики Узбекистан.
В этой связи на заседании выступил Президент Шавкат Мирзиёев.
– В современных непростых условиях ответственность за реализацию стратегических и текущих задач, стоящих перед нашей страной, особенно на уровне всех звеньев исполнительной власти, правительства и его руководителя, как никогда возрастает. Наш народ сегодня ждет от нового правительства конкретных результатов, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства, прежде всего, остановился на реализации программ за последние пять лет. За этот период экономика страны выросла вдвое и превысила исторический рубеж в 100 миллиардов долларов. Ожидается, что доход на душу населения достигнет 3 тысяч долларов.
Экспорт вырос почти в 2 раза, впервые превысив 25 миллиардов долларов, а золотовалютные резервы превысили 40 миллиардов долларов. Объем освоенных иностранных инвестиций увеличился в 6 раз, что позволило создать 1,5 миллиона высокооплачиваемых рабочих мест.
За последние три года были введены в эксплуатацию 10 крупных солнечных и ветровых станций общей мощностью 2,7 миллиона киловатт-часов. Доля альтернативной энергии выросла втрое по сравнению с прошлым годом.
Охват дошкольным образованием превысил 74 процента, а высшим – 39 процентов. Во всех регионах открылись центры «Инсон», где социальные работники на местах предоставляют более 100 социальных услуг.
В стратегии «Узбекистан – 2030» поставлена цель достичь объема валового внутреннего продукта в 160 миллиардов долларов. Благодаря мобилизации всех возможностей этот показатель уже в текущем году ожидается на уровне 110 миллиардов долларов.
Если такой темп сохранится, к 2030 году экономика нашей страны может достичь 200 миллиардов долларов. Это станет основой для резкого повышения уровня и качества жизни населения.
В частности, появится возможность для увеличения доходов на душу населения более 5 тысяч долларов, снижения уровня бедности до 5 процентов, внедрения системы социального страхования для нуждающихся, увеличения расходов на здравоохранение в два раза, охвата медицинским страхованием и гарантированным медицинским обслуживанием всех граждан, строительства ежегодно 150 тысяч единиц современного жилья.
Глава государства обозначил важнейшие направления работы.
Во-первых, необходимо сохранить макроэкономический баланс и обеспечить темпы экономического роста на уровне 6-7 процентов в ближайшие пять лет. При этом инфляция должна составить 5-6 процентов, бюджетный дефицит – не более 3 процентов, а объем ежегодного кредитования – 30 миллиардов долларов.
Во-вторых, задача экономического комплекса Кабинета Министров – вывести из бедности 1 миллион человек в 2025 году. К 2030 году уровень безработицы не должен превышать рекомендованных на международном уровне 5-6 процентов.
В-третьих, в целях роста экономики и доходов населения особое внимание следует уделить отраслям промышленности с высокой добавленной стоимостью. Инвестиционный комплекс Кабинета Министров должен в следующем году реализовать более 300 крупных проектов, значимых для экономики. Также важно надежно обеспечивать экономику энергетическими ресурсами и вдвое повысить энергоэффективность.
В-четвертых, одной из ключевых задач остаётся увеличение доли частного сектора в экономике до 85 процентов в ближайшие пять лет. Для этого необходимо продать государственные доли в 2 тысячах предприятий, свыше 5 тысяч объектов недвижимости, а также разместить акции 16 крупных комплексов через IPO. Правительство должно реализовать проекты государственно-частного партнерства на сумму 30 миллиардов долларов.
В-пятых, обеспечение продовольственной безопасности останется одной из самых актуальных задач. Правительство должно обеспечить выполнение программ в этой области, увеличить производство в сельском хозяйстве в 1,3 раза и довести средний доход с одного гектара до 5 тысяч долларов.
Были также обозначены задачи по повышению качества образования, развитию здравоохранения, спорта и улучшению социальных услуг.
Президент подчеркнул важность сотрудничества правительства и парламента для достижения этих целей.
Прежде всего, необходимо еще больше приблизить деятельность исполнительных органов власти к людям. Контроль за исполнением законов должен осуществляться совместно с профильными комитетами обеих палат Олий Мажлиса и ответственными исполнительными органами.
Правительство, министерства, ведомства и руководители регионов должны системно взаимодействовать с комитетами нижней палаты в решении проблем, выявленных депутатами на местах. В связи с этим была выдвинута инициатива о внедрении новой системы, согласно которой отчеты государственных инспекций, осуществляющих контроль в различных сферах, будут обсуждаться в комитетах Законодательной палаты.
Отмечено, что парламентский контроль – это, прежде всего, «контроль народа, запрос народа». Было подчеркнуто, что все руководители должны в полной мере осознавать свою ответственность и обязательства в этом направлении.
Глава государства также обратил внимание на необходимость расширения международного сотрудничества и углубления регионального взаимодействия с ближайшими соседями. В этой связи он отметил необходимость принятия новой редакции Концепции внешней политики.
Было подчеркнуто, что всегда в центре внимания должно находиться развитие эффективных и системных связей со странами Центральной Азии, другими ведущими партнерами, а также с авторитетными международными и региональными организациями и финансовыми институтами.
В этот сложный период особое значение придается защите независимости и суверенитета нашего государства, а также мирной и свободной жизни нашего народа. В связи с этим будет усилено внимание к укреплению боевого и морального потенциала Вооруженных Сил. Большие возможности будут направлены на воспитание молодежи с современными знаниями и профессиональными навыками.
– Сегодня только государство, имеющее таких передовых молодых людей, таких преданных интеллигентов и народ, объединенный на пути процветания Родины, сможет обеспечить свои национальные интересы, – заявил глава государства.
Президент Шавкат Мирзиёев представил кандидатуру Абдуллы Арипова на должность Премьер-министра Республики Узбекистан.
Абдулла Арипов представил Программу действий Кабинета Министров на ближайший период и долгосрочную перспективу.
В рамках обсуждения данной кандидатуры и программы свои мнения высказали руководители фракций политических партий и депутаты.
По итогам тайного голосования кандидатура Абдуллы Арипова на должность Премьер-министра Республики Узбекистан была утверждена. По этому вопросу было принято решение Законодательной палаты Олий Мажлиса.
В завершение заседания были обсуждены приоритетные направления работы на следующий год.
Шавкат Мирзиёев предложил объявить 2025 год в нашей стране «Годом охраны окружающей среды и зеленой экономики». Обозначены важные задачи в этом направлении.
– Сегодня мы вступаем в совершенно новый этап развития нашей страны. Я уверен, что это будет период стремительного развития нашего Нового Узбекистана, покорения еще более высоких вершин прогресса. Этот этап войдет в историю как время формирования образцовых традиций в работе парламента и правительства, основанных на преданном служении нашему народу, – заключил Президент.