O‘zbekiston Prezidenti: faqat kuchli iroda, birlik va hamjihatlik, qattiq mehnat bilangina yurtimizda tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga erisha olamiz
Toshkent shahrida 19-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining birinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Tadbirni Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizomxo‘jayev ochdi.
Davlatimiz madhiyasi yangradi.
Yalpi majlis ishini tashkil etish uchun kotibiyat va elektron ovoz berish nazorati bo‘yicha guruh tuzildi, kun tartibi tasdiqlandi. Markaziy saylov komissiyasi raisi Oliy Majlis Senatiga saylov natijalari to‘g‘risida axborot berdi.
Bu jarayon yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda takomillashtirilgan milliy saylov qonunchiligiga binoan oshkora va adolatli o‘tgani ta’kidlandi. Asosiy qonunimizga muvofiq, Senat a’zolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlari deputatlarining tegishli qo‘shma majlislarida mazkur deputatlar orasidan yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan teng miqdorda – 4 kishidan saylandi. Yana 9 nafar senator O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan tayinlandi.
Yalpi majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari yangi tarkibdagi Senat a’zolarini yuksak ishonchga sazovor bo‘lganlari bilan samimiy tabrikladi.
Yuqori palataning avvalgi tarkibi mamlakatimiz rivojiga munosib hissa qo‘shgani ta’kidlandi. Oxirgi besh yilda yuqori palata tomonidan 106 marta hisobotlar eshitilgan, ijro organlariga 1 ming 300 ta so‘rov kiritilgan. Parlamentning xalqaro maydondagi nufuzi ham sezilarli darajada oshgan. O‘tgan davrda xorijiy davlatlar bilan parlamentlararo do‘stlik guruhlari soni 26 tadan 73 taga yetgan.
Konstitutsiyaviy islohotlar natijasida Senat tarkibi ixchamlashib, uning a’zolari soni 100 nafardan 65 nafarga qisqardi. Ayni vaqtda senatorlarning vakolatlari va mas’uliyati bir necha barobar oshdi. Xususan, yuqori palataning parlament nazorati va bir qator muhim davlat organlarini shakllantirishdagi ishtiroki sezilarli ravishda kengaytirildi. Senatga ham qonunchilik taklifi kiritish huquqi berildi.
Prezident bugun dunyodagi vaziyatga yig‘ilganlar e’tiborini qaratib, tinchlik va birlikning ahamiyatini ta’kidladi.
– Mana shunday g‘oyat tahlikali vaziyatda biz faqat kuchli iroda, birlik va hamjihatlik, qattiq mehnat bilangina yurtimizda tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga erisha olamiz. Hurmatli senatorlarimiz, mahalliy kengashlarga saylangan deputatlarimiz ana shu o‘tkir haqiqatni, o‘z zimmalaridagi ulkan mas’uliyatni chuqur anglab ish olib boradilar, deb ishonaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu omillar barchadan o‘z ishini tanqidiy baholab, uni butunlay yangicha tashkil etishni taqozo etmoqda. Shu munosabat bilan, Senat oldida turgan dolzarb vazifalarga to‘xtalib o‘tildi.
Birinchidan, qonunlarni muhokama qilishda yangicha mexanizmlarni joriy etish zarur. Ayniqsa, qonun ijodkorligi jarayoniga mahalliy kengashlarni keng jalb etish, har bir qonun bo‘yicha ularning fikrini olish amaliyotini yo‘lga qo‘yish muhim ahamiyatga ega. Eng muhimi, qonunlarda hududiy va umumdavlat manfaatlari uyg‘un bo‘lishiga erishish lozim.
Ikkinchidan, mahalliy kengashlar faoliyatiga har tomonlama ko‘maklashish Senatning ustuvor vazifasi bo‘lishi kerak. Ma’lumki, endi xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga hokimlar emas, balki deputatlar orasidan saylangan kengash raislari boshchilik qiladi. Shuningdek, Kengash so‘rovi va Kengash tekshiruvi kabi yangi mexanizmlar orqali hududiy ijro organlari faoliyati ustidan nazorat kuchaytiriladi. 2026-yildan boshlab tuman va shahar Kengashlariga ham hokimlar raislik qilmaydi.
Ushbu chora-tadbirlar mamlakatimizda davlat boshqaruvini quyi bo‘g‘inga tushirish, ularni aholiga yaqinlashtirish jarayonlari ortga qaytmas tus olganidan dalolat beradi.
Uchinchidan, mahalliy Kengashlar vazirlik va idoralarning quyi bo‘g‘inlari, ayniqsa, tuman va shahar bo‘linmalari bilan joylarda yangicha yondashuv asosida ishlashi talab etiladi.
Tuman va shaharlar byudjeti munosabatlarida ham mahalliy kengashlar juda katta vakolatlarga ega. Bundan oqilona foydalanib, aholini qiynayotgan masalalarni hal etish, Senat esa bu yo‘nalishlarda mahalliy kengashlarga ko‘maklashib borishi zarur.
To‘rtinchidan, yangilangan Konstitutsiyamizda Senatga mahalliy Kengashlarning qarorlari qonunchilikka muvofiq bo‘lishini ta’minlash bo‘yicha katta mas’uliyat yuklatilgan. Senat bu borada ochiqlik va shaffoflikni, qonuniylikni ta’minlash bo‘yicha samarali tizim yaratishi kerak.
Beshinchidan, Senat qo‘mitalari – yuqori palataning yuragi, harakatlantiruvchi kuchidir. Shu bois, qo‘mitalardagi eshituv instituti asoslarini qonun darajasida mustahkamlab qo‘yish vaqti keldi.
Oltinchidan, kambag‘allikni qisqartirish va aholini ijtimoiy himoya qilish borasidagi dastur va rejalarni to‘liq ro‘yobga chiqarishda senatorlarning ishtiroki juda muhim.
Yettinchidan, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha parlament nazoratini, butun jamiyatimiz ishtirokini yanada kuchaytirish zarur. Senat aholi va davlat xizmatchilarining huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasizlik muhitini shakllantirish, yosh avlod ongiga qonunga hurmat, to‘g‘rilik va halol mehnat tushunchalarini singdirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqishi kerak.
Sakkizinchidan, Senat tomonidan Sudyalar oliy kengashining barcha a’zolarini saylash tizimi yo‘lga qo‘yilgani sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlashga xizmat qiladi. Bunda Senat faqat nomzodlarni tasdiqlash bilan cheklanmay, ularning faoliyati bilan tanishib, xulosa berish amaliyotini yo‘lga qo‘yish zarur.

President of Uzbekistan: Only strong will, unity, cohesion and hard work will ensure peace and development in our country
On November 19, the first plenary session of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan was held in Tashkent.
The meeting was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The event was opened by Chairman of the Central Election Commission Zayniddin Nizamkhodzhaev.
The national anthem of our country was played.
To organize the work of the plenary session, a secretariat and a group to control electronic voting were established, and the agenda was approved. The Chairman of the Central Election Commission presented information on the results of the elections to the Senate of Oliy Majlis.
It was noted that the process was conducted in an open and fair manner in line with the updated version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan and the improved national electoral legislation.
According to the Fundamental Law, the members of the Senate were elected by secret ballot by the deputies of the representative bodies of state power of the Republic of Karakalpakstan, regions, districts and cities at the relevant joint sessions. An equal number of four persons were elected from each territory. Another nine senators were appointed by presidential decree.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the plenary session and sincerely congratulated the members of the new Senate on the high trust bestowed upon them.
It was emphasized that the previous composition of the upper chamber had made a worthy contribution to the development of the country. Over the past five years, the Senate has heard 106 reports and sent 1,300 requests to executive bodies. The authority of the parliament in the international arena has also significantly increased. Over this period, the number of inter-parliamentary friendship groups with foreign countries has increased from 26 to 73.
As a result of constitutional reforms, the composition of the Senate was optimized and the number of its members was reduced from 100 to 65. At the same time, the powers and responsibilities of senators have multiplied. In particular, the control functions of the upper house of parliament and its participation in forming a number of key state bodies were expanded. The Senate also received the right of legislative initiative.
The President drew attention to the international situation and emphasized the importance of peace and unity.
- In such a difficult time we will be able to ensure peace and development in our country only through strong will, unity, cohesion and hard work. Distinguished senators and deputies of local councils, I believe that you deeply recognize this important truth and your great responsibility, - said Shavkat Mirziyoyev.
He noted that the current situation requires everyone to critically assess their work and transition to a completely new format.
In this regard, the current tasks before the Senate were outlined.
First. It is necessary to introduce new mechanisms for discussing laws.
It is important to widely involve local councils in the lawmaking process and incorporate their opinion on each law. Special attention should be paid to the harmonization of local and national interests in legislative acts.
Second. Providing comprehensive support to the activities of local kengashes should become a priority task of the Senate.
Now the heads of regional and Tashkent city councils are chairmen elected from among deputies, not khokims. Control over the activities of territorial executive bodies will be strengthened through new mechanisms such as inquiry and investigation of the kengash.
Third. Local kengashes should interact with lower structures of ministries and agencies, especially district and city subdivisions on the ground applying new approaches.
Fourth. The Constitution makes the Senate responsible for ensuring that the decisions of local councils comply with the legislation. In this regard, it is necessary to create an effective system that guarantees transparency and lawfulness.
Fifth. Senate committees are the driving force behind the upper chamber. It is time to enshrine the foundations of the institution of committee hearings at the level of law.
Sixth. Participation of senators in implementing poverty reduction and social protection programs is key.
Seventh. Strengthening parliamentary control in the fight against corruption and involving the entire society in this process is of utmost importance. The Senate should develop specific measures to raise the legal consciousness and culture of the population, create public intolerance to corruption, instill in young people respect for the law, honesty and diligence.
Eighth. The introduction of a system of election of all members of the Supreme Judicial Council by the Senate is aimed at ensuring the true independence of the judiciary. The Senate should not only approve nominees, but also get acquainted with their activities and make appropriate conclusions.
Organizational issues were considered at the meeting. In accordance with Article 101 of the Constitution, President Shavkat Mirziyoyev presented a candidate for the post of Chairman of the Senate of the Oliy Majlis.
Tanzila Narbayeva was elected Chairman of the Senate by secret ballot. First Deputy Chairman of the Senate Sadyk Safoyev and Deputy Chairman of the Senate Amanbay Orynbayev were also elected.
Seven committees and one commission of the Senate were established. Senators made relevant decisions on other issues discussed.