O‘zbekiston Prezidenti: faqat kuchli iroda, birlik va hamjihatlik, qattiq mehnat bilangina yurtimizda tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga erisha olamiz
Toshkent shahrida 19-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining birinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Tadbirni Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizomxo‘jayev ochdi.
Davlatimiz madhiyasi yangradi.
Yalpi majlis ishini tashkil etish uchun kotibiyat va elektron ovoz berish nazorati bo‘yicha guruh tuzildi, kun tartibi tasdiqlandi. Markaziy saylov komissiyasi raisi Oliy Majlis Senatiga saylov natijalari to‘g‘risida axborot berdi.
Bu jarayon yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda takomillashtirilgan milliy saylov qonunchiligiga binoan oshkora va adolatli o‘tgani ta’kidlandi. Asosiy qonunimizga muvofiq, Senat a’zolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlari deputatlarining tegishli qo‘shma majlislarida mazkur deputatlar orasidan yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan teng miqdorda – 4 kishidan saylandi. Yana 9 nafar senator O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan tayinlandi.
Yalpi majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari yangi tarkibdagi Senat a’zolarini yuksak ishonchga sazovor bo‘lganlari bilan samimiy tabrikladi.
Yuqori palataning avvalgi tarkibi mamlakatimiz rivojiga munosib hissa qo‘shgani ta’kidlandi. Oxirgi besh yilda yuqori palata tomonidan 106 marta hisobotlar eshitilgan, ijro organlariga 1 ming 300 ta so‘rov kiritilgan. Parlamentning xalqaro maydondagi nufuzi ham sezilarli darajada oshgan. O‘tgan davrda xorijiy davlatlar bilan parlamentlararo do‘stlik guruhlari soni 26 tadan 73 taga yetgan.
Konstitutsiyaviy islohotlar natijasida Senat tarkibi ixchamlashib, uning a’zolari soni 100 nafardan 65 nafarga qisqardi. Ayni vaqtda senatorlarning vakolatlari va mas’uliyati bir necha barobar oshdi. Xususan, yuqori palataning parlament nazorati va bir qator muhim davlat organlarini shakllantirishdagi ishtiroki sezilarli ravishda kengaytirildi. Senatga ham qonunchilik taklifi kiritish huquqi berildi.
Prezident bugun dunyodagi vaziyatga yig‘ilganlar e’tiborini qaratib, tinchlik va birlikning ahamiyatini ta’kidladi.
– Mana shunday g‘oyat tahlikali vaziyatda biz faqat kuchli iroda, birlik va hamjihatlik, qattiq mehnat bilangina yurtimizda tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga erisha olamiz. Hurmatli senatorlarimiz, mahalliy kengashlarga saylangan deputatlarimiz ana shu o‘tkir haqiqatni, o‘z zimmalaridagi ulkan mas’uliyatni chuqur anglab ish olib boradilar, deb ishonaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu omillar barchadan o‘z ishini tanqidiy baholab, uni butunlay yangicha tashkil etishni taqozo etmoqda. Shu munosabat bilan, Senat oldida turgan dolzarb vazifalarga to‘xtalib o‘tildi.
Birinchidan, qonunlarni muhokama qilishda yangicha mexanizmlarni joriy etish zarur. Ayniqsa, qonun ijodkorligi jarayoniga mahalliy kengashlarni keng jalb etish, har bir qonun bo‘yicha ularning fikrini olish amaliyotini yo‘lga qo‘yish muhim ahamiyatga ega. Eng muhimi, qonunlarda hududiy va umumdavlat manfaatlari uyg‘un bo‘lishiga erishish lozim.
Ikkinchidan, mahalliy kengashlar faoliyatiga har tomonlama ko‘maklashish Senatning ustuvor vazifasi bo‘lishi kerak. Ma’lumki, endi xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga hokimlar emas, balki deputatlar orasidan saylangan kengash raislari boshchilik qiladi. Shuningdek, Kengash so‘rovi va Kengash tekshiruvi kabi yangi mexanizmlar orqali hududiy ijro organlari faoliyati ustidan nazorat kuchaytiriladi. 2026-yildan boshlab tuman va shahar Kengashlariga ham hokimlar raislik qilmaydi.
Ushbu chora-tadbirlar mamlakatimizda davlat boshqaruvini quyi bo‘g‘inga tushirish, ularni aholiga yaqinlashtirish jarayonlari ortga qaytmas tus olganidan dalolat beradi.
Uchinchidan, mahalliy Kengashlar vazirlik va idoralarning quyi bo‘g‘inlari, ayniqsa, tuman va shahar bo‘linmalari bilan joylarda yangicha yondashuv asosida ishlashi talab etiladi.
Tuman va shaharlar byudjeti munosabatlarida ham mahalliy kengashlar juda katta vakolatlarga ega. Bundan oqilona foydalanib, aholini qiynayotgan masalalarni hal etish, Senat esa bu yo‘nalishlarda mahalliy kengashlarga ko‘maklashib borishi zarur.
To‘rtinchidan, yangilangan Konstitutsiyamizda Senatga mahalliy Kengashlarning qarorlari qonunchilikka muvofiq bo‘lishini ta’minlash bo‘yicha katta mas’uliyat yuklatilgan. Senat bu borada ochiqlik va shaffoflikni, qonuniylikni ta’minlash bo‘yicha samarali tizim yaratishi kerak.
Beshinchidan, Senat qo‘mitalari – yuqori palataning yuragi, harakatlantiruvchi kuchidir. Shu bois, qo‘mitalardagi eshituv instituti asoslarini qonun darajasida mustahkamlab qo‘yish vaqti keldi.
Oltinchidan, kambag‘allikni qisqartirish va aholini ijtimoiy himoya qilish borasidagi dastur va rejalarni to‘liq ro‘yobga chiqarishda senatorlarning ishtiroki juda muhim.
Yettinchidan, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha parlament nazoratini, butun jamiyatimiz ishtirokini yanada kuchaytirish zarur. Senat aholi va davlat xizmatchilarining huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasizlik muhitini shakllantirish, yosh avlod ongiga qonunga hurmat, to‘g‘rilik va halol mehnat tushunchalarini singdirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqishi kerak.
Sakkizinchidan, Senat tomonidan Sudyalar oliy kengashining barcha a’zolarini saylash tizimi yo‘lga qo‘yilgani sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlashga xizmat qiladi. Bunda Senat faqat nomzodlarni tasdiqlash bilan cheklanmay, ularning faoliyati bilan tanishib, xulosa berish amaliyotini yo‘lga qo‘yish zarur.

Президент Узбекистана: только сильная воля, единство, сплочённость и усердный труд позволят обеспечить мир и развитие в нашей стране
19 ноября в городе Ташкент состоялось первое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В заседании принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Мероприятие открыл председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев.
Прозвучал Государственный гимн нашей страны.
Для организации работы пленарного заседания были созданы секретариат и группа по контролю за электронным голосованием, а также утверждена повестка дня. Председатель Центральной избирательной комиссии представил информацию о результатах выборов в Сенат Олий Мажлиса.
Отмечалось, что этот процесс прошёл открыто и справедливо в соответствии с новой редакцией Конституции Республики Узбекистан и усовершенствованным национальным избирательным законодательством.
Согласно Основному закону, члены Сената были избраны путём тайного голосования депутатами представительных органов государственной власти Республики Каракалпакстан, областей, районов и городов на соответствующих совместных заседаниях. От каждой территории было избрано равное количество — по четыре человека. Ещё 9 сенаторов были назначены Указом Президента Республики Узбекистан.
На пленарном заседании выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, который искренне поздравил членов нового состава Сената с оказанным им высоким доверием.
Было подчёркнуто, что предыдущий состав верхней палаты внёс достойный вклад в развитие страны. За последние пять лет Сенатом было заслушано 106 отчётов, направлено 1 300 запросов исполнительным органам. Значительно повысился и авторитет парламента на международной арене. За этот период количество межпарламентских групп дружбы с зарубежными странами увеличилось с 26 до 73.
В результате конституционных реформ состав Сената был оптимизирован, а количество его членов сокращено со 100 до 65. В то же время полномочия и ответственность сенаторов многократно возросли. В частности, были расширены контрольные функции верхней палаты парламента и её участие в формировании ряда ключевых государственных органов. Сенат также получил право законодательной инициативы.
Президент обратил внимание собравшихся на международную ситуацию и подчеркнул важность мира и единства.
– В столь сложное время мы сможем обеспечить мир и развитие в нашей стране только благодаря сильной воле, единству, сплочённости и усердному труду. Уважаемые сенаторы и депутаты местных кенгашей, я верю, что вы глубоко осознаете эту важную истину и свою огромную ответственность, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Он отметил, что текущая ситуация требует от всех критической оценки своей работы и перехода к её совершенно новому формату.
В связи с этим были обозначены актуальные задачи, стоящие перед Сенатом.
Первое. Необходимо внедрить новые механизмы обсуждения законов.
Важно широко привлекать местные кенгаши к законотворческому процессу и учитывать их мнение по каждому закону. Особое внимание должно быть уделено гармонизации местных и общегосударственных интересов в законодательных актах.
Второе. Оказывать всестороннюю поддержку деятельности местных кенгашей должно стать приоритетной задачей Сената.
Теперь руководителями областных и Ташкентского городского кенгашей являются председатели, избранные из числа депутатов, а не хокимы. Контроль за деятельностью территориальных исполнительных органов будет усилен за счёт новых механизмов, таких как запрос и расследование кенгаша.
Третье. Местные кенгаши должны взаимодействовать с нижестоящими структурами министерств и ведомств, особенно районными и городскими подразделениями на местах с применением новых подходов.
Четвёртое. Конституция возлагает на Сенат ответственность за обеспечение соответствия решений местных кенгашей законодательству. В этом направлении необходимо создать эффективную систему, гарантирующую прозрачность и законность.
Пятое. Комитеты Сената являются движущей силой верхней палаты. Настало время закрепить основы института комитетских слушаний на уровне закона.
Шестое. Участие сенаторов в реализации программ по сокращению бедности и социальной защите населения имеет ключевое значение.
Седьмое. Усиление парламентского контроля в борьбе с коррупцией и вовлечение всего общества в этот процесс крайне важно. Сенат должен разработать конкретные меры по повышению правового сознания и культуры населения, формированию в обществе непримиримости к коррупции, привитию молодёжи уважения к закону, честности и трудолюбия.
Восьмое. Внедрение системы избрания Сенатом всех членов Высшего судейского совета направлено на обеспечение подлинной независимости судебной власти. Сенат должен не только утверждать кандидатуры, но и знакомиться с их деятельностью и выносить соответствующие заключения.
На заседании были рассмотрены организационные вопросы. Президент Шавкат Мирзиёев в соответствии со статьей 101 Конституции представил кандидатуру на должность Председателя Сената Олий Мажлиса.
Путем тайного голосования Танзила Нарбаева была избрана Председателем Сената. Также были избраны первый заместитель Председателя Сената Садык Сафоев и заместитель Председателя Сената Аманбай Орынбаев.
Были созданы семь комитетов и одна комиссия Сената. Сенаторы приняли соответствующие решения и по другим обсужденным вопросам.