O‘zbekiston Prezidenti JSTga qo‘shilish jarayonida erishilayotgan natijalarni qayd etdi
Boku shahrida o‘tayotgan iqlim bo‘yicha COP29 konferensiyasi doirasida, mamlakatimizning Milliy pavilonida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Jahon savdo tashkiloti (JST) bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Mamlakatimizning JSTga a’zo bo‘lishi masalalarida amaliy hamkorlikni mustahkamlashning dolzarb jihatlari ko‘rib chiqildi.
Ishchi guruh yig‘ilishlarini o‘tkazish, shuningdek, ushbu xalqaro tashkilotga a’zo mamlakatlar bilan olib borilayotgan muzokaralar sur’ati mamnuniyat bilan qayd etildi.
Milliy qonunchilikni JST me’yorlari va qoidalariga uyg‘unlashtirish, jumladan, eksport subsidiyalarini bekor qilish bo‘yicha ishlar faol olib borilmoqda.
Xalqaro savdoni tartibga solish masalalarida o‘zbekistonlik mutaxassislar malakasini oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralarni yakunlash va yaqin yillarda O‘zbekistonning tashkilotga a’zo bo‘lishi bo‘yicha sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashildi.

Президент Узбекистана отметил прогресс в процессе вступления в ВТО
На полях климатической конференции СОР29 в городе Баку, в Национальном павильоне нашей страны Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой.
Были рассмотрены актуальные аспекты укрепления практического взаимодействия в вопросах вступления нашей страны в ВТО.
Выражено удовлетворение процессом проведения заседаний Рабочей группы, а также динамикой переговоров со странами-членами этой международной организации.
Активно ведется работа по гармонизации национального законодательства с нормами и правилами ВТО, в том числе по отмене экспортных субсидий.
Отдельное внимание уделено повышению квалификации узбекских специалистов в вопросах регулирования международной торговли.
Состоялся обмен мнениями относительно мер поддержки усилий Узбекистана по завершению переговоров и вступлению страны в организацию в ближайшие годы.