O‘zbekiston Prezidenti Gretsiya Bosh vaziri bilan uchrashdi
Boku shahrida bo‘lib o‘tayotgan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha COP29 sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gretsiya Bosh vaziri Kiriakos Mitsotakis bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbatda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash va amaliy aloqalarni rivojlantirish masalalari, ayniqsa, siyosiy hamda savdo-iqtisodiy sohalardagi munosabatlar muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish choralarini ishlab chiqish, farmatsevtika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi hamda boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalarini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, madaniy-gumanitar va sayyohlik yo‘nalishlaridagi almashinuvlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yilda siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasini Afinada hamda Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishini Toshkentda o‘tkazishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan meets with the Prime Minister of Greece
On the margins of the UN Climate Change Conference COP29 in Baku, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Prime Minister of Greece Kyriakos Mitsotakis.
Questions of strengthening bilateral cooperation and practical interaction, primarily in political and trade-economic spheres were addressed.
The importance of elaborating measures to increase trade turnover and forming a portfolio of cooperation projects in the field of pharmaceuticals, electrical engineering, agriculture and other sectors was emphasized.
Special attention was paid to the development of cultural, humanitarian and tourist exchanges.
An agreement was reached to hold the next round of political consultations in Athens and a session of the intergovernmental commission on economic cooperation in Tashkent next year.