O‘zbekiston va Ozarbayjon rahbarlari oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
Boku shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini BMTning Iqlim bo‘yicha sammiti (COP29) muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan samimiy muborakbod etdi.
Joriy yil avgust oyida oliy darajada erishilgan kelishuvlar doirasida O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi
Ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni jadal rivojlantirish yilida hamkorlik yuksak darajaga yetgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda, avtomobilsozlik, to‘qimachilik, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, qurilish va shaharsozlik hamda boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Loyihalar portfelini, shu jumladan Qo‘shma investitsiya kompaniyasi mablag‘larini jalb etgan holda yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Afg‘onistonning iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Faol madaniy-gumanitar va hududlararo almashinuvni davom ettirish, shuningdek, 2025-yilda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30-yilligini nishonlash doirasida keng qamrovli tadbirlar dasturini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv doirasida Xonkandi shahrida qo‘shma tikuvchilik fabrikasini ishga tushirish marosimi ham bo‘lib o‘tdi.

Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan review implementation of high-level agreements
As part of the working visit agenda in Baku, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
At the outset of the conversation, the Head of our state sincerely congratulated the leader of Azerbaijan on the successful organization of the UN Climate Summit (COP29).
Current issues of further expansion of Uzbek-Azerbaijani relations of friendship and alliance in the context of the agreements reached at the highest level in August this year were discussed.
The current highest level of cooperation in the Year of Intensive Development of Multidimensional Relations between the two countries was marked with satisfaction.
The volumes of trade turnover are growing, cooperation projects in automobile industry, textile, electrical engineering, agriculture, construction industry, urban development and other fields are being successfully implemented.
The importance of further building up the portfolio of projects, including by attracting the funds of the Joint Investment Company was emphasized.
The sides also discussed issues of expanding practical cooperation aimed at assisting the economic development of Afghanistan.
Special attention was paid to continuing active cultural, humanitarian and interregional exchanges, as well as preparing a rich program of events within the framework of celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations in 2025.