O‘zbekiston, Ozarbayjon va Qozog‘iston rahbarlari "yashil” energiyani rivojlantirish va uzatish loyihasiga start berdilar
13-noyabr kuni COP29 sammiti doirasida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon o‘rtasida "yashil" energiyani rivojlantirish va uzatish sohasida strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qayta tiklanuvchi energiya iqtisodiy maqsad emas, balki kelajakka qo‘shilayotgan hissa, kelgusi avlodlar oldidagi mas’uliyat tuyg‘usining natijasi ekanligini ta’kidladi.
Loyihaning ekologik ahamiyati alohida qayd etildi. Uzatiladigan energiya - bu shamol va quyosh energiyasi bo‘lib, qayta tiklanadigan va toza manba hisoblanadi hamda iqlimga ta’sirni yumshatish imkonini beradi.
Shu orqali tomonlar Parij bitimi va Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida iqlimni muhofaza qilish bo‘yicha qo‘shma sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Mamlakatlarimiz qayta tiklanuvchi energiyaning katta zaxiralariga ega bo‘lib, global energetik o‘zgarishlarga salmoqli hissa qo‘shishi mumkinligi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Prezidentimiz bu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarning muhim jihatlariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
"Yashil" energetikani jadal rivojlantirish bo‘yicha katta dastur qabul qilingan. Mamlakatimizda har yili 2 gigavattga yaqin quyosh va shamol elektr stansiyalari ishga tushirilmoqda.
Bundan tashqari, joriy yil oxirigacha tarmoqqa qo‘shimcha 2,6 gigavatt qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish quvvatlari va 300 megavattli energiya saqlash tizimlari ulanadi.
2030-yilga kelib qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 40 foizga yetkazish, shuningdek, 4,2 gigavattlik energiya saqlash tizimlarini yaratish rejalashtirilgan.
Ishga tushirilayotgan loyihaning iqtisodiy samarasini barcha ishtirokchilar his etishiga ishonch bildirildi.
O‘n minglab yangi ish o‘rinlari yaratiladi, energetika infratuzilmasi rivojlanadi, texnologik va ishbilarmonlik aloqalari kengayadi. Eng muhimi, aholi turmush darajasi oshadi.
Loyihani amalga oshirishni jadallashtirish, jumladan, qo‘shma korxona tashkil etish, texnik hujjatlarni ishlab chiqish va kelishish va boshqa tartib-taomillarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Yakunda davlatimiz rahbari O‘zbekistonning ushbu mintaqaviy loyihani birgalikda amalga oshirishga intilishi qat’iy ekanini tasdiqladi.

Лидеры Узбекистана, Азербайджана и Казахстана дали старт проекту развития и передачи «зеленой» энергии
13 ноября в рамках саммита COP29 состоялась церемония подписания Соглашения о стратегическом партнёрстве в области развития и передачи «зеленой» энергии между Узбекистаном, Казахстаном и Азербайджаном.
Выступая на мероприятии, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что возобновляемая энергия – это не экономическая цель, а вклад в будущее, результат чувства нашей ответственности перед последующими поколениями.
Особо отмечена экологическая значимость проекта. Энергия, которая будет передаваться – это энергия ветра и солнца, возобновляемый и чистый источник, который позволит смягчить влияние на климат.
Тем самым стороны поддерживают совместные усилия по защите климата в рамках Парижского соглашения и Целей устойчивого развития.
Подчеркнуто, что наши страны, обладая значительными ресурсами возобновляемой энергии, могут внести весомый вклад в глобальный энергетический переход.
В данном контексте Президент нашей страны отдельно остановился на ключевых аспектах проводимой в этом направлении масштабной работы.
Принята большая программа опережающего развития «зеленой» энергетики. Ежегодно в нашей стране вводится около двух гигаватт мощностей солнечной и ветровой генерации.
Кроме того, до конца этого года к сети будет подключено дополнительно 2,6 гигаватта возобновляемой генерации и системы хранения энергии на 300 мегаватт.
К 2030 году планируется довести долю возобновляемых источников энергии до 40 процентов, а также создать системы хранения энергии на 4,2 гигаватта.
Выражена уверенность, что экономический эффект от реализации запускаемого проекта почувствуют все его участники.
Будут созданы десятки тысяч рабочих мест, получит развитие энергетическая инфраструктура, расширятся технологические и деловые связи. И как главный результат – повысится уровень жизни населения.
Обозначена важность ускорения реализации проекта, в том числе создания совместного предприятия, разработки и согласования технической документации и других процедур.
В завершение глава нашего государства подтвердил приверженность Узбекистана совместной реализации данного регионального проекта.