O‘zbekiston Prezidenti Chernogoriya Prezidenti bilan uchrashdi
Boku shahrida BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha COP29 konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Chernogoriya Prezidenti Yakov Milatovich bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va turizm sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Iqtisodiy kun tartibini ishlab chiqish uchun Hukumatlararo komissiya tuzish va uning birinchi yig‘ilishini kelgusi yilda Toshkent shahrida biznes forumi bilan birgalikda o‘tkazish taklif etildi.
Bundan tashqari, savdo-iqtisodiy hamkorlik va investitsiyalarni himoya qilish bo‘yicha asosiy bitimlar tayyorlanadi, ustuvor yo‘nalishlarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga doir "yo‘l xaritasi" ishlab chiqiladi.

Состоялась встреча Президента Узбекистана с Президентом Черногории
На полях Конференции ООН по изменению климата COP29 в городе Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Черногории Яковом Милатовичем.
Были обсуждены пути налаживания взаимовыгодного сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и туристической сферах.
Для выработки экономической повестки предложено создать Межправительственную комиссию и провести ее первое заседание с бизнес-форумом в следующем году в городе Ташкенте.
Кроме того, будут подготовлены базовые соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве и защите инвестиций, разработана «дорожная карта» по развитию промышленной кооперации в приоритетных направлениях.