O‘zbekiston Prezidenti Finlyandiya Prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazdi
Boku shahrida bo‘lib o‘tayotgan COP29 sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubb bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Finlandiya hamkorligini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Faol siyosiy va parlamentlararo aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yangi iqtisodiy kun tartibini shakllantirish uchun metallurgiya, elektrotexnika, kimyo, telekommunikatsiya va boshqa sohalarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini tayyorlash taklif etildi.
Shu ma’noda, 2025-yil yanvar oyida Xelsinki shahrida bo‘lib o‘tadigan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va biznes forumiga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
Ta’lim va ekologiya sohasidagi almashinuvlarni mustahkamlash, shu jumladan BMTning Orolbo‘yi uchun Trast jamg‘armasi faoliyatida Finlyandiyaning faol ishtirok etishi istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана провел встречу с Президентом Финляндии
В рамках программы саммита COP29 в городе Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Финляндии Александром Стуббом.
Были рассмотрены вопросы развития узбекско-финского многопланового сотрудничества. С удовлетворением отмечены активные политические и межпарламентские контакты.
Для формирования новой экономической повестки предложено подготовить программу развития промышленной кооперации в таких сферах, как металлургия, электротехника, химия, телекоммуникации и других.
В данном контексте подчёркнута важность тщательной подготовки очередного заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума в январе 2025 году в городе Хельсинки.
Особое внимание уделено укреплению обменов в области образования и экологии, в том числе активному участию Финляндии в деятельности Трастового фонда ООН для Приаралья.