O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “BRIKS plyus” formatidagi sammitda so‘zlagan nutqi
(2024-yil 24-oktabr, Qozon shahri, Rossiya)
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti hurmatli Vladimir Vladimirovich Putin Janoblariga an’anaviy samimiy qabul va Sharq va G‘arb madaniyatlari uyg‘unlashgan va ming yillik tarixga ega bo‘lgan qadimiy Qozon shahrida tadbirimizni yuksak darajada tashkil etgani uchun bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Hurmatli hamkasblarimning nutqlari global rivojlanishning dolzarb masalalarida keng muloqot va ochiq muhokamalar uchun “BRIKS plyus” formatidagi uchrashuvlar muhim ekanini tasdiqlamoqda.
Afsuski, bugungi kunda dunyo jadal bo‘linib bormoqda. Insonlarga ulkan azob-uqubatlar, og‘ir iztirob va o‘rnini to‘ldirib bo‘lmaydigan yo‘qotishlar keltirayotgan urush va mojarolar soni ortmoqda.
Jahon iqtisodiyoti va savdosining parchalanib borayotgani tengsizlik, texnologik uzilishlar va proteksionizmni kuchaytirmoqda. Mamlakatlar o‘rtasida yangi to‘siqlar vujudga kelmoqda.
Bunday sharoitda teng huquqlilik, bloklardan xolilik, bir-birining manfaatlarini hisobga olish, suverenitetga hurmat va o‘zining mustaqil taraqqiyot yo‘liga ega bo‘lish huquqi kabi tamoyillarga asoslanib harakat qilayotgan BRIKS o‘zini ko‘p tomonlama hamkorlik va sheriklikning nufuzli va rivojlanib borayotgan tuzilmasi sifatida namoyon etmoqda.
O‘zaro aloqalarning bunday modeli Birlashgan Millatlar Tashkilotining markaziy rolini saqlagan holda jahon tartibotining bugungidan ko‘ra adolatliroq yangi arxitekturasini shakllantirish uchun mustahkam asos bo‘lishi mumkinligiga ishonamiz.
Geosiyosiy raqobat, milliy egoizm va mafkuraviy qoliplardan xoli bo‘lgan, konstruktiv muloqot yo‘li bilan global murosaga erishish bo‘yicha yangragan da’vatlarni qo‘llab-quvvatlayman.
Jahondagi boshqaruv institutlarini isloh qilish hamda “Janub – Janub” va “Shimol – Janub” formatlaridagi mas’uliyatli muloqotlarni kengaytirishning vaqti keldi, deb hisoblaymiz.
Rossiyaning BRIKSga samarali raisligi davrida O‘zbekiston ushbu tuzilmaning Yoshlar sammiti va Sport o‘yinlarida, yuridik va parlament forumlarida, xavfsizlik sohasidagi yuqori darajadagi uchrashuvda va boshqa tadbirlarda faol ishtirok etdi.
Biz bundan buyon ham BRIKS davlatlari bilan sheriklik aloqalarini faol rivojlantirish niyatidamiz. Ushbu birlashma doirasida ochilayotgan yangi imkoniyatlardan samarali foydalanamiz.
BRIKS mamlakatlarining global tengsizlik va iqtisodiyotni inklyuziv yo‘l bilan qayta tiklash muammolarini hal etish maqsadida hamkorlikni rivojlantirish borasidagi fundamental sodiqligiga qo‘shilamiz.
Bu o‘rinda gap, eng avvalo, rivojlanayotgan mamlakatlarning o‘tkir ijtimoiy va ekologik tahdidlarni hal etish, kambag‘allik darajasini kamaytirish, texnologik tavofutlarni qisqartirish va infratuzilmani modernizatsiya qilishga qaratilgan milliy taraqqiyot dasturlarini faol qo‘llab-quvvatlash haqida bormoqda. Bunda ko‘p tomonlama moliya institutlari muhim o‘rin tutishi mumkin va shart. O‘zbekiston ustuvor investitsiyaviy va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish uchun BRIKSning yangi Taraqqiyot banki bilan yaqin hamkorlik o‘rnatishni rejalashtirgan.
Biz, shuningdek, innovatsiya, raqamli iqtisodiyot, “yashil” taraqqiyot va energetika, to‘siqlarsiz elektron tijorat kabi sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdormiz.
BRIKS sun’iy intellekt bo‘yicha Tadqiqot guruhining sohadagi ehtimoliy xavflarning oldini olish va boshqaruvning yagona standartlarini ishlab chiqishga oid hamkorlikdagi qo‘shma loyihalarida ishtirok etishni mo‘ljallamoqdamiz.
BRIKSning BMTning Sanoatning rivojlanishi bo‘yicha tashkiloti (YUNIDO) huzurida tashkil etilayotgan Kompetensiyalar markaziga, shuningdek, taklif etilayotgan Investitsiya platformasiga qo‘shilishga tayyormiz.
BRIKSdagi sheriklarimiz bilan birgalikda transport sohasidagi bog‘liqlikni kuchaytirish, yangi transkontinental yo‘laklarni yaratish, yetkazib berishning ishonchli logistika zanjirlarini shakllantirish, kabotaj tashuvlar tizimini rivojlantirish borasida yaqindan ish olib borish niyatidamiz.
Shuningdek, oziq-ovqat va energetika xavfsizligini ta’minlash, iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlarini bartaraf etish, sog‘liqni saqlash masalalari ham bizning e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Tashkilot doirasida ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Barcha manfaatdor mamlakatlarga BRIKSning Ishbilarmonlar kengashiga qo‘shilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
BRIKS makonida xalqaro terrorizm bilan bog‘liq xavf va tahdidlarga qarshi kurashish masalalari, hech shubhasiz, sherikligimizning ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qoladi.
Radikallashuv va ekstremistik g‘oyalarning, avvalo, yoshlar o‘rtasida tarqalishining oldini olishga alohida e’tibor qaratishimiz zarur.
Yaqin Sharqdagi tobora keskinlashib borayotgan mojaro bizni ham tashvishga solmoqda. Bu mintaqa qo‘shni mamlakatlar va yirik davlatlarning bu mojaroga tortilishi bilan global inqirozning yirik o‘chog‘iga aylanib bormoqda.
Biz G‘azo va Livandagi misli ko‘rilmagan gumanitar fojiani qalbimizdagi og‘riq hissi bilan qabul qilyapmiz. Tinch aholi, ayniqsa, bolalarning begunoh qurbon bo‘lishini hech qanday siyosiy maqsadlar oqlay olmaydi.
Bugungi kunda o‘t ochishni zudlik bilan to‘xtatish va jabrlanganlarga shoshilinch yordam ko‘rsatish kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalardir. Isroil-Falastin muammosining yagona yechimi – “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyili asosida mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘lib qolmoqda, deb hisoblaymiz.
Global va mintaqaviy xavfsizlik haqida gapirganda, Afg‘oniston muammosini chetlab o‘tish mumkin emas. Bizning umumiy vazifamiz – ushbu mamlakatni yakkalash emas, balki Afg‘oniston xalqiga va uning amaldagi hokimiyatiga ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, tinch qurilish va taraqqiyotning dolzarb muammolarini hal etishda yordam ko‘rsatishdir.
O‘zbekiston barqaror taraqqiyotning umumiy maqsadlariga erishish uchun BRIKS mamlakatlari bilan yaqin va o‘zaro manfaatli hamkorlikka tayyor.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the “BRICS plus” format
(October 24, 2024, Kazan city, Russia)
dDistinguished heads of delegations!
I would like to echo the words of gratitude to the President of the Russian Federation, esteemed Vladimir Putin, for the warm hospitality and exceptional organization of today’s event in the ancient Kazan – a city with a thousand-year history, where the cultures of East and West harmoniously co-exist.
The statements from my distinguished colleagues reaffirm the significance of gatherings in the “BRICS plus” format for a broad dialogue and open discussions on the pressing issues of global development.
Regrettably, the world is rapidly moving toward division, with an increasing number of wars and conflicts inflicting profound sufferings, severe pain and irreplaceable human losses.
The fragmentation of the global economy and trade is deepening inequality, technological gap and protectionism. New barriers are emerging among nations.
In these conditions, BRICS, acting on the basis of such principles as equality, non-alignment, consideration of mutual interests, and respect for each nation’s sovereignty and right to pursue its own developmental path, emerges as a reputable and dynamic formation for multifaceted cooperation and partnership.
We are convinced that such model of interaction can serve as a solid basis for shaping a new architecture for a more equitable world order while preserving the central role of the United Nations.
I join the calls for achieving a global compromise through constructive dialogue, free from geopolitical rivalries, national egoism, and ideological prejudice.
We believe the time has come to reform the world’s governing institutions and expand a committed dialogue in the South-South and North-South formats.
Esteemed participants of the summit!
During the productive Russian presidency, Uzbekistan actively participated in the BRICS Youth Summit, Sports Games, legal and parliamentary forums, a high-level security meeting and other events.
We are committed to further actively enhancing the partnership ties with the BRICS countries. We will be efficiently taking advantage of new opportunities opening as part of this formation.
We share the fundamental commitment of the BRICS countries to develop cooperation in order to overcome the challenges of worsening global inequality and facilitate an inclusive economic recovery. This refers primarily to supporting national programs of developing countries aimed at tackling acute social and environmental challenges, reducing poverty, narrowing the technological gap and modernizing infrastructure.
Multilateral financial institutions can and should play an important role in this regard.
Uzbekistan intends to establish close collaboration with the BRICS New Development Bank to implement priority investment and social projects.
We are also interested to expand practical cooperation in such areas as innovation, digital economy, green development and energy, barrier-free e-commerce.
We intend to participate in joint projects of the BRICS Research Group on Artificial Intelligence to prevent possible risks and develop common management standards in this area.
We are ready to join the BRICS Competence Center under the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), which is being formed, as well as proposed Investment Platform.
Together with our BRICS partners, we intend to closely collaborate on strengthening transport connectivity; creating new transcontinental corridors, forming reliable logistics supply chains and developing the cabotage transportation.
We will also focus on ensuring food and energy security, healthcare, as well as overcoming the adverse effects of climate change.
We welcome the development of business contacts within BRICS. We propose to consider the possibility of including all interested countries in the BRICS Business Council.
Countering the threats and challenges of international terrorism undoubtedly remains a priority area of cooperation in the BRICS space. We must attach special focus to the prevention of radicalization and the spread of extremist ideology, primarily among youth.
I share the concern regarding the escalating conflict in the Middle East. It is increasingly evolving into a potential flashpoint of global crisis involving neighboring countries and major world powers.
We are heartbroken by unprecedented humanitarian catastrophe in the Gaza and Lebanon. No political objectives can justify innocent civilian victims, especially children.
Today, an immediate ceasefire and the delivery of emergency relief to the all victims are of paramount urgency.
We believe that the only solution to the Israeli-Palestinian problem is a peaceful settlement of the conflict based on the “two-state solution” principle.
When it comes to global and regional security, we cannot overlook the problem of Afghanistan. Our common task is not to isolate, but help the Afghan people and the de-facto authorities of this country to address the pressing problems of socio-economic development, peace-building and prosperity.
Distinguished participants of the summit!
Uzbekistan is ready to engage in close and mutually beneficial cooperation with the BRICS countries to achieve common goals of sustainable development.