O‘zbekiston Prezidenti BAA bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va loyihalarini ko‘rib chiqdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, mudofaa vaziri, Dubay Amirligi valiahdi Shayx Hamdan bin Muhammad Ol Maktum boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvida ko‘p qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish, iqtisodiy va investitsiyaviy loyihalarni ilgari surish, mudofaa sohasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
BAA delegatsiyasi tarkibida uchrashuvda hukumat ishlari vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gergaviy, energetika va infratuzilma vaziri Suhayl bin Muhammad al-Mazruiy, iqtisodiyot vaziri Abdulloh bin Tuk al-Marriy, sun’iy intellekt masalalari va raqamli iqtisodiyot bo‘yicha davlat vaziri Umar bin Sulton al-Olama ham qatnashdi.
Suhbat avvalida Shayx Hamdan Ol Maktum davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon va mamlakat Bosh vaziri, Dubay Amiri Shayx Muhammad Ol Maktumning samimiy salomini yetkazdi.
Uchrashuvda investitsiyalar, innovatsion rivojlanish, "yashil" energetika, infratuzilma, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, raqamli transformatsiya, turizm va boshqa muhim yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi uzoq muddatli kun tartibini shakllantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bugun kunning birinchi yarmida o‘tkazilgan o‘zaro manfaatli hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha qo‘shma forum hamda ikki tomonlama hukumatlararo va idoralararo muzokaralarning samarali yakunlari yuksak baholandi.
Strategik tarmoqlarda keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.
Ta’kidlash joizki, BAA O‘zbekistonning Osiyo mintaqasidagi asosiy hamkorlaridan biridir.
Oxirgi oliy darajadagi muloqotlar o‘tgan yil dekabr oyida Dubay shahrida bo‘lib o‘tgan Global iqlim sammiti doirasida bo‘lib o‘tgan edi.
Tovar ayirboshlash 2023-yilda 21 foizga o‘sib, 626 million dollarni tashkil etdi. Mamlakatimizda Amirliklar kapitali ishtirokida 320 dan ortiq korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Amalga oshirilayotgan va istiqbolli investitsiya loyihalari portfeli qariyb 20 milliard dollarni tashkil etadi.

President of Uzbekistan reviews prospective areas and cooperation projects with the UAE
Issues of further development of a multifaceted partnership, promotion of economic and investment cooperation projects, and establishment of practical cooperation in the defense sector were discussed at a meeting of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with the delegation of the United Arab Emirates led by the Deputy Prime Minister, Minister of Defense, Crown Prince of Dubai Sheikh Hamdan bin Muhammad Al Maktoum.
The Emirati delegation included the Minister of Government Affairs Mohammed bin Abdullah Al Gergawi, Energy and Infrastructure Suhail bin Mohammed Al Mazrouei, Economy Abdullah bin Touq Al Marri, and Minister of State for Artificial Intelligence and Digital Economy Omar bin Sultan Al Olama.
At the beginning of the conversation, Sheikh Hamdan Al Maktoum expressed his sincere gratitude to the Head of our State for the warm welcome and conveyed cordial greetings from the President of the UAE Sheikh Mohammed Al Nahyan and Prime Minister of the country, Ruler of Dubai Sheikh Mohammed Al Maktoum.
During the meeting, special attention was paid to shaping a new long-term agenda for mutually beneficial cooperation in such key areas as investment, innovative development, green energy, infrastructure, education, healthcare, ecology, digital transformation, tourism and others.
The fruitful results of the joint forum to unlock the potential of mutually beneficial cooperation, bilateral intergovernmental and interdepartmental negotiations held today in the morning were highly appreciated.
An agreement was reached on the adoption of a "road map" for the development of full-scale cooperation in strategic sectors.
It should be noted that the UAE is one of Uzbekistan's key partners in the Asian region.
The latest high-level contacts took place within the framework of the UN Climate Change Conference in Dubai in December last year.
Trade turnover in 2023 increased by 21 percent and amounted to $626 million. There are over 320 enterprises with Emirati capital in our country. The portfolio of ongoing and promising investment projects amounts to about $20 billion.