O‘zbekiston Prezidenti BAA bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va loyihalarini ko‘rib chiqdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, mudofaa vaziri, Dubay Amirligi valiahdi Shayx Hamdan bin Muhammad Ol Maktum boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvida ko‘p qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish, iqtisodiy va investitsiyaviy loyihalarni ilgari surish, mudofaa sohasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
BAA delegatsiyasi tarkibida uchrashuvda hukumat ishlari vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gergaviy, energetika va infratuzilma vaziri Suhayl bin Muhammad al-Mazruiy, iqtisodiyot vaziri Abdulloh bin Tuk al-Marriy, sun’iy intellekt masalalari va raqamli iqtisodiyot bo‘yicha davlat vaziri Umar bin Sulton al-Olama ham qatnashdi.
Suhbat avvalida Shayx Hamdan Ol Maktum davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon va mamlakat Bosh vaziri, Dubay Amiri Shayx Muhammad Ol Maktumning samimiy salomini yetkazdi.
Uchrashuvda investitsiyalar, innovatsion rivojlanish, "yashil" energetika, infratuzilma, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, raqamli transformatsiya, turizm va boshqa muhim yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi uzoq muddatli kun tartibini shakllantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bugun kunning birinchi yarmida o‘tkazilgan o‘zaro manfaatli hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha qo‘shma forum hamda ikki tomonlama hukumatlararo va idoralararo muzokaralarning samarali yakunlari yuksak baholandi.
Strategik tarmoqlarda keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.
Ta’kidlash joizki, BAA O‘zbekistonning Osiyo mintaqasidagi asosiy hamkorlaridan biridir.
Oxirgi oliy darajadagi muloqotlar o‘tgan yil dekabr oyida Dubay shahrida bo‘lib o‘tgan Global iqlim sammiti doirasida bo‘lib o‘tgan edi.
Tovar ayirboshlash 2023-yilda 21 foizga o‘sib, 626 million dollarni tashkil etdi. Mamlakatimizda Amirliklar kapitali ishtirokida 320 dan ortiq korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Amalga oshirilayotgan va istiqbolli investitsiya loyihalari portfeli qariyb 20 milliard dollarni tashkil etadi.

Президент Узбекистана рассмотрел перспективные направления и проекты сотрудничества с ОАЭ
Вопросы дальнейшего развития многопланового партнерства, продвижения проектов экономического и инвестиционного сотрудничества, налаживания практического взаимодействия в оборонной сфере были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с заместителем Премьер-министра, министром обороны, Наследным принцем Эмирата Дубай Шейхом Хамданом бин Мухаммадом Аль Мактумом.
В состав эмиратской делегации вошли министры по делам правительства Мухаммад бин Абдулла аль-Гергави, энергетики и инфраструктуры Сухейль бин Мухаммад аль-Мазруи, экономики Абдулла бин Тук аль-Марри, государственный министр по вопросам искусственного интеллекта и цифровой экономики Омар бин Султан аль-Олама.
В начале беседы Шейх Хамдан Аль Мактум выразил главе нашего государства искреннюю признательность за радушный прием и передал теплые приветствия от Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахаяна и Премьер-министра страны, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума.
В ходе встречи особое внимание уделено вопросам формирования новой долгосрочной повестки дня взаимовыгодного сотрудничества в таких ключевых направлениях, как инвестиции, инновационное развитие, «зеленая» энергетика, инфраструктура, образование, здравоохранение, экология, цифровая трансформация, туризм и другие.
Высоко оценены плодотворные итоги совместного форума по раскрытию потенциала взаимовыгодного сотрудничества, двусторонних межправительственных и межведомственных переговоров, проведенных сегодня в первой половине дня.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по развитию полномасштабного сотрудничества в стратегических отраслях.
Следует отметить, что ОАЭ является одним из ключевых партнеров Узбекистана в Азиатском регионе.
Последние контакты на высшем уровне состоялись в рамках мероприятий Глобального климатического саммита в городе Дубае в декабре прошлого года.
Товарооборот в 2023 году вырос на 21 процент и составил 626 миллионов долларов. В нашей стране действуют свыше 320 предприятий с участием эмиратского капитала. Портфель реализуемых и перспективных инвестиционных проектов составляет порядка 20 миллиардов долларов.