O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilari kengashining to‘qqizinchi yillik yig‘ilishidagi nutqi
(2024-yil 25-sentabr)
Hurmatli Szin Litsyun janoblari!
Sizlarni O‘zbekiston zaminida, ko‘hna va hamisha navqiron Samarqand shahrida ko‘rib turganimdan benihoya xursandman.
Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilari kengashining yillik yig‘ilishi mintaqamizda ilk bor o‘tkazilmoqda. Bu nufuzli anjumanning navbatdagi, to‘qqizinchi majlisi uchun aynan O‘zbekiston tanlanganini biz o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan hamkorligimizning yuksak namunasi, deb bilamiz.
Darhaqiqat, so‘nggi yillarda Yangi O‘zbekiston muhim global va mintaqaviy masalalarni muhokama qilish, ularga samarali yechimlar topish uchun xalqaro muloqot maydoniga aylanib boryapti.
Bugungi anjumanimizda dunyoning 100 dan ortiq mamlakatlaridan 2 mingga yaqin vakillar qatnashmoqda. Sizlar mamlakatimizdagi jadal islohotlar, qulay investitsiya va tadbirkorlik muhiti bilan yaqindan tanishib, o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilab olasizlar.
Shu bilan birga, yurtimizning boy tarixi va zamonaviy qiyofasini o‘zida mujassam etgan Samarqand shahri barchangizda o‘chmas taassurot qoldiradi, deb ishonaman.
Hech kimga sir emas, dunyodagi tahlikali vaziyat kundalik hayotimizning ajralmas qismiga aylanib ulgurdi. Hozirda jahondagi murakkab geosiyosiy vaziyat, global iqtisodiyotdagi beqarorlik, oziq-ovqat va energiya resurslari tanqisligi, kambag‘allik, ekologiya muammolari tobora o‘tkir tus olib bormoqda. Masalan, o‘rtacha global harorat 2040-yilga qadar 1,5 darajaga ortishi prognoz qilingan edi. Lekin hozirgi vaziyatda bu holat 2030 yildayoq yuz berishi mumkinligi bizni jiddiy xavotirga solyapti.
Dunyo aholisining to‘rtdan bir qismi toza ichimlik suvi muammosiga duch kelmoqda. Iqlim o‘zgarishi sur’atlari tezlashishi oqibatida oziq-ovqat tanqisligi global xavfga aylandi. Natijada dunyoda 800 millionga yaqin aholi o‘ta og‘ir kambag‘allik sharoitida yashayapti.
Turli mintaqalarda avj olayotgan ziddiyatlar bois an’anaviy logistika yo‘nalishlari mutlaqo o‘zgaryapti. Mahsulot yetkazish zanjiridagi uzilishlar xomashyo va iste’mol tovarlarining qimmatlashishiga sabab bo‘lyapti.
Bularning barchasi – mavjud infratuzilmaga bo‘lgan yuklamani keskin oshiradi va global iqtisodiy taraqqiyotga katta to‘siq bo‘ladi. Ekspertlar fikriga ko‘ra, 2030-yilgacha dunyoda yangi infratuzilma uchun 15 trillion dollar investitsiya talab qilinadi.
Shuningdek, xorijiy investitsiyalar oqimi so‘nggi ikki yildan buyon 10 foizdan kamaymoqda, dunyoda moliyaviy resurslar qariyb 2 barobar qimmatlashdi.
Bular barcha mamlakatlarning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishini qiyinlashtirmoqda.
Bunday sharoitda global xavf-xatarlar oqibatlarini yumshatish, barqaror o‘sish, aholi turmush sharoitini yaxshilashda xalqaro moliya tashkilotlarining roli yanada oshib bormoqda. Bu borada Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki qisqa davr ichida 55 milliard dollarlik loyihalar portfeli bilan nafaqat mintaqa, balki jahon miqyosidagi eng nufuzli moliya tashkilotlaridan biriga aylanganini alohida e’tirof etish lozim.
So‘nggi yillarda Yangi O‘zbekistonda ortga qaytmas tus olgan islohotlar va tub o‘zgarishlar jadal amalga oshirilmoqda. Biz iqtisodiyotni liberallashtirish, xalqimizning turmush darajasi va farovonligini yuksaltirishga asosiy e’tibor qaratyapmiz.
O‘tgan davrda yalpi ichki mahsulotimiz hajmi 2 barobar ko‘payib, ilk bor 100 milliard dollardan oshdi. Kelgusi besh yilda bu raqamni 160 milliard dollarga yetkazishni reja qilganmiz.
Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad – mamlakatimizni aholisi daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan mamlakatlar qatoriga olib chiqishdir. Ushbu maqsadlarga erishish uchun oldimizga katta-katta marralarni qo‘yganmiz.
Birinchi. Biz to‘rt yil ichida mamlakatimizdagi kambag‘allik darajasini 23 foizdan 11 foizga tushirishga erishdik.
Joriy yil bu ko‘rsatkichni 9 foizgacha, 2030-yilga qadar esa 2 barobar pasaytirishni maqsad qilganmiz.
Bizning islohotlarimiz tub negizida tadbirkorlikni faol qo‘llab-quvvatlash, odamlarimiz uchun barcha sohalarda yangi ish o‘rinlarini va daromad manbalarini ko‘paytirishdek ustuvor vazifa mujassam.
Shu bilan birga, aholining sifatli ta’lim va tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, uy-joy sharoitlarini yaxshilash, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, eng og‘ir hududlarda infratuzilma tarmoqlarini barpo etishni qamrab olgan “ko‘p o‘lchovli” kambag‘allikni qisqartirish dasturini amalga oshiryapmiz.
Shu bois ilg‘or xorijiy yondashuvlar asosida eng quyi bo‘g‘in – mahalla darajasiga tushgan holda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini yaratdik. Yaqinda iqtisodiyot bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori janob Abxijit Banerji “O‘zbekistondagi mahalla tizimi har bir muhtoj oilani kambag‘allikdan olib chiqish bo‘yicha o‘zining noyob retseptiga ega”, deb ta’kidlagani ham bejiz emas.
Ikkinchi. Inson kapitalini rivojlantirishni mamlakatimiz barqaror va uzoq muddatli iqtisodiy o‘sishining mustahkam poydevori, deb bilamiz.
Bu borada so‘nggi sakkiz yilda maktabgacha ta’lim qamrovini 27 foizdan 74 foizga oshirdik.
Yangi maktablar qurilib, qo‘shimcha 800 mingta o‘quvchi o‘rni yaratildi. Oliy o‘quv yurtlari soni 200 dan oshib, qamrov 9 foizdan 38 foizga yetdi.
Biz kelgusi 3-4 yilda maktabgacha ta’lim qamrovini kamida 80 foizga yetkazishni maqsad qilganmiz. Buning uchun xususiy sektor bilan birga 240 ming o‘rinli bog‘chalar barpo etiladi.
Shuningdek, kelgusi yildan boshlab, davlat-xususiy sheriklik asosida har yili barcha shahar va qishloqlarda eng ilg‘or standartlarga mos keladigan 100 tadan yangi maktablarni ishga tushirishni reja qildik. Bunga kelgusi yillarda 2 milliard dollar investitsiya kiritamiz.
Biz ta’limdagi loyihalarni xalqaro moliya tashkilotlari bilan hamkorligimizning yangi istiqbolli yo‘nalishi sifatida belgilab olishni taklif qilamiz.
Uchinchi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonda energetika, suv, transport, IT va boshqa infratuzilmalarni yaxshilash uchun yillik ehtiyojimiz yalpi ichki mahsulotning 10 foiziga teng.
Shu ma’noda, bugungi anjuman “Barcha uchun barqaror infratuzilma yaratish” mavzusida o‘tkazilayotganini olqishlaymiz.
Bu borada xalqaro moliya tashkilotlari bilan yaqindan hamkorlik qilib, katta tajriba orttirdik. Buning natijasida ushbu sohalarga xususiy sektor faol kirib bormoqda.
Biz 2030 yilgacha 30 milliard dollarlik davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha katta dastur qabul qildik. Xususan, “Toshkent – Samarqand” va “Toshkent – Andijon” yo‘nalishlarida pullik avtomobil yo‘llari, “Toshkent – Samarqand”, “Samarqand – Navoiy – Buxoro” yo‘nalishlarida tezyurar poyezdlar uchun yangi temir yo‘l qurish loyihalari amalga oshiriladi.
Respublikaning 6 ta xalqaro aeroportini modernizatsiya qilishni davlat-xususiy sheriklikka beramiz.
Shuningdek, kelgusi besh yilda elektr, suv va gaz taqsimlash tarmoqlarini boshqarish xususiy operatorlarga o‘tadi. Masalan, Samarqand viloyatining elektr tarmoqlarini boshqaruvga olish bo‘yicha o‘tkaziladigan tenderga 50 dan ziyod xorijiy nufuzli kompaniyalar o‘z qiziqishini bildirdi.
Shu bilan birga, bizda har yili 100 mingdan ziyod xonadonli uy-joylar qurilmoqda. Masalan, Toshkent, Samarqand, Namangan va Andijon kabi yirik shaharlarimiz hamda qolgan viloyatlar markazlariga yo‘ldosh “Yangi O‘zbekiston” shaharchalarini qurish bo‘yicha katta loyihalarni amalga oshiryapmiz.
Bu borada o‘rta shaharlarni rivojlantirish bo‘yicha 200 million dollarlik, qishloq joylaridagi infratuzilmani yaxshilash bo‘yicha 130 million dollarlik loyihalarni Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan hamkorlikda boshlaganimizni alohida e’tirof etmoqchiman.
Ishonchim komil, Bank va boshqa hamkorlarimiz bilan bunday infratuzilmaviy loyihalarni yanada kengaytiramiz.
To‘rtinchi. “Yashil” iqtisodiyotni jadal rivojlantirishni oldimizga ustuvor vazifa sifatida qo‘yib, 2030-yilgacha “yashil” energiya manbalarini 40 foizga yetkazish bo‘yicha katta marra olganmiz.
Bu borada Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki 2030-yilga borib jami portfelining 50 foizini iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq loyihalarga yo‘naltirishi bizning maqsadlarimiz bilan hamohang.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yirik “yashil” energiya loyihalarida Bank nufuzli xorijiy kompaniyalar bilan birga ishlab, bu sohada global darajada yangi andozalarni yaratmoqda.
Biz kelgusi yillarda yana 18 gigavatt quyosh va shamol, 3 gigavatt gidro elektr stansiyalari, 5 gigavatt energiya jamlash sig‘imlari hamda 5 milliard dollarlik elektr tarmoqlarini ishga tushiramiz.
Mazkur loyihalar orqali yirik “yashil” ma’lumotlar markazlarini ham yaratmoqchimiz. Bu – barcha xalqaro moliya tashkilotlari uchun ham jozibador loyiha bo‘ladi, deb hisoblayman.
Shu bilan birga, qayta tiklanuvchi energiya manbalari hisobidan yiliga 100 million dollarlik “yashil” sertifikatlar bozori shakllanib, bu xalqaro moliya tashkilotlari bilan hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishi bo‘lishiga ishonaman.
Qo‘shni mamlakatlar ham qayta tiklanuvchi energiya manbalari bo‘yicha katta loyihalarni boshlaganini qayd etish lozim. Kelgusi yillarda qayta tiklanuvchi energiya resurslariga boy Markaziy Osiyo jahon energetika bozorlariga “yashil” energiya yetkazib beradigan yirik eksportchiga aylanishi uchun katta qadamlar tashlayapmiz. Bu borada Transkaspiy elektr tarmog‘ini barpo etish loyihasi katta salohiyatga ega ekanini alohida ta’kidlamoqchiman.
Shu o‘rinda, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki boshchiligida Markaziy Osiyoda “yashil” energiyani rivojlantirish dasturini amalga oshirishni taklif qilaman.
Beshinchi. Bugungi kunda Markaziy Osiyo aholisi 80 milliondan oshdi. Mintaqaning yalpi ichki mahsuloti kelgusi besh yilda 700 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, mintaqamizda yirik infratuzilma loyihalariga talab kun sayin ortib bormoqda.
Hozirda amalga oshirish boshlangan “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish ana shunday yirik mintaqaviy infratuzilma loyihasiga yaqqol misoldir.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyoda oziq-ovqat xavfsizligi va suv resurslari taqchilligi muammolari ayniqsa o‘tkir tus olmoqda.
O‘zbekiston bu borada o‘z strategiyasini ishlab chiqib, kelgusi besh yilda suvdan foydalanish samaradorligini 25 foizga oshirish orqali 15 milliard kub metr suvni tejash bo‘yicha katta loyihalarni boshlagan.
Lekin suv muammosini hal qilish butun mintaqa davlatlari va xalqaro moliya tashkilotlarining birgalikda ishlashini talab qiladi.
Shu bois, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan hamkorlikda suv tejaydigan texnologiyalarni keng joriy qilish bo‘yicha mintaqaviy markaz tashkil etish tashabbusini ilgari surmoqchiman. O‘ylaymanki, qo‘shnilarimiz ham bu tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlaydi.
Hurmatli bank boshqaruvchilari!
O‘zbekiston barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar bankining hissasini yuqori baholaydi.
Bugungi kunda infratuzilma, energetika, transport, suv ta’minoti va barqaror rivojlanish yo‘nalishida Bank bilan 3 milliard dollarlik 15 ta loyiha amalga oshirilyapti.
Mamnuniyat bilan aytishim kerakki, bularning hisobidan O‘zbekiston bankning TOP-10 ta hamkoridan biriga aylandi. Misol uchun, Bank bilan hamkorlikda Buxoro viloyatidagi ichimlik suvi tarmoqlarini yaxshilash bo‘yicha 720 million dollarlik loyiha qariyb 1,5 million aholini toza ichimlik suvi bilan uzluksiz ta’minlaydi. Yoki “Buxoro – Xiva” temir yo‘lini elektrlashtirish loyihasini ishga tushirish natijasida Xiva shahriga yiliga qo‘shimcha 1 million turist jalb qilish imkoniyati yaratiladi.
Ta’kidlash kerakki, shu kunlarda Bank bilan kelgusi uch yilda yana 4 milliard dollarlik loyihalar dasturini amalga oshirishga kelishib oldik.
Fursatdan foydalanib, biz bilan birgalikda loyihalarni amalga oshirayotgan va keng ko‘lamli islohotlarimizni qo‘llab kelayotgan Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szin Litsyun janoblariga, Bankka a’zo davlatlar hukumatlari va boshqaruvchilariga yana bir bor chuqur minnatdorlik bildiraman.
O‘z oldiga qo‘ygan maqsadlariga erishish yo‘lida Bankning barcha jamoasiga ulkan muvaffaqiyatlar tilayman.
Shuningdek, bugun anjumanda ishtirok etayotgan Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Yevropa investitsiya banki hamda yirik kompaniya va investorlarga o‘zimning alohida hurmat va ehtiromimni izhor etaman!
Kelgusi ikki kunda Bank boshqaruvchilari oldida juda muhim global va mintaqaviy muammolarga zamonaviy yondashuvlar asosida yechimlar topish, yangi loyiha va dasturlarni muhokama qilish kabi mas’uliyatli vazifalar turibdi.
Sizlar qabul qiladigan qarorlar Bankka a’zo mamlakatlarda yashaydigan 6 milliarddan ziyod aholining kundalik hayotiga bevosita ta’sir qiladi.
Ushbu ulkan vazifalarni amalga oshirishda sizlar o‘zingizning chuqur bilim, boy tajriba va kuch-g‘ayratingizni ayamaysizlar, deb ishonaman.
Barchangizga mustahkam sog‘liq, baxt-saodat va qadimiy Samarqandda ishlaringiz muvaffaqiyatli bo‘lishini tilayman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Ninth Annual Meeting of the Asian Infrastructure Investment Bank Board of Governors
(September 25, 2024)
Your Excellency Jin Liqun!
Honorable participants of the meeting!
Ladies and Gentlemen!
I am very pleased to meet you in Uzbekistan, in the ancient and eternally young city of Samarkand.
The Ninth Annual Meeting of the Board of Directors of the Asian Infrastructure Investment Bank is being held for the first time in our region. We believe that the choice of Uzbekistan for this prestigious conference is a good example of our cooperation based on mutual respect and trust.
Indeed, in recent years, New Uzbekistan has become an international platform for dialogue to discuss and find effective solutions to important global and regional issues.
Around 2,000 representatives from more than 100 countries around the world are attending our conference today. You will learn about our country’s dynamic reforms, favorable investment and business environment, and outline new directions of mutually beneficial cooperation.
I believe that the city of Samarkand, which embodies the rich history and modern image of our country, will leave an unforgettable impression on you.
As we all know, the tense situation in the world has become an integral part of our daily lives. The complex geopolitical situation, global economic instability, the scarcity of food and energy resources, poverty and environmental problems are becoming increasingly acute.
For instance, the average global temperature was projected to rise by 1,5 degrees by 2040. However, we are seriously concerned that, on current trends, this could happen as early as 2030.
A quarter of the world’s population is facing the problem of clean drinking water. As climate change accelerates, food shortages have become a global threat. As a result, about 800 million people in the world live in extreme poverty.
Due to the growing conflicts in different regions, the traditional logistics routes are completely changing. Disruptions in the supply chains are driving up the prices of raw materials and consumer goods. All this will dramatically increase the pressure on the existing infrastructure and become a major obstacle to global economic growth.
According to experts, by 2030 the world needs $15 trillion investments for the new infrastructure. At the same time, the flow of foreign investments has been decreasing by 10 percent for the past two years, and the world’s financial resources have become expensive by almost two times. All of these make it difficult to achieve Sustainable Development Goals.
In such conditions, the role of international financial organizations in mitigating the consequences of global risks, ensuring sustainable growth and improving the living conditions of the population is increasing.
It is worth noting that the Asian Infrastructure Investment Bank has become one of the most influential financial organizations not only in the region but also in the world, with a $55 billion portfolio of projects.
In recent years, New Uzbekistan has rapidly implemented irreversible reforms and fundamental changes. We attach a particular importance to the liberalization of the economy and the improvement of the living standards as well as the well-being of our people.
Over the past period, the volume of our gross domestic product has doubled and for the first time exceeded $100 billion. In the next five years, we plan to increase this figure to $160 billion. The main goal is to join the ranks of upper-middle-income countries.
We have set ourselves ambitious targets in order to achieve these goals.
FIRST, we have succeeded in reducing poverty from 23% to 11% in just 4 years. This year, we aim to reduce it to 9%, and halve it by 2030.
At the core of our reforms is a prioritization of active support for entrepreneurship, creating more jobs and increasing income for our people in all sectors of economy.
At the same time, we are implementing a “multi-dimensional” poverty reduction program, which includes expanding the access to quality education and medical services, improving housing conditions, strengthening social protection, and building infrastructure networks in the most difficult areas.
Based on the advanced foreign practices we have developed our own model of poverty reduction at the grassroots level – the neighborhood (makhalla) scale.
It is no wonder that Mr. Abhijit Banerjee, Nobel Prize winner for Economics, recently stated: “The neighborhood system in Uzbekistan has its own unique recipe to pull every needy family out of poverty”.
SECOND, we see the development of human capital as a solid foundation for our country's stable and long-term economic growth. To that end, over the past 8 years, we have increased preschool enrolment from 27% to 74%. By constructing new schools, we have provided an additional 800 thousand school seats. The number of higher education institutions has surpassed 200, while enrolment has increased from 9% to 38%.
We aim to achieve at least 80% enrollment in preschool education in the next 3-4 years. For this purpose, kindergartens for 240 thousand children will be created in cooperation with the private sector.
Also, starting next year, we plan to open 100 new modern schools annually in all towns and villages based on public-private partnership. In the coming years, we will invest $2 billion into this.
We propose to determine education projects as a new promising area of our cooperation with international financial organizations.
THIRD, it is estimated that annual demand for improvement of energy, water, transportation, IT and other infrastructure in Uzbekistan is equal to 10% of GDP. In this sense, we welcome that today's conference is held under the title “Creating Sustainable Infrastructure for All”.
We have gained a great deal of experience by working closely with the international financial institutions. As a result, the private sector is actively entering into these areas.
We have adopted a large-scale program for the implementation of public-private partnership projects worth $30 billion by 2030. In particular, projects for the construction of toll roads along the routes “Tashkent - Samarkand” and “Tashkent - Andijan”, as well as the construction of a new railroad for high-speed trains along the routes “Tashkent - Samarkand”, “Samarkand - Navoi - Bukhara”. The modernization of 6 international airports of the country will be carried out via public-private partnership.
In the next five years the management of electricity, water and gas distribution networks will be transferred to private operators. For example, more than 50 prestigious foreign companies have expressed interest in bidding for the management of electricity networks in Samarkand province, where the today’s conference is being held.
Moreover, annually we are building houses with more than 100 thousand apartments. For instance, we are implementing major projects to build “New Uzbekistan” satellite towns in our major cities, such as Tashkent, Samarkand, Namangan and Andijan, as well as the centers of other regions.
I would like to emphasize that in cooperation with the Asian Infrastructure Investment Bank we have launched projects worth $200 million to develop medium-sized cities and $130 million to improve infrastructure in rural areas. I am confident that we will continue to expand such infrastructure projects with the Bank and our other partners.
FOURTH, we have prioritized the rapid development of a green economy and set ourselves a grand goal of achieving 40% green energy by 2030. In this regard, I would like to note the aim of Asian Infrastructure Investment Bank to allocate 50% of its portfolio to climate change projects by 2030 fully aligns with our objectives.
In major green energy projects implemented in Uzbekistan, the Bank is cooperating with prestigious foreign companies, creating new models in this field on a global level.
In the coming years, we will launch another 18-gigawatt solar and wind, 3-gigawatt hydroelectric, and 5-gigawatt power concentration capacity and invest $5 billion in electricity grids. We plan to create large “green” data centers though these projects. I believe this will be attractive projects for all international financial institutions.
At the same time, through renewable energy sources, the market of “green” certificates for $100 million a year will be formed and will become a new promising direction of cooperation with international financial organizations.
I would like to note that neighbouring countries have also started major projects on renewable energy. We are taking major steps to make Central Asia, which is a rich renewable energy sources, a major exporter of “green” energy into world energy markets in the coming years.
In this regard, I would like to emphasize that the project for the construction of the Transcaspian Energy Route has a great potential.
To this end, I propose to implement a Programme for the Development of “Green” Energy in Central Asia led by the Asian Infrastructure Investment Bank.
FIFTH, the population of Central Asia today is more than 80 million. The region’s GDP is expected to reach $700 billion in the next five years.
There is an increasing demand for the implementation of large infrastructure projects in our region. The construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway, which is currently underway, is a vivid example of such a major regional infrastructure project.
The issue of food security and water scarcity are becoming particularly acute in Central Asia. In this regard, Uzbekistan has developed its own strategy. We have launched major projects to save 15 billion cubic meters of water by increasing water efficiency up to 25 percent in the next five years.
Yet, the solution to the water issues requires the joint work of the states of the region and international financial organizations. Therefore, I would like to put forward an initiative of establishing a Regional Centre for the widespread introduction of water-saving technologies in collaboration with the AIIB. I think our neighbors will also support this initiative.
Dear Bank managers!
Uzbekistan highly appreciates the contribution of the Asian Infrastructure Investment Bank to the achievement of Sustainable Development Goals. Today, 15 projects worth $3 billion are being implemented with the Bank in the fields of infrastructure, energy, transport, water supply and sustainable development.
It is a pleasure to note that Uzbekistan has become one of the bank’s top 10 partners. For example, a project in cooperation with the bank worth $720 million to improve drinking water networks in the Bukhara region will provide clean drinking water for 1,5 million people.
Or, the electrification of the “Bukhara – Khiva” railway line will create the possibility to attract additional 1 million tourists in Khiva per year.
It should be noted that we have recently agreed with the Bank to implement projects worth $4 billion in the next three years.
I take this opportunity to once again express my deep gratitude to Mr. Jin Liqun, the President of the Asian Infrastructure Investment Bank, the member states and managers of the Bank, who are implementing projects with us and supporting our wide scale reforms!
I wish great success to the team of the Bank on the way to achieving its goals!
I would like to express my special gratitutde to the representatives of the World Bank, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank and the large companies and investors, who attending today’s conference!
In the next two days, Bank’s managers will deal with such responsible tasks as finding solutions to the important global and regional problems based on modern approaches, and discussing new projects and programs.
Your decisions will directly affect the daily lives of more than 6 billion people living in the Bank’s member states. I believe that in carrying out these crucial tasks you will use all your knowledge, rich experience and energy.