O‘zbekiston Prezidenti OIIB bilan 2030-yilgacha bo‘lgan strategik sheriklik dasturini qabul qilishni qo‘llab-quvvatladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-sentabr kuni Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi doirasida ushbu yetakchi xalqaro moliya instituti prezidenti Szin Litsyunni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida OIIB rahbari bankning asosiy tadbirini Samarqand shahrida o‘tkazishga har tomonlama ko‘maklashgani uchun mamlakatimiz yetakchisiga chuqur minnatdorchilik bildirdi hamda Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas islohotlarni bundan buyon ham qat’iy qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi.
O‘zbekistonning Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan keng qamrovli hamkorligini rivojlantirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
So‘nggi yillarda hamkorlik eng yuqori darajaga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Loyihalar portfeli 3 milliard dollardan oshdi, bu esa O‘zbekistonni OIIBning mintaqadagi asosiy benefitsiariga aylantirdi va amaliyotlar hajmi bo‘yicha dunyoda oltinchi o‘ringa chiqardi.
Transport, energetika, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, kommunal soha hamda tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha muhim loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti OIIB bilan 2030-yilgacha infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha strategik sheriklik dasturini tayyorlashga kirishish tashabbusini ilgari surdi.
Ustuvor yo‘nalishlar sifatida kambag‘allikni qisqartirish, Yangi Toshkentni barpo etish, davlat-xususiy sheriklik va xususiy sektor loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish, suv, transport va energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish kabi sohalar belgilandi.

Президент Узбекистана выступил за принятие Стратегической программы партнерства c АБИИ до 2030 года
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 сентября в рамках программы ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) принял президента этого ведущего международного финансового института Цзинь Лицюня.
В начале встречи руководитель АБИИ выразил глубокую признательность Лидеру нашей страны за всемерное содействие проведению главного мероприятия Банка в городе Самарканде и подтвердил твердую приверженность дальнейшей поддержке необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Были рассмотрены практические аспекты развития полномасштабного сотрудничества Узбекистана с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
С удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень сотрудничества. Портфель проектов превысил 3 миллиарда долларов, что делает Узбекистан главным бенефициаром АБИИ в регионе и шестым в мире - по объемам операций.
Реализуются важные проекты в области транспорта, энергетики, здравоохранения, сельского хозяйства, инфраструктуры, коммунальной сферы, а также развития предпринимательства.
Президент Узбекистана выступил с инициативой приступить к подготовке Стратегической программы партнерства с АБИИ в области инфраструктурного развития до 2030 года.
В качестве приоритетных обозначены такие направления, как сокращение бедности, строительство Нового Ташкента, поддержка проектов государственно-частного партнерства и частного сектора, поддержка реформ в области образования, модернизации водной, транспортной и энергетической инфраструктуры.
Особое внимание уделено вопросам продвижения крупных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.
По завершении встречи в присутствии главы нашего государства была подписана обновленная «дорожная карта» до 2026 года с перспективными проектами на сумму свыше 4 миллиардов долларов.