(2024-yil 17-sentabr)
Samimiy qabul va uchrashuvimizni yuksak darajada tashkil etgani uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Germaniya Federal kansleri hurmatli Olaf Shols Janobi Oliylariga mintaqamiz mamlakatlari bilan ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish tarafdori ekanligi uchun tashakkur izhor qilaman.
Bizning Berlindagi ilk uchrashuvimiz va bugungi sammit ochiq va konstruktiv muloqotimizni davom ettirish, aniq, amaliy natijalarga erishishga bo‘lgan umumiy intilishimizni yana bir bor tasdiqlamoqda.
Biz ilgari surilayotgan tashabbuslar ekspertizasi va ularni amalga oshirish mexanizmlarini shakllantiradigan mana shunday formatdagi uchrashuvlarni muntazam o‘tkazib borishdan manfaatdormiz.
Hurmatli Federal kansler Janobi Oliylari!
Biz Germaniyaning mamlakatlarimizda olib borilayotgan demokratik o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni, Markaziy Osiyodagi hamkorlik va integratsiyani qat’iy hamda o‘zgarmas qo‘llab-quvvatlashini yuksak qadrlaymiz.
Shuni alohida ta’kidlaymanki, bizning munosabatlarimiz chuqur tarixiy ildizlarga ega. XVIII asrdayoq Yevropadagi Ma’rifatparvarlik davrining buyuk bastakori Gendel o‘z ijodining shoh asarlaridan biri bo‘lgan “Amir Temur” operasini yaratgan. Buyuk shoir va faylasuf Gyote o‘zining bir qator mashhur asarlarini sivilizatsiya markazlari bo‘lgan qadimiy shaharlarimizga bag‘ishlagan.
Yana bir tarixiy misolni keltiraman. XX asr boshida Markaziy Osiyoning bir guruh iste’dodli, taraqqiyparvar yoshlari Germaniyaning yetakchi universitetlarida tahsil olishgan va keyinchalik ma’rifatparvarlik g‘oyalarini ilgari surish, mintaqamiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga katta hissa qo‘shganlar.
Ta’kidlamoqchimanki, biz bugun Germaniyani barqaror rivojlanish bo‘yicha milliy maqsadlarga erishishda muhim hamkorlarimizdan biri sifatida ko‘ramiz.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan chuqur, fundamental o‘zgarishlar haqida qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Biz ochiq va samarali muloqotni yo‘lga qo‘ydik, chegara, suv, energetika, savdo, tranzit bilan bog‘liq ko‘plab muammolarni mustaqil hal qilayapmiz.
Yaqinda bu yerda, Ostona shahrida mintaqa davlatlari rahbarlarining oltinchi uchrashuvini o‘tkazdik.
Mintaqaning xalqaro subyekt sifatidagi o‘rni mustahkamlanmoqda, jahonning yetakchi mamlakatlari bilan “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi hamkorligi kengaymoqda.
Mintaqa ichidagi savdo aylanmasi, investitsiyalar, yuk tashuvlari, fuqarolarimizning sayyohlik tashriflari ko‘rsatkichlari bir necha barobar o‘sdi.
Biz “yashil” energetika va transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish sohalaridagi yirik mintaqaviy loyihalarni amalga oshirishni muhokama qilayapmiz.
Tajriba va texnologiyalarni almashyapmiz, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida zamonaviy korxonalar tashkil etayapmiz, kooperatsiya loyihalarini rag‘batlantirish bo‘yicha moliyaviy vositalarni joriy qilayapmiz.
Eng muhimi, mintaqamizning ertangi kuni, uning xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti faqat bizning siyosiy irodamiz va sa’y-harakatlarimizga bog‘liq ekanini aniq tasavvur qilmoqdamiz.
Biz yevropalik sheriklarimiz, eng avvalo, Yevropa Ittifoqining mamlakatlarimiz bilan hamkorlik bo‘yicha strategiya va ko‘p tomonlama dasturlarining asosiy tashabbuskori bo‘lgan Germaniyaning qiziqishlarini samimiy olqishlaymiz.
Kelgusi yili “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi navbatdagi sammitni O‘zbekistonda, mintaqa kelajagiga investitsiyalar kiritishni uchrashuvimiz kun tartibidagi asosiy mavzu sifatida belgilagan holda, o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rayapmiz.
Mojarolar va urushlar, umuman, global miqyosdagi beqarorlik va vaziyat qaysi tomonga o‘zgarishi noaniq bo‘lib qolayotgani, sanksiyalar siyosati, proteksionizmning kuchayishi va boshqa ko‘plab omillar mamlakatlarimizga haddan tashqari salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda, milliy islohotlarimizni amalga oshirishda jiddiy sinovga aylanmoqda.
Kechagina hurmatli Olaf Shols Janobi Oliylari bilan Samarqanddagi muzokaralarimiz chog‘ida men bugungi uchrashuvimizdan kutayotgan yuksak natijalar haqida fikr almashdim.
Shu munosabat bilan Markaziy Osiyoda Germaniya bilan hamkorlikni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha qarashlarimizni bayon etishni istar edim.
Birinchi. Markaziy Osiyo va Germaniya o‘rtasidagi mintaqa barqarorligi, barqaror rivojlanishi va farovonligini ta’minlash bo‘yicha umumiy manfaatlarimizga javob beradigan strategik mintaqaviy hamkorlikni yuksak qadrlaymiz.
Ustuvor sohalarda dasturiy tadbirlarni qamrab olgan, uzoq muddatga mo‘ljallangan Hamkorlikni rivojlantirish konsepsiyasini qabul qilishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Ushbu hujjatni ishlab chiqish uchun “Markaziy Osiyo – Germaniya” tahlil markazlari forumini ta’sis etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif qilamiz. Uning birinchi majlisini kelgusi yili nemis-mennonitlarining katta jamoasi yashagan mintaqadagi qadimiy shaharlardan biri – Xivada o‘tkazishga tayyormiz.
Shuningdek, sammitlarimiz kun tartibini tayyorlashda mamlakatlarimiz tashqi siyosat idoralari rahbarlarining yillik uchrashuvlariga muhim ahamiyat qaratamiz.
Ikkinchi. Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan investitsiyaviy va texnologik sheriklik.
Shuni ta’kidlashni istardimki, O‘zbekistonda nemis kompaniyalari ishtirokida amalga oshirilayotgan va istiqbolli loyihalar umumiy portfeli 20 milliard yevrodan oshadi. Ular energetika, kimyo va tog‘-kon sanoati, mashinasozlik, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Sheriklarimiz orasida Germaniyaning yetakchi, jumladan, “Siemens”, “Linde Group”, “BASF”, “MAN”, “Claas”, “Henkel”, “Knauf” kompaniyalari va boshqa ishlab chiqaruvchilari so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotiga 6 milliard yevro sarmoya kiritdi.
Bugun bizda nemis biznesi vakillari bilan istiqbolli rejalarni muhokama qilish imkoniyati bo‘ladi.
Ishbilarmonlikka doir hamkorlikni rivojlantirish maqsadida quyidagilarni taklif etaman: Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniya sarmoyaviy va texnologik hamkorligini kengaytirish bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqish; chegara hududlarida tashkil etilayotgan maxsus iqtisodiy va sanoat zonalaridagi loyihalar, mintaqaviy ahamiyatga ega yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirishga yetakchi nemis kompaniyalari va banklarini jalb etish; doimiy biznes-muloqot maydonchasi – “Markaziy Osiyo va Germaniya” investor va tadbirkorlari kengashini ishga tushirish. Uning birinchi uchrashuvini kelgusi yili O‘zbekistonda, Toshkent investitsiya forumi doirasida o‘tkazishga tayyormiz; investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi ko‘p tomonlama hukumatlararo bitimni qabul qilish imkoniyatini ko‘rib chiqish.
Uchinchi. Germaniyaning ilg‘or bilim va texnologiyalarini joriy etish asosida muhim xomashyo resurslari sohasida sheriklik.
Ta’kidlab o‘tilganidek, mintaqamiz foydali qazilmalarga boy. Germaniya mineral resurslar agentligi va nemis kompaniyalari bu sohada bizning muhim sheriklarimiz bo‘lishi mumkin. Bu o‘rinda gap geologik razvedka, konlarni jadal o‘zlashtirish, qayta ishlash va yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish, Germaniya va Yevropa Ittifoqining boshqa mamlakatlariga mahsulot yetkazib berishni tashkil etish borasidagi loyihalar haqida bormoqda. O‘zbekiston qo‘shni mamlakatlarda bunday loyihalarni birgalikda amalga oshirishga tayyor.
Mintaqamizda aniqlangan muhim xomashyo va nodir metallar konlarining raqamli xaritasini yaratish bo‘yicha dasturni ishlab chiqishda Germaniya texnik ko‘magini jalb etish istiqbolli hisoblanadi. Shuningdek, bu sohadagi hamkorlikning ishonchli huquqiy bazasini shakllantirish muhim deb hisoblaymiz.
To‘rtinchi. “Yashil” energetika.
So‘nggi yillarda mintaqamizdagi barcha mamlakatlar quyosh, shamol va suv energetikasini faol rivojlantirmoqda, issiqlik stansiyalari va tarmoqlarini modernizatsiya qilmoqda, “yashil” vodorod loyihalarini ilgari surmoqda.
Energetika vazirliklari, korporatsiyalar, operatorlar, ilmiy tashkilotlar, loyiha institutlari va tarmoq ekspertlarini jalb etgan holda Markaziy Osiyo mamlakatlarining Germaniya bilan Energetika sohasidagi muloqotini yo‘lga qo‘yish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz Germaniya texnik ko‘magini jalb etgan holda Kam uglerodli iqtisodiyot sohasida mutaxassislar salohiyatini oshirish bo‘yicha kompleks dasturni tayyorlashdan manfaatdormiz.
Beshinchi. Iqlim o‘zgarishlariga birgalikda javob qaytarish.
Ekspertlarning bashoratiga ko‘ra, Markaziy Osiyo mintaqasi global isish oqibatlari oldida hammadan ko‘ra zaif bo‘lib qolaveradi. Mintaqada o‘rtacha haroratning oshishi jahondagi umumiy ko‘rsatkichdan ikki barobar ko‘proq bo‘ladi.
Germaniya tomoniga “Yashil Markaziy Osiyo” dasturining ikkinchi fazasi ishga tushirilgani, ekologik loyihalarni amalga oshirishda ko‘rsatilayotgan yordam uchun minnatdorlik bildiramiz. Biz Atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish bo‘yicha Markaziy Osiyo universiteti bazasida qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy almashuvlarni amalga oshirish, suvdan oqilona foydalanishda nemis texnologiyalarini joriy etish, irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, bioxilma-xillikni saqlash, mutaxassis-ekologlarni tayyorlashda hamkorlik dasturlarini qabul qilishdan manfaatdormiz.
Germaniya Kanslerining Markaziy Osiyo tabiat hamkorligini yaratish borasidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz va amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyormiz.
Oltinchi. Transport kommunikatsiyalari, shu jumladan, yer usti va havo tashuvlari yaxshi rivojlanmagani hamkorlikni chuqurlashtirishda eng katta to‘siq bo‘lmoqda.
Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘laydigan muqobil transport yo‘laklarini rivojlantirish borasida Yevropa institutlarini jalb etishda Germaniyaning ko‘magiga umid qilamiz. Kelgusi yilda bunday yo‘nalishlar tranzit salohiyatini oshirish yo‘llarini topish bo‘yicha vazirlarning qo‘shma konferensiyasini o‘tkazishni taklif etamiz.
O‘tgan yili Berlin Yangi muzeyida tashkil etilgan mintaqamiz madaniy-tarixiy merosi ko‘rgazmasi bunday tadbirlarni doimiy ravishda o‘tkazishga katta ehtiyoj mavjud ekanini yana bir bor ko‘rsatdi. Ko‘rgazmaning bir necha oylik faoliyati davomida Germaniya poytaxti aholisi va mehmonlaridan yarim milliondan ortig‘i tashrif buyurdi.
Biz mamlakatlarimizda Madaniy tadbirlar qo‘shma rejasi qabul qilinishi tarafdorimiz, Germaniyaning yirik shaharlarida Markaziy Osiyo san’ati va kinosi kunlarini o‘tkazish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni, muzeylar hamkorligini yo‘lga qo‘yishni taklif etamiz.
Ilmiy-ma’rifiy almashuvlar sohasida yetakchi oliy ta’lim muassasalari hamkorligi uchun platformani ishga tushirish, dual ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, Gyote instituti va Germaniyaning boshqa tashkilotlarini jalb qilgan holda nemis tili o‘qituvchilarini tayyorlash bo‘yicha dasturlar ishlab chiqishni dolzarb vazifa, deb hisoblaymiz.
Shu yilning yozida Gyottingen shahrida bo‘lib o‘tgan Butunjahon olimpiadasida o‘zbekistonlik maktab o‘quvchisi erishgan g‘alaba ham yoshlarimizning nemis tilini o‘rganishga bo‘lgan katta qiziqishidan dalolat beradi.
Terrorizm, ekstremizm va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, yoshlarning radikallashuvining oldini olish bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirish muhim, deb hisoblaymiz.
Markaziy Osiyoda xavfsizlik sohasidagi vaziyat Afg‘onistonda ro‘y berayotgan jarayonlar bilan uzviy bog‘liqdir.
O‘z muammolari bilan deyarli yakka o‘zi qolgan bu mamlakatda gumanitar inqirozning yanada chuqurlashib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik muhim, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan Germaniya va Yevropadagi boshqa sheriklarimiz bilan ushbu mamlakatni mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikka jalb etish, chegara yonida joylashgan Termiz shahridagi ta’lim markazida Afg‘onistonning tinch hayoti uchun zarur bo‘lgan mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar, jumladan, xotin-qizlarni tayyorlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyormiz.
So‘zimning yakunida shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, O‘zbekiston Germaniyaning Markaziy Osiyo mintaqasi bilan ko‘p qirrali hamkorlik bo‘yicha salohiyati yanada to‘liqroq ro‘yobga chiqishidan manfaatdor.
Ishonchim komil, bugungi uchrashuvimiz mamlakatlarimiz va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga xizmat qiladi, strategik sherikligimizni aniq loyiha va dasturlar bilan to‘ldirish imkonini beradi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на втором саммите «Центральная Азия – Германия»
(17 сентября 2024 года)
Искренне рад приветствовать вас. Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Казахстан уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за радушный приём и прекрасную организацию нашей встречи.
Признателен уважаемому Федеральному канцлеру Германии господину Олафу Шольцу за приверженность расширению многопланового партнёрства со странами нашего региона.
Первая встреча в Берлине и сегодняшний саммит ещё раз подтверждают общий настрой на продолжение открытого и конструктивного диалога, нацеленность на достижение конкретных, практических результатов.
Мы заинтересованы в проведении регулярных встреч в таком формате, с формированием механизмов экспертной проработки и реализации выдвигаемых инициатив.
Уважаемый господин Федеральный канцлер!
Мы высоко ценим твёрдую и неизменную поддержку Германией проводимых демократических преобразований и социально-экономических реформ в наших странах, партнёрства и интеграции в Центральной Азии.
Отмечу, что наши отношения имеют глубокие исторические корни. Ещё в XVIII веке великий композитор эпохи Просвещения Гендель создал одно из лучших своих творений – оперу «Тамерлан». Великий поэт и философ Гёте посвятил ряд своих известных произведений нашим древним городам – центрам цивилизации.
Приведу ещё один исторический факт.
В начале XX века группа талантливой, прогрессивной молодёжи из стран Центральной Азии обучалась в ведущих университетах Германии и в последующем внесла большой вклад в продвижение идей просвещения и социально-экономическое развитие нашего региона.
Подчеркну: сегодня мы рассматриваем Германию в качестве одного из важных партнёров в достижении национальных целей устойчивого развития.
Коротко хочу остановиться на глубоких, фундаментальных изменениях, произошедших за последние годы в Центральной Азии.
Мы выстроили открытый и продуктивный диалог, самостоятельно решаем многие проблемы, связанные с границами, водой, энергетикой, торговлей, транзитом. Недавно здесь, в Астане провели уже шестую по счёту встречу глав государств региона.
Укрепляется международная субъектность региона, расширяется взаимодействие с ведущими странами мира в формате «Центральная Азия плюс».
В разы увеличились показатели внутрирегионального товарооборота, инвестиций, грузоперевозок, туристических поездок наших граждан. Мы обсуждаем крупные региональные проекты в сфере «зелёной» энергетики и развития транспортных коммуникаций. Делимся опытом и технологиями, создаём современные предприятия в промышленности и сельском хозяйстве, внедряем финансовые инструменты стимулирования проектов кооперации.
Самое главное, мы чётко осознаём, что завтрашний день нашего региона, его безопасность и устойчивое развитие зависят исключительно от нашей политической воли и усилий.
Мы искренне приветствуем интерес наших европейских партнёров, прежде всего Германии как основного инициатора стратегий и многосторонних программ Евросоюза по сотрудничеству с нашими странами.
В следующем году готовимся провести в Узбекистане очередной саммит в формате «Центральная Азия – Евросоюз», определив главной темой повестки дня этой встречи инвестиции в будущее региона.
Конфликты и войны, в целом глобальная нестабильность и непредсказуемость развития ситуации, санкционная политика, усиление протекционизма и многие другие факторы оказывают крайне негативное воздействие на наши страны, становятся серьёзным испытанием в реализации национальных реформ.
Накануне в ходе переговоров в Самарканде я поделился с уважаемым господином Шольцем высокими ожиданиями от сегодняшней встречи.
В этой связи хотел бы изложить наше видение основных направлений развития сотрудничества с Германией в Центральной Азии.
Первое. Высоко ценим установление стратегического регионального партнёрства между Центральной Азией и Германией, которое отвечает общим интересам обеспечения стабильности, устойчивого развития и процветания региона.
Считаем целесообразным принятие долгосрочной Концепции развития нашего партнёрства с программными мероприятиями в приоритетных сферах.
Для разработки этого документа предлагаем рассмотреть возможность учреждения Форума аналитических центров «Центральная Азия – Германия». Его первое заседание готовы провести в следующем году в Хиве – одном из исторических городов региона, где проживала большая община немцев-меннонитов.
Важную роль в подготовке повестки дня наших саммитов также отводим ежегодным встречам глав внешнеполитических ведомств наших стран.
Второе. Инвестиционное и технологическое партнёрство с ведущими компаниями Германии.
Хочу отметить, что портфель реализуемых и перспективных проектов в Узбекистане с участием немецких компаний превышает 20 миллиардов евро. Они охватывают такие направления, как энергетика, химическая и добывающие отрасли, машиностроение, текстильная и пищевая промышленность, сельское хозяйство, транспорт и логистика, производство строительных материалов.
Среди наших партнёров – ведущие компании Германии, в частности, «Сименс», «Линде», «БАСФ», «МАН», «Клаас», «Хенкель», «Кнауф» и многие другие, которые за последние несколько лет инвестировали в экономику Узбекистана порядка 6 миллиардов евро.
Сегодня у нас будет возможность обсудить перспективные планы с представителями немецкого бизнеса.
В целях развития делового партнёрства предлагаю: разработать «дорожную карту» расширения инвестиционного и технологического сотрудничества стран Центральной Азии и Германии; привлечь ведущие немецкие компании и банки к реализации проектов в создаваемых особых экономических и промышленных зонах на приграничных территориях, крупных инфраструктурных проектов регионального значения; запустить постоянную площадку бизнес-диалога – Совет инвесторов и предпринимателей «Центральная Азия и Германия».
Первую встречу готовы провести в следующем году в Узбекистане в рамках Ташкентского инвестиционного форума; изучить возможность принятия многостороннего межправительственного соглашения о стимулировании и защите инвестиций.
Третье. Партнёрство в сфере критических сырьевых ресурсов на основе внедрения передовых знаний и технологий Германии.
Как уже было отмечено, наш регион богат полезными ископаемыми.
Немецкое агентство минеральных ресурсов и компании Германии могли бы стать нашими ключевыми партнёрами в этой сфере. Речь идёт о проектах геологической разведки, интенсивного освоения, переработки и производства продукции с высокой добавленной стоимостью, организации поставок в Германию и другие страны Европейского союза. Узбекистан готов к совместной реализации таких проектов в сопредельных странах.
Перспективным является привлечение технического содействия Германии к разработке Программы по созданию цифровых карт выявленных месторождений критических минералов и редкоземельных металлов в регионе.
Считаем также важным формирование надёжной правовой базы такого сотрудничества.
Четвёртое. «Зелёная» энергетика. В последние годы все наши страны активно развивают солнечную, ветровую и гидроэнергетику, модернизируют тепловые станции и сети, продвигают проекты «зелёного» водорода.
Предлагаем рассмотреть возможность запуска Энергетического диалога стран Центральной Азии с Германией, с подключением министерств энергетики, корпораций, операторов, научных организаций, проектных институтов и экспертов отрасли.
Мы заинтересованы в подготовке Комплексной программы повышения потенциала специалистов в сфере низкоуглеродной экономики с привлечением технического содействия Германии.
Пятое. Совместное реагирование на изменение климата.
Эксперты прогнозируют, что регион Центральной Азии будет оставаться наиболее уязвимым к последствиям глобального потепления. Повышение средних температур будет в два раза выше среднемировых показателей.
Признательны немецкой стороне за запуск второй фазы программы «Зелёная Центральная Азия», оказываемое содействие в реализации экологических проектов. Мы заинтересованы в проведении совместных образовательных программ и научных обменов на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата, принятии программ сотрудничества по внедрению немецких технологий рационального водопользования, модернизации ирригационных систем, сохранению биоразнообразия, подготовке специалистов-экологов.
Поддерживаем и готовы принять активное участие в практической реализации инициативы Канцлера Германии по созданию Центральноазиатского природного партнёрства.
Шестое. Самым большим барьером в углублении нашего партнёрства является слабое развитие транспортных коммуникаций, включая наземные и воздушные перевозки.
Рассчитываем на содействие Германии в привлечении европейских институтов к развитию альтернативных транспортных коридоров, соединяющих Центральную Азию с Европой. Предлагаем в следующем году провести совместную министерскую конференцию по поиску путей повышения транзитного потенциала таких маршрутов.
Проведённая в прошлом году выставка культурно-исторического наследия нашего региона в Новом музее Берлина ещё раз показала востребованность регулярной организации таких мероприятий. За несколько месяцев работы выставки её посетили более полумиллиона жителей и гостей столицы Германии.
Мы выступаем за принятие совместного Плана культурных мероприятий в наших странах, предлагаем рассмотреть возможность проведения Дней искусства и кино Центральной Азии в крупных городах Германии, наладить сотрудничество музейных фондов.
В сфере научно-образовательного обмена считаем актуальным запуск платформы для партнёрства ведущих вузов, разработку программ по расширению сотрудничества в области дуального образования, подготовки преподавателей немецкого языка с привлечением Института Гёте и других организаций Германии.
Свидетельством высокого интереса нашей молодёжи к изучению немецкого языка является победа школьницы из Узбекистана на Всемирной олимпиаде, прошедшей этим летом в Гёттингене.
Считаем важным продолжение тесного сотрудничества по вопросам борьбы с терроризмом, экстремизмом и кибер-преступностью, упреждения радикализации молодёжи.
Ситуация в сфере безопасности в Центральной Азии неразрывно связана с происходящими в Афганистане процессами.
Считаем важным не допустить усугубления гуманитарного кризиса в этой стране, которая фактически осталась один на один со своими проблемами.
В этой связи готовы к взаимодействию с Германией и другими европейскими партнёрами в реализации совместных проектов, направленных на вовлечение этой страны в региональное экономическое сотрудничество, подготовку на базе Образовательного центра в приграничном городе Термезе кадров, в том числе девушек и женщин, по востребованным для мирной жизни Афганистана специальностям.
В завершение своего выступления хочу подчеркнуть, что Узбекистан заинтересован в более полном раскрытии потенциала многогранного сотрудничества Германии с регионом Центральной Азии.
Уверен, что сегодняшняя встреча послужит дальнейшему сближению наших стран и народов, позволит наполнить наше стратегическое партнёрство конкретными проектами и программами.