(2024-yil 17-sentabr)
Samimiy qabul va uchrashuvimizni yuksak darajada tashkil etgani uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Germaniya Federal kansleri hurmatli Olaf Shols Janobi Oliylariga mintaqamiz mamlakatlari bilan ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish tarafdori ekanligi uchun tashakkur izhor qilaman.
Bizning Berlindagi ilk uchrashuvimiz va bugungi sammit ochiq va konstruktiv muloqotimizni davom ettirish, aniq, amaliy natijalarga erishishga bo‘lgan umumiy intilishimizni yana bir bor tasdiqlamoqda.
Biz ilgari surilayotgan tashabbuslar ekspertizasi va ularni amalga oshirish mexanizmlarini shakllantiradigan mana shunday formatdagi uchrashuvlarni muntazam o‘tkazib borishdan manfaatdormiz.
Hurmatli Federal kansler Janobi Oliylari!
Biz Germaniyaning mamlakatlarimizda olib borilayotgan demokratik o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni, Markaziy Osiyodagi hamkorlik va integratsiyani qat’iy hamda o‘zgarmas qo‘llab-quvvatlashini yuksak qadrlaymiz.
Shuni alohida ta’kidlaymanki, bizning munosabatlarimiz chuqur tarixiy ildizlarga ega. XVIII asrdayoq Yevropadagi Ma’rifatparvarlik davrining buyuk bastakori Gendel o‘z ijodining shoh asarlaridan biri bo‘lgan “Amir Temur” operasini yaratgan. Buyuk shoir va faylasuf Gyote o‘zining bir qator mashhur asarlarini sivilizatsiya markazlari bo‘lgan qadimiy shaharlarimizga bag‘ishlagan.
Yana bir tarixiy misolni keltiraman. XX asr boshida Markaziy Osiyoning bir guruh iste’dodli, taraqqiyparvar yoshlari Germaniyaning yetakchi universitetlarida tahsil olishgan va keyinchalik ma’rifatparvarlik g‘oyalarini ilgari surish, mintaqamiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga katta hissa qo‘shganlar.
Ta’kidlamoqchimanki, biz bugun Germaniyani barqaror rivojlanish bo‘yicha milliy maqsadlarga erishishda muhim hamkorlarimizdan biri sifatida ko‘ramiz.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan chuqur, fundamental o‘zgarishlar haqida qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Biz ochiq va samarali muloqotni yo‘lga qo‘ydik, chegara, suv, energetika, savdo, tranzit bilan bog‘liq ko‘plab muammolarni mustaqil hal qilayapmiz.
Yaqinda bu yerda, Ostona shahrida mintaqa davlatlari rahbarlarining oltinchi uchrashuvini o‘tkazdik.
Mintaqaning xalqaro subyekt sifatidagi o‘rni mustahkamlanmoqda, jahonning yetakchi mamlakatlari bilan “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi hamkorligi kengaymoqda.
Mintaqa ichidagi savdo aylanmasi, investitsiyalar, yuk tashuvlari, fuqarolarimizning sayyohlik tashriflari ko‘rsatkichlari bir necha barobar o‘sdi.
Biz “yashil” energetika va transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish sohalaridagi yirik mintaqaviy loyihalarni amalga oshirishni muhokama qilayapmiz.
Tajriba va texnologiyalarni almashyapmiz, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida zamonaviy korxonalar tashkil etayapmiz, kooperatsiya loyihalarini rag‘batlantirish bo‘yicha moliyaviy vositalarni joriy qilayapmiz.
Eng muhimi, mintaqamizning ertangi kuni, uning xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti faqat bizning siyosiy irodamiz va sa’y-harakatlarimizga bog‘liq ekanini aniq tasavvur qilmoqdamiz.
Biz yevropalik sheriklarimiz, eng avvalo, Yevropa Ittifoqining mamlakatlarimiz bilan hamkorlik bo‘yicha strategiya va ko‘p tomonlama dasturlarining asosiy tashabbuskori bo‘lgan Germaniyaning qiziqishlarini samimiy olqishlaymiz.
Kelgusi yili “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi navbatdagi sammitni O‘zbekistonda, mintaqa kelajagiga investitsiyalar kiritishni uchrashuvimiz kun tartibidagi asosiy mavzu sifatida belgilagan holda, o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rayapmiz.
Mojarolar va urushlar, umuman, global miqyosdagi beqarorlik va vaziyat qaysi tomonga o‘zgarishi noaniq bo‘lib qolayotgani, sanksiyalar siyosati, proteksionizmning kuchayishi va boshqa ko‘plab omillar mamlakatlarimizga haddan tashqari salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda, milliy islohotlarimizni amalga oshirishda jiddiy sinovga aylanmoqda.
Kechagina hurmatli Olaf Shols Janobi Oliylari bilan Samarqanddagi muzokaralarimiz chog‘ida men bugungi uchrashuvimizdan kutayotgan yuksak natijalar haqida fikr almashdim.
Shu munosabat bilan Markaziy Osiyoda Germaniya bilan hamkorlikni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha qarashlarimizni bayon etishni istar edim.
Birinchi. Markaziy Osiyo va Germaniya o‘rtasidagi mintaqa barqarorligi, barqaror rivojlanishi va farovonligini ta’minlash bo‘yicha umumiy manfaatlarimizga javob beradigan strategik mintaqaviy hamkorlikni yuksak qadrlaymiz.
Ustuvor sohalarda dasturiy tadbirlarni qamrab olgan, uzoq muddatga mo‘ljallangan Hamkorlikni rivojlantirish konsepsiyasini qabul qilishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Ushbu hujjatni ishlab chiqish uchun “Markaziy Osiyo – Germaniya” tahlil markazlari forumini ta’sis etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif qilamiz. Uning birinchi majlisini kelgusi yili nemis-mennonitlarining katta jamoasi yashagan mintaqadagi qadimiy shaharlardan biri – Xivada o‘tkazishga tayyormiz.
Shuningdek, sammitlarimiz kun tartibini tayyorlashda mamlakatlarimiz tashqi siyosat idoralari rahbarlarining yillik uchrashuvlariga muhim ahamiyat qaratamiz.
Ikkinchi. Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan investitsiyaviy va texnologik sheriklik.
Shuni ta’kidlashni istardimki, O‘zbekistonda nemis kompaniyalari ishtirokida amalga oshirilayotgan va istiqbolli loyihalar umumiy portfeli 20 milliard yevrodan oshadi. Ular energetika, kimyo va tog‘-kon sanoati, mashinasozlik, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Sheriklarimiz orasida Germaniyaning yetakchi, jumladan, “Siemens”, “Linde Group”, “BASF”, “MAN”, “Claas”, “Henkel”, “Knauf” kompaniyalari va boshqa ishlab chiqaruvchilari so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotiga 6 milliard yevro sarmoya kiritdi.
Bugun bizda nemis biznesi vakillari bilan istiqbolli rejalarni muhokama qilish imkoniyati bo‘ladi.
Ishbilarmonlikka doir hamkorlikni rivojlantirish maqsadida quyidagilarni taklif etaman: Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniya sarmoyaviy va texnologik hamkorligini kengaytirish bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqish; chegara hududlarida tashkil etilayotgan maxsus iqtisodiy va sanoat zonalaridagi loyihalar, mintaqaviy ahamiyatga ega yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirishga yetakchi nemis kompaniyalari va banklarini jalb etish; doimiy biznes-muloqot maydonchasi – “Markaziy Osiyo va Germaniya” investor va tadbirkorlari kengashini ishga tushirish. Uning birinchi uchrashuvini kelgusi yili O‘zbekistonda, Toshkent investitsiya forumi doirasida o‘tkazishga tayyormiz; investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi ko‘p tomonlama hukumatlararo bitimni qabul qilish imkoniyatini ko‘rib chiqish.
Uchinchi. Germaniyaning ilg‘or bilim va texnologiyalarini joriy etish asosida muhim xomashyo resurslari sohasida sheriklik.
Ta’kidlab o‘tilganidek, mintaqamiz foydali qazilmalarga boy. Germaniya mineral resurslar agentligi va nemis kompaniyalari bu sohada bizning muhim sheriklarimiz bo‘lishi mumkin. Bu o‘rinda gap geologik razvedka, konlarni jadal o‘zlashtirish, qayta ishlash va yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish, Germaniya va Yevropa Ittifoqining boshqa mamlakatlariga mahsulot yetkazib berishni tashkil etish borasidagi loyihalar haqida bormoqda. O‘zbekiston qo‘shni mamlakatlarda bunday loyihalarni birgalikda amalga oshirishga tayyor.
Mintaqamizda aniqlangan muhim xomashyo va nodir metallar konlarining raqamli xaritasini yaratish bo‘yicha dasturni ishlab chiqishda Germaniya texnik ko‘magini jalb etish istiqbolli hisoblanadi. Shuningdek, bu sohadagi hamkorlikning ishonchli huquqiy bazasini shakllantirish muhim deb hisoblaymiz.
To‘rtinchi. “Yashil” energetika.
So‘nggi yillarda mintaqamizdagi barcha mamlakatlar quyosh, shamol va suv energetikasini faol rivojlantirmoqda, issiqlik stansiyalari va tarmoqlarini modernizatsiya qilmoqda, “yashil” vodorod loyihalarini ilgari surmoqda.
Energetika vazirliklari, korporatsiyalar, operatorlar, ilmiy tashkilotlar, loyiha institutlari va tarmoq ekspertlarini jalb etgan holda Markaziy Osiyo mamlakatlarining Germaniya bilan Energetika sohasidagi muloqotini yo‘lga qo‘yish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz Germaniya texnik ko‘magini jalb etgan holda Kam uglerodli iqtisodiyot sohasida mutaxassislar salohiyatini oshirish bo‘yicha kompleks dasturni tayyorlashdan manfaatdormiz.
Beshinchi. Iqlim o‘zgarishlariga birgalikda javob qaytarish.
Ekspertlarning bashoratiga ko‘ra, Markaziy Osiyo mintaqasi global isish oqibatlari oldida hammadan ko‘ra zaif bo‘lib qolaveradi. Mintaqada o‘rtacha haroratning oshishi jahondagi umumiy ko‘rsatkichdan ikki barobar ko‘proq bo‘ladi.
Germaniya tomoniga “Yashil Markaziy Osiyo” dasturining ikkinchi fazasi ishga tushirilgani, ekologik loyihalarni amalga oshirishda ko‘rsatilayotgan yordam uchun minnatdorlik bildiramiz. Biz Atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish bo‘yicha Markaziy Osiyo universiteti bazasida qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy almashuvlarni amalga oshirish, suvdan oqilona foydalanishda nemis texnologiyalarini joriy etish, irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, bioxilma-xillikni saqlash, mutaxassis-ekologlarni tayyorlashda hamkorlik dasturlarini qabul qilishdan manfaatdormiz.
Germaniya Kanslerining Markaziy Osiyo tabiat hamkorligini yaratish borasidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz va amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyormiz.
Oltinchi. Transport kommunikatsiyalari, shu jumladan, yer usti va havo tashuvlari yaxshi rivojlanmagani hamkorlikni chuqurlashtirishda eng katta to‘siq bo‘lmoqda.
Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘laydigan muqobil transport yo‘laklarini rivojlantirish borasida Yevropa institutlarini jalb etishda Germaniyaning ko‘magiga umid qilamiz. Kelgusi yilda bunday yo‘nalishlar tranzit salohiyatini oshirish yo‘llarini topish bo‘yicha vazirlarning qo‘shma konferensiyasini o‘tkazishni taklif etamiz.
O‘tgan yili Berlin Yangi muzeyida tashkil etilgan mintaqamiz madaniy-tarixiy merosi ko‘rgazmasi bunday tadbirlarni doimiy ravishda o‘tkazishga katta ehtiyoj mavjud ekanini yana bir bor ko‘rsatdi. Ko‘rgazmaning bir necha oylik faoliyati davomida Germaniya poytaxti aholisi va mehmonlaridan yarim milliondan ortig‘i tashrif buyurdi.
Biz mamlakatlarimizda Madaniy tadbirlar qo‘shma rejasi qabul qilinishi tarafdorimiz, Germaniyaning yirik shaharlarida Markaziy Osiyo san’ati va kinosi kunlarini o‘tkazish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni, muzeylar hamkorligini yo‘lga qo‘yishni taklif etamiz.
Ilmiy-ma’rifiy almashuvlar sohasida yetakchi oliy ta’lim muassasalari hamkorligi uchun platformani ishga tushirish, dual ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, Gyote instituti va Germaniyaning boshqa tashkilotlarini jalb qilgan holda nemis tili o‘qituvchilarini tayyorlash bo‘yicha dasturlar ishlab chiqishni dolzarb vazifa, deb hisoblaymiz.
Shu yilning yozida Gyottingen shahrida bo‘lib o‘tgan Butunjahon olimpiadasida o‘zbekistonlik maktab o‘quvchisi erishgan g‘alaba ham yoshlarimizning nemis tilini o‘rganishga bo‘lgan katta qiziqishidan dalolat beradi.
Terrorizm, ekstremizm va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, yoshlarning radikallashuvining oldini olish bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirish muhim, deb hisoblaymiz.
Markaziy Osiyoda xavfsizlik sohasidagi vaziyat Afg‘onistonda ro‘y berayotgan jarayonlar bilan uzviy bog‘liqdir.
O‘z muammolari bilan deyarli yakka o‘zi qolgan bu mamlakatda gumanitar inqirozning yanada chuqurlashib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik muhim, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan Germaniya va Yevropadagi boshqa sheriklarimiz bilan ushbu mamlakatni mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikka jalb etish, chegara yonida joylashgan Termiz shahridagi ta’lim markazida Afg‘onistonning tinch hayoti uchun zarur bo‘lgan mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar, jumladan, xotin-qizlarni tayyorlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyormiz.
So‘zimning yakunida shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, O‘zbekiston Germaniyaning Markaziy Osiyo mintaqasi bilan ko‘p qirrali hamkorlik bo‘yicha salohiyati yanada to‘liqroq ro‘yobga chiqishidan manfaatdor.
Ishonchim komil, bugungi uchrashuvimiz mamlakatlarimiz va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga xizmat qiladi, strategik sherikligimizni aniq loyiha va dasturlar bilan to‘ldirish imkonini beradi.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the second “Central Asia – Germany” summit
(September 17, 2024)
I am sincerely glad to greet you all. I would like to echo the words of gratitude to the President of the Republic of Kazakhstan, H.E. Kassym-Jomart Tokayev, for the warm welcome and excellent organization of our meeting.
I am grateful to the distinguished Federal Chancellor of Germany, H.E. Mr. Olaf Scholz, for his commitment to expanding the multifaceted partnership with the countries of our region.
Our first meeting in Berlin and today's summit reaffirm shared intention to continue an open and constructive dialogue and our focus on achieving concrete practical results.
We are interested in holding regular meetings in this format, with setting up the mechanisms for expert review and implementation of the initiatives put forward.
Distinguished Federal Chancellor!
We highly value Germany's firm and unwavering support for the ongoing democratic transformations and socio-economic reforms in our countries, partnership and integration in Central Asia.
I would like to highlight that our multifaceted relationship has deep historical roots.
In the 18th century, the great composer of the Age of Enlightenment Handel created one of his greatest works – the opera "Tamerlane" – in just 20 days.
The great poet and philosopher Goethe dedicated a number of his famous works to our ancient cities - the centers of civilization.
I would like to mention another historical fact.
At the beginning of the 20th century, a group of talented, progressive young people from Central Asia studied at the leading German universities and subsequently made a great contribution to the promotion of the enlightenment ideas and socio-economic development of our region.
I would like to emphasize that today we see Germany as one of our important partners in achieving national goals of sustainable development.
Let me briefly highlight the profound and fundamental changes that have taken place in Central Asia in recent years.
We have established an open and productive dialogue and are independently addressing many issues related to borders, water, energy, trade and transit.
Recently, the Sixth Meeting of the Heads of State of the region was held here in Astana.
The international stance of the region is strengthening, cooperation with the leading countries via "Central Asia Plus" format is expanding.
The volumes of trade turnover, investment, freight transport and tourist travel by our citizens have increased many-fold.
We are discussing major regional projects in green energy and the development of transport communications.
We are exchanging experience and technologies, creating modern industrial and agricultural enterprises, and introducing financial instruments to stimulate cooperation projects.
Most importantly, we clearly understand that the future of our region, its security and sustainable development depends solely on our political will and efforts.
We sincerely welcome the interest of our European partners, first of all Germany, as the main initiator and driving force behind the promotion of EU strategies and multilateral cooperation programmes with our countries.
We are preparing to hold another summit in Uzbekistan in the format of "Central Asia - European Union" next year, having defined the investment in the future of the region as the main topic of the agenda of the meeting.
Conflicts and wars, the overall global instability and unpredictability, sanctions policy, increased protectionism and many other factors are causing extremely negative impact on our countries and are becoming a serious test to the implementation of national programs and reforms.
Earlier, during our talks in Samarkand, I shared with Chancellor Scholz my high expectations from today’s meeting.
In this regard, I would like to outline our vision of the main directions for developing cooperation with Germany in Central Asia.
First. We highly value the establishment of a strategic regional partnership between Central Asia and Germany, which meets the common interests of maintaining stability, ensuring sustainability and prosperity of the region.
We consider it appropriate to adopt a long-term Concept for the development of our partnership with program activities in priority areas.
In order to develop this document, we propose to consider the possibility of establishing the “Central Asia – Germany” Forum of Analytical Centers. We are ready to hold its first meeting next year in Khiva - one of the region’s historic cities where a large community of German Mennonites used to live.
We also assign an important role to the annual meetings of the heads of the foreign ministries of our countries in preparing the agenda of our summits.
Second. Investment and technological partnership with the leading German companies.
I would like to note that the portfolio of ongoing and promising projects in Uzbekistan with the participation of German companies exceeds 20 billion Euros.
This includes energy, chemical and extractive industries, machine building, textile and food industry, agriculture, transport and logistics, production of construction materials.
The leading German companies, such as Siemens, Linde, BASF, MAN, Claas, Henkel, Knauf and many others are among our partners, which have invested about 6 billion euros into Uzbekistan’s economy in recent years.
Today we will have the opportunity to discuss long-term plans with the representatives of the German business.
In this regard, I have a number of specific proposals:
– developing a "road map" for expanding investment and technological cooperation between the Central Asian countries and Germany;
– participation of the leading German companies and banks in the implementation of joint projects in the special economic and industrial zones being created in the border areas, as well as large infrastructure projects of regional significance;
– launching of a permanent business dialogue platform – “Central Asia-Germany” Council of Investors and Entrepreneurs. We are ready to hold its first meeting next year in Uzbekistan within the Tashkent Investment Forum;
– study of the possibility of adopting a multilateral intergovernmental agreement on promotion and protection of investments.
Third. Partnership in critical raw materials based on the introduction of advanced German knowledge and technologies.
As it was mentioned our region is abundant in mineral resources.
The German Mineral Resources Agency and German companies could become our key partners in this area.
Here, we are referring to the geological survey projects, intensive exploration, processing and production of products with high added value, as well as arrangement of shipments to Germany and other EU countries.
Uzbekistan is ready to take part in the joint implementation of such projects in neighboring countries.
The technical assistance from Germany and European institutions in implementing the Digital Mapping Program of Critical Minerals and Rare Earth Metals in our region holds promising opportunities.
We also believe it is important to establish a reliable legal framework for such cooperation.
Fourth. “Green” energy. In recent years, all our countries have been actively developing solar, wind and hydropower, modernizing thermal power plants and networks, and promoting green hydrogen projects.
We propose to consider launching an Energy Dialogue between Central Asian countries and Germany, involving energy ministries, companies, operators, scientific organizations, design institutes and industry experts.
We are interested in preparing a Comprehensive Capacity Building Program for specialists in the low-carbon economy with the German technical assistance.
Fifth. Joint response to climate change.
Experts predict that the Central Asian region will remain most vulnerable to the effects of global warming. The rise in average temperatures will be twice as high as the world average.
We are grateful to the German side for launching the second phase of the “Green Central Asia” program, assistance provided for the implementation of environmental projects.
We are also interested in the following:
- implementation of joint educational programs and scientific exchanges at the Central Asian University of Environmental and Climate Change Studies;
- adoption of cooperation programs for the introduction of German water management technologies, modernization of irrigation systems, conservation of biodiversity and training of environmental specialists.
We support and are ready to take an active part in the practical implementation of the initiative of the German Chancellor to create a Central Asian Nature Partnership.
Sixth. The biggest barrier to deepening our partnership is the lack of transport connectivity, including land and air.
We count on Germany’s support in engaging European institutions in the development of alternative transportation corridors connecting Central Asia with Europe.
We propose to hold a joint Ministerial Conference next year on improving the transit capacity of such routes.
The exhibition of cultural and historical heritage of our region last year at the Neues Museum in Berlin once again demonstrated the need for regular organization of such events.
Over several months, more than half a million of residents and guests of the German capital city enjoyed the exhibition.
We propose to adopt a Joint Plan for Cultural Activities in our countries, consider the possibility of holding Central Asian Art and Film Days in major cities of Germany, and establish cooperation between museums.
In the field of scientific and educational exchange, it is important to launch a platform for partnership among leading universities,
to develop programs aimed at expanding cooperation in the field of dual education, to train German language teachers with the involvement of the Goethe Institute and other German organizations.
The high interest of our youth in learning German is evidenced by the victory of an Uzbek schoolgirl at the World Olympiad held this summer in Göttingen.
We believe it is important to continue close cooperation with Germany in the fields of combating terrorism, extremism and cybercrime, preventing radicalization of youth.
The security situation in Central Asia is inextricably linked with the processes taking place in Afghanistan.
We believe it is important to prevent the aggravation of the humanitarian crisis in this country, which is left alone with its own challenges.
In this regard, we are ready to cooperate with Germany and other European partners in the implementation of joint projects aimed at involving this country into regional economic cooperation and training personnel, including girls and women, in skills that are on-demand for the peaceful life in Afghanistan, at the Educational Center located in the border town of Termez.
In conclusion, I would like to emphasize that Uzbekistan is interested in untapping the potential of Germany’s multifaceted cooperation with the Central Asian region.
I am confident that today’s meeting will serve to further bringing our countries and peoples closer and fill our strategic partnership with concrete projects and programs.