Meva-sabzavotchilik klasterlarini samarali tashkil qilish bo‘yicha vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 14-fevral kuni meva-sabzavotchilik klasterlarini samarali tashkil qilish, paxtachilik klasterlari faoliyatini takomillashtirish hamda davlat ehtiyojlari uchun paxta va g‘alla yetishtirish tizimidan bosqichma-bosqich voz kechish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyot rivoji, aholi bandligi va daromadlari o‘sishini ta’minlaydigan eng muhim sohalardan biri. Shu bois uni zamon talablari, strategik yondashuvlar asosida taraqqiy ettirish choralari ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 23-oktabrdagi farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga mo‘ljallangan strategiyasi qabul qilindi. Oliy Majlisga Murojaatnomada barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi bo‘yicha ham aniq yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
2025 yilgacha mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 100 milliard dollar, yillik eksportni 30 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. Bu ko‘rsatkichlarga erishish uchun qishloq xo‘jaligi sohasida ham juda katta rezerv va imkoniyatlar bor.
Meva-sabzavot eksportini tizimli tashkil qilish, mahsulot ishlab chiqaruvchi bilan eksportyor o‘rtasida o‘zaro munosabatlarni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish maqsadida meva-sabzavotchilik va uzumchilikda ham klaster tizimi joriy qilinmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 11-dekabrdagi qarori bilan bu boradagi barcha tashkiliy-huquqiy asoslar yaratib berildi.
Videoselektor yig‘ilishida meva-sabzavotchilik va uzumchilik klasterlari faoliyatini samarali tashkil qilishga qaratilgan ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Avvalo, tizimdagi shartnomaviy munosabatlarni to‘g‘ri shakllantirish, mahsulot yetishtiruvchi, qayta ishlovchi va eksportchining manfaati, majburiyati hamda javobgarligini aniq belgilash muhimligi ta’kidlandi.
Klasterlar takliflari asosida eksportbop ekinlarni joylashtirib, zarur urug‘lik, ko‘chat, mineral o‘g‘it, yoqilg‘i masalasini hal qilish va ularning ta’minotini tizimli yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joylarda klasterlar faoliyatini samarali tashkil etishga viloyatlar va tumanlar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari shaxsan mas’ul etib belgilandi.
Markaziy bank va tijorat banklari rahbarlarining o‘rinbosarlaridan biri meva-sabzavotchilik klasterlarini aylanma mablag‘lar bilan ta’minlash va ular tomonidan ishlab chiqilgan loyihalarni o‘z vaqtida moliyalashtirishga mas’ul qilindi.
– Klasterlar faoliyatini yo‘lga qo‘yishdan asosiy maqsad – eksport hajmini oshirish. Buning uchun esa yangi bozorlarni topish kerak. Bozor bo‘lmasa, eksport ham bo‘lmaydi, klaster tizimi ham yurmaydi. Shuning uchun chet ellardagi talabni muntazam o‘rganib, imkoniyatlardan samarali foydalanish, eksportda izchillikni ta’minlash kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
“O‘zbekoziqovqatxolding” kompaniyasiga tashkil etilayotgan har bir klaster bilan individual ishlab, eksport shartnomalarini chuqur tahlil qilish, aylanma mablag‘lar ajratilishini hisobga olib, qo‘shimcha kontraktlar tuzishga ko‘maklashish vazifasi yuklatildi.
Yig‘ilishda viloyatlar hokimlari meva-sabzavot klasterlarini tashkil qilish, bozorbop mahsulotlar yetishtirish va qayta ishlash, eksport hajmi va geografiyasini kengaytirish borasidagi rejalari yuzasidan axborot berdi.
Paxtachilik klasterlari faoliyatini takomillashtirish, davlat ehtiyojlari uchun paxta va g‘alla yetishtirish tizimidan qadamma-qadam voz kechish masalalari ham yig‘ilishda batafsil muhokama qilindi.
Prezidentimiz Oliy Majlisga Murojaatnomasida ushbu mahsulotlarni bozor tamoyillari asosida xarid qilish tizimiga bosqichma-bosqich o‘tish zarurligini ta’kidlagan edi.
Ma’lumki, bu boradagi birinchi qadam sifatida qolipli non, un, bug‘doy, chigit, paxta yog‘i narxi erkinlashtirilgan edi. Bunga puxta tayyorgarlik ko‘rilgani natijasida narxlarda keskin o‘zgarish bo‘lmadi.
Paxta va g‘allaga davlat buyurtmasini bekor qilish masalasida ham Jahon banki ekspertlari ishtirokida tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
– Bu yil qishloq xo‘jaligida katta islohotlarni boshlayapmiz. Hokimlar bu masalani chuqur tushunib, ichiga kirishlari shart. Endi orqaga yo‘l yo‘q. Qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishini erkinlashtirmasak, manfaatdorlikni oshirmasak, iqtisodiy o‘sish va samaradorlikka erishib bo‘lmaydi, – dedi Prezidentimiz.
Yig‘ilishda klasterlar faoliyatining samaradorligini oshirish va ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash masalasi ham atroflicha tahlil qilindi.
Adliya vazirligi hamda Qishloq xo‘jaligi vazirligiga klasterlarning huquq va majburiyatlarini belgilab, ularning faoliyatini tartibga solish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Paxta yetishtirishning amaldagi tizimi fermerlar va klasterlar o‘rtasida moliyaviy jihatdan ko‘plab savollarni keltirib chiqarmoqda. Bu bir tarafdan paxtani qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishga mablag‘ yetishmasligini keltirib chiqarsa, ikkinchidan, paxta yetishtirgan fermer xo‘jaliklari bilan hisob-kitob qilish imkoniyatini cheklab qo‘ymoqda.
Shu bois klasterlar moliyalashtirish tizimini takomillashtirish, ularda mahsulot ishlab chiqarish va qayta ishlashni alohida faoliyat turi sifatida kreditlash tizimini joriy etish zarurligi ta’kidlandi.
Paxta-to‘qimachilik klasterlari tashkil etilmagan joylarda paxta tozalash zavodlari negizida fermerlar kooperatsiyalari yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Bu tajriba Turkiyada o‘zini oqlagan. Ushbu tizimning eng muhim jihati – fermerlar nafaqat paxta xomashyosini, balki uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlarni (tola, chigit, shrot, sheluxa) sotishdan ham manfaatdor bo‘ladi.
Yana bir ahamiyati – paxta yetishtirishda raqobat shakllanadi. Klasterlar va kooperativlar o‘rtasida raqobat bo‘lsa, bundan faqatgina fermerlar, ya’ni yer egalari bo‘lgan dehqonlar manfaatdor bo‘ladi.
Paxta va g‘alla yetishtirishda davlat buyurtmasi bekor bo‘lsa, ilgarigidek reja ortidan quvish barham topadi. Endilikda hokimlar xalq deputatlari kengashi bilan birga ekin yerlaridan samarali foydalanish va ekin turlarini to‘g‘ri joylashtirishga mas’ul bo‘ladi. Ular, shuningdek, qishloq xo‘jaligi infratuzilmasini yaxshilash, irrigatsiya tarmoqlarini ta’mirlash, suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish, ushbu maqsadlarda ajratilayotgan mablag‘lar va subsidiyalardan samarali foydalanish ishlarini tashkil etadi. Dehqonlarga servis xizmatlari ko‘rsatish, zararkunandalarga qarshi qurashish, paxta yig‘im-terimida mexanizatsiya darajasini oshirish choralarini ham ko‘radi.
Videselektor yig‘ilishida g‘alla hosilini g‘amlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Qayd etilganidek, g‘allani davlat ehtiyoji uchun majburiy sotib olish tizimidan davlat zaxiralari tizimiga o‘tilmoqda va fermerlarga g‘allani erkin sotish huquqi berilmoqda. Bu masala oziq-ovqat xavfsizligi bilan bog‘liq bo‘lganligi bois davlatga majburiy g‘alla sotish tizimi ikki bosqichda bekor qilinishi rejalashtirilgan.
Bu yil yetishtiriladigan g‘alla hosilidan davlat ehtiyojlari uchun sotiladigan hajmi kamaytiriladi. Ya’ni, mamlakatimiz bo‘yicha bu yil qo‘shimcha 1 million tonnadan ortiq g‘alla fermerlar ixtiyorida qoladi.
2021-yil hosilidan boshlab esa davlatga g‘alla sotish rejasi to‘liq bekor qilinib, mahsulotni bozor narxlarida sotib olish yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz bu o‘zgarishlarning ahamiyatini alohida ta’kidlab, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Yer ajratish borasidagi muammolar ko‘rib chiqildi. Sug‘oriladigan maydonlar talon-torojiga chek qo‘yish, har bir qarich yerdan xalq manfaati yo‘lida samarali foydalanish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Shundan kelib chiqqan holda, joylardagi mutasaddilarning mas’uliyati va javobgarligini oshirish yuzasidan tegishli vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan soha mutasaddilari, hududlar va tarmoqlar rahbarlari axborot berdi.

Tasks defined for effective organization of fruit and vegetable clusters
On February 14, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of effective organization of fruit and vegetable clusters, as well as phasing out the system of harvesting cotton and grain for state needs.
Agriculture is an industry that is extremely important for economic development, ensuring employment and income growth. In this regard, measures are being taken to develop the agricultural sector in accordance with modern requirements based on a strategic approach.
By the Decree of the Head of the state of October 23, 2019, the Strategy for Development of Agriculture of the Republic of Uzbekistan for 2020-2030 was adopted. Specific areas for transformation of agriculture were also identified in the recent Address of the President to the Oliy Majlis.
By 2025, it is planned to increase the country's gross domestic product to 100 billion USD, and the volume of exports to 30 billion USD. Large reserves and opportunities for achieving these indicators are available in agriculture.
A cluster system is being introduced in fruit and vegetable growing and viticulture to effectively organize the export of fruit and vegetable products, relations between producers and exporters. All necessary organizational-legal conditions are created by the resolution of the Head of the state of December 11, 2019.
Priority tasks for effective organization of fruit-vegetable and viticulture clusters were discussed at the meeting.
It was noted that correct regulation of contractual relations in the sphere, specific definition of the rights, duties and responsibilities of producers, processors and exporters of products are of paramount importance.
Instructions were given regarding the placement of export-oriented crops based on cluster proposals, providing them with necessary seeds, seedlings, mineral fertilizers and fuel.
It was determined that the first deputy khokims of regions and districts are personally responsible for effective organization of clusters at places.
One of the deputy heads of the Central Bank and commercial banks will be responsible for providing fruit-vegetable clusters with working capital and timely financing of their projects.
“The main goal of organizing clusters is to increase the volume of exports. And to do this, we need to look for new markets. Without a market, there will be no exports, and the cluster system will not work. Therefore, it is necessary to constantly study the demand abroad, effectively use opportunities and ensure the steady growth of exports”, said Shavkat Mirziyoyev.
Uzbekoziqovqatholding has been instructed to work individually with each export being created, analyze export contracts in depth and facilitate the conclusion of additional contracts taking into account the allocation of working capital.
Regional khokims reported on their plans to organize fruit-vegetable clusters, grow and process products in demand on the market, increase exports and expand its geography.
Issues of improving cotton clusters and phasing out the system of harvesting cotton and grain for state needs were also discussed.
In his Address to the Oliy Majlis, the President noted the need for a gradual transition to a system of purchasing cotton and grain based on market principles, abolishing the practice of state orders for procurement of these products.
Prices for tin bread, flour, wheat, cotton seeds and cottonseed oil were liberalized as the first step in this direction. Thanks to careful preparation that preceded it, there was no sharp jump in prices.
Appropriate measures have been developed to cancel the state order for cotton and grain with participation of World Bank experts.
“This year we are starting major reforms in agriculture. Khokims should thoroughly examine this issue. There is no turning back now. If we do not liberalize agriculture and increase interest, we will not achieve economic growth and efficiency”, said the President.
Issues of improving the performance and financial support of clusters were thoroughly analyzed at the meeting.
The Ministries of Justice and Agriculture were instructed to streamline the activity of clusters by defining their rights and responsibilities.
It should be noted that the current system of harvesting cotton causes many financial issues among farmers and clusters. It, on the one hand, causes a lack of funds for cotton processing and production of finished products, on the other – limits the ability to pay farmers for harvested raw materials.
In this regard, the need for improving the system of cluster financing, introduction of credit for production and processing of products in clusters as a separate type of activity was noted.
It was determined that at places where cotton and textile clusters are not organized, farmers’ cooperatives will be created on the basis of cotton gins.
For example, this experience has paid off in Turkey. An important feature of this system is that farmers will be interested not only in selling raw cotton, but also in products obtained from its processing (fiber, seeds, meal, husks).
Moreover, competition will be organized among cotton producers. Farmers, dehkans – land owners will benefit from competition between clusters and cooperatives.
Cancellation of the state order for procurement of cotton and grain will lead to elimination of race for the plan. From now on, khokims together with Councils of people's deputies will control the effective use of cultivated land and correct placement of crops. They will also be responsible for improving agricultural infrastructure, repairing irrigation networks, implementing water-saving technologies and efficiently spending funds and subsidies allocated for these purposes. They will take measures to provide services to dehkans, control pests and increase the level of mechanization of cotton collection.
Special attention was also paid to the issue of creating grain reserves.
It was noted that there will be a transition from mandatory sale of grain for the needs of the state to the state reserve system, and farmers will be given the right to freely sell grain. Since this issue is related to food security, the refusal of mandatory grain sales to the state is planned to be implemented in two stages.
This year, the volume of grain purchases for state needs will be reduced, that is, more than 1 million tons of grain will remain at the disposal of farmers.
And from 2021, the plan to sell grain to the state will be completely canceled, products will be sold at market prices.
The President emphasized the importance of these changes and gave appropriate instructions.
Special attention was paid to problems in allocation of land. The need was noted for eliminating cases of illegal appropriation of irrigated areas and using every inch of land in people’s interests. Based on this, tasks for strengthening the responsibility of local officials were defined.
Heads of the sphere, regions and industries provided information on the discussed issues at the meeting.