Ўзбекистон-Германия: умумий фаровонлик ва тараққиёт йўлидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Германия Федерал канцлери Олаф Шольц 15-16 сентябрь кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлиб турибди.
Ўзбекистон мустақилликка эришиб, икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён Германия халқаро майдондаги энг ишончли ва стратегик муҳим ҳамкорлардан бири бўлиб келмоқда.
Олий даражадаги мулоқотнинг фаоллашуви 2019 йил январь ойида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германияга илк расмий ташрифи билан бошланган. Ўша йилнинг май ойида Германия Федератив Республикаси Федерал Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер жавоб ташрифи билан Ўзбекистонга келди. Айтиш жоизки, ташрифлар икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга кучли туртки берди. Ушбу олий даражадаги учрашувлар чоғида эришилган келишувлар, шунингдек, глобал ва минтақавий тузилмалар доирасидаги ўзаро ҳамкорлик масалалари 2021 йил март ойида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федерал канцлери Ангела Меркелнинг онлайн-саммитида муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари 2023 йилнинг май ва сентябрь ойларида икки марта расмий ташриф билан Германияда бўлиб, Федерал Президент Франк-Вальтер Штайнмайер, канцлер Олаф Шольц ва етакчи немис компаниялари раҳбарлари билан музокаралар ўтказди, шунингдек, “Марказий Осиё – Германия” форматидаги биринчи саммитда иштирок этди.
Олий даражадаги муносабатларнинг жадаллиги ва эришилган келишувларнинг юқори суръатларда ўсиб бориши икки томонлама кун тартибининг изчил ва мазмунли кенгайишини таъминлади, бу эса босқичма-босқич стратегик хусусият касб этаётир.
Бугунги кунда Германия Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи билан кўп қиррали ва узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантиришдаги асосий ҳамкорларидан бирига айланган. Хусусан, расмий Берлин 2007 ва 2019 йилларда эълон қилинган Европа Иттифоқининг Марказий Осиё минтақасидаги стратегияларини ишлаб чиқиш ва қабул қилишда етакчи иштирокчилардан бири бўлди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон ва Германия кўп томонлама форматларда – БМТ, ЕХҲТ ва бошқа тузилмалар доирасида глобал ва минтақавий кун тартибидаги масалалар бўйича ҳам самарали ҳамкорлик қилмоқда. Расмий Тошкент ва Берлиннинг кўплаб масалалар, жумладан, терроризм, уюшган жиноятчилик, гиёҳвандликка қарши курашиш, шунингдек, Афғонистондаги вазиятни тартибга солиш бўйича позициялари бир-бирига мос келади ёки яқин.
Икки давлат ҳукуматлари ўртасида турли шаклларда ўзаро ҳамкорлик ўрнатилган. Икки томонлама шериклик кун тартибини ривожлантириш, уни янги ташаббуслар билан тўлдиришда парламентлараро алоқалар муҳим ўрин тутади. Мамлакатларимиз парламент аъзолари мунтазам ташрифлар билан алмашмоқда. 2019 йил январь ойида Берлин шаҳрида Олий Мажлиснинг Бундестаг билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳи ва “Германия – Марказий Осиё” парламент гуруҳи ўртасида ўзаро Англашув меморандуми имзоланган эди.
Икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги ҳамкорлик конструктив характер касб этмоқда. Икки ва кўп томонлама кун тартибининг долзарб масалалари бўйича мунтазам сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилмоқда. 2022 йилнинг октябрь-ноябрь ойларида Германия ташқи ишлар вазири Анналена Бербок Ўзбекистонга ташриф буюрди, у Президент Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинди, республика вазирлик ва идораларида учрашувлар ўтказди, шунингдек, Самарқанд шаҳрида бўлди.
Германия Ўзбекистоннинг энг йирик инвестициявий ва савдо ҳамкорлари ўнталигига киради. Ўзбекистон бозорида “MAN”, “Claas”, “Knauf”, “GP Papenburg AG”, “Deutsche Kabel”, “Siemens Energy”, “Linde”, “Henkel” ва бошқа етакчи компаниялар муваффақиятли фаолият кўрсатяпти. Германия инвестициялари Ўзбекистон иқтисодиётининг асосий тармоқлари – энергетика, тоғ-кон саноати, кимё саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва бошқа йўналишларда ўсиб бормоқда.
Умуман олганда, бугунги кунга қадар мамлакатимизда немис инвестицияси иштирокида 221 та корхона ташкил этилган ва 31 та Германия компанияларининг ваколатхоналари аккредитациядан ўтган.
Савдо-иқтисодий соҳадаги ўзаро алоқаларнинг муҳим механизми Савдо ва инвестициялар бўйича ҳукуматлараро ишчи гуруҳи бўлиб, унинг мунтазам учрашувлари иқтисодий шерикликни кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Икки мамлакатнинг йирик компанияларини бирлаштирган 2015 йилда ташкил этилган Ўзбекистон-Германия ишбилармонлар кенгаши немис ишбилармон доиралари ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасидаги тўғридан-тўғри ва очиқ мулоқот учун энг муҳим платформага айланди. Кенгаш ўзига хос хусусиятга эга, чунки у Ўзбекистондаги ягона G2B платформаси ҳисобланади.
“Günter Papenburg AG” компанияси директорлар кенгаши аъзоси, “Bau und Verwaltungsgesellschaft mbH” компанияси ижрочи директори Ангель Папенбургнинг Ўзбекистоннинг Саксония-Анхальт ва Қуйи Саксония федерал штатларидаги фахрий консули этиб тайинлангани ҳам икки мамлакат компаниялари ўртасидаги ўзаро манфаатли муносабатларни кенгайтиришга хизмат қилмоқда, шунингдек, келажакда юқори технология ва инновациялар соҳасида кўплаб қўшма лойиҳаларни амалга оширишни рағбатлантирмоқда.
Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги ўзаро савдони ривожлантириш устувор вазифалардан бири ҳисобланади. Сўнгги йилларда товар айирбошлаш доимий равишда 1 миллиард АҚШ долларидан ошди. Германияга ўзбек маҳсулотлари экспорт доираси кенгаймоқда, бугунги кунда ушбу мамлакатга хизматлар, тўқимачилик, озиқ-овқат ва бошқа маҳсулотлар сотилмоқда. Ўзбекистон, ўз навбатида, Германиядан механик асбоб-ускуналар, транспорт воситалари ва улар учун эҳтиёт қисмлар, фармацевтика ҳамда кимё маҳсулотлари ва хизматларини импорт қилади.
Германия мамлакатимизни ижтимоий-иқтисодий, инновацион ва технологик ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш, давлат бошқарувида ислоҳотларга кўмаклашиш, шунингдек, фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ёрдам кўрсатиб келган ва улар давом этмоқда.
Германия тараққиёт банки “КфВ” ва Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) орқали жалб этилган имтиёзли кредитлар ва грант маблағлари ҳисобидан республикада ижтимоий-иқтисодий характердаги қатор дастур ва лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ушбу мамлакатнинг қатор нуфузли сиёсий жамғармалари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари, хусусан, Конрад Аденауэр, Фридрих Эберт, Ханс Зайдел ва бошқа жамғармалари билан биргаликда амалга оширилаётган лойиҳалар ҳам эътиборга молик.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистон ва Германия “яшил” ривожланиш, қайта тикланувчи энергия манбалари, транспорт ва логистика, саноат кооперацияси, технология, соғлиқни сақлаш ва таълим, инсон капиталини ривожлантириш каби жабҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантириш учун катта имкониятларга эга.
Германияда икки томонлама муносабатлар фаоллашаётган бир пайтда Ўзбекистоннинг бой тарихий-маданий мероси ва сайёҳлик салоҳиятига қизиқиш ортиб бормоқда.
2023 йилнинг май ойида Берлин шаҳридаги Музейлар ороли ҳудудида “Ўзбекистоннинг археологик хазиналари. Македониялик Искандардан Кушонлар салтанатигача” номли ноёб кўргазманинг очилиши икки давлат маданий ҳаётидаги улкан лойиҳа бўлди. Президент Шавкат Мирзиёев Федерал Президент Франк-Вальтер Штайнмайер билан биргаликда кўргазманинг очилиш маросимида иштирок этди. Жорий йилнинг 14 январигача давом этган мазкур кўргазмада Берлин давлат музейлари тўпламларидан 65 та, Ўзбекистон музейлари тўпламларидан эса 285 та экспонат намойиш этилди. Эътиборлиси, уларнинг аксарияти биринчи марта мамлакатимиз ташқарисида тақдим қилинди. Ноёб кўргазмада юртимизнинг қадимий ва бой маданияти, ҳозирги Ўзбекистон ва Марказий Осиё ҳудудидаги илк давлатлар тарихи, милоддан аввалги VI асрдан то милодий IV асргача бўлган даврлар ҳақида ҳикоя қилинади.
Мазкур кўргазма Германия жамоатчилиги ва ихтисослашган доираларнинг Ўзбекистон билан алоқаларни кенгайтиришга қизиқишини янада оширди.
Шу ўринда қайд этиш керакки, Германияда ўзбек тилини ўрганишга қизиқиш ортиб бормоқда. Чунончи, ушбу мамлакатнинг бир қатор етакчи олий ўқув юртларида ўзбек тили ва адабиёти кафедралари мавжуд.
Ўз навбатида, Ўзбекистонда ҳам Германия, унинг маданияти, тили, таълим ва бизнес имкониятларига қизиқиш ортиб боряпти. Хусусан, республикамиздаги 980 та мактабда 270 мингга яқин ўқувчи немис тилини ўрганмоқда, уларга 3 мингдан ортиқ ўқитувчи мазкур тилдан сабоқ бермоқда. Германияда Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидаги ўқитувчиларнинг малакасини ошириш, мамлакатимизда немис тилини ўқитиш услубларини жорий этиш амалиёти йўлга қўйилган.
Гёте институти, Конрад Аденауэр ва Фридрих Эберт фондлари, Германия халқ университетлари ассоциациясининг Халқаро ҳамкорлик институти, Хориждаги мактаблар марказий бошқармасининг немис тили бўйича махсус маслаҳатчи-координатори офиси ваколатхоналари ҳам немис тилини ўрганиш истагида бўлган ўзбек ёшлари қамровини кенгайтиришга ўз ҳиссасини қўшаётир.
2009 йил июнь ойидан бошлаб Ўзбекистонда Германия Ташқи ишлар вазирлигининг “Мактаблар: келажак ҳамкорлари” ташаббуси амалга ошириляпти ҳамда Чет элдаги мактаблар марказий бошқармаси ва Гёте институти немис тилини ўргатувчи мактабларнинг ўқув ва моддий-техник базасини мустаҳкамлашга кўмаклашмоқда.
Яқинда Андижон шаҳридаги мактаб ўқувчиси Раёна Ибрагимованинг Германияда бўлиб ўтган энг нуфузли немис тили бўйича олимпиадада 62 давлатдан келган 14 ёшдан 17 ёшгача бўлган 100 нафардан ортиқ иштирокчи орасида 1-ўринни эгаллагани ўзбек мактаб ўқувчиларининг муваффақияти ва билим даражасини намойиш қилди.
Олий таълим соҳасида Ўзбекистон университетлари Германиянинг 30 дан ортиқ олий ўқув юртлари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. Германия академик алмашинув хизмати – ДААД орқали Германиянинг турли таълим муассасалари ва илмий марказларида 1000 нафарга яқин ўзбекистонлик талаба, аспирант ва докторантлар таҳсил олмоқда.
Ҳудудлараро шериклик муносабатлари ҳам изчил ва самарали ривожланмоқда. Тошкент ва Берлин, Бухоро ва Бонн шаҳарлари ўртасида биродарлик алоқалари йўлга қўйилган. Ушбу дастур доирасида самарали маданий-маърифий алмашинувлар, барқарор ривожланишга қаратилган лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда.
Меҳнат миграцияси соҳасидаги алоқалар Германия билан ҳамкорликнинг истиқболли йўналишига айланган. Хусусан, тайёрланаётган икки томонлама ҳукуматлараро битим Ўзбекистон фуқароларини Германияда мақсадли ихтисослаштирилган ишга жойлаштириш учун зарур ҳуқуқий база ва кенг имкониятлар яратади.
Сўнгги йилларда соғлиқни сақлаш соҳасида ҳам кенг кўламли ва ўзаро манфаатли қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 2019 йил ноябрь ойида Германиянинг “Heinemann Medizintechnik”, “KarlStorz”, “Greiner” ва “KfWBank Group” компаниялари кўмагида Қорақалпоғистон Республикасидаги У.Холмуродов номидаги Республика кўп тармоқли тиббиёт маркази негизида Германия-Ўзбекистон тиббий-консультатив-диагностика маркази ташкил этилди. Унда Германиянинг етакчи клиникаларидан келган шифокорлар ушбу Марказда беморларга операция ва маслаҳатларни бепул амалга оширди.
2023 йил февраль ойида Германиянинг Шарите университети ва Роберт Кох институти клиникалари билан биргаликда тиббиёт ходимларининг малакасини ошириш ва хорижий инвесторларни жалб қилиш билан шуғулланувчи “Роберт Кох-Ибн Сино” тиббиёт жамғармаси ташкил этилди.
2023 йил май ойида мазкур жамғарма билан ҳамкорликда Самарқанд шаҳрида биринчи Ўзбекистон-Германия халқаро тиббиёт форуми ташкил этилган бўлса, жорий йилнинг 18-19 апрель кунлари Берлин шаҳрида ушбу форматдаги иккинчи тадбир бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг июнь ойида очилган “Абу Али ибн Сино ва Генрих Шиппергес номидаги Самарқанд халқаро тиббиёт фанлари олий мактаби” Ўзбекистон-Германия нодавлат таълим муассасасида соғлиқни сақлаш соҳасининг юқори малакали ўрта бўғин мутахассислари ва менежерлари тайёрланади.
Немис хайрия ташкилотлари билан шериклик доирасида Ўзбекистонга шифоталаб болаларни Германия клиникаларида даволаш, шифохоналарни тиббий асбоб-ускуналар ва жиҳозлар билан таъминлашда бепул ёрдам кўрсатаётган йирик гуманитар лойиҳаларни алоҳида таъкидлаш керак. Масалан, “Friedensdorf International” халқаро хайрия ташкилоти ва “Соғлом авлод учун” жамғармаси томонидан Ўзбекистондаги бемор болаларни Германияга даволанишга юбориш бўйича навбатдаги қўшма гуманитар акция ўтказилмоқда. Унинг доирасида 2002 йилдан 2024 йилгача 12 ёшгача бўлган 434 нафар ўзбекистонлик бола Германия клиникаларида узоқ муддатли – 6 ойдан 2 йилгача бепул даволанди. Бундан ташқари, 2004-2024 йиллар давомида “Friedensdorf International” халқаро ташкилоти кўмагида Ўзбекистондаги клиникаларда туғма нуқсони бўлган ва куйиш билан оғриган 6743 нафар бемор даволанди. 20 йиллик ҳамкорлик даврида ушбу немис ташкилоти “Соғлом авлод учун” жамғармасига дори-дармон ва тиббий буюмлар кўринишидаги инсонпарварлик ёрдамини ҳам тақдим этди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш ҳақида сўз борар экан, бугунги кунда беш мингдан ортиқ кишини ташкил этувчи Ўзбекистондаги немис диаспорасининг ҳиссасини алоҳида қайд этиш тўғри бўлади. Мамлакатимизда улар нафақат ўзбек жамиятининг ажралмас қисми, балки икки давлат ўртасидаги кўприк вазифасини ҳам ўтайди. Немис диаспорасининг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш мақсадида Ўзбекистонда яшовчи немислар масаласи бўйича Ҳукуматлараро комиссия тузилган ва у самарали фаолият юритмоқда.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, Ўзбекистон билан Германия ўртасидаги муносабатлар кейинги йилларда сифат жиҳатидан янги, ўзаро англашув ҳамда ишончнинг янада юқори поғонасига кўтарилди. Шу нуқтаи назардан, Германия Федерал канцлери Олаф Шольцнинг мамлакатимизга бўлажак расмий ташрифи ўзаро манфаатли сиёсий мулоқотга, кўп қиррали муносабатларни янада фаоллаштиришга, ўзбек ва немис халқлари ўртасидаги дўстлик ришталарини мустаҳкамлашга янги суръат бағишлайди.

Узбекистан-Германия: взаимовыгодное партнерство во благо процветания и прогресса
15-16 сентября по приглашению Президента Шавката Мирзиёева в нашей стране с официальным визитом находится Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц.
С момента обретения независимости Узбекистаном и установления дипломатических отношений между двумя странами Германия неизменно выступает одним из самых надежных и стратегически важных партнеров на международной арене.
Начало активизации диалога на высшем уровне было положено в январе 2019 года, когда Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев совершил свой первый официальный визит в Германию. В мае того же года состоялся ответный визит Федерального президента ФРГ Франка-Вальтера Штайнмайера в Узбекистан. Визиты придали мощный импульс развитию двустороннего партнерства. Достигнутые в ходе этих встреч на высшем уровне договоренности, а также взаимодействие в рамках глобальных и региональных структур были обсуждены в марте 2021 года в ходе онлайн-саммита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Федерального канцлера ФРГ Ангелы Меркель.
В мае и сентябре 2023 года глава нашего государства дважды посетил Германию с официальным визитом, в ходе которых состоялись переговоры с Федеральным президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, канцлером Олафом Шольцем и главами ведущих немецких компаний, а также участие в первом саммите в формате «Центральная Азия – ФРГ».
Интенсивность контактов на высшем уровне и динамичное продвижение достигнутых договоренностей обеспечили поступательное и содержательное расширение двусторонней повестки, которая постепенно приобретает стратегический характер.
Сегодня Германия является одним из ключевых партнеров Узбекистана в развитии многопланового и долгосрочного партнерства с Евросоюзом. В частности, официальный Берлин выступил одним из ведущих акторов в разработке и принятии стратегий Евросоюза в регионе Центральной Азии, объявленных в 2007 и 2019 годах.
Наряду с этим Узбекистан и ФРГ эффективно сотрудничают в многосторонних форматах – в рамках ООН, ОБСЕ и других структур по вопросам глобальной и региональной повестки. Позиции Ташкента и Берлина по многим проблемам, включая борьбу с терроризмом, организованной преступностью, незаконным оборотом наркотиков, совпадают или близки.
Осуществляется взаимодействие в различных форматах между правительствами двух стран. Важную роль в развитии двусторонней повестки сотрудничества, ее насыщении новыми инициативами играют межпарламентские связи. Парламентарии двух стран регулярно обмениваются визитами. В январе 2019 года в Берлине подписан Меморандум о взаимопонимании между Межпарламентской группой Олий Мажлиса по сотрудничеству с Бундестагом и Парламентской группой «ФРГ – Центральная Азия».
Конструктивный характер обрело сотрудничество между внешнеполитическими ведомствами двух стран: проводятся регулярные политические консультации по актуальным вопросам двусторонней и многосторонней повесток. В октябре-ноябре 2022 года Узбекистан посетила глава МИД ФРГ Анналена Бербок, которая была принята Президентом Шавкатом Мирзиёевым, провела встречи в министерствах и ведомствах республики, а также посетила город Самарканд.
Германия входит в десятку крупнейших инвестиционных и торговых партнеров Узбекистана. На узбекском рынке успешно работают такие ведущие компании, как «MAN», «Claas, Knauf», «GP Papenburg AG», «Deutsche Kabel», «Siemens Energy», «Linde», «Henkel» и другие. Растут немецкие инвестиции в развитие потенциала базовых отраслей узбекской экономики – энергетическую, горнорудную, химическую промышленность, производство стройматериалов, фармацевтику, сельское хозяйство, транспорт и другие.
В целом, на сегодняшний день в нашей стране создано 221 предприятие с участием немецких инвестиций, аккредитованы представительства 31 немецкой компании.
Важным механизмом взаимодействия в торгово-экономической сфере является Межправительственная рабочая группа по торговле и инвестициям, регулярные встречи которой служат расширению экономического сотрудничества.
В важнейшую площадку прямого и открытого диалога между немецким бизнес-сообществом и Правительством Узбекистана превратился созданный в 2015 году Германо-узбекский деловой совет (ГУДС), который объединяет в своем составе крупнейшие компании двух стран. Совет является уникальным в своём роде, так как представляет собой единственную площадку формата G2B в Узбекистане.
Назначение члена совета директоров «Günter Papenburg AG», исполнительного директора компании «Bau und Verwaltungsgesellschaft mbH» Ангелы Папенбург почетным консулом Узбекистана в федеральных землях Саксония-Анхальт и Нижняя Саксония также служит расширению взаимовыгодного сотрудничества между компаниями двух стран, стимулирует реализацию многих совместных проектов в сфере высоких технологий и инноваций в будущем.
В двусторонней торговле между Узбекистаном и Германией действует режим наибольшего благоприятствования. Объемы товарооборота в последние годы стабильно превышают 1 миллиард долларов. Расширяется номенклатура экспорта в Германию, сегодня основные позиции в ней занимают услуги, текстильная продукция, продовольственные товары и другое. Узбекистан, в свою очередь импортирует из Германии механическое оборудование, транспортные средства и запасные части к ним, фармацевтическую и химическую продукцию и услуги.
Значительное содействие оказывала и продолжает поддерживать Германия в реализации проектов в социально-экономическом, инновационном и технологическом развитии нашей страны, осуществлении реформ государственного управления, а также в развитии гражданского общества.
На протяжении многих лет наши страны поддерживают интенсивное финансово-техническое сотрудничество. За счёт привлекаемых по линии Германского банка развития «КфВ» и Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) льготных кредитов и грантовых средств в республике реализуется ряд программ и проектов социально-экономической направленности.
Заслуживает внимания совместная работа, которая проводится с рядом авторитетных германских политических фондов и неправительственных организаций, в частности с фондами Конрада Аденауэра, Фридриха Эберта, Ханса Зайделя и другими.
Словом, Узбекистан и Германия имеют и нацелены на реализацию большого потенциала дальнейшего развития сотрудничества в таких сферах, как «зеленое» развитие, возобновляемая энергетика, транспорт и логистика, промышленная кооперация, технологии, здравоохранение и образование, развитие человеческого капитала.
На фоне активизации двусторонних отношений в Германии растет интерес к богатому историко-культурному наследию и туристическому потенциалу Узбекистана.
Огромным резонансным событием в культурной жизни двух стран стало открытие в мае 2023 года на территории Музейного острова в Берлине выставки «Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи». В церемонии открытия выставки принял участие Президент Шавкат Мирзиёев вместе с Федеральным президентом Франком-Вальтером Штайнмайером. Выставка, которая продлилась до 14 января этого года, представила 65 экспонатов из коллекций государственных музеев Берлина и 285 – из собраний музеев Узбекистана. Многие из последних были впервые выставлены за пределами страны. Уникальная экспозиция рассказала о древней и богатой культуре нашей страны, истории ранних государств на территории современного Узбекистана и Центральной Азии, начиная с VI века до нашей эры и до IV века нашей эры.
Эта выставка еще более повысила интерес германской общественности и профильных кругов к расширению сотрудничества с Узбекистаном.
В частности, растет интерес к изучению узбекского языка в Германии. В ряде немецких университетов работают кафедры по изучению узбекского языка и литературы.
В свою очередь, в Узбекистане также наблюдается растущий интерес к Германии, ее культуре, языку, образовательным и деловым возможностям. В 980 школах республики немецкий язык изучают около 270 тысяч учащихся и преподают более 3 тысяч учителей. Налажена практика повышения квалификации педагогов со всех регионов Узбекистана в Германии и внедрения германских методик преподавания в нашей стране.
Представительства Института Гёте, фондов Конрада Аденауэра и Фридриха Эберта, Институт по международному сотрудничеству немецкой ассоциации народных университетов, бюро спецконсультанта/координатора по немецкому языку Центрального управления школ за рубежом также способствуют расширению охвата узбекской молодежи, желающий изучать немецкий язык.
С июня 2009 года в Узбекистане реализуется Инициатива МИД ФРГ «Школы: партнёры будущего», а Центральное управление школ за рубежом (ЦфА) и Институт Гёте оказывают содействие в укреплении учебной и материально-технической базы школ с преподаванием немецкого языка.
Успешным достижением узбекских школьников стало недавнее достижение узбекской школьницы Райёны Ибрагимовой из Андижана на крупнейшей олимпиаде по немецкому языку в Германии, занявшей 1-е место среди более 100 участников в возрасте от 14 до 17 лет из 62 стран мира.
В сфере высшего образования узбекскими вузами установлено сотрудничество с более чем 30 университетами ФРГ. Около 1 тысячи узбекских студентов, аспирантов и докторантов обучаются в различных немецких образовательных учреждениях и научных центрах по линии Германской службы академических обменов – ДААД.
Последовательно и плодотворно развивается межрегиональное сотрудничество: налажены партнерские связи между городами Ташкент и Берлин, Бухара и Бонн. В его рамках осуществляются плодотворные культурные и образовательные обмены и реализуются проекты по устойчивому развитию.
Перспективным направлением сотрудничества с Германией становится взаимодействие в области трудовой миграции. В частности, готовящееся к заключению двустороннее межправительственное соглашение создаст необходимые правовые основы и широкие возможности для адресного профильного трудоустройства граждан Узбекистана в Германии.
Масштабные и взаимовыгодные совместные проекты осуществлены в последние годы в сфере здравоохранения.
В ноябре 2019 года при поддержке немецких компаний «Heinemann Medizintechnik», «KarlStorz», «Greiner» и «KfWBank Group» на базе Республиканского многопрофильного медицинского центра У.Холмурадова в Республике Каракалпакстан создан «Германо-Узбекский медицинский консультативно-диагностический центр». В нем врачи из ведущих клиник ФРГ провели в данном Центре операции и консультации больных на безвозмездной основе.
В феврале 2023 года совместно с клиниками университета Шарите и института имени Роберта Коха в Германии создан медицинский фонд «Роберт Кох–Ибн Сина», который занимается повышением квалификации медработников и привлечением иностранных инвестиций.
В мае 2023 года в Самарканде совместно с этим фондом был организован первый Узбекско-германский международный медицинский форум, а 18–19 апреля этого года в Берлине прошло уже второе мероприятие такого формата.
Высококвалифицированных специалистов среднего звена и управленцев в сфере здравоохранения будет готовить открытое в июне этого года Узбекско-Германское неправительственное образовательного учреждение «Самаркандская международная высшая школа медицинских наук имени Абу Али ибн Сины и Генриха Шиппергеса».
Нельзя не отметить и масштабные гуманитарные проекты, в рамках которых германские благотворительные организации оказывают Узбекистану безвозмездное содействие в осуществлении лечения больных и травмированных узбекских детей в немецких клиниках, а также предоставлении медицинской техники и оборудования. Так, проводится регулярная совместная гуманитарная акция Международной благотворительной организации «Friedensdorf International» и Фонда «Соглом авлод учун» по отправке больных детей из Узбекистана на лечение в ФРГ. В ее рамках с 2002 по 2024 годы 434 ребенка из Узбекистана в возрасте до 12 лет получили бесплатное долгосрочное лечение - от 6 месяцев до 2 лет - в клиниках Германии. Кроме того, в течение 2004-2024 годов при поддержке «Friedensdorf International» 6743 пациента с врожденными дефектами и после ожогов были вылечены в клиниках Узбекистана. За 20-летний период сотрудничества данная немецкая организация также передала фонду «Соглом авлод учун» гуманитарные грузы в виде медикаментов и медицинских принадлежностей.
Говоря о развитии культурно-гуманитарного сотрудничества, нельзя не отметить и вклад немецкой диаспоры в Узбекистане, насчитывающей сегодня более пяти тысяч человек. В нашей стране они являются не только неотъемлемой частью узбекского общества, но и служат связующим мостом между двумя государствами. Для обеспечения их прав и интересов создана и эффективно действует Межправительственная комиссия по делам немцев, проживающих в Узбекистане.
Таким образом, можно уверенно констатировать, что отношения между Узбекистаном и Германией в последние годы вышли на качественно новый, более высокий уровень взаимопонимания и доверия. В данном контексте предстоящий официальный визит в нашу страну Федерального канцлера Германии Олафа Шольца, безусловно, придаст новый импульс взаимовыгодному политическому диалогу, активизации многопланового сотрудничества и укреплению уз дружбы между узбекским и немецким народами.