O‘zbekiston Prezidenti va Germaniya Federal Kansleri ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar
Samarqand shahrida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Germaniya Federal Kansleri Olaf Sholsni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Kongress markazi oldidagi maydonda faxriy qorovul saf tortdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni shohsupaga taklif etdi.
Harbiy orkestr ikki mamlakat madhiyalarini ijro etdi. Yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Birgalikda suratga tushilgandan so‘ng oliy darajadagi muzokaralar boshlandi.
Samarqand shahridagi Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Kansleri Olaf Sholsning tor doirada va delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Federal Kanslerning O‘zbekistonga tashrifi tarixiy ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
- Buni ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini yanada rivojlantirishga alohida e’tiboringiz va Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni qo‘llab-quvvatlashingizning dalolati sifatida qabul qilamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni Germaniya Federativ Respublikasi tashkil etilganining 75 yilligi va yaqinlashib kelayotgan Germaniya birligi kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
Muzokaralar davomida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘tgan yili Berlinda o‘tkazilgan oliy darajadagi uchrashuvlar ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni rivojlantirishga jiddiy turtki bergani ta’kidlandi.
Barcha darajalardagi aloqalar faollashdi. O‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard yevrodan oshdi. Germaniya biznesi bilan hamkorlik kengaymoqda - yil boshidan buyon mamlakatimiz iqtisodiyotiga Germaniya kompaniyalarining 800 million yevrolik investitsiyalari kiritildi.
Iyun oyida Toshkentda O‘zbekiston-Germaniya Ishbilarmonlar kengashining sakkizinchi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
"KfW" banki va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining moliyaviy-texnik ko‘mak loyihalariga yuqori baho berildi.
O‘tgan yili Berlin shahridagi Yangi muzeyda O‘zbekiston madaniy merosi ko‘rgazmasining o‘tkazilishi madaniy sohada muhim voqea bo‘lgani, unga Germaniya poytaxtining yarim milliondan ortiq aholisi va mehmonlari tashrif buyurgani ta’kidlandi.
Shu yil yozda Samarqand shahrida Ibn Sino va Genrix Shipperges nomidagi Tibbiyot fanlari oliy maktabi ochilgani ham mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tomonlar parlamentlar, hukumatlar, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi faol aloqalarni davom ettirish tarafdori ekanliklarini bildirdilar.
Tashqi siyosat idoralariga O‘zbekiston-Germaniya munosabatlari darajasini oshirish masalasini ko‘rib chiqish, xalqaro va mintaqaviy muammolar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish topshirildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, EXHT, Yevropa Ittifoqi institutlari va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi faol hamkorlik davom ettiriladi.
Bugungi sammitga Sanoat va texnologiyalar bo‘yicha strategik sheriklik dasturi tayyorlangani qayd etildi. Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan umumiy qiymati qariyb 9 milliard yevro bo‘lgan hamkorlik loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Ular "yashil" energetika, kimyo sanoati, o‘ta muhim xomashyoni o‘zlashtirish, mashinasozlik, to‘qimachilik sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa ko‘plab yo‘nalishlarni qamrab oladi.
“Siemens Energy” kompaniyasi bilan mamlakatimiz hududlarida bug‘-gaz elektr stansiyalarini qurish, “Linde Group” kompaniyasi bilan "metanol oroli" barpo etish va "yashil" ammiak ishlab chiqarish, “KfW Ipex-Bank” ishtirokida yirik mis konini o‘zlashtirish, “Giga Fiber” bilan mis qazib olish va kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish, “AMK Global” bilan uglerod tolasi, “Guesscon” bilan qora qurum va vodorod ishlab chiqarish va boshqa ko‘plab loyihalar eng muhim loyihalar sifatida qayd etildi.
Nasos tizimlarini mahalliylashtirish, qayta tiklanuvchi energetika, tibbiy buyumlar ishlab chiqarish, logistika markazlarini tashkil etish bo‘yicha bir qator yangi loyihalar mavjud.
Ushbu loyihalarni tezlashtirish va qo‘llab-quvvatlash, investitsiyalarni rag‘batlantirishning samarali vositalarini joriy etishga kelishildi.
Tashrif davomida o‘ta muhim xomashyo resurslari va iqlim o‘zgarishi sohasidagi hamkorlik bo‘yicha imzolanadigan bitimlarning ahamiyati ta’kidlandi.
O‘zbekiston Germaniya hukumati tashabbusi bilan tuzilgan Iqlim klubida ishtirok etishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Transport va logistika, samarali quruqlik va havo yo‘laklarini rivojlantirish, transport xarajatlarini kamaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston rahbari “Lufthansa” aviakompaniyasining mamlakatimizga to‘g‘ridan to‘g‘ri parvozlarini qayta yo‘lga qo‘yish masalasini ko‘rib chiqishni taklif etdi.
O‘zbekiston va Germaniya hududlari o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Yil boshidan buyon Germaniyaning ikkita federal o‘lkasi vakillari mamlakatimizga tashrif buyurdi. Yil oxirigacha Berlin, Bavariya va Tyuringiya delegatsiyalarining tashrifi kutilmoqda.
Tashrif davomida mehnat migratsiyasi sohasida shaffof va tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan bitim imzolangani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Mas’ul idoralar darajasida talab yuqori bo‘lgan o‘zbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash va Germaniyaga yuborish bo‘yicha amaliy hamkorlik "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish taklif etildi.
Germaniyaning dual ta’lim tizimini O‘zbekiston hududlarida keng joriy etishga qiziqish bildirildi. Yetakchi universitetlar o‘rtasida ta’lim va ilmiy aloqalarni rivojlantirish uchun ikki mamlakat oliy o‘quv yurtlari forumini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
O‘zbekiston tomoni qo‘shma dasturlarni amalga oshirish, Germaniya oliy ta’lim muassasalarining fakultetlari va filiallarini ochish uchun barcha sharoitlarni yaratishga tayyorligini bildirdi.
Tashrif doirasida Boshqaruv kadrlarini tayyorlash qo‘shma maktabi ishga tushirilishi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti yoshlarimizning nemis tiliga qiziqishi yuqori ekanini, bu tilni 300 mingga yaqin yigit-qiz o‘rganayotganini ta’kidladi. Yaqinda andijonlik maktab o‘quvchisi Rayyona Ibrohimova nemis tili bo‘yicha Jahon olimpiadasida g‘olib bo‘lgani bunga yorqin misoldir.
Germaniya tomoni mamlakatimiz hududlarida til o‘rganish va o‘qituvchilar tayyorlash dasturlarini kengaytirishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Madaniy hamkorlik bo‘yicha aralash komissiya faoliyatini qayta tiklash taklif etildi.
Uchrashuv yakunida qabul qilingan qarorlar va imzolangan bitimlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash va qabul qilishga kelishib olindi.
Samarqand shahrida o‘tgan samarali muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federativ Respublikasi Federal Kansleri Olaf Shols Qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Umuman, rasmiy tashrif doirasida 8 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi, shu jumladan:
- Migratsiya va mobillik sohasida har tomonlama sheriklik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Veterinariya va chorvachilik sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo deklaratsiya;
- "Yashil Markaziy Osiyo" tashabbusi doirasida suv resurslaridan barqaror foydalanish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo deklaratsiya;
- O‘ta muhim minerallar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya;
- Transport sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Parij bitimi doirasida iqlim o‘zgarishi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum.
Bundan tashqari, 2024-2026-yillarga mo‘ljallangan Texnologik sheriklik va sanoat kooperatsiyasi dasturi qabul qilindi, shuningdek, O‘zbekiston va Germaniyaning yetakchi korxonalari darajasida bir qator bitim va shartnomalar tuzildi.

The official welcoming ceremony of the Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Olaf Scholz, who is on an official visit to Uzbekistan, took place in Samarkand city.
A guard of honor was lined up on the square in front of the Congress Center.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev invited the distinguished guest to the podium.
A military orchestra played the anthems of the two countries. The leaders walked around the guard of honor and greeted the members of the official delegations.
After a joint photographing ceremony, high-level talks began.
The talks between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Olaf Scholz were held in a contracted format, with delegations participating in the Congress Center of Samarkand city.
The Leader of Uzbekistan noted the historical significance of the Federal Chancellor’s visit to Uzbekistan.
“We consider this as a confirmation of your special attention to the further development of multifaceted relations between Uzbekistan and Germany and support for irreversible reforms in New Uzbekistan”, Shavkat Mirziyoyev emphasized.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated the guests on the 75th anniversary of the founding of the Federal Republic of Germany and the upcoming German Unity Day.
During the talks, issues of further enhancing multifaceted relations between Uzbekistan and Germany were discussed.
It was emphasized that last year’s summit meetings in Berlin gave a serious impetus to developing practical cooperation between the two countries.
Contacts at all levels have intensified. Last year, trade turnover exceeded 1 billion euros. Cooperation with German business is expanding. Since the beginning of the year, German companies have invested 800 million euros in Uzbekistan’s economy.
In June, the eighth Uzbekistan – Germany Business Council meeting was successfully held in Tashkent.
The financial and technical assistance projects through the KfW bank and the German Society for International Cooperation were highly praised.
It was emphasized that an important cultural event was the holding of an exhibition of the cultural heritage of Uzbekistan in the New Museum of Berlin last year, which was visited by over half a million residents and guests of the capital of Germany.
The opening of the Avicenna and Heinrich Schipperges School of Medical Sciences in Samarkand this summer was also noted with satisfaction.
The parties spoke in favor of continuing active contacts between parliaments, governments, and foreign ministries.
The foreign policy agencies were instructed to consider raising the level of relations between Uzbekistan and Germany and hold regular consultations on international and regional issues, including the situation in Afghanistan.
Active interaction will continue within the United Nations, the OSCE, the institutions of the European Union, and other multilateral structures.
It was noted that a strategic Industrial and Technological Partnership Program has been prepared for the current summit. Cooperation projects worth about 9 billion euros are being developed with leading German companies and banks.
They cover such areas as green energy, the chemical industry, the development of critical materials, mechanical engineering, the textile industry, the production of building materials, and many others.
Among the most significant projects are the construction of combined-cycle power plants in the regions of Uzbekistan with Siemens Energy, the Methanol Island and the production of green ammonia with Linde Group, the development of a large copper deposit with the participation of KfW Ipex-Bank, copper mining and cable production with Giga Fiber, the production of carbon fiber with AMK Global, black carbon and hydrogen with Guesscon and many others.
Several new projects are underway to localize pumping systems, develop renewable energy, produce medical products, and create logistics centers.
An agreement was reached to accelerate and support these projects and to introduce practical tools to stimulate investment.
The importance of the agreements signed during the visit on cooperation in the critical raw materials and climate change was emphasized.
Interest was expressed in Uzbekistan’s participation in the Climate Club, which was created at the German Government’s initiative.
Particular attention was paid to transport and logistics issues, the development of a system of efficient land and air routes, and the reduction of transport costs.
The Leader of Uzbekistan also proposed to consider the issue of resuming direct flights of Lufthansa to Uzbekistan.
The importance of expanding partnerships between the regions of Uzbekistan and Germany was emphasized. Since the beginning of the year, representatives of two federal states of Germany have visited Uzbekistan. Visits by delegations from Berlin, Bavaria, and Thuringia are expected by the end of the year.
The signing of the Agreement on Labor Migration during the current visit, which aims to organize transparent and systemic cooperation in this area, was noted with satisfaction.
It was proposed to develop a roadmap for practical interaction in training and sending sought-after Uzbekistan specialists to Germany at the level of responsible departments.
Interest was expressed in the widespread introduction of the German model of dual education in the regions of Uzbekistan. To develop educational and scientific exchange between leading universities, a Forum of Universities of the two countries was proposed.
The Uzbek side expressed its readiness to create all conditions for implementing joint programs and opening faculties and branches of higher education institutions in Germany.
It was noted that a joint School for training management personnel will be launched during the visit.
The President of Uzbekistan emphasized the high interest of Uzbekistan’s youth in the German language, which is studied by almost 300,000 young people. The recent victory of a schoolgirl from Andijan, Rayona Ibragimova, at the World Olympiad in German language was cited as an example.
The German side expressed its readiness to facilitate the expansion of language learning and teacher training programs in Uzbekistan’s regions.
It was proposed to resume the work of the Joint Commission on Cultural Cooperation.
Following the meeting, an agreement was reached on preparing and adopting a joint roadmap for implementing the decisions taken and the agreements signed.
Following the fruitful negotiations held in Samarkand, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Olaf Scholz adopted a Joint Declaration.
In total, 8 bilateral documents were signed during the official visit, in particular:
– Intergovernmental Agreement on a comprehensive partnership in migration and mobility;
– Intergovernmental Declaration on cooperation in veterinary medicine and animal husbandry;
– Intergovernmental Declaration on cooperation in sustainable use of water resources within the framework of the Green Central Asia Initiative;
– Joint Declaration on cooperation in critical minerals;
– Cooperation Agreement in transport;
– Memorandum of Cooperation on climate change within the framework of the Paris Agreement.
In addition, the Program for Technological Partnership and Industrial Cooperation for 2024-2026 was adopted, and a package of agreements and contracts was concluded at the level of leading companies of Uzbekistan and Germany.