O‘zbekiston Prezidenti va Germaniya Federal Kansleri ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar
Samarqand shahrida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Germaniya Federal Kansleri Olaf Sholsni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Kongress markazi oldidagi maydonda faxriy qorovul saf tortdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni shohsupaga taklif etdi.
Harbiy orkestr ikki mamlakat madhiyalarini ijro etdi. Yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Birgalikda suratga tushilgandan so‘ng oliy darajadagi muzokaralar boshlandi.
Samarqand shahridagi Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Kansleri Olaf Sholsning tor doirada va delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Federal Kanslerning O‘zbekistonga tashrifi tarixiy ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
- Buni ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini yanada rivojlantirishga alohida e’tiboringiz va Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni qo‘llab-quvvatlashingizning dalolati sifatida qabul qilamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni Germaniya Federativ Respublikasi tashkil etilganining 75 yilligi va yaqinlashib kelayotgan Germaniya birligi kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
Muzokaralar davomida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘tgan yili Berlinda o‘tkazilgan oliy darajadagi uchrashuvlar ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni rivojlantirishga jiddiy turtki bergani ta’kidlandi.
Barcha darajalardagi aloqalar faollashdi. O‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard yevrodan oshdi. Germaniya biznesi bilan hamkorlik kengaymoqda - yil boshidan buyon mamlakatimiz iqtisodiyotiga Germaniya kompaniyalarining 800 million yevrolik investitsiyalari kiritildi.
Iyun oyida Toshkentda O‘zbekiston-Germaniya Ishbilarmonlar kengashining sakkizinchi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
"KfW" banki va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining moliyaviy-texnik ko‘mak loyihalariga yuqori baho berildi.
O‘tgan yili Berlin shahridagi Yangi muzeyda O‘zbekiston madaniy merosi ko‘rgazmasining o‘tkazilishi madaniy sohada muhim voqea bo‘lgani, unga Germaniya poytaxtining yarim milliondan ortiq aholisi va mehmonlari tashrif buyurgani ta’kidlandi.
Shu yil yozda Samarqand shahrida Ibn Sino va Genrix Shipperges nomidagi Tibbiyot fanlari oliy maktabi ochilgani ham mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tomonlar parlamentlar, hukumatlar, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi faol aloqalarni davom ettirish tarafdori ekanliklarini bildirdilar.
Tashqi siyosat idoralariga O‘zbekiston-Germaniya munosabatlari darajasini oshirish masalasini ko‘rib chiqish, xalqaro va mintaqaviy muammolar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish topshirildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, EXHT, Yevropa Ittifoqi institutlari va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi faol hamkorlik davom ettiriladi.
Bugungi sammitga Sanoat va texnologiyalar bo‘yicha strategik sheriklik dasturi tayyorlangani qayd etildi. Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan umumiy qiymati qariyb 9 milliard yevro bo‘lgan hamkorlik loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Ular "yashil" energetika, kimyo sanoati, o‘ta muhim xomashyoni o‘zlashtirish, mashinasozlik, to‘qimachilik sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa ko‘plab yo‘nalishlarni qamrab oladi.
“Siemens Energy” kompaniyasi bilan mamlakatimiz hududlarida bug‘-gaz elektr stansiyalarini qurish, “Linde Group” kompaniyasi bilan "metanol oroli" barpo etish va "yashil" ammiak ishlab chiqarish, “KfW Ipex-Bank” ishtirokida yirik mis konini o‘zlashtirish, “Giga Fiber” bilan mis qazib olish va kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish, “AMK Global” bilan uglerod tolasi, “Guesscon” bilan qora qurum va vodorod ishlab chiqarish va boshqa ko‘plab loyihalar eng muhim loyihalar sifatida qayd etildi.
Nasos tizimlarini mahalliylashtirish, qayta tiklanuvchi energetika, tibbiy buyumlar ishlab chiqarish, logistika markazlarini tashkil etish bo‘yicha bir qator yangi loyihalar mavjud.
Ushbu loyihalarni tezlashtirish va qo‘llab-quvvatlash, investitsiyalarni rag‘batlantirishning samarali vositalarini joriy etishga kelishildi.
Tashrif davomida o‘ta muhim xomashyo resurslari va iqlim o‘zgarishi sohasidagi hamkorlik bo‘yicha imzolanadigan bitimlarning ahamiyati ta’kidlandi.
O‘zbekiston Germaniya hukumati tashabbusi bilan tuzilgan Iqlim klubida ishtirok etishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Transport va logistika, samarali quruqlik va havo yo‘laklarini rivojlantirish, transport xarajatlarini kamaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston rahbari “Lufthansa” aviakompaniyasining mamlakatimizga to‘g‘ridan to‘g‘ri parvozlarini qayta yo‘lga qo‘yish masalasini ko‘rib chiqishni taklif etdi.
O‘zbekiston va Germaniya hududlari o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Yil boshidan buyon Germaniyaning ikkita federal o‘lkasi vakillari mamlakatimizga tashrif buyurdi. Yil oxirigacha Berlin, Bavariya va Tyuringiya delegatsiyalarining tashrifi kutilmoqda.
Tashrif davomida mehnat migratsiyasi sohasida shaffof va tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan bitim imzolangani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Mas’ul idoralar darajasida talab yuqori bo‘lgan o‘zbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash va Germaniyaga yuborish bo‘yicha amaliy hamkorlik "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish taklif etildi.
Germaniyaning dual ta’lim tizimini O‘zbekiston hududlarida keng joriy etishga qiziqish bildirildi. Yetakchi universitetlar o‘rtasida ta’lim va ilmiy aloqalarni rivojlantirish uchun ikki mamlakat oliy o‘quv yurtlari forumini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
O‘zbekiston tomoni qo‘shma dasturlarni amalga oshirish, Germaniya oliy ta’lim muassasalarining fakultetlari va filiallarini ochish uchun barcha sharoitlarni yaratishga tayyorligini bildirdi.
Tashrif doirasida Boshqaruv kadrlarini tayyorlash qo‘shma maktabi ishga tushirilishi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti yoshlarimizning nemis tiliga qiziqishi yuqori ekanini, bu tilni 300 mingga yaqin yigit-qiz o‘rganayotganini ta’kidladi. Yaqinda andijonlik maktab o‘quvchisi Rayyona Ibrohimova nemis tili bo‘yicha Jahon olimpiadasida g‘olib bo‘lgani bunga yorqin misoldir.
Germaniya tomoni mamlakatimiz hududlarida til o‘rganish va o‘qituvchilar tayyorlash dasturlarini kengaytirishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Madaniy hamkorlik bo‘yicha aralash komissiya faoliyatini qayta tiklash taklif etildi.
Uchrashuv yakunida qabul qilingan qarorlar va imzolangan bitimlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash va qabul qilishga kelishib olindi.
Samarqand shahrida o‘tgan samarali muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federativ Respublikasi Federal Kansleri Olaf Shols Qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Umuman, rasmiy tashrif doirasida 8 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi, shu jumladan:
- Migratsiya va mobillik sohasida har tomonlama sheriklik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Veterinariya va chorvachilik sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo deklaratsiya;
- "Yashil Markaziy Osiyo" tashabbusi doirasida suv resurslaridan barqaror foydalanish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo deklaratsiya;
- O‘ta muhim minerallar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya;
- Transport sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Parij bitimi doirasida iqlim o‘zgarishi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum.
Bundan tashqari, 2024-2026-yillarga mo‘ljallangan Texnologik sheriklik va sanoat kooperatsiyasi dasturi qabul qilindi, shuningdek, O‘zbekiston va Germaniyaning yetakchi korxonalari darajasida bir qator bitim va shartnomalar tuzildi.

Президент Узбекистана и Федеральный Канцлер Германии обсудили возможности дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
В городе Самарканде состоялась церемония официальной встречи Федерального Канцлера Германии Олафа Шольца, совершающего официальный визит в нашу страну.
На площади перед зданием Конгресс-центра был выстроен почётный караул.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев пригласил высокого гостя на пьедестал.
В Конгресс-центре города Самарканда состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Федерального Канцлера Германии Олафа Шольца в узком формате и с участием делегаций.
В начале встречи лидер нашей страны особо отметил историческую значимость визита Федерального Канцлера в Узбекистан.
– Рассматриваем это как подтверждение вашего особого внимания к дальнейшему развитию многогранных узбекско-германских отношений и поддержки необратимых реформ в Новом Узбекистане, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства искренне поздравил гостей с 75-летием основания Федеративной Республики Германия и предстоящим Днем германского единства.
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-германских многоплановых отношений.
Подчёркнуто, что прошлогодние встречи на высшем уровне в Берлине придали серьезный импульс развитию практического сотрудничества двух стран.
Активизировались контакты на всех уровнях. Товарооборот в прошлом году превысил 1 миллиард евро. Расширяется сотрудничество с немецким бизнесом – с начала года в экономику нашей страны поступили инвестиции компаний Германии на сумму 800 миллионов евро.
В июне в Ташкенте успешно проведено восьмое заседание узбекско-германского Делового совета.
Дана высокая оценка проектам финансово-технического содействия по линии банка KfW и Германского общества по международному сотрудничеству.
Подчеркнуто, что важным событием в культурной сфере стало проведение в прошлом году выставки культурного наследия Узбекистана в Новом музее Берлина, которую посетили свыше полумиллиона жителей и гостей столицы Германии.
С удовлетворением также отмечено открытие этим летом в городе Самарканде Высшей школы медицинских наук имени Авиценны и Генриха Шиппергеса.
Стороны выступили за продолжение активных контактов по линии парламентов, правительств, министерств иностранных дел.
Внешнеполитическим ведомствам поручено рассмотреть вопросы повышения уровня узбекско-германских отношений, проводить регулярные консультации по международной и региональной проблематике, в том числе по ситуации в Афганистане.
Будет продолжено активное взаимодействие в рамках Организации Объединенных Наций, ОБСЕ, институтов Европейского союза и других многосторонних структур.
Отмечено, что к нынешнему саммиту подготовлена стратегическая Программа промышленного и технологического партнёрства. На проработке проекты кооперации с ведущими компаниями и банками Германии на сумму порядка 9 миллиардов евро.
Они охватывают такие направления, как «зелёная» энергетика, химическая отрасль, освоение критических материалов, машиностроение, текстильная промышленность, производство стройматериалов и многие другие.
Среди наиболее значимых отмечены проекты строительства парогазовых электростанций в регионах нашей страны с компанией Siemens Energy, «метанольного острова» и производство «зелёного» аммиака с Linde Group, освоения крупного месторождения меди с участием KfW Ipex-Bank, добыча меди и производство кабельной продукции с Giga Fiber, выпуск углеродного волокна с AMK Global, чёрной сажи и водорода с Guesscon и многие другие.
Есть целый ряд новых проектов локализации насосных систем, возобновляемой энергетики, по выпуску медицинских изделий, созданию логистических центров.
Достигнута договоренность ускорять и поддерживать эти проекты, внедрять эффективные инструменты стимулирования инвестиций.
Подчеркнута важность подписываемых в ходе визита соглашений по сотрудничеству в сфере критических сырьевых ресурсов и изменения климата.
Выражена заинтересованность в участии Узбекистана в Климатическом клубе, созданном по инициативе Правительства Германии.
Особое внимание уделено вопросам транспорта и логистики, развития системы эффективных наземных и воздушных маршрутов, снижения транспортных издержек.
Лидер Узбекистана также предложил рассмотреть вопрос возобновления прямых полётов авиакомпании Lufthansa в нашу страну.
Подчеркнута важность расширения партнерских отношений между регионами Узбекистана и Германии. С начала года нашу страну посетили представители двух федеральных земель Германии. До конца года ожидаются визиты делегаций Берлина, Баварии и Тюрингии.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе нынешнего визита Соглашения в области трудовой миграции, направленного на организацию прозрачного и системного сотрудничества в этой сфере.
Предложено на уровне ответственных ведомств разработать «дорожную карту» практического взаимодействия в подготовке и направлении востребованных узбекских специалистов в Германию.
Выражена заинтересованность в широком внедрении германской модели дуального образования в регионах Узбекистана. Для развития образовательного и научного обмена между ведущими университетами предложено запустить Форум вузов двух стран.
Узбекская сторона выразила готовность создать все условия для реализации совместных программ, открытия факультетов и филиалов высших учебных заведений Германии.
Отмечено, что в рамках визита состоится запуск совместной Школы по подготовке управленческих кадров.
Президент Узбекистана подчеркнул высокий интерес нашей молодёжи к немецкому языку, который у нас изучают почти 300 тысяч молодых людей. В качестве примера приведена недавняя победа школьницы из Андижана Районы Ибрагимовой на Всемирной олимпиаде по немецкому языку.
Германской стороной выражена готовность содействовать расширению программ изучения языка и подготовки преподавателей в регионах нашей страны.
Предложено возобновить работу Смешанной комиссии по культурному сотрудничеству.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке и принятии совместной «дорожной карты» по реализации принятых решений и подписанных соглашений.
По итогам состоявшихся в городе Самарканде плодотворных переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный Канцлер Федеративной Республики Германия Олаф Шольц приняли Совместную декларацию.
В целом в рамках официального визита были подписаны 8 двусторонних документов, в частности:
– межправительственное Соглашение о всестороннем партнерстве в сфере миграции и мобильности;
– межправительственная Декларация о сотрудничестве в области ветеринарии и животноводства;
– межправительственная Декларация о сотрудничестве в области устойчивого использования водных ресурсов в рамках инициативы «Зеленая Центральная Азия»;
– Совместная декларация о сотрудничестве в области критических минералов;
– Соглашение о сотрудничестве в сфере транспорта;
– Меморандум о сотрудничестве в области изменения климата в рамках Парижского соглашения.
Кроме того, была принята Программа по технологическому партнерству и промышленной кооперации на 2024-2026 годы, а также заключен пакет соглашений и контрактов на уровне ведущих предприятий Узбекистана и Германии.