Germaniya Kansleri Registon ansambli bilan tanishdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Germaniya Federal Kansleri Olaf Sholsni Registon maydonida kutib oldi.
Mamlakatimizning asosiy timsollaridan biri, ajdodlarimiz bunyodkorlik salohiyatining ifodasi – dunyoga mashhur Registon maydoni YUNЕSKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan. Ansamblga kiruvchi Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalari o‘zining salobati, boy tarixi va betakror arxitekturasi bilan barchada chuqur taassurot qoldiradi.
Oliy martabali mehmonga Sharq me’morchiligining ushbu durdonasi qurilishiga oid tarixiy ma’lumotlar, yechimlar va bezaklarning o‘ziga xos xususiyatlari, shuningdek, bu maskan bilan bog‘liq muhim voqealar va shaxslar, o‘zbek xalqining madaniy merosi haqida ma’lumot berildi.

Федеральный Канцлер Германии ознакомился с ансамблем Регистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на площади Регистан встретил Федерального Канцлера Германии Олафа Шольца, прибывшего в нашу страну с официальным визитом.
Всемирно известная площадь Регистан, включённая в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, является главной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал наших великих предков. Входящие в ансамбль медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами, богатой историей и неповторимой архитектурой оставляют глубокие впечатления у гостей нашей страны.
Высокий гость был подробно ознакомлен с историческими фактами строительства этой жемчужины восточного зодчества, особенностями архитектурных решений и декора, знаковыми событиями и личностями, связанными с этим местом, а также культурным наследием узбекского народа.
В ходе беседы отмечалось, что город Самарканд, по праву известная как одна из древних колыбелей мировой цивилизации, становится важным международным деловым и туристическим центром.