O‘zbekiston Prezidenti FAO bilan strategik sheriklik bo‘yicha uzoq muddatli dastur qabul qilish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-sentabr kuni BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori Syuy Dun’yuyni qabul qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimidagi nufuzli t tarmoq tuzilmasi rahbari shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tkazilayotgan Dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatlar oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha xalqaro forum doirasida mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Uchrashuv avvalida BMTning yuqori martabali vakili dunyoning 30 dan ortiq mamlakatidan nufuzli delegatsiyalar ishtirok etayotgan forumni muvaffaqiyatli o‘tkazishni qo‘llab-quvvatlagani uchun davlatimiz rahbariga chuqur minnatdorlik bildirdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va FAO o‘rtasidagi zamonaviy xavf-xatar va tahdidlarga qarshi samarali chora ko‘rish borasidagi strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda amaliy hamkorlikda erishilgan samarali natijalar mamnuniyat bilan qayd etildi. Xususan, 2025-yilgacha bo‘lgan davrda hamkorlik bo‘yicha mamlakat dasturini bajarish sifat ko‘rsatkichlari ikki barobar yaxshilandi. Hozirda 34 ta loyiha faol amalga oshirilmoqda. O‘tgan bir yil ichida dehqonchilik, maktablarda ovqatlanish, veterinariya, agrokimyo va boshqa sohalarda 7 ta yangi loyiha ishga tushirildi.
Yangi besh yillik sheriklik dasturini tayyorlash va qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
Agrosanoat majmuasini raqamlashtirish, ilg‘or bilim va tajriba almashish, yer fondi unumdorligini oshirish, organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash, sug‘orish tizimlarini modernizatsiya qilish, zamonaviy klasterlar va logistika markazlarini tashkil etish, ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish bo‘yicha istiqbolli qo‘shma loyiha va tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bilan bog‘liq global va mintaqaviy vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Узбекистана отметил важность принятия долгосрочной программы стратегического партнерства с ФАО
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 сентября принял генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цюй Дунъюя.
Руководитель авторитетной отраслевой структуры системы Организации Объединенных Наций пребывает в городе Ташкенте в рамках проходящего в эти дни Международного форума по продовольственной безопасности и целям устойчивого развития для стран, не имеющих выхода к морю.
В начале встречи высокий представитель ООН выразил глубокую признательность главе нашего государства за поддержку успешного проведения форума, в работе которого принимают участие представительные делегации из более 30 стран мира.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства Узбекистана и ФАО в вопросах эффективного реагирования на современные вызовы и угрозы.
С удовлетворением отмечены достигнутые в последние годы плодотворные результаты практического взаимодействия. Так, в два раза улучшились качественные показатели выполнения страновой программы сотрудничества на период до 2025 года.
В активной фазе реализации находятся 34 проекта. За последний год запущено 7 новых проектов, в том числе в области земледелия, школьного питания, ветеринарии, агрохимии и других сферах.
Подчеркнута важность подготовки и принятия новой пятилетней программы партнерства.
Особое внимание уделено перспективным совместным проектам и мероприятиям в области цифровизации агропромышленного комплекса, обмена передовыми знаниями и опытом, привлечения инноваций и инвестиций в повышение плодородия земельного фонда, выращивание и переработку органической сельскохозяйственной продукции, модернизацию систем ирригации, создание современных кластеров и логистических центров, проведение научно-исследовательских работ.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам глобальной и региональной ситуации, связанной с обеспечением продовольственной безопасности.