O‘zbekiston Prezidenti FAO bilan strategik sheriklik bo‘yicha uzoq muddatli dastur qabul qilish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-sentabr kuni BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori Syuy Dun’yuyni qabul qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimidagi nufuzli t tarmoq tuzilmasi rahbari shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tkazilayotgan Dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatlar oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha xalqaro forum doirasida mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Uchrashuv avvalida BMTning yuqori martabali vakili dunyoning 30 dan ortiq mamlakatidan nufuzli delegatsiyalar ishtirok etayotgan forumni muvaffaqiyatli o‘tkazishni qo‘llab-quvvatlagani uchun davlatimiz rahbariga chuqur minnatdorlik bildirdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va FAO o‘rtasidagi zamonaviy xavf-xatar va tahdidlarga qarshi samarali chora ko‘rish borasidagi strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda amaliy hamkorlikda erishilgan samarali natijalar mamnuniyat bilan qayd etildi. Xususan, 2025-yilgacha bo‘lgan davrda hamkorlik bo‘yicha mamlakat dasturini bajarish sifat ko‘rsatkichlari ikki barobar yaxshilandi. Hozirda 34 ta loyiha faol amalga oshirilmoqda. O‘tgan bir yil ichida dehqonchilik, maktablarda ovqatlanish, veterinariya, agrokimyo va boshqa sohalarda 7 ta yangi loyiha ishga tushirildi.
Yangi besh yillik sheriklik dasturini tayyorlash va qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
Agrosanoat majmuasini raqamlashtirish, ilg‘or bilim va tajriba almashish, yer fondi unumdorligini oshirish, organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash, sug‘orish tizimlarini modernizatsiya qilish, zamonaviy klasterlar va logistika markazlarini tashkil etish, ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish bo‘yicha istiqbolli qo‘shma loyiha va tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bilan bog‘liq global va mintaqaviy vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi.

The President of Uzbekistan notes the importance of adopting a long-term strategic partnership program with FAO
On September 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Director-General of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) Qu Dongyu.
The head of the authoritative sectoral structure of the United Nations system visits Tashkent as part of the International High-Level Forum on Landlocked Developing Countries on Food Security and the Sustainable Development Goals.
The high representative of the UN expressed deep gratitude to the President of Uzbekistan for supporting the successful holding of the forum, which is attended by representative delegations from more than 30 countries.
During the conversation, issues of further enhancing the strategic partnership between Uzbekistan and FAO in effective response to modern challenges and threats were discussed.
The fruitful results of practical interaction achieved in recent years were noted with satisfaction. Thus, the qualitative indicators of the implementation of the country cooperation program for the period up to 2025 have improved twofold.
34 projects are in the active phase of implementation. Over the past year, 7 new projects have been launched, including agriculture, school nutrition, veterinary medicine, agrochemistry, and other areas.
The importance of preparing and adopting a new five-year partnership program was emphasized.
Particular attention was paid to promising joint projects and events in the digitalization of the agro-industrial complex, the exchange of advanced knowledge and experience, and the attraction of innovations and investments in increasing the fertility of the land fund, growing and processing organic agricultural products, modernizing irrigation systems, creating modern clusters and logistics centers, and conducting research.