Prezident Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz uch yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Assalomu alaykum, qadrli vatandoshlar!
Siz, azizlarni, ko‘p millatli xalqimizni bugungi ulug‘ ayyom bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim, ezgu tilaklarimni izhor etishdan baxtiyorman.
Mustaqillik bayrami barchamizga muborak bo‘lsin!
Mana shu hayajonli daqiqalarda hammamiz milliy istiqlolimiz naqadar bebaho ne’mat ekanini, uning tarixiy ahamiyatini yanada chuqur his etmoqdamiz.
Aynan mustaqillik tufayli milliy davlatchiligimiz qayta tiklandi. O‘zbekiston yangi tarixiy davrga qadam qo‘ydi. Aynan istiqlol tufayli Jahon hamjamiyatidan munosib o‘rin egalladik.
Bu bilan har qancha faxrlansak, g‘ururlansak arziydi.
Shunday qutlug‘ kunda O‘zbekiston mustaqilligi uchun kurashgan vatanparvar ajdodlarimiz xotirasini minnatdorlik bilan yodga olishimiz tabiiy, albatta.
Ular – o‘z xalqini taraqqiyot sari boshlagan jadid bobolarimiz, milliy ozodlik yo‘lida jon fido etgan ulug‘ ajdodlarimizdir. Ular – g‘oyat og‘ir sharoitda ham milliy istiqlol va hurriyat g‘oyalariga sodiq qolgan qahramonlarimizdir. Bugun ularning ezgu g‘oya va tamoyillariga tayanib, yangi hayot, yangi jamiyat poydevorini yaratmoqdamiz.
Bu fidoyi zotlarning nomlarini hech qachon unutmaymiz!
Ularning xotirasi qalbimizda, yuragimizda hamisha yashaydi!
Hurmatli bayram ishtirokchilari!
Keyingi yillarda Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida ulkan qadamlar qo‘ydik. Har bir ishimiz, har bir yutug‘imizda istiqlolning buyuk qudrati yorqin namoyon bo‘lmoqda.
Vatanimiz dunyoga, dunyo esa yurtimizga keng ochilmoqda. Mintaqamiz va butun jahonda do‘stlarimiz, hamkorlarimiz ko‘paymoqda.
So‘nggi 7 yilda O‘zbekiston tashabbuslari asosida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan 10 dan ziyod, jumladan, joriy yilda 4 ta maxsus rezolyutsiya qabul qilindi.
Jahon banki bu yil mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti 5,3 foizga o‘sishini prognoz qildi. Ko‘plab davlatlar bilan solishtirganda bu ancha yuqori ko‘rsatkichdir. Xalqaro valyuta jamg‘armasi e’tirof etganidek, 2023-yilda yalpi ichki mahsulotimiz ilk bor 100 milliard dollardan oshdi.
Barcha islohotlarimizning ruhi va mazmuniga “Inson qadri uchun, el-yurt baxti uchun!” degan ezgu g‘oya chuqur kirib bormoqda.
Iqtisodiy yutuqlarimiz joriy yil sentyabr oyidan pensiya va nafaqalar miqdorini, oktyabr oyidan esa budjet xodimlari, shifokorlar va pedagoglar maoshini oshirish imkonini bermoqda.
Odamlarimizda hayotdagi muammolar yechimiga daxldorlik hissi, faol fuqarolik pozitsiyasi kuchaymoqda. Aholimiz “Tashabbusli budjet” loyihasida faol qatnashib, mahallalar hamda ijtimoiy obyektlarni moliyalashtirishni mustaqil hal etmoqda. O‘tgan davrda yurtdoshlarimiz ma’qullagan 13 mingdan ortiq loyihalar uchun 11 trillion so‘m mablag‘ ajratilgani ham buni tasdiqlaydi.
Ekologiyani asrash, tabiiy resurslarni tejab ishlatish, jumladan, suvdan oqilona foydalanish bo‘yicha zamonaviy tizimlarga o‘tish ishlarini kuchaytirdik.
Mamlakatimizda “Yashil makon” dasturi davom etmoqda. Ayniqsa, Orol dengizi tubini ko‘kalamlashtirish ishlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Eng muhimi, ushbu loyiha mintaqa bo‘ylab chang va tuz tarqalishining oldini olishga yordam bermoqda.
Bugungi kunda navqiron farzandlarimiz Yangi O‘zbekiston ravnaqiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Buning tasdig‘i yaqinda Parijda bo‘lib o‘tgan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlarida yana bir bor yaqqol namoyon bo‘ldi. Azmu shijoatli o‘g‘il-qizlarimiz dunyodagi eng yirik sport anjumanida 8 ta oltin, 2 ta kumush, 3 ta bronza medalni qo‘lga kiritdilar.
Ayniqsa, mard va jasur bokschilarimiz Bahodir Jalolov, Hasanboy Do‘smatov, taekvondochi o‘g‘lonimiz Ulug‘bek Rashitov ikki marta olimpiya chempioni degan yuksak sharafga sazovor bo‘ldilar. Ular milliy sportimiz tarixida shonli sahifa ochdilar.
Hech shubhasiz, olimpiya chempionlari Diyora Keldiyorova, Lazizbek Mullajonov, Abdumalik Xaloqov, Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev, Razambek Jamalov, kumush medal sovrindorlari Svetlana Osipova, Akbar Jo‘rayev, bronza medal sohiblari Alisher Yusupov, Muzaffarbek To‘raboyev va G‘ulomjon Abdullayev ham Parij maydonlarida chinakam qahramonlik namunasini ko‘rsatdilar.
O‘zbekiston tarixida tom ma’noda rekord natijalar, mislsiz yutuqlarga erishgan g‘olib va muzaffar sportchilarimizga shon-sharaflar bo‘lsin!
Albatta, Parij maydonlarida qo‘lga kiritilgan barcha yutuq va natijalar olimpiyachilarimizning xalqimizga munosib bayram sovg‘asi bo‘ldi.
Fursatdan foydalanib, Parij Olimpiadasida Vatanimiz bayrog‘ini baland ko‘targan mohir sportchilarimizni, ularning ota-onalari va ustoz-murabbiylarini o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan yana bir bor chin dildan qutlayman.
Shu kunlarda Parijdan yana ketma-ket quvonchli xabarlar kelmoqda. Paralimpiyachi o‘g‘il-qizlarimiz ham xalqimiz uchun Mustaqillik bayramiga munosib sovg‘alar hadya etishmoqda.
Mahoratli sportchilarimiz Asila Mirzayorova, Qudratulla Ma’rufxo‘jayev, Elbek Sultonov oltin medallarni, matonatli farzandlarimiz Ziyodaxon Isoqova, Kubaro Hakimova kumush medallarni, Muslima Odilova, Tolibboy Yo‘ldoshev, Mohigul Hamdamova esa bronza medallarini qo‘lga kiritdilar.
Mana, bizning qanday qahramonlarimiz, qanday o‘tyurak pahlavonlarimiz bor! Ularga tahsin va tasannolar bo‘lsin!
Ana shu jasur va fidoyi farzandlarimizni chin dildan qutlab, bunday yutuqlardan ruhlangan sportchilarimiz albatta yanada yuksak marralarni egallaydilar, yurtimizga albatta katta-katta g‘alabalar bilan qaytadilar, deb ishonamiz.
Bugungi nihoyatda murakkab va tahlikali davr oldimizga yangi-yangi sinov va muammolarni ko‘ndalang qilib qo‘ymoqda. Lekin hayot qanchalik mashaqqatli bo‘lmasin, mamlakatimizda demokratik islohotlarni izchil davom ettirib, xalqimizni rozi qilishga, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz.
Qurolli Kuchlarimizni zamonaviy qurol-yarog‘ va texnika bilan ta’minlash, ularning jangovar va ma’naviy salohiyatini oshirishga bundan buyon ham ulkan e’tibor qaratamiz.
Lekin tinchlikni saqlash faqat harbiylarimizning ishi bo‘lib qolmasligi kerak. Bu barchamizning, har bir O‘zbekiston fuqarosining muqaddas burchi bo‘lishi shart.
Yurtning kuchi – birlikda, qadri esa tinchlikdadir!
Hozirgi kunda Yangi O‘zbekistonni barpo etishda asosiy e’tiborni beshta ustuvor yo‘nalishga qaratmoqdamiz.
Bular, avvalo, sifatli ta’lim tizimini yo‘lga qo‘yish, biznesni rivojlantirish, korrupsiyadan xoli, adolatli sud tizimini yaratish, sog‘liqni saqlash sohasini tubdan yaxshilash, ekologik barqarorlikni ta’minlashdan iborat.
Muammolarimizning yechimi, savollarimizning javobi faqat va faqat ta’limda. Hamma eshiklarni ochadigan kalit ham – faqat va faqat ta’lim va tarbiyadir.
Shu sababli maktab ta’limini isloh qilish bo‘yicha katta dastur qabul qildik. Maktablarimizda avvalo ona tili va adabiyotni chuqur o‘rgatishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Farzandlarimizga chet tillaridan sifatli ta’lim berish maqsadida xorijiy til egalarini olib kelmoqdamiz. Maktab o‘quvchilari jahondagi ilg‘or tajribalar asosida tayyorlangan zamonaviy darsliklar bilan ta’minlanmoqda.
Yurtimizda dunyodagi nufuzli oliygohlarning filiallarini ochib, O‘zbekistonni yirik ta’lim markaziga aylantirishni maqsad qilganmiz. Yoshlarimiz yetakchi xorijiy universitetlarda tahsil olib, tajriba orttirib, Vatan ravnaqi yo‘lida xizmat qilishga bel bog‘laganlar. Buning uchun ularga “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali yanada qulay imkoniyatlar yaratamiz. Ayniqsa, xotin-qizlarning bilim olishlari, kasb egallashlariga alohida e’tibor qaratishimiz lozim.
Men hurmatli ota-onalarga qarata aytmoqchiman: qizlaringizni o‘qiting, orzu-umidlarini ro‘yobga chiqarishlarida ularga ko‘makchi bo‘ling!
Ulug‘larimiz aytganlaridek, o‘g‘il bolani o‘qitsak, bir kishi savodli bo‘ladi. Qiz bolani o‘qitsak, butun oila, butun jamiyat bilimli bo‘ladi!
Bugun O‘zbekistonning barcha yoshlariga murojaat qilmoqchiman.
Qadrli o‘g‘il-qizlarim, mamlakatimiz istiqboli, barcha ezgu niyatlarimiz ijobatini biz avvalo sizlarning timsolingizda ko‘ramiz. Kelajakda turli sohalarda ulkan yutuq va zafarlarga erishib, yurtimizni dunyoga yanada keng tarannum etishingizni istaymiz.
Marrani baland oling, siz buyuk ishlarga qodirsiz!
Hamisha o‘z kuchingiz, qat’iyat va salohiyatingizga ishoning!
Davlatimiz, xalqimiz, Prezident sizlarni bu yo‘lda doimo qo‘llab-quvvatlaydi, har qanday yordamni ayamaydi.
Biz Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yo‘lidagi sa’y-harakatlarimizni qat’iy davom ettiramiz. Alohida kompaniyalarga berilgan monopol huquq va imtiyozlarni bosqichma-bosqich bekor qilib, barchaga teng huquqlar berilishini ta’minlaymiz.
Joriy yilda energetika, neft-gaz, suv xo‘jaligi, yo‘l qurilishi, temir yo‘l va aeroport xizmati sohalarida 17 turdagi davlat monopoliyasini tugatish to‘g‘risida qaror qabul qildik. Bu ishlarni davom ettirib, mamlakatimizni xalqaro savdo makonining ajralmas qismiga albatta aylantiramiz.
Yana bir dolzarb masala – aholini munosib ish o‘rinlari bilan ta’minlashdir. Biz bu borada tadbirkorlarimizga tayanamiz. Shu bois, ularni qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytiramiz.
Tadbirkorlar bilan har yili yuzma-yuz muloqot qilmoqdamiz. Ularni qiynayotgan muammolarga yechim topib, sohani qo‘llab-quvvatlash uchun tegishli qarorlar qabul qilyapmiz.
Zamonning o‘zi tadbirkorlarimizdan keng miqyosda fikrlab ish yuritishni, jahon bozorlarida raqobatdosh mahsulot yaratishni talab etmoqda.
Bu yo‘lda ularga omad va yutuqlar tilaymiz.
Biz endi 37 millionlik katta xalqmiz. O‘zbekiston hozirgi kunda aholi soni bo‘yicha jahondagi eng yirik 40 ta davlatdan biri hisoblanadi. Bu raqamni islohotlarimiz, mehnatimiz, bilim va qobiliyatimiz bilan katta salohiyatga aylantirishimiz kerak.
Dengizga chiqish imkoniyatimiz cheklanganini inobatga olib, e’tiborimizni kreativ sohalarga qaratishimiz, ularni jadal rivojlantirishimiz zarur. Jahonda kreativ sanoat mahsulotlari eksportidan yiliga milliardlab dollar daromad topayotgan mamlakatlar ko‘p. Binobarin, shunday mahsulot ishlab chiqarishga bel bog‘lagan ijodkor ishbilarmonlarimizni, ayniqsa, yoshlarimizni har tomonlama rag‘batlantiramiz.
Biz bundan sakkiz yil oldin Markaziy Osiyoni tashqi siyosatimizning eng ustuvor yo‘nalishi deb belgiladik. Shu asosda qo‘shnilarimiz bilan do‘stona munosabatlar tubdan yaxshilandi.
Barchamizning fidokorona mehnatimiz bilan xalqlarimizning barqaror taraqqiy etgan, tinchlik va hamjihatlik ruhi hukm suradigan Yangi Markaziy Osiyo haqidagi orzusi real haqiqatga aylanmoqda.
Mintaqamiz iqtisodiy o‘sish va investitsion faollik markazlaridan biri sifatida jadal rivojlanmoqda.
Bugungi noyob tarixiy imkoniyatlar asosida Markaziy Osiyoda har tomonlama sog‘lom siyosiy muhit, kelgusi avlodlar uchun erkin va xavfsiz kelajak yaratishimiz zarur.
Ayni paytda dunyoning barcha davlatlari bilan teng huquqli, o‘zaro manfaatli aloqalarimizni yangi bosqichga ko‘taramiz.
Fursatdan foydalanib, Yangi O‘zbekistonning barqaror rivojlanish va taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlab kelayotgan xorijiy do‘stlarimiz va hamkorlarimizga, bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan diplomatik korpus vakillariga samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Shu kunlarda yurtimiz muhim siyosiy voqea arafasida turibdi. 27 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va hududlardagi vakillik organlariga saylovlar o‘tkaziladi.
Ushbu saylovlar yangilangan Konstitutsiyamiz belgilab bergan ijtimoiy-siyosiy muhitda, rivojlangan davlatlardagi kabi ilk bor aralash saylov tizimi asosida o‘tkaziladi. Siyosiy partiyalar tomonidan Qonunchilik palatasiga deputatlikka nomzodlar ko‘rsatishda hurmatli ayollarimizning ulushi kamida 40 foiz bo‘lishi belgilab qo‘yildi.
Ishonaman, bo‘lg‘usi saylovlar xalqaro saylov standartlari va milliy saylov qonunchiligiga to‘la muvofiq holda, kuchli raqobat muhitida bo‘lib o‘tadi.
Fursatdan foydalanib, butun xalqimizni saylovda faol ishtirok etib, Yangi O‘zbekiston uchun, erkin va farovon hayot, farzandlarimizning baxti va istiqboli uchun ovoz berishga chaqiraman.
Bugun shiddatli hayotning o‘zi barchamizni yanada ulkan marralar sari da’vat etmoqda. O‘z kuchimiz va salohiyatimiz bilan barpo etgan mustaqil davlat, erkin va ozod jamiyatni yanada kuchli, yanada go‘zal va obod etish bosh vazifamizga aylanmoqda.
Bu shunday yuksak marraki, unga erishish uchun har qancha mehnat qilsak arziydi.
Bu shunday buyuk, sharafli maqsadki, unga butun borlig‘imizni baxsh etsak arziydi.
Men ishonaman – barchamiz bir bo‘lib, aql-zakovat, bilim va tajribamiz, kuch-g‘ayratimizni ishga solib, bu ulug‘ manzilga albatta yetamiz. Yorug‘ va nurafshon kelajagimizni – Yangi O‘zbekistonni albatta barpo etamiz!
Bugungi imkoniyatdan foydalanib, mana shunday ezgu g‘oya atrofida birlashib, islohotlarimizni qo‘llab-quvvatlab kelayotgan, fidokorona mehnati bilan yangi hayot binosini barpo etayotgan buyuk xalqimizga farzandlik mehri bilan ta’zim qilaman.
Siz, azizlarni, butun xalqimizni davlatimiz mustaqilligining o‘ttiz uch yillik bayrami bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной 33-й годовщине независимости Республики Узбекистан
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с сегодняшним великим праздником, выражаю вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
С Днем независимости!
В эти волнующие минуты мы все еще глубже осознаем огромное, историческое значение нашего бесценного достояния – национальной независимости.
Именно благодаря независимости возродилась наша национальная государственность. Узбекистан вступил в новую историческую эпоху. Именно благодаря независимости мы заняли достойное место в мировом сообществе. И мы вправе этим гордиться.
В столь радостный день мы, конечно, с благодарностью вспоминаем наших отцов и дедов, патриотов, боровшихся за независимость Родины.
Это – наши великие предки джадиды, которые вели народ по пути прогресса и отдали свои жизни во имя свободы нации.
Это – наши герои, которые даже в самых сложных условиях оставались преданными идеям национального суверенитета и независимости.
Опираясь на их благородные идеи и принципы, сегодня мы строим фундамент новой жизни, нового общества.
Мы никогда не забудем имена этих самоотверженных личностей!
Память о них всегда будет жить в наших сердцах.
Уважаемые участники торжества!
В последние годы мы сделали огромные шаги по пути строительства Нового Узбекистана. В каждом нашем деле, каждом достижении ярко проявляется великая сила независимости.
Наша страна открывается миру, и мир открывается нам. Множится число наших друзей и партнеров в регионе и на всей планете.
За последние 7 лет по инициативе Узбекистана Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций было принято более 10 специальных резолюций, в том числе в этом году – 4.
По прогнозам Всемирного банка, в нынешнем году рост валового внутреннего продукта страны составит 5,3 процента. Этот показатель выше, чем у многих государств. По данным Международного валютного фонда, в 2023 году в Узбекистане он впервые превысил 100 миллиардов долларов.
Все наши реформы глубоко проникнуты благородной идеей «Во имя интересов и достоинства человека, во имя счастья народа!»
Успехи в экономике позволили нам с сентября этого года повысить размеры пенсий и пособий, с октября – заработную плату работникам бюджетных организаций, медицинским работникам и педагогам.
У наших людей укрепляется гражданская позиция, чувство сопричастности к решению жизненных для общества проблем. Принимая активное участие в проекте «Инициативный бюджет», граждане самостоятельно решают вопросы финансирования махаллей и социальных объектов. Так, за прошедший период на реализацию более 13 тысяч проектов, одобренных населением, было выделено 11 триллионов сумов.
Мы усилили работу по охране окружающей среды, бережному использованию природных ресурсов, в том числе переходу на современные системы рационального водопользования.
В стране продолжается реализация программы «Яшил макон». Особенно успешно идут работы по лесопосадкам на высохшем дне Аральского моря. Самое важное, что эти масштабные меры способствуют предотвращению распространения по региону пыли и соли.
Наша целеустремленная молодежь вносит достойный вклад в строительство Нового Узбекистана.
Это нашло подтверждение и на прошедших в Париже XXXIII летних Олимпийских играх. На этих крупнейших в мире спортивных соревнованиях представители Узбекистана завоевали 8 золотых, 2 серебряные и 3 бронзовые медали.
Особенно ярко проявили себя наши отважные боксеры Баходир Жалолов, Хасанбой Дусматов, таэквондист Улугбек Рашитов, удостоившиеся высокого звания двукратных олимпийских чемпионов. Они открыли новую славную страницу в истории национального спорта.
Настоящий героизм продемонстрировали на парижских аренах и наши олимпийские чемпионы Диёра Келдиёрова, Лазизбек Муллажонов, Абдумалик Халоков, Асадхужа Муйдинхужаев, Разамбек Жамалов, серебряные призеры Светлана Осипова, Акбар Жураев, обладатели бронзовых медалей Алишер Юсупов, Музаффарбек Турабоев и Гуломжон Абдуллаев.
Слава нашим спортсменам-победителям, добившимся рекордных, поистине беспрецедентных в истории Узбекистана результатов!
Безусловно, победы наших олимпийцев на спортивных аренах Парижа стали достойным подарком народу Узбекистана к празднику Независимости.
Пользуясь случаем, позвольте от имени нашего народа еще раз сердечно поздравить спортсменов-мастеров, которые высоко подняли флаг Родины на парижской Олимпиаде, а также их родителей, наставников и тренеров.
В эти дни из Парижа вновь и вновь приходят радостные вести. Наши паралимпийцы также делают достойные подарки народу Узбекистана к празднику.
Подлинные мастера спорта Асила Мирзаёрова, Кудратулла Маруфхужаев и Элбек Султонов завоевали золотые медали, Зиёдахон Исокова и Кубаро Хакимова – серебряные, а Муслима Одилова, Толиббой Йулдошев и Мохигул Хамдамова – бронзовые медали.
Вот какие у нас герои-спортсмены! Честь и хвала им! От всего сердца поздравляем наших смелых и самоотверженных юношей и девушек.
Мы все уверены, что, вдохновившись достижениями своих товарищей, паралимпийцы Узбекистана добьются высоких результатов и вернуться на Родину с большими победами.
Нынешнее чрезвычайно сложное и тревожное время ставит перед нами все новые испытания и проблемы. Но какой бы непростой ни была жизнь, мы последовательно продолжим демократические реформы, мобилизуя все наши силы и возможности на благо народа, во имя укрепления мира и стабильности в стране.
Мы и впредь будем уделять огромное внимание обеспечению Вооруженных Сил современными видами вооружения и техники, повышению их боевого и духовного потенциала.
Но сохранение мира не должно оставаться лишь делом военнослужащих. Это – священный долг для всех нас, для каждого гражданина Узбекистана.
Главная наша ценность – мир и стабильность.
Сила нашей страны – в единстве народа.
Сегодня в построении Нового Узбекистана основное внимание мы уделяем пяти приоритетным направлениям. Это прежде всего формирование системы качественного образования, развитие бизнеса, создание свободной от коррупции справедливой судебной системы, кардинальное улучшение здравоохранения, обеспечение экологической устойчивости.
Решение всех наших проблем, ответы на все вопросы – только в образовании. Ключ, открывающий все двери, – это образование и воспитание.
Мы приняли большую программу по реформированию школьного образования. Отдельное внимание уделяем глубокому изучению родного языка и литературы. В целях качественного обучения детей иностранным языкам приглашаем из-за рубежа носителей языков. Учащиеся школ обеспечиваются современными учебниками, созданными на основе передового мирового опыта.
Открывая в стране филиалы ведущих зарубежных вузов, мы поставили задачу превратить Узбекистан в крупный образовательный центр. Наша молодежь, стремясь внести вклад в развитие и процветание родной страны, получает образование и опыт также в зарубежных университетах. Мы создадим для молодых еще больше возможностей, в том числе посредством фонда «Эл-юрт умиди».
Особое внимание нам нужно уделить тому, чтобы женщины и девушки получали знания, овладевали профессиями.
Обращаясь к уважаемым родителям, призываю: учите своих дочерей, помогите им осуществить их мечты и надежды!
Как говорили великие умы древности, если выучить сына – образованным будет один человек, если выучить дочь – образованной станет вся семья, все общество.
Сегодня я хочу обратиться также к молодежи Узбекистана.
Дорогие юноши и девушки, именно в вас мы видим будущее страны, воплощение всех наших благородных устремлений. Желаем вам достичь высоких рубежей в разных сферах и своими успехами еще больше прославлять нашу страну во всем мире.
Ставьте перед собой высокие цели, вы способны на великие дела!
Всегда верьте в свои силы, знания и потенциал!
Наше государство, народ, Президент всегда окажут вам содействие, поддержат вас на этом пути.
Мы последовательно продолжим работу по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Поэтапно отменим монопольные права и льготы отдельных компаний и обеспечим предоставление всем равных прав. В этом году мы приняли постановление о ликвидации 17 видов государственной монополии в сферах энергетики, нефти и газа, водного хозяйства, дорожного строительства, железнодорожного и воздушного транспорта. Мы будем продолжать эту работу, чтобы превратить страну в неотъемлемую часть международного торгового пространства.
Еще один актуальный вопрос – обеспечение населения достойными рабочими местами. В этом мы опираемся на предпринимателей и впредь будем расширять их поддержку. Ежегодно мы проводим большой диалог с предпринимателями. Находим решение волнующих их проблем, принимаем соответствующие постановления для поддержки сферы.
Само время требует от предпринимателей мыслить широко, создавать продукцию, способную конкурировать на мировых рынках. Желаем им успехов на этом пути.
Мы – большой, 37-миллионный народ. Сегодня Узбекистан по численности населения входит в ряд 40 крупных государств мира. Своими реформами, трудом, знаниями и талантом мы должны превратить эту цифру в мощный потенциал.
Учитывая ограниченность наших возможностей в выходе к морю, необходимо больше внимания уделять креативным сферам и последовательно их развивать. В мире много стран, которые ежегодно получают многомиллиардные доходы от экспорта креативной промышленной продукции. Поэтому мы будем всесторонне стимулировать предпринимателей-изобретателей, особенно молодых, организовавших производство такой продукции.
Восемь лет назад приоритетным направлением внешней политики Узбекистана мы определили Центральную Азию. На этой основе кардинально улучшили дружественные отношения с соседями.
Благодаря нашим общим неустанным усилиям мечта о Новой Центральной Азии, где страны стабильно развиваются, царят мир и согласие, становится реальностью. Наш регион динамично развивается как один из центров экономического роста и инвестиционной активности.
На основе сегодняшних уникальных исторических возможностей мы должны создать в Центральной Азии всесторонне здоровую политическую атмосферу, свободное и безопасное будущее для следующих поколений.
Наряду с этим мы поднимем на новый уровень равноправные и взаимовыгодные отношения со всеми государствами мира.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность участвующим в сегодняшнем торжестве нашим зарубежным друзьям и партнерам, представителям дипломатического корпуса, поддерживающим наши инициативы, направленные на устойчивое развитие Нового Узбекистана.
Страна стоит на пороге важного политического события. 27 октября пройдут выборы в Олий Мажлис Республики Узбекистан и представительные органы власти на местах.
Нынешние выборы состоятся в общественно-политической атмосфере, которую определила обновленная Конституция, на основе смешанной избирательной системы, как в развитых государствах. Закреплено, что женщины должны составлять не менее сорока процентов всех кандидатов в депутаты, выдвинутых политическими партиями.
Уверен, что предстоящие выборы пройдут в полном соответствии с международными избирательными стандартами и национальным избирательным законодательством, в условиях сильной конкуренции.
Пользуясь возможностью, призываю наш народ принять в них активное участие и проголосовать за Новый Узбекистан, свободную и процветающую жизнь, счастливое будущее детей.
Наше стремительное время требует от нас ставить перед собой все более высокие цели. Сегодня наша главная задача – добиться того, чтобы независимое государство и свободное общество, которое мы создавали своими силами и потенциалом, было еще более прекрасным и благоустроенным.
Это – высокий рубеж, достойный неустанного труда.
Это – яркая, славная цель, которой стоит посвятить жизнь.
Убежден, что все мы еще больше сплотимся, мобилизуем все свои знания, опыт, силы и энергию и обязательно достигнем этих целей, обязательно построим наше прекрасное будущее – Новый Узбекистан!
С сыновней любовью низко кланяюсь нашему мужественному и великодушному народу, который объединился вокруг этой благородной идеи и поддерживает наши реформы, своим самоотверженным трудом созидает новую жизнь.
Еще раз от всей души поздравляю вас, весь наш народ с 33-й годовщиной государственной независимости.