Ўзбекистон барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича ўз мажбуриятларини тўлиқ бажариш йўлидан бормоқда
Ўзбекистон 2030 йилгача барқарор ривожланиш бўйича белгиланган миллий мақсад ва вазифаларга ўз вақтида ва сифатли эришиш учун мустаҳкам пойдевор яратди. Бу ишончни "Ўзбекистон – 2030" тараққиёт стратегияси БМТнинг барқарор ривожланиш мақсад ва вазифаларини амалга ошириш билан мутаносиблиги ва ўзаро шартлилиги билан изоҳлаш мумкин.
Мамлакат БМТнинг дунёмизни ўзгартиришга қаратилган ва "2030 йилгача барқарор ривожланиш соҳасида кун тартиби» деб номланувчи дастурини амалга ошириш бўйича жаҳондаги 192 та мамлакат билан биргаликда қабул қилинган мажбуриятларни тўлиқ бажармоқда.
Барқарор ривожланишнинг мақсад ва вазифалари мамлакат ва ҳудудларнинг иқтисодий, ижтимоий ва экологик ривожланиши бўйича ишлаб чиқилган ва амалга оширилаётган стратегиялар, концепциялари, йўл хариталари билан мутаносибдир.
Ўзбекистоннинг миллий мақсад ва вазифаларни амалга оширишда эришган натижалари халқаро ҳамжамият томонидан маъқулланаяпти ва эътироф этилаяпти. Янги Ўзбекистоннинг "Инсон шаъни ва қадр-қиммати йўлида" деб номланувчи асосий тамойили БМТнинг "Ҳеч кимни ортда қолдирманг" барқарор ривожланиш тамойилига мос келади.
Барқарор ривожланишнинг миллий мақсадларини 2022–2026 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегиясининг мақсадлари билан таққослаш уларнинг халқ фаровонлигини янада ошириш, иқтисодиёт тармоқларини ўзгартириш, тадбиркорликни жадал ривожлантириш, инсон ҳуқуқ ва манфаатларини сўзсиз ҳимоя қилиш, фаол фуқаролик жамиятини шакллантириш борасида тўлиқ ўзаро боғлиқлиги ва ўзаро шартлилигини кўрсатади. Умуман олганда, тараққиёт стратегияси барқарор ривожланишнинг барча миллий мақсадлари ва вазифаларини қамраб олади ҳамда уларга 2030-йилгача эришиш учун яхши асос яратади.
Стратегияга мувофиқ, жадал иқтисодий ва ижтимоий ўсишга олиб келган катта ўзгаришлар амалга оширилди. Бу мамлакатнинг барқарор ривожланишнинг барча мақсадлари бўйича вазифаларни фаол ва мақсадли амалга ошириш учун кучли туртки берди.
Давлат ҳокимияти органлари ва бошқарув тизими тубдан ислоҳ қилинди. Уларнинг фаолият самарадорлигини ошириш, давлат томонидан тартибга солишнинг замонавий бозор механизмларини жорий этиш, ижтимоий-иқтисодий жараёнларни тартибга солишда давлатнинг ролини қисқартириш эса ўз навбатида барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларга эришишда ёрдам берадиган устувор вазифалар сифатида белгиланди.
Таъкидлаш жоизки, қонунчилик фаолияти сифатини сезиларли даражада яхшилаш давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштиришнинг муҳим йўналиши ҳисобланади.
Суд фаолиятида катта ўзгаришлар рўй берди, хусусан, суд қарорларини қайта кўриш институти ислоҳ қилинди, коррупцияга қарши кураш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланди. Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ташкил этилди.
Ўзбекистон сўнгги йилларда камбағалликни бартараф этишда сезиларли ютуқларга эришди (1-мақсад). Ҳозирги босқичдаги вазифа камбағаллик даражасини 2026-йилгача 2 баравар ва 2030-йилгача 5% га қадар сезиларли даражада камайтиришдир. Бундан ташқари, биз камбағаллик чегарасидан пастга тушиш хавфи юқори бўлган одамларга кўпроқ эътибор қаратишга интилаяпмиз.
Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги сўнгги ислоҳотлар ва аҳолининг заиф қатламларига ер ажратиш озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасида ва қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантиришда сезиларли ўзгаришларга олиб келди. (2-мақсад).
Ушбу сиёсат натижасида Ўзбекистон 2018-йилдан 2022-йилгача Озиқ-овқат хавфсизлиги глобал индексида (GFSI) ги ўрнини 12 поғонага яхшилади.
"Барча ёшдагилар учун соғлом турмуш тарзи ва фаровонлигини таъминлаш" соҳасида (3-мақсад) мамлакатда болалар ва чақалоқлар ўлимининг изчил камайиши кузатилмоқда.
Стратегияга мувофиқ, биз 2030-йилга бориб, ўртача умр кўриш давомийлигини 78 ёшгача оширишга, болалар ва оналар ўлимини 2 баравар камайтириш мажбуриятини олдик.
Сўнгги йилларда кенг қамровли ва адолатли сифатли таълим бериш бўйича эришилган ютуқлар ҳам аҳамиятлидир (4-мақсад). Сўнгги 6 йил ичида ижтимоий соҳадаги ислоҳотлар болаларнинг мактабгача таълим олиш имкониятларини оширишда ажойиб натижалар берди. Болаларнинг уюшган (мактабгача) таълимда иштирок этиш даражаси 2022-йилда 84,2% гача ошди. Ушбу йўналишда 2030-йилга бориб, мактабгача таълим қамровини 100% га, таълим ташкилотлари сонини 56 мингтага етказиш режалаштирилган.
Гендер тенглигини таъминлаш тизимини (5-мақсад) тубдан ўзгартириш мақсадида 2 та қонун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 16 та фармон ва қарорлари, 33 та ҳукумат қарори, шунингдек, Ўзбекистонда 2030-йилгача Гендер тенглигига эришиш стратегияси қабул қилинган бўлиб, унда гендер тенглигини таъминлаш, аёлларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш, уларнинг ҳукумат ва жамият бошқарувидаги ролини ошириш бўйича асосий чора-тадбирлар белгиланган. Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглиги ва оила масалалари бўйича республика комиссияси ташкил этилди. Аёл сенаторлар сони деярли 25% га, аёл депутатлар сони эса 33,3% га ошди.
Стратегия йўналишига мувофиқ макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, инфляция даражасини пасайтириш, солиқ юкини камайтириш ва соддалаштириш, иқтисодиёт тармоқларини диверсификация қилиш, бизнес учун қулай муҳит яратиш, инфратузилмани яхшилаш, қишлоқ хўжалигини, иқтисодий интеграция ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш асосий иқтисодий ислоҳотлар бўлиб қолмоқда.
Ислоҳотлар ҳамма учун тенг ва эркин рақобат муҳитини яратиб, 10-мақсадга (мамлакатлар ичида ва улар ўртасида тенгсизликни камайтириш) эришишга имкон берди. Ортиқча тўловларнинг бартараф этилиши ва солиқ ставкаларининг пасайтирилиши туфайли хўжалик юритувчи субъектларга солиқ юки камайтирилди. Шу билан бирга, мулк, даромад ва ижтимоий солиқ ставкалари 2 баравар пасайтирилди.
Ўзбекистоннинг ёшларга оид давлат сиёсатини янги босқичга кўтариш, бу борадаги муаммолар ечимини топиш, ваколатли органлар фаолиятини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш мақсадида 2020-йилда давлат органи – Ёшлар ишлари агентлиги ташкил этилди.
Ёшлар бандлигини таъминлаш ва уларнинг муаммоларини ҳал этишга қаратилган янги тизим – "Ёшлар дафтари" ва "Ёшлар дастурлари" жорий этилди. Тизимни рақамлаштириш, ёшларга бериладиган имтиёзларнинг шаффофлигини таъминлаш ва жойларда ишларни мониторинг қилиш (8-мақсад) имконини берувчи ягона электрон платформа –"yoshlardaftari.uz" ишга туширилди. Таъкидлаш жоизки, аҳоли бандлиги ва реал даромадларини изчил ошириш мақсадида, ишсиз аҳолига хизмат кўрсатувчи "Мономарказ" МЧЖ ташкил этилди.
Умуман олганда, стратегиянинг амалга оширилиши натижасида Ўзбекистонда катта таркибий ва институционал ўзгаришлар юз берди. Аввало, булар жамиятни демократлаштириш, миллий моделимиз – маҳалла орқали “Ҳеч кимни четда қолдирмаслик” тамойили амалга оширилиши, барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишни таъминлашда катта ижобий ўзгаришлар (иқтисодий ўсиш ва инвестициявий фаолликнинг нисбатан юқори даражаси, халқаро ҳамкорликни сезиларли даражада кенгайтириш, соғлиқни сақлаш ва таълим ислоҳоти, гендер тенглиги, болалар ва ёшлар билан ишлаш, ишлаб чиқариш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш)дир.
Яратилган зарур қонуний, ҳуқуқий, институционал ва иқтисодий пойдевор 2030-йилгача барқарор ривожланишнинг миллий мақсад ва вазифаларига эришишга хизмат қилади.
Президент ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қаратилган қуйидаги резолюциялари қабул қилинди: "Марказий Осиёда тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш"; "Таълим ва диний бағрикенглик"; "Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш"; "Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиш". Бу Ўзбекистоннинг сўнгги йиллардаги фаолиятининг халқаро эътироф этилишидир.
БМТ Бош Ассамблеясининг 2022-йил 14-декабрдаги резолюциясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Барқарор ривожланиш мақсадига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида"ги ташаббуси маъқулланди. Бухоро ва Тошкент шаҳарларида 100 дан ортиқ мамлакат парламент аъзолари иштирокида халқаро Форумлар ташкил этилди.
Ўзбекистон Президенти томонидан қабул қилинган Ҳаракатлар стратегияси ва Ривожланиш стратегияси БМТнинг барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш учун беш йиллик “йўл хариталари”дир.
Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти жиддий кўмак бермоқда. Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорлиги сўнгги беш йилда мутлақо янги босқичга кўтарилди. БМТнинг “2030-йил кун тартиби”ни амалга ошириш учун ҳукумат БМТ агентликлари кўмагида 2030-йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни қабул қилиб, 16 та миллий мақсад ва 125 та вазифани тасдиқлади. Миллий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” қабул қилинди, ҳукумат ҳузурида Парламент комиссияси ва Мувофиқлаштирувчи кенгаш тузилди. БРМни амалга ошириш бўйича иккита Ихтиёрий миллий ҳисобот тақдим этилди, бу эришилган тараққиётнинг ҳақиқий исботи бўлиб, мамлакатнинг “2030-йил кун тартиби”ни амалга оширишдаги иштирокини тавсифлайди. Барқарор ривожланиш мақсадларини молиялаштириш стратегияси ишлаб чиқилди. БМТ Агентликлари аниқ дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш орқали барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишга ҳисса қўшмоқда.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тараққиётга кўмаклашиш доирасидаги дастури (UNDAF) Ўзбекистон ҳукумати ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ўрта муддатли истиқболда мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишларини ва барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни акс эттирувчи ўзаро ҳамкорлик воситасидир.
Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси доирасида белгиланган асосий вазифаларни амалга ошириш борасида сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг БМТ билан олий ва юқори даражадаги сиёсий алоқалари сезиларли даражада фаоллашди. Ўзбекистон БМТнинг Бош Ассамблеяси ва ихтисослашган ташкилотлари фаолиятининг фаол иштирокчисига айланди.
Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишнинг асосий натижаси уларнинг халқаро ташкилотлар томонидан тан олиниши ҳисобланади. Халқаро мустақил ташкилот (SDR) томонидан 2023-йилда эълон қилинган Барқарор ривожланиш мақсадлари халқаро рейтингида Ўзбекистон 166 мамлакат орасида 69-ўринни эгаллаб, ўз рейтингини 8 поғонага оширди (2022-йилда 77-ўрин). SDR индексининг барқарор ривожланиш ҳисоботига кўра, Ўзбекистон барқарор ривожланиш кўрсаткичларининг қуйидаги 16 та мақсадидан 11 таси бўйича ижобий ўсишни қайд этди: камбағалликни қисқартириш (1-мақсад), озиқ-овқат хавфсизлиги ва овқатланиш (2-мақсад), саломатлик ва фаровонлик (3-мақсад), сифатли таълим (4-мақсад), гендер тенглиги (5-мақсад), тоза сув ва санитария ( 6-мақсад), саноатлаштириш, инновациялар ва инфратузилма (9-мақсад), шаҳар ва аҳоли пунктларини барқарор ривожлантириш (11-мақсад), иқлим ўзгаришига қарши кураш (13-мақсад), тинчлик, адолат ва самарали институтлар (16-мақсад).
Озиқ-овқат хавфсизлиги ва овқатланишни таъминлаш бўйича муҳим ишлар амалга оширилди. Хусусан, озиқ-овқат хавфсизлиги Global Food Security Indexга кўра, Ўзбекистон 2019–2022 йилларда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда энг катта ютуқларга эришган Топ-10 та мамлакат ичида биринчи ўринни эгаллади.
2020- ва 2023-йилларда Ўзбекистоннинг 2030-йилгача бўлган Миллий барқарор ривожланиш мақсадлари ва вазифаларини амалга ошириш бўйича тайёрланган биринчи ва иккинчи Ихтиёрий миллий ҳисоботлар БМТ томонидан ижобий баҳоланди.
Гендер тенглиги ва барча хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ҳамда имкониятларини кенгайтириш борасида сезиларли ютуқларга эришилди. 2024-йилда Аёллар, бизнес ва ҳуқуқ индекси (The Women, Business and the Law Index 2024) бўйича Ўзбекистон Жаҳон банки томонидан аёллар ҳуқуқи ва гендер тенглиги соҳасида муҳим ислоҳотларни амалга оширган 5 та мамлакатдан бири сифатида қайд этилди. Индекснинг хавфсизлик, ҳаракатчанлик, иш жойи, иш ҳақи, никоҳ, ота-оналик, болаларни парвариш қилиш, тадбиркорлик, активлар ва пенсиялар каби таркибий қисмларида айниқса юқори кўрсаткичларга эришилди.
2023-йилда эълон қилинган Gender Data Compassда гендер маълумотлари мавжудлиги рейтингида Ўзбекистон 185 мамлакат орасида жаҳонда 56-ўринни ва Марказий Осиёда 3-ўринни эгаллади.
Очиқлик рейтинги (Open Data Watch)да (жинси бўйича тақсимотни ўз ичига олади) Ўзбекистон дунёнинг 195 та мамлакати орасида 30-ўринни ва Марказий Осиё мамлакатлари орасида 1-ўринни эгаллади.
Тинчликсевар ва очиқ жамиятни тарғиб қилиш учун кўп ишлар қилинди. Жаҳон банки рейтингида 2022-йилда Ўзбекистоннинг Давлат бошқаруви сифати индекслари (World Governance Indicators, WGI) бўйича кўрсаткичлари олтита компонентда ҳам яхшиланди. "Ҳукумат самарадорлиги" кўрсаткичи бўйича Ўзбекистон аввалги натижасини 22 поғонага ошириб, 214 та мамлакат орасида 116-ўринни эгаллади. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг электрон ҳукуматни ривожлантириш индексида 2019-йилда 81-ўринни эгаллаган Ўзбекистон 2022-йилда 193 та мамлакат орасида 69-ўринга кўтарилди ва бу рақамли технологияларни жорий этишнинг тезлашганини акс эттиради.
Умуман олганда, Ўзбекистон 2030-йилгача барқарор ривожланиш бўйича белгиланган миллий мақсад ва вазифаларга ўз вақтида ва сифатли эришиш учун мустаҳкам пойдевор яратди.
Бу ишонч "Ўзбекистон – 2030" ривожланиш стратегияси БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсад ва вазифаларини амалга ошириш билан мутаносиблиги ва ўзаро шартлилиги билан изоҳланади.

Uzbekistan is on the way to fully implementing its commitments under the Sustainable Development Goals
Uzbekistan has created a strong foundation for the timely and high-quality achievement of its national goals and objectives for sustainable development by 2030. This confidence is explained by the balance and interdependence of the Development Strategy "Uzbekistan 2030" with the implementation of the goals and objectives of the UN Sustainable Development Goals.
The country fully fulfills the obligations it has undertaken together with 192 countries of the world to implement the UN program Transforming Our World: "The 2030 Agenda for Sustainable Development".
The goals and objectives of sustainable development are balanced with the developed and implemented Strategies, Concepts, Roadmaps for the economic, social and ecological development of the country and regions).
The results achieved in the implementation of Uzbekistan's national goals and objectives have been generally approved and recognized by the international community. The main principle of the new Uzbekistan "In the name of the honor and dignity of man" is in line with the UN principle of sustainable development "Leave no one behind".
A comparison of national sustainable development goals with the goals of the Development Strategy for 2022-2026 shows their complete interconnectedness and interdependence: further increasing the well-being of the people, transforming industries, accelerating the development of entrepreneurship, unconditionally ensuring human rights and interests, and forming an active civil society. In general, the Development Strategy covers all National goals and objectives in the field of sustainable development, creating a good foundation for their achievement by 2030.
In accordance with the Strategy, major shifts have been made, which have led to dynamic growth in the economy and social sphere. This has created a powerful impetus for the active and purposeful implementation of tasks in almost all areas of sustainable development in the country.
The system of state power and management bodies has been radically reformed. Priority tasks were identified as increasing the efficiency of their activities, introducing modern market mechanisms of state regulation, reducing the role of the state in regulating socio-economic processes, which, in turn, contribute to achieving national goals and objectives in the field of sustainable development.
It should be noted that a significant increase in the quality of legislative activity is an important direction in improving the system of state and public construction.
Major changes have taken place in judicial activity, in particular, the institution of review of judicial decisions has been reformed, and the fight against corruption has been identified as one of the priorities of state policy. In this regard, the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan has been established.
In recent years, Uzbekistan has made significant progress in eradicating poverty (Goal 1). At the current stage, the task is to reduce the poverty rate by half by 2026 and significantly reduce it to 5% by 2030. In addition, we also strive to pay more attention to people who are at high risk of falling below the poverty line.
Recent reforms in the agricultural sector and the allocation of land to vulnerable segments of the population have contributed to significant changes in the field of food security and promoting sustainable agriculture (Goal 2).
As a result of the policy pursued from 2018 to 2022, Uzbekistan has improved 12 positions in the Global Food Security Index (GFSI). In the area of "Ensuring healthy lives and promoting well-being for all at all ages" (Goal 3), the country is seeing a steady decline in child and infant mortality. In accordance with our strategy, we have committed to increasing average life expectancy to 78 years by 2030, reducing child and maternal mortality by half.
Significant progress has been made in recent years in ensuring inclusive and equitable quality education (Goal 4). Over the past 6 years, our social reforms have yielded remarkable results in expanding access to preschool education for children. The participation rate of children in organized (preschool) education rose to 84.2% in 2022. In this direction, it is planned to achieve 100% coverage of preschool education by 2030, increasing the number of educational institutions to 56,000.
In order to fundamentally change the system of ensuring gender equality (SDG 5), 2 laws, 16 decrees and resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, 33 resolutions of the Government, as well as the “Strategy for Achieving Gender Equality in Uzbekistan until 2030”, have been adopted, defining key measures to ensure gender equality, prevent cases of harassment and violence against women, and enhance their role in state and public administration. A Republican Commission on Issues of Enhancing the Role of Women in Society, Gender Equality and Family has been established. The number of women senators has increased by almost 25%, and the number of women deputies by 33.3%.
In accordance with the direction of the Strategy, the main economic reforms have become ensuring macroeconomic stability, reducing inflation, reducing and simplifying the tax burden, diversifying economic sectors, creating a favorable business climate, improving infrastructure, developing agriculture, economic integration and the digital economy.
As a result of the reforms, conditions have been created for equal and free competition for all, which allows achieving SDG 10 (Reducing inequality within and among countries). Thanks to the abolition of unnecessary fees and the reduction of tax rates, the tax burden on economic entities has been reduced. At the same time, the rates of property, income and social taxes have been halved.
In order to raise the state youth policy of Uzbekistan to a new level, find solutions to problems in this area, effectively organize and coordinate the activities of authorized bodies, a state body - the Agency for Youth Affairs - was established in 2020.
A new system has been introduced aimed at ensuring youth employment, solving their problems - "Youth Notebook" and "Youth Programs." A single electronic platform "yoshlardaftari.uz" has been launched, allowing for the digitalization of the system, ensuring the transparency of benefits provided to young people, and monitoring work on the ground (SDG 8).
It should be noted that in order to consistently increase employment and the real incomes of the population, LLC "Monomarkaz" was created, providing services to the unemployed population.
Overall, as a result of the implementation of the Strategy, fundamental structural and institutional transformations have taken place in Uzbekistan. First of all, this is the democratization of society, the implementation of the principle of "Leaving no one behind" through the national mahalla model, major positive shifts in ensuring sustainable socio-economic development (a relatively high level of economic growth and investment activity, a significant expansion of international cooperation, reforming healthcare and education, ensuring gender equality, working with children and youth, developing production and social infrastructure).
The necessary foundation of legislative, institutional and economic basis created will serve the purposeful achievement of national goals and objectives of sustainable development until 2030.
International recognition of Uzbekistan's efforts in recent years has been the adoption, at the initiative of the President, of the following UN General Assembly resolutions aimed at achieving the Sustainable Development Goals: "Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region "; "Education and Religious Tolerance"; "Sustainable Tourism and Sustainable Development in Central Asia"; "Declaration of the Aral Sea Region zone of ecological innovations and technologies”.
The UN General Assembly resolution on December 14, 2022 approved the Initiative of the President of the Republic of Uzbekistan “On strengthening the role of parliaments in accelerating the achievement of the sustainable development goal”. International Forums were organized in the cities of Bukhara and Tashkent with the participation of parliamentarians from more than 100 countries.
The Action Strategy and Development Strategy adopted by the President of Uzbekistan are five-year “road maps” for the implementation of the UN Sustainable Development Goals.
The UN makes a significant contribution to achieving the Sustainable Development Goals. Uzbekistan's cooperation with the UN has risen to a completely new level over the past five years. In order to implement the UN Agenda 2030, the government, with the assistance of UN Agencies, adopted the National Sustainable Development Goals and Targets for the period up to 2030, approved 16 national goals and 125 targets. A "road map" for the implementation of the National Goals and Targets was adopted, a parliamentary commission and a Coordination Council under the government were created. Two Voluntary National Reviews on the implementation of the SDGs were presented, which became real evidence of the progress achieved, characterizing the country's participation in the implementation of the "Agenda - 2030". A Strategy for Financing the Sustainable Development Goals has been developed. UN Agencies contribute to the implementation of the Sustainable Development Goals through the implementation of specific programs and projects.
The instrument of interaction between the Government of Uzbekistan and the UN is the UN Development Assistance Framework (UNDAF), which reflects the priority areas of the country's socio-economic development in the medium term and the achievement of the Sustainable Development Goals.
As part of the implementation of the main tasks defined in the framework of the Development Strategy of the New Uzbekistan, political contacts between Uzbekistan and the UN at the highest and high levels have noticeably intensified in recent years. Uzbekistan has become an active participant in the activities of the General Assembly and specialized agencies of the UN.
The main result of achieving the Sustainable Development Goals in Uzbekistan is their recognition by international organizations. In the international ranking of Sustainable Development Goals, published by an international independent organization (SDR) in 2023, Uzbekistan took 69th place among 166 countries, increasing its rating by 8 notches (in 2022, 77th place). According to the SDR Index Sustainable Development Report, Uzbekistan has seen positive growth in sustainable development indicators for the following 11 out of 16 goals: poverty reduction (Goal 1), food security and nutrition (Goal 2), health and well-being (Goal 3), gender equality (Goal 5), quality education (Goal 4), clean water and sanitation (Goal 6), industrialization, innovation and infrastructure (Goal 9), sustainable development of cities and communities (Goal 11), combating climate change (Goal 13), peace, justice and effective institutions (Goal 16).
Significant work has been done to ensure food security and nutrition. In particular, Uzbekistan took first place in the Top 10 countries with the greatest progress in ensuring food security in 2019-2022 according to the Global Food Security Index.
The first and second Voluntary National Reviews on the implementation of national goals and objectives of sustainable development of Uzbekistan until 2030, prepared in 2020 and 2023, were positively assessed by the UN.
Significant progress has been made in ensuring gender equality and empowering all women and girls. In 2024, the World Bank's “ The Women, Business and the Law Index 2024” ranked Uzbekistan among the top 5 countries that have implemented significant reforms in the field of women's rights and gender equality. Particularly high scores were achieved in such index components as security, mobility, workplace, pay, marriage, parenthood, childcare, entrepreneurship, assets and pensions.
In the gender data availability ranking published by Gender Data Compass in 2023, Uzbekistan ranked 56th in the world among 185 countries and 3rd in Central Asia.
In the Open Data Watch openness ranking (including gender breakdown), it ranked 30th among 195 countries and 1st among Central Asian countries.
Much work has been done to promote the building of a peaceful and open society. In the World Bank's ranking, Uzbekistan's performance in the World Governance Indicators (WGI) improved in all six components in 2022. In the Government Effectiveness indicator, Uzbekistan ranked 116th out of 214 countries, improving its previous result by 22 positions. In the United Nations E-Government Development Index, Uzbekistan rose to 69th place out of 193 countries in 2022, compared to 81st place in 2019, reflecting the acceleration of the implementation of digital technologies.
Overall, Uzbekistan has created a strong foundation for the timely and high-quality achievement of its national goals and objectives for sustainable development until 2030.