Davlat chegarasini qoʻriqlash va himoya qilish tizimining samaradorligini oshirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 13-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasini qoʻriqlash va muhofaza qilish tizimini takomillashtirish masalalariga bagʻishlangan ishchi yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashi apparati hamda Davlat xavfsizlik xizmati rahbarlari ishtirok etdi.
Chegara qoʻshinlari faoliyatining amaliy natijalari hamda mamlakatimiz Qurolli Kuchlari Oliy Bosh Qoʻmondoni tomonidan oʻtgan yil 27-avgust kungi yigʻilishda belgilangan vazifalar ijrosining borishi koʻrib chiqildi.
Bugungi kunda xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solayotgan xavf-xatarlarni hisobga olgan holda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasi xavfsizligini taʼminlash samaradorligini yana-da oshirishning ustuvor yoʻnalishlari belgilandi.
Zamonaviy avtomatlashtirilgan chegara nazorati tizimlari va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, shuningdek, Chegara qoʻshinlari boʻlinmalarining kuch ishlatar, huquqni muhofaza qiluvchi tuzilmalar va mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan oʻzaro uygʻun hamkorligini yoʻlga qoʻyish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Chegara qoʻshinlari harbiy xizmatchilarini professional tayyorlash sifatini oshirish, ularni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash va ijtimoiy muhofaza qilish masalalari har tomonlama koʻrib chiqildi.
Sarhadlarimiz xavfsizligi va daxlsizligini ishonchli va kafolatli taʼminlash – xalqimizning tinch va osoyishta hayoti, mamlakatimiz taraqqiyoti kafolati ekani alohida taʼkidlandi.
Markaziy Osiyo davlatlarining chegara idoralari bilan aloqalarni izchil rivojlantirib borish, turli xalqaro tashkilotlar bilan qoʻshma tadbirlarni koʻpaytirish hamda xorijiy sheriklar bilan chegaraoldi hamkorlikni faollashtirish yuzasidan erishilgan kelishuvlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mintaqada savdo, turizm aloqalari va madaniy almashinuvlarni mustahkamlash, odamlarning bordi-keldisini koʻpaytirish maqsadida fuqarolar va xorijlik mehmonlar uchun Davlat chegarasini kesib oʻtishda qulay sharoitlar yaratish muhimligiga eʼtibor qaratdi.
Amalga oshirilayotgan ishlar tanqidiy tahlil qilinib, mutasaddi tuzilmalar rahbarlariga Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasini qoʻriqlash va himoya qilish tizimining samaradorligini oshirish boʻyicha aniq topshiriqlar berildi.

Increasing the efficiency of the State border’s security and protection system discussed
On February 13, 2020, a working meeting was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev on the issues of improving the security and protection system of the State border of the Republic of Uzbekistan.
The meeting was attended by the heads of the office of the Security Council under the President of the country and the State Security Service.
Practical results of the activities of the Border Troops and the progress in implementing the tasks set by the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces at the meeting held on August 27 last year were considered.
In the context of modern challenges and threats to international and regional security, priority areas have been identified for further improving the effectiveness of ensuring the security of the State border of the Republic of Uzbekistan.
Particular attention was paid to the issues of implementation of modern automated border control systems, information and communication technologies, as well as the organization of coordinated interaction of units of the Border Troops with law enforcement agencies and local state governing bodies.
Issues of improving the quality of professional training of the Border Troops, their military-patriotic education and social protection were considered.
Instructions have been given on ensuring the progressive dynamics of interaction between the border agencies of Central Asian states, building up joint activities with various international organizations, as well as ensuring timely and qualitative implementation of agreements reached with foreign partners on enhancing cross-border cooperation.
President Shavkat Mirziyoyev drew attention to the importance of creating favorable conditions for citizens and foreign guests when crossing the State border, which is designed to contribute to the growth of mutual trips, the development of trade, tourism and cultural exchanges in the region.
Following the critical analysis of implemented activities, specific instructions were given to the heads of responsible structures for further improving the effectiveness of the security and protection system of the State border of the Republic of Uzbekistan.