Texnoparklar qurish loyihalarining ijrosi koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 13-fevral kuni axborot texnologiyalarini rivojlantirish, buning uchun zamonaviy infratuzilma yaratish masalasi boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Maʼlumki, joriy yil yurtimizda “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”, deb eʼlon qilindi. Barcha sohalarda ochiq-oshkoralik va samaradorlikni taʼminlash maqsadida “Elektron hukumat” tizimi keng joriy etilmoqda. Xususan, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali 178 ta xizmat yoʻlga qoʻyilib, aholining vaqti va xarajatlari tejalmoqda.
Raqamli iqtisodiyotning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi AQSHda 10,9 foiz, Xitoyda 10 foiz, Hindistonda 5,5 foizni tashkil etadi. Oʻzbekistonda bu koʻrsatkich 2 foizdan ham oshmaydi.
Bu sohani rivojlantirish va eksport salohiyatini oshirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan Hindiston Respublikasining Elektronika va axborot texnologiyalari vazirligi qoshidagi Dasturiy texnologiyalar parklari jamiyati hamkorligida mamlakatimizda IT-park tashkil etilishi belgilangan edi. 2019-yil 10-yanvarda Vazirlar Mahkamasining shu boradagi qarori qabul qilinib, poytaxtimizning Mirzo Ulugʻbek tumanida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki qurila boshlandi.
Davlatimiz rahbari oʻtgan yili 20-noyabr kuni ushbu parkka tashrif buyurib, u yerdagi sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Soha rivojiga yana-da keng sharoit yaratish maqsadida IT-parkning yangi bosqichi qurilishiga tamal toshi qoʻydi.
Hozirda u yerda axborot texnologiyalari sohasi boʻyicha 350 ta mahalliy rezident korxona faoliyat yuritib, 4 mingta mutaxassis ishlamoqda. Xorijiy hamkorlar bilan birgalikda “1 million dasturchi” loyihasini amalga oshirish boshlandi.
2020-2024-yillarda 14 ta hududda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining filialini tashkil etib, rezidentlar sonini 3 barobar oshirish va xodimlar sonini 40 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan. Buning natijasida kompyuter va dasturlash xizmatlari hajmi ham, eksporti ham ancha oshadi.
Yigʻilishda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki hamda uning filiallarini qurish, yuqori texnologiyali infratuzilmalar yaratish masalalari muhokama qilindi.
IT-akademiya, IT-laboratoriya, Kovorking markazi, Mobil dasturlar ishlab chiqish markazi, Masofaviy axborot texnologiyalari markazini barpo etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Davlat buyurtmasi asosida soha va tarmoqlar uchun zarur zamonaviy dasturiy taʼminotlarni ishlab chiqish va amaliyotga tatbiq etish mexanizmini yoʻlga qoʻyish taklifi bildirildi.
Jahondagi tendensiyalar bilan hamqadam boʻlib, yangi ishlanmalarni hayotga faol joriy etish, yetakchi texnoparklar bilan hamkorlikni rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki xodimlari hamda xorijiy mutaxassislar uchun koʻp qavatli turar joy, mehmonxona, sport majmualari tashkil etish masalasiga ham eʼtibor qaratildi.

Implementation of technoparks creation projects is considered
On February 13, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on development of information technologies and creation of modern infrastructure necessary for this purpose.
2020 has been declared as the Year of Science, Enlightenment and Digital Economy Development in Uzbekistan. E-government system is being widely implemented to ensure openness, transparency and efficiency in all spheres. In particular, 178 services have been provided through a Single portal of interactive public services, which saves time and reduces the costs of population.
Digital economy’s contribution to gross domestic product of the United States is 10.9 percent, in China this figure is 10 percent, in India – 5.5 percent. In Uzbekistan, this figure does not exceed 2 percent.
In order to further develop and increase the export potential of this sphere, IT Park is being created in Uzbekistan in cooperation with the Ministry of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan and Society of Software Technology Parks under the Ministry of Electronics and Information Technology of the Republic of India. The Cabinet of Ministers adopted a corresponding resolution on January 10, 2019, and construction of an IT Park started in Mirzo Ulugbek district of Tashkent city.
On November 20, 2019, the Head of the state visited the IT Park and got acquainted with created conditions here, he laid the symbolic first stone for the construction of a new stage of the park.
Currently, 350 domestic enterprises in information technology are residents of the IT Park. It employs 4 thousand specialists. 1 Million Programmers project is being implemented together with foreign partners.
In 2020-2024, it is planned to organize IT Park’s branches in 14 regions, triple the number of residents and increase the number of employees to 40 thousand. This will increase the volume of computer services and programming, as well as their export.
Issues of construction of the technopark and its branches, and creation of high-tech infrastructure were discussed at the meeting.
Instructions have been given on organization of IT Academy, IT laboratory, co-working center, Mobile Applications Development Center and Remote Information Technology Center.
The need for widely introducing modern digital technologies such as Internet of things, artificial intelligence and big data in all spheres and industries was noted.
A proposal has been forwarded to establish a mechanism for developing and implementing modern software for spheres and industries on the basis of the state order.
The importance of keeping up with global trends, actively introducing new developments and developing cooperation with leading technoparks was noted.
Special attention was paid to construction of a multi-storey housing, hotels, sports complexes for employees and specialists of the IT Park attracted from abroad.