Texnoparklar qurish loyihalarining ijrosi koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 13-fevral kuni axborot texnologiyalarini rivojlantirish, buning uchun zamonaviy infratuzilma yaratish masalasi boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Maʼlumki, joriy yil yurtimizda “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”, deb eʼlon qilindi. Barcha sohalarda ochiq-oshkoralik va samaradorlikni taʼminlash maqsadida “Elektron hukumat” tizimi keng joriy etilmoqda. Xususan, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali 178 ta xizmat yoʻlga qoʻyilib, aholining vaqti va xarajatlari tejalmoqda.
Raqamli iqtisodiyotning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi AQSHda 10,9 foiz, Xitoyda 10 foiz, Hindistonda 5,5 foizni tashkil etadi. Oʻzbekistonda bu koʻrsatkich 2 foizdan ham oshmaydi.
Bu sohani rivojlantirish va eksport salohiyatini oshirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan Hindiston Respublikasining Elektronika va axborot texnologiyalari vazirligi qoshidagi Dasturiy texnologiyalar parklari jamiyati hamkorligida mamlakatimizda IT-park tashkil etilishi belgilangan edi. 2019-yil 10-yanvarda Vazirlar Mahkamasining shu boradagi qarori qabul qilinib, poytaxtimizning Mirzo Ulugʻbek tumanida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki qurila boshlandi.
Davlatimiz rahbari oʻtgan yili 20-noyabr kuni ushbu parkka tashrif buyurib, u yerdagi sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Soha rivojiga yana-da keng sharoit yaratish maqsadida IT-parkning yangi bosqichi qurilishiga tamal toshi qoʻydi.
Hozirda u yerda axborot texnologiyalari sohasi boʻyicha 350 ta mahalliy rezident korxona faoliyat yuritib, 4 mingta mutaxassis ishlamoqda. Xorijiy hamkorlar bilan birgalikda “1 million dasturchi” loyihasini amalga oshirish boshlandi.
2020-2024-yillarda 14 ta hududda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining filialini tashkil etib, rezidentlar sonini 3 barobar oshirish va xodimlar sonini 40 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan. Buning natijasida kompyuter va dasturlash xizmatlari hajmi ham, eksporti ham ancha oshadi.
Yigʻilishda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki hamda uning filiallarini qurish, yuqori texnologiyali infratuzilmalar yaratish masalalari muhokama qilindi.
IT-akademiya, IT-laboratoriya, Kovorking markazi, Mobil dasturlar ishlab chiqish markazi, Masofaviy axborot texnologiyalari markazini barpo etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Davlat buyurtmasi asosida soha va tarmoqlar uchun zarur zamonaviy dasturiy taʼminotlarni ishlab chiqish va amaliyotga tatbiq etish mexanizmini yoʻlga qoʻyish taklifi bildirildi.
Jahondagi tendensiyalar bilan hamqadam boʻlib, yangi ishlanmalarni hayotga faol joriy etish, yetakchi texnoparklar bilan hamkorlikni rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki xodimlari hamda xorijiy mutaxassislar uchun koʻp qavatli turar joy, mehmonxona, sport majmualari tashkil etish masalasiga ham eʼtibor qaratildi.

Рассмотрена реализация проектов по созданию технопарков
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 февраля 2020 года провел совещание по вопросам развития сферы информационных технологий и создания необходимой для этого современной инфраструктуры.
2020 год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Широко внедряется система “Электронное правительство” для обеспечения открытости, прозрачности и эффективности во всех сферах. В частности, налажено оказание 178 услуг через Единый портал интерактивных государственных услуг, что экономит время и снижает расходы населения.
Вклад цифровой экономики в валовой внутренний продукт США составляет 10,9 процента, в Китае этот показатель составляет 10 процентов, в Индии – 5,5 процента. А в Узбекистане эта цифра не превышает и 2 процентов.
В целях дальнейшего развития и повышения экспортного потенциала данной сферы при сотрудничестве Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Общества парков программных технологий при Министерстве электроники и информационных технологий Республики Индия в нашей стране создается IT-парк. Кабинет Министров принял соответствующее постановление 10 января 2019 года и в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента начато строительство Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
Глава государства 20 ноября прошлого года посетил технопарк и ознакомился с создаваемыми в нем условиями, заложил символический первый камень строительства нового этапа технопарка.
В настоящее время резидентами IT-парка являются 350 отечественных предприятий сферы информационных технологий, в нем трудятся 4 тысячи специалистов. Совместно с зарубежными партнерами реализуется проект “1 миллион программистов”.
В 2020-2024 годах намечено организовать филиалы технопарка в 14 регионах, втрое увеличить число резидентов и довести число работников до 40 тысяч. Это увеличит объем оказания компьютерных услуг и программирования, а также их экспорт.
На совещании обсуждены вопросы строительства технопарка и его филиалов, создания высокотехнологичной инфраструктуры.
Даны указания по организации IT-академии, IT-лаборатории, коворкинг-центра, Центра разработки мобильных приложений, Центра дистанционных информационных технологий.
Указано на необходимость широкого внедрения во всех сферах и отраслях таких современных цифровых технологий, как “интернет вещей”, “искусственный интеллект”, “большие данные”.
Выдвинуто предложение наладить механизм разработки и внедрения современного программного обеспечения для сфер и отраслей на основе государственного заказа.
Подчеркнута важность идти в ногу с мировыми тенденциями, активно внедрять новые разработки, развивать сотрудничество с ведущими технопарками.
Отдельное внимание уделено вопросам строительства многоэтажного жилья, гостиницы, спортивных комплексов для работников и привлеченных из-за рубежа специалистов Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.