“Obod va xavfsiz mahalla” tamoyili amalga oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 12 fevral kuni mahalla tizimini takomillashtirish, mahallalarda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, jinoyatchilikning oldini olish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mahalla tizimi jamiyatimizning eng muhim va tayanch bo‘g‘ini hisoblanadi. Oxirgi uch yilda uni rivojlantirish borasida qator amaliy ishlar amalga oshirildi.
Xususan, mahalla institutiga oid 38 ta qonun va me’yoriy hujjatlar qabul qilindi, 50 dan ortig‘i takomillashtirildi. Jamiyat hayotida jonbozlik ko‘rsatgan soha xodimlari davlat mukofotlari bilan taqdirlandi. Fuqarolar yig‘inlari raislari va mas’ul kotiblarining oylik ish haqi o‘tgan yilning o‘zida 1,5 barobarga oshirildi.
So‘nggi uch yilda 624 ta mahalla idorasi yangidan qurildi, 2 ming 265 tasi rekonstruksiya qilindi va ta’mirlandi. 102 ta tuman va shahar markazida “Mahalla markazi” majmualari barpo etildi. Har bir fuqarolar yig‘inida “Keksalar maslahati” guruhlari, 4 mingdan ziyod mahalla binolarida kutubxonalar tashkil qilindi.
Mahalla faollarining mas’ul tashkilotlar va profilaktika inspektorlari bilan hamkorligida oxirgi uch yilda 87 mingga yaqin kam ta’minlangan oila ehtiyojmandlik darajasidan chiqarildi.
Prezidentimiz mahalla tizimidan xalq ham, davlat ham to‘la rozi emasligini, bu sohada kamchilik va dolzarb masalalar ko‘pligini ta’kidladi.
Xususan, mahallalarda 18 mingdan ortiq xodim faoliyat ko‘rsatib kelayotgan bo‘lsa-da, ularning ishi samarali tashkil etilmagan. Oilalarda ijtimoiy-ma’naviy muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi holatlarning oldini olish bo‘yicha tizim yo‘lga qo‘yilmagan. Oqibatda ayrim mahallalarda notinch oilalar, huquqbuzarliklar ko‘paygan. Shuningdek, xotin-qizlar va voyaga yetmaganlar orasida o‘z joniga suiqasd qilish holatlari uchrayotgani juda achinarli.
Yig‘ilishda oilaviy ajrimlar, yoshlar salomatligi, erta tug‘ruqlar, ma’naviy-axloqiy tarbiya bilan bog‘liq muammolar ko‘rsatib o‘tildi.
– “Oila – muqaddas” degan azaliy va ezgu g‘oya qadrsizlanib, ming yillik milliy qadriyatlarimiz zavol topar ekan, bu kabi og‘riqli holatlarni kamaytirib bo‘lmaydi. Buning uchun mahalla katta ijtimoiy kuch sifatida maydonga chiqishi kerak. Chunki faollar, ko‘pni ko‘rgan oqsoqollar, tajribali nuroniylarimiz, agar istasa, jamoatchilik bilan birgalikda har qanday muammoni hal qilishga, xato qilgan yoshlarni to‘g‘ri yo‘lga solishga qodir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda mahallalarning o‘zida ham qator muammolar borligi qayd etilib, ularni qo‘llab-quvvatlash, mahalla idoralarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Masalan, bugungi kunda 1 ming 234 ta fuqarolar yig‘ini turli tashkilotlar yoki tadbirkorlarga tegishli binolarda joylashgan. Yana mingdan ziyodi ijtimoiy muassasalarda, 78 tasi qo‘shni mahalla yig‘inlari binolarida faoliyat ko‘rsatmoqda, 48 ta mahalla binosi avariya holatida. Mahalla binolari uchun kommunal to‘lovlarni to‘lash bo‘yicha maqbul va yagona tartib ishlab chiqilmagan.
Mahalla tizimida kadrlar qo‘nimsizligi odatiy holga aylangan. Mahalla xodimlarini ularga bog‘liq bo‘lmagan ishlar, yig‘ilish va boshqa tadbirlarga jalb qilish taqiqlangan bo‘lsa-da, bu borada sezilarli o‘zgarish bo‘lmayapti.
Mahalla fuqarolar yig‘inlari zimmasiga 200 dan ortiq vazifa yuklangan. Lekin bor-yo‘g‘i 2 ta shtat birligi bilan shuncha vazifani bajarish mumkinmi, deb o‘ylab ko‘rilmagan. Hech bir hokim yoki kengash mahallalar faoliyatining samaradorligini oshirish masalasini muhokama qilmagan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga yaqinda yo‘llagan Murojaatnomasida mahalla tizimini o‘zgartirish, “Obod va xavfsiz mahalla” tamoyilini joriy etish zarurligi to‘g‘risida fikr bildirgan edi.
Videoselektor yig‘ilishida ana shu tamoyilni amalga oshirish, mahalla tizimini isloh etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari mahallalarda to‘planib qolgan muammo va kamchiliklarga samarali yechim topish, tinchlik-osoyishtalikni asrab-avaylash yo‘lida barcha sa’y-harakatlarni birlashtirish shartligini ta’kidladi. Ushbu ulkan sohaga mas’ul alohida davlat idorasi – Mahalla va oila masalalari vazirligini tashkil etish taklifi bildirildi.
Qayd etilganidek, yangi vazirlik mahalladan tortib respublika darajasigacha 40 mingdan ortiq xodimni birlashtiradi va ularning “bir yoqadan bosh chiqarib”, yagona maqsad yo‘lida faoliyat ko‘rsatishlarini ta’minlaydi. Bir so‘z bilan aytganda, joylarda muammolarni hal qilishning yaxlit va ta’sirchan vertikal tizimi yaratiladi.
Vazirning birinchi o‘rinbosari oila, xotin-qizlar va ijtimoiy-ma’naviy masalalarga mas’ul etib belgilanadi. Vazirning yana bir o‘rinbosari keksalarni ijtimoiy rag‘batlantirish, yoshlarda vatanparvarlikni mustahkamlash masalalari bilan shug‘ullanadi. Oilaviy tadbirkorlik va kichik biznesni rivojlantirish, tomorqa va obodonlashtirish, ekologiya, bandlikka ko‘maklashish masalalariga mas’ul o‘rinbosar lavozimi joriy etiladi.
Vazir – “Mahalla” jamg‘armasiga, vazirning birinchi o‘rinbosari – “Xotin-qizlarni va oilani qo‘llab-quvvatlash” jamoat fondiga, Keksalar va faxriylar bo‘yicha o‘rinbosar “Nuroniy” jamg‘armasiga raislikni ham bajaradi.
Vazirlikning hududiy boshqarma va bo‘limlari boshliqlari hokim o‘rinbosari hisoblanadi. Huquqbuzarliklar profilaktikasi boshqarmasi boshlig‘i hududlardagi ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari darajasiga ko‘tariladi. Mahalla va oila masalalari vazirligi Ichki ishlar vazirligi bilan uzviy hamkorlikda ishlaydi.
Yangi tuzilmada xotin-qizlar bilan ishlashga ustuvor ahamiyat qaratiladi. Shu vaqtga qadar xotin-qizlar qo‘mitalarida, mahallalarda mehnat qilib kelgan ayollar tuzilmada faoliyatini davom ettiradi, ularning mavqei, moddiy shart-sharoitlari va ish haqi ham sezilarli oshiriladi.
Mahalla raisining vakolat muddati uch yildan besh yilga o‘zgartiriladi. Uning uch nafar o‘rinbosari lavozimi joriy etiladi. Profilaktika inspektori endilikda mahalla raisining huquq-tartibot masalalari bo‘yicha o‘rinbosari bo‘lib ishlaydi. U ham 5 yil muddatga tayinlanadi.
Mahallalardagi turli yo‘nalishlar bo‘yicha tashkil etilgan, biroq kutilgan samarani bermay kelayotgan 12 ta jamoatchilik komissiya va tuzilmalari ham optimallashtiriladi.
Yig‘ilishda mahalla institutining iqtisodiy-moliyaviy asoslarini kuchaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Joriy yil 1 martdan mahalla raisi va uning o‘rinbosarlari oylik ish haqi o‘rtacha 1,35 baravarga oshirilishi begilandi.
Mahalla xodimlari hamda profilaktika inspektorlari faoliyatini baholashning yagona mezoni ishlab chiqiladi va samaradorlik reytingi joriy qilinadi. Barchaga o‘rnak bo‘ladigan mahallalar aniqlanib, munosib rag‘batlantirib boriladi.
“Har bir oila tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz”, “Hunarmandchilik” dasturlari doirasida mahallalarga tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun arzon kredit mablag‘lari ajratiladi. Bu mablag‘lar hisobiga sartaroshxona, novvoyxona, shuningdek, hunarmandchilik, tikuv, qandolatchilik sexlari, otalar choyxonasi, guzar maskanlari tashkil etiladi.
Moliya vazirligiga mahallalarni qo‘llab-quvvatlashning iqtisodiy-moliyaviy asoslarini puxta ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Mutasaddi vazirlik va idoralarga mahallalarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ular faoliyatiga zamonaviy axborot va raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Mahalla fuqarolar yig‘inlari endilikda “Obod va xavfsiz mahalla” tamoyilini amaliyotga joriy etish, ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligi va osoyishtalikni ta’minlash, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish, tomorqalardan unumli foydalanish, yer uchastkalarini noqonuniy egallashning oldini olish, hududni obodonlashtirish kabi masalalar bilan shug‘ullanishi ta’kidlandi.
Fuqarolar yig‘inlarining faoliyatiga xos bo‘lmagan 50 dan ortiq vazifa bekor qilinishi, profilaktika inspektorlariga yuklatilgan ortiqcha topshiriqlar ham keskin qisqartirilishi belgilandi. Mahalla raisiga qo‘shimcha huquqlar berilib, maqomi va obro‘si kuchaytirilishi qayd etildi.
Mutasaddilarga “Obod va xavfsiz mahalla” tamoyiliga asoslangan yangi tizimni joriy etish, mahallaga va qadriyatlarimizga hurmat tuyg‘usini shakllantiradigan sahna asarlari va badiiy filmlar yaratish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Mahallalarda huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish bo‘yicha ta’sirchan tizimni shakllantirish maqsadida profilaktika inspektori ko‘rib chiqadigan ma’muriy huquqbuzarliklar sonini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Ichki ishlar vazirligiga profilaktika inspektorlariga yaratilgan sharoitlarni o‘rganib, tayanch punktlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash vazifasi qo‘yildi. Shu bilan birga, profilaktika inspektorlari faoliyatini tanqidiy ko‘rib chiqib, bu vazifaga munosib xodimlarni qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi.
Davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida fuqarolar yig‘inlari komplekslarini qurish, bo‘sh turgan binolarga mahalla idoralarini joylashtirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Mahallalarda ahillik va o‘zaro mehr-oqibat muhitini mustahkamlash, yosh avlodda vatanparvarlik, mehnatsevarlik tuyg‘ularini kuchaytirishda keksalar tajribasidan foydalanish muhimligi ta’kidlandi.
Mahalla va oila masalalari bo‘yicha olib borilayotgan tadqiqotlar ko‘lamini kengaytirish hamda amaliyotga joriy etish maqsadida “Oila” va “Mahalla ziyosi” markazlari negizida “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari mahallalar milliy mentalitetimiz ko‘zgusi ekanini, jamiyat hayotida katta o‘rin tutishini ta’kidlar ekan, Navro‘z bayramiga hamohang tarzda 22 mart sanasini “Mahalla tizimi xodimlari kuni” deb e’lon qilishni taklif etdi.
Videoselektor yig‘ilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilar axborot berdi, nuroniylar va faollar fikr bildirdi.

Prosperous and Safe Makhalla Concept to be implemented
On February 12, 2020, a meeting on the issues of improvement of the makhalla institution, strengthening peace and tranquility, and prevention of local offenses was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Makhalla is one of the most important links in society. Over the past three years, a number of practical measures have been taken to develop it.
In particular, 38 laws and regulations were adopted, more than 50 normative-legal documents were improved. Workers in the sphere, who have distinguished themselves in social activities, have been awarded state awards. Last year alone, the salary of the chairmen and executive secretaries of citizens’ assemblies was increased by 1.5 times.
Over the past three years, new buildings were built for 624 citizens’ assemblies, 2265 structures were reconstructed and repaired. Makhalla centers were erected in 102 district centers and cities. Councils of Elders are organized in each citizens’ assemblies, as well as libraries in the buildings of more than 4000 assemblies.
Over the past three years, about 87 thousand families have raised their standard of living and ceased to be considered low-income families through the joint efforts of makhalla activists, responsible organizations and prevention inspectors.
The President noted that neither the people nor the state are satisfied with the current system of activity of the makhalla, many shortcomings and problems have accumulated in this sphere.
In particular, more than 18 thousand people work in civil society institutions, but their activities are not organized efficiently. There is no system to prevent factors that negatively affect the socio-spiritual situation in families. As a result, the number of dysfunctional families and offenses has increased. Cases of suicide among women and minors cause for alarm.
Problems associated with divorce, early childbirth, spiritual and moral education were noted at the meeting.
“While the ancient and noble concept of family sanctity is depreciating, our centuries-old national values are being eroded, such painful cases cannot be eliminated. For this, the makhalla must turn into a great social power. After all, activists and elders who have seen a lot in their lifetime, if they want, are able, with public support, to solve any problem, to direct the mistaken youth to the right path”, said Shavkat Mirziyoyev.
At the meeting, problems were noted directly in the makhallas, attention was paid to issues of supporting and strengthening the material and technical base of civil society institutions.
Today 1234 citizens’ assemblies are placed in buildings of various organizations or in premises owned by entrepreneurs. More than a thousand assemblies function in social institutions, 78 in the buildings of neighboring assemblies, 48 buildings are in disrepair. There is no single procedure for paying utility bills for the maintenance of these premises throughout the country.
Employee turnover in the makhalla system has become commonplace. Despite the ban on attracting employees of the makhalla institute to activities that are unusual for them, at meetings and other events, no noticeable positive changes in this direction are observed.
Over 200 functions are assigned to citizens’ assemblies. At the same time, no one thought how the assemblies would cope with such a volume of work, having only 2 full-time units. Khokims or councils of people’s deputies have never discussed at their meetings the issue of increasing the effectiveness of the makhalla.
President Shavkat Mirziyoyev, presenting the recent Address to the Oliy Majlis, noted the need for transforming the makhalla system, implementing the Prosperous and Safe Makhalla Concept.
At the meeting, issues of implementing this principle and reforming the makhalla system were considered in detail.
The Head of the state noted the need for consolidating efforts to effectively solve the problems and shortcomings that have accumulated in the makhallas, to ensure peace and tranquility. A proposal has been forwarded to create a separate state body responsible for this sphere – the Ministry for Makhalla and Family Affairs.
It was noted that the new ministry will unite more than 40 thousand workers of makhallas and agencies of the republican level, will ensure their united and coordinated work in the name of a common goal. In short, a holistic and effective vertical system for resolving problems at places will be created.
The First Deputy Minister will be identified as responsible for issues of family, women, social and spiritual environment. Another deputy will deal with issues of social support for the elderly, educating young people in the spirit of patriotism. The position of the deputy responsible for development of family entrepreneurship and small business, homestead farming and landscaping, environmental issues and employment promotion will be introduced.
The Minister will preside over the Makhalla Foundation, the First Deputy Minister over the Public Fund for Supporting Women and Families, and the Deputy Minister for the Elderly and Veterans over the Nuroniy Foundation.
Heads of territorial administrations and departments of the ministry will be simultaneously deputy khokims. The status of heads of departments for the prevention of crime will be upgraded to deputy heads of respective departments of internal affairs. The Ministry for Makhalla and Family Affairs will work closely with the Ministry of Internal Affairs.
In the new structure, priority will be given to working with women. Employees of women’s committees and makhallas will continue their activities in the new structure, their status, terms of remuneration and material incentives will increase significantly.
The term of office of the chairmen of the makhalla will be extended from three to five years. The chairman will have three deputies. From now on, inspectors for prevention will simultaneously occupy the position of deputy chairman of a citizens’ assembly on law and order. This post will be appointed for a term of five years.
Public commissions operating at makhallas will be optimized in 12 areas, the work of which does not bring the expected result.
Issues of strengthening the financial and economic foundations of the makhalla institute have been considered at the meeting.
It was determined that from March 1 this year, the salaries of the chairmen and their deputies will be increased by an average of 1.35 times.
Common criteria for evaluating the activities of makhalla workers and prevention inspectors will be developed. It is planned to introduce a rating of their performance. Exemplary makhallas will be encouraged.
Makhallas will receive loans at low interest rates for entrepreneurship within the framework of the programs “Every family entrepreneur”, “Youth is our future”, “Handicraft”. At the expense of these funds it will be possible to open hairdressing salons, bakeries, handicraft workshops, sewing, confectionery shops, teahouses and guzars.
The Ministry of Finance has been tasked to develop carefully thought-out fundamentals of financial support for makhallas. Responsible ministries and agencies were given the task to strengthen the material and technical base of makhallas, introduce modern information and digital technologies into their activities.
From now on, citizens’ assemblies will be engaged in the implementation of Prosperous and Safe Makhalla Concept, in issues of ensuring a stable social and spiritual atmosphere and tranquility, broad involvement of the population in entrepreneurship, prevention of illegal land acquisition, and land improvement.
It was determined that more than 50 functions that are not inherent in the activities of citizens’ assemblies will be canceled, the load of preventive inspectors will be significantly reduced. The makhalla chairmen will be given additional rights, their status and authority will be enhanced.
Responsible persons have been given instructions on the introduction of a new system based on Prosperous and Safe Makhalla principle, the creation of stage works and feature films that foster a sense of respect for the makhalla and national values.
The need for expanding the list of administrative offenses, consideration of which is referred to the competence of inspectors for prevention was noted in order to form an effective system for early warning of offenses in makhallas.
The Ministry of Internal Affairs was tasked with studying the conditions created for prevention inspectors and strengthening the material and technical base of strongholds. At the same time, instructions have been given to critically review the activities of inspectors and appoint worthy employees to this position.
Issues of building complexes of citizens’ assemblies on the basis of public-private partnership, placement of assemblies in empty buildings were also considered.
The importance of using the experience of the older generation in strengthening the atmosphere of harmony and mutual respect in makhallas, enhancing feelings of patriotism and industriousness among young people was noted.
Instructions have been given to organize the Makhalla and Oila (Neighborhood and Family) Research Institute on the basis of Oila and Makhalla Ziyosi centers in order to expand the scope of research on the issues of makhalla and family, as well as put their results into practice.
The Head of the state, noting that the makhalla is a mirror of our national mentality and plays an important role in society, proposed to declare March 22 as Makhalla System Workers Day.
Information of responsible persons, opinions of the older generation and makhalla activists on the issues discussed at the meeting were heard.